İngiltere'de Şirket Kurmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ( 2024 )

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 04.01.2024
İngiltere'de Şirket Kurmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler ( 2024 )

İngiltere’de şirket kurmak için ne yapmak gerekir? Eğer yurtdışında şirket açmayı planlıyorsanız bu süreci başından sonuna kadar iyi bir şekilde yönetmeniz gerekir. Her ülkede şirket kurma süreçleri değişiklik göstermektedir.

İngiltere’de iş kurmak zor gibi dursa da oldukça kolaydır. Sadece bunun artı ve eksik yönlerini, hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini, şirket türlerini bilmeniz gerekir. Firma kurma süreci hem uzun hem de yorucu olabilmektedir.

Bu bakımdan İngiltere’de şirket açmak istiyorsanız, konu hakkında size hizmet veren firmalarla iletişime geçmek önerilmektedir.

İngiltere'de Şirket Kurmanın Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Peki, İngiltere’de iş kurmak kurma artı ve eksileri neler? Eğer İngiltere pazarına açılmayı düşünüyorsanız, Birleşik Krallık’ta şirket kaydının hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu bilmek gerekir. Genel anlamda avantajlar aşağıda olduğu gibi gösterilebilmektedir:

 1. Şirket kaydı kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. %100 yabancı mülkiyete de izin verilmektedir.
 2. İngiltere’de bir şirket kaydına sahip olmak sektörünüzde tanınırlığınızı arttırır. Müşterilere daha iyi hitap etmenize, sektörünüzde daha iyi tanınmanıza yardımcı olur. Bunlarla sınırlı kalmadan bankalar ile anlaşma yapmanıza da yardımcı olabilmektedir.
 3. Günümüzde İngilizce bir dünya dili olarak kullanılmakta ve pek çok kişi tarafından bilinmektedir.
 4. İngiliz Ortak Hukuku günümüzde pek çok ülkenin şirket hukukunun temelini meydana getirmektedir.
 5. Özellikle Avrupa ve Amerika ile ticaret yapmayı planlıyorsanız pazara daha yakın olmanızı sağlamaktadır.

İngiltere şirket kurmak için genel avantajlar böyle bahsedilebilir. Ancak eksi yönlerini bilmek de önem taşımaktadır:

 1. 30 Ocak 2020 tarihi itibariyle Birleşik Krallık resmi olarak Birleşik Krallık’tan çıkmıştır. Bunun uzun vadeli olarak Birleşik Krallık şirketlerini olumsuz etkileyeceği söylenmektedir. Zira geniş Avrupa Birliği marketine ulaşım daha zor hale gelecektir.
 2. Avrupa Birliğinden çıkış sebebiyle, Avrupa’da yetenekli kişileri işe almak daha zor hale gelecektir. Çünkü söz konusu kişi İngiltere vatandaşı değilse çalışma vizesi gerekecektir.
 3. Yıllık hesaplar hazırlanmalı ve Gelir ve Şirketler Dairesi'ne sunulmalıdır.
 4. Birleşik Krallık Hükümeti, kurumsal yöneticilerin kullanımını yasaklayan bir yasa çıkarmayı planlamaktadır.
 5. Birleşik Krallık bankaları katı katılım süreçleri uygulamaktadır.
 6. Birleşik Krallık, bir işi yürütmek için pahalı bir ülkedir. Örneğin Londra, Avrupa'nın açık ara en pahalı Ofis kiralarına sahiptir. Maaşlar Avrupa ortalamasının üzerindedir.

Eğer İngiltere’de şirket kurmak istiyorsanız artı ve eksi yönlerini birlikte değerlendirmeniz tavsiye edilmektedir. Her ne kadar bir zamanlar bir AB üyesi olsa da günümüzde artık olmadığı akıldan çıkartılmamalıdır.

Hangi Tür Şirketler İngiltere'de Kurulabilir Ve Hangi Türleri Tercih Etmek Gerekir?

Peki İngiltere’de hangi tür şirketler kurulabilir? Bunun dört farklı yanıtı bulunmaktadır. Genel hatlarıyla,

 1. Halka Açık Şirket (PLC),
 2. Sınırsız Garantili Özel Şirket,
 3. Hisse Senetleriyle Sınırlı Özel Şirket,
 4. Sınırsız Özel Şirket,

Şeklindedir. Bunlardan ilki aynı zamanda “PLC” olarak da bilinmektedir. Halka açık bir şirket ve özel bir şirket arasındaki en önemli farklardan biri, halka açık bir şirketin genel halka hisse veya tahvil satabilmesidir. Genellikle bir borsa aracılığıyla gerçekleşebilmektedir.

Bu tür şirketler genellikle genişleme için sermaye toplamak için bir PLC olarak yeniden kaydedilmeden önce özel limited şirketler olarak başlamaktadır.

Bir işletmenin halka açık bir şirket olması için, işletmenin hisse sermayesi 50.000 euro veya daha fazla olmalıdır. Bunun dışında şirket işlem yapmaya başlamadan önce en az yüzde 25'i ödenmiş olmalıdır. Halka açık şirketlerin en az iki yönetim kurulu üyesi ve bir şirket sekreteri olması gerekmektedir.

Borsada listelenen tüm işletmeler PLC'ler olmaktadır. Ancak birçok özel olarak tutulan işletme, PLC olmanın sağladığı statü ve itibardan faydalanmaktadır. Hissedarlar sıklıkla, gelecekte listelenmeyi amaçladıkları veya daha büyük görünmek ve daha büyük mali destek sağlamak için bir PLC olarak şirketlerini kurmaktadır. Bir PLC'nin hissedarı olmak, özel limited bir şirketin hissedarı olmaktan daha prestijli olarak görülmektedir. Şirketin sorumluluğu rezervlerinin değerine sınırlıdır.

Özel Garantili Sınırlı Şirket

Özel garantili sınırlı şirket, şirket iflas ederse garanti verenlerin önceden anlaşılan bir miktarla sınırlı sorumluluğunu içermektedir.

Bu tür şirketleri kurmak için genellikle hayır kurumları, kulüpler, öğrenci birlikleri, dernekler ve sosyal işletmeler gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlar gibi, üyelerin yani sahiplerin bir şeyler ters giderse ödemek zorunda kalacakları düşük bir sınır belirlemeleri gerekmektedir.

Özel garantili sınırlı şirketlerde hisse sermayesi ve dolayısıyla hissedarlar yoktur. Şirketin üyeleri garanti verenlerdir ve şirket iflas ederse genellikle sadece 1 euro gibi nominal bir miktarla sınırlandırılmış bir sorumlulukları bulunmaktadır.

Özel Sınırlı Şirket

Companies House'da kayıtlı iki milyondan fazla şirket ile özel sınırlı şirket vardır. Bu bakımdan Birleşik Krallık'ta en sık kullanılan şirket türüdür. Genellikle “özel limited şirketler” olarak adlandırılır ve adlarının sonunda 'Limited' veya kısaltılmış eki 'Ltd.' olması gerekmektedir.

Bu özel şirket türünün kurulmasının en önemli nedenlerinden biri genel olarak halka açık şirketler gibi, şirket iflas ederse hissedarların sorumlu tutulabilecekleri miktarın şirketin rezervlerine sınırlı olmasıdır.

Buna karşılık tek tüccar işiyle ilgili tüm borçlardan kişisel olarak sorumludur. Kişisel varlıkları, borçları geri ödemek için haciz altına alınabilmektedir Özel sınırlı şirketlerde minimum sermaye gerekliliği yoktur. Bu nedenle birçok şirket çok küçük bir sermaye yatırımı ile kurulabilmektedir. Birleşik Krallık içerisinde mevcut olan özel sınırlı şirketlerin yaklaşık olarak 9'u küçük yahut orta ölçekli şekilde sınıflandırılmaktadır. Bu da yöneticilerinin Companies House'a basitleştirilmiş bir hesap takımı sunmasına uygun olmalarını sağlamaktadır.

Özel Sınırsız Şirket

Birleşik Krallık’ta diğer tiplere kıyasla özel sınırsız şirketlerin sayısı daha düşüktür. Bu tür şirkette eğer şirket iflas ederse, üyelerin ödemekle yükümlü oldukları miktarın bir sınırı yoktur. Bu nedenle, iflas riskinin çok düşük olduğu şirketler için kullanılmaktadır.

Özel sınırsız şirketler için önemli bir nitelik ise yasal olarak her yıl Companies House'a hesap gönderme zorunlulukları olmamasıdır. Bu finansal durumları hakkında bir derece gizlilik korumak isteyen işletmeler için cazip hale getirmektedir.

Eğer İngiltere’de şirket kurmak istiyorsanız, bunların her biri tercihleriniz arasında bulunmaktadır. Anlaşılabileceği üzere her biri değişiklik arz etmektedir. Söz konusu firmaların her birini inceleyebilir, aralarından size en uygun olanını kurmak için seçebilirsiniz.

Şirket Kurma İşlemleri İçin Gereken Belgeler ve Süreçler Nelerdir?

Peki İngiltere’de online şirket kurmak için gereksinimler nelerdir? Eğer Birleşik Krallık’ta bir şirket sahibi olmaya kararlıysanız, bunun için neler yapılması gerektiği de bilinmelidir:

 1. Şirketin farklı/benzersiz bir ismi olmalıdır. Şirket adı yasaklı terimleri içeremez ve başka bir kayıtlı şirketin adıyla aynı olamaz.
 2. Şirket iş yapmak için İngiltere'de bir kayıtlı ofis adresine sahip olmalıdır. Şirket konumu kamu kayıtlarında listelenmelidir.
 3. Şirket türüne göre gereken direktör sayısı değişir.
 4. Bir şirket kurmak için yalnızca bir hissedar gereklidir. Ancak ortaklık ve sınırlı sorumlu ortaklık durumunda iki hissedar istenir. Lakin atanabilecek hissedar sayısında bir kısıtlama yoktur.
 5. Şirket direktörü olarak hareket eden bir şirket dışı en az bir gerçek kişi veya bireysel olmalıdır.
 6. Her direktör, şirket sekreteri veya önemli şirket kontrolüne sahip diğer herhangi bir kişi, hizmet adreslerini Companies House'a sağlamalıdır. Bu adres kamuya açık olacaktır. Ancak, adresin yeri dünyanın herhangi bir yerinde olabilir.

2006 Şirketler Kanunu, İngiltere'deki şirket kaydı ve işletmesini düzenlemektedir. İngiltere şirket kuruluşunun düzenleyici otoritesi, yani Companies House'tur. İngiltere'de şirket kaydı için izlenecek prosedür aşağıdaki gibi incelenebilir.

İş Yapısı Tipine Karar Verin

İngiltere'de şirket kurmak için kaydın ilk adımı, uygun bir iş yapısı tipine karar vermektir. İşletme sahipleri, kayıt için başvurmadan önce kurmak istedikleri şirket tipini seçmelidir. Şirket tipi, işin doğası, üyeler veya ortaklar ve faaliyet alanına bağlı olmaktadır.

Şirketiniz İçin Bir İsim Araştırması Yapın

Ardından işletme sahipleri şirketin adını belirlemelidir. İsim üzerinde karar vermeden önce, işletme sahipleri şirket adı ile ilgili farklı kuralları gözden geçirmeli ve 2006 Şirketler Kanunu'na uygunluğunu sağlamalıdır. Sahipler ayrıca ismin müsait olup olmadığını da kontrol etmelidir. Şirket adı ayrıca Ticari Markalar Kanunu gereklilikleriyle de uyumlu olmalıdır.

Yönetim Kurulu Üyelerini Atayın

Şirket kaydı için başvurmadan önce, şirket işlerini yürütebilecek en az bir pay sahibi olmalıdır. Pay sahibi, şirketin yönetim kurulu üyesi de olabilir. Ayrıca şirket sekreteri, uyum sorumlusu vb. gibi ana yönetim yöneticileri de atamak gereklidir. Ancak bir şirket sekreteri atamak zorunlu değildir. Tüm yönetim kurulu üyelerinin hizmet adresi ile ilgili bilgiler, şirket kuruluş formunda belirtilmelidir.

Önemli Kontrol Sahiplerini Belirleyin

İşletme sahibi veya başvuru sahibi, şirketin Önemli Kontrol Sahiplerini (PSC) belirlemelidir. PSC'ler, şirket üzerinde önemli kontrolü olan şirket yöneticileridir (yönetim kurulu üyeleri veya pay sahipleri). Örneğin, hisse senetlerinin veya oy haklarının %25'ten fazlasına sahip olan herhangi biri bir PSC olabilir. Şirketin PSC'lerine ilişkin bilgiler, PSC kaydında kaydedilmeli ve şirket kayıt formuna dahil edilmelidir.

Gerekli Belgeleri Hazırlama

Başvuru sahibi şirketin Ana Sözleşmesi (MOA) ve Esas Sözleşmesi (AOA) gibi yasal belgeleri hazırlamalıdır. MOA, şirketin kurulmasını kabul eden tüm ilk garanti verenlerin veya hissedarların imzaladığı yasal bir beyandır. AOA ise şirket yapısını düzenleyen tüzüklerdir.

Şirket Kaydı İçin Başvuru

Başvuru sahibi şirket için bir Standart Endüstri Sınıflandırması kodu seçmelidir. SIC kodu şirket tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri gösterir. Başvuru sahipleri, şirket kaydı için Companies House'a bir ajan veya posta yoluyla çevrimiçi veya çevrimdışı başvurmalıdır. Çoğu insanlar, Şirketler House'a kayıt sırasında kurum vergisine de kaydolabilirler.

Bir başvuru sahibi kayıt sırasında kurum vergisine başvuramazsa, Şirketler House ile kayıt olduktan sonra kurum vergisi otoritelerine HMRC (Kraliçe Gelir ve Gümrük İdaresi) altında kadolması gerekir. Şirket kaydedildiğinde, yasal olarak var olduğunu gösteren bir “İncorporation Belgesi” alacaktır. Şirket numarası ve kuruluş tarihi gibi bilgileri içerir.

Genel anlamda İngiltere online şirket kurmak için kayıtbu şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte yine de kurulum öncesinde hangi firmayı kurmaya karar vermişseniz buna göre tüm süreci yeniden incelemeniz önerilmektedir.

Şirket Kuruluşu İçin İhtiyaç Duyulan Sermaye Miktarı Nedir Ve Nasıl Sağlanır?

İngiltere’de şirket kurmak istiyorsanız, ne kadar sermaye gerektiği de bilinmesi gereken bir konudur. Bunun yanıtı farklı durumlara göre değişmektedir:

En az bir sınırlı ortağın dahil edilmesi gerekir ve sınırlı ortaklar, ortaklığa katıldıkları sırada belirli bir tutarda değerlendirilen sermaye olarak bir miktar katkıda bulunmak zorundadır.

 1. Sınırlı Sorumlu Ortaklıkta ticari uygunluk dışında asgari bir gereksinim yoktur. Yatırımcıların sermaye ve borç taahhütleri arasında ayrım yapılması gerekmez.
 2. Yatırım Ortaklığı Fonunda ticari uygunluk dışında asgari bir gereksinim yoktur.
 3. Sınırlı Şirket özel bir sınırlı şirket için asgari abonelik gereksinimleri yoktur.
 4. Halka açık şirket için, en az 25%'i (nominal tutar ve herhangi bir primin) ödenmiş olmak üzere, 50,000 euro olan en az miktarda yetkilendirilmiş sermayedir.

Bu bakımdan İngiltere’de şirket kurmak istiyorsanız hangi şirket türünde sermaye durumunun nasıl olduğunu bilmeniz önerilmektedir.

Şirket Kurma İşlemleri İçin İngiltere'de Hangi Kurum Ve Kuruluşlarla İletişim Kurmak Gerekir?

İngiltere’de şirket kurmak gibi hedefleriniz bulunuyorsa bu süreç anlaşılabileceği üzere oldukça zor, uzun ve karmaşık olabilmektedir. Zira her ülkede şirket kurma süreçleri, uyulması gereken kurallar ve hukuk değişmektedir. Bu nedenle her şeyden önce İngiltere’de şirket kurulumu hakkında ne gibi yasaların olduğunu, hangi vergileri vermeniz gerektiği, nelere özen göstermeniz gerektiği farklılaşmaktadır.

Bu bakımdan günümüzde bazı firmalar, kendi firmasını kurmak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Eğer İngiltere’de şirket kurmak istiyorsanız gerek Birleşik Krallık gerekse Türkiye’de pek çok şirket bu süreçte size yardımcı olabilir.

Eğer kendileri ile iletişime geçerek hedefinizi açıklarsanız hem ayrıntılı bilgi alabilir, hem de süreç hakkında aklınızda bulunan her konuyu danışabilirsiniz.

İngiltere'de Şirket Kurmak İçin Gereken Vergi Ve Diğer Yasal Yükümlülükler Nelerdir?

İngiltere’de online şirket açmak istiyorsanız vergi de burada şirket kurmak isteyen herkes tarafından bilinmesi gereken bir konudur.  HMRC vergi ödemesini beklemeden önce, serbest meslekten kazanabileceğiniz belirli bir miktar da yer almaktadır.

Bir vergi senesinde serbest ticaret yapılan işletmeden, ticaret ödeneğinden daha fazla kazanacağınızı düşünüyorsanız vergi beyannamesi vermek, kazancın üzerinden vergi ödemek için serbest meslek sahibi olarak kaydolmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra İngiltere Kurumlar Vergisi de yine bulunmaktadır. Bu “Corporation Tax” olarak geçmektedir. Mali sene boyunca işletmenin eld e ettiği kar miktarına uygulanmaktadır. İşletmenin hesap döneminin sona ermesinden 9 ay 1 gün sonra ödeme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Oranı ise yüzde 19 olarak görülmektedir. Bunların dışında Ulusal Sigorta, Gelir Vergisi, KDV oranları ve farklı vergiler de yine bulunmaktadır.

İngiltere'de Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

İngiltere’de şirket kurarken her ülkenin hukukunun değişeceği asla akıldan çıkartılmamalı ve bunlara kesinlikle uyum gösterilmesi gerektiği hatırlanmalıdır. Bu nedenle kurulum sürecinde şirket kurulumu ile alakalı tüm hukuki meseleleri incelemek tavsiye edilmektedir.

Bu bakımdan konu hakkında uzman firmalardan yardım almak, size daha iyi bir şekilde hareket etmenize olanak tanıyabilmektedir.

İngiltere'de Şirket Kuruluşu Sonrası İşletme Faaliyetlerinin Yürütülmesi İçin Gereken Adımlar Nelerdir?

İngiltere’de şirket kuruluşu ardından, Companies House başvurunuzu onayladığınıza dair bildirim alır almaz, yeni şirket üzerinden işlem yapmaya başlanabilmektedir.

Hemen ticarete başlamayı seçerseniz, şirketiniz 'faaldir' ve 3 ay içinde kurumlar vergisi için HMRC'ye kaydolmanız gerekir. Daha sonraki bir tarihe kadar ticaret yapmak istemiyorsanız, HMRC'ye şirketinizin atıl durumda olduğunu bildirilmelidir. Sonunda işlem yapmaya hazır olduğunuzda, Kurumlar Vergisi için kaydolmanız gerekmektedir.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler