E- Ticaret Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

26 Şubat 2022
Markethinkers
E- Ticaret Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Günümüzde e-ticaret siteleri hem ulusal hem de global ekonomide önemli bir yer tutuyor. Her geçen gün büyümesini devam ettiren bu sektör, yeni iş kurmak isteyenlerin girmek istediği alternatif bir alan olarak kabul ediliyor. Buna ek olarak mevcut işletmesini dijitalleştiren markaların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Dolayısıyla küçük ya da büyük, yeni kurulmuş veya aktif olması fark etmeksizin ticaret yapan her firmanın e-ticarete girmesi neredeyse zorunlu hâle gelmiştir. Durum böyle olunca “E-ticaret nasıl yapılır?” sorusuna cevap arayanların sayısında da artış görülmesi muhtemeldir. İşe başlamadan önce bu sorunun cevabını öğrenmekte fayda vardır. 

E-Ticaret Aşamaları Nelerdir?

E-ticarete başlamak için bazı aşamalardan geçmeniz gerekir. Zahmetli gibi görünen bu süreç, mevcut teknolojiler dâhilinde kolayca tamamlanabilir. Ayrıca IdeaSoft’tan hizmet alarak da çok kısa bir sürede e-ticaret başlayabilirsiniz. E-ticaret fikirleriniz ortaya çıktıktan sonra zaman kaybetmeden ilk adımınızı atmalısınız. İlk adımı attıktan sonra, sadece 10 adımda e-ticarete başlayabilir ve bu sektörden ilk gelirinizi elde edebilirsiniz. Peki e-ticarete nasıl başlanır, neler gereklidir?

E-Ticaret Sektörünüzü ve Satacağınız Ürünleri Belirleyin

Atmanız gereken ilk adım, sektörü belirlemektir. Eğer aktif bir şekilde ticaretle uğraşıyorsanız tecrübeli olduğunuz sektörden e-ticarete girmek sizin için avantajlı olur. Başlangıçta deneyimli olduğunuz bir sektöre girip ilerleyen süreçte e-ticaret markanızın kapsamını genişletebilirsiniz. Sitenizdeki ürünlerin çeşidini artırabilir, yeni kategoriler açabilirsiniz. 

Yeni bir iş kurmak için e-ticarete giriş yapıyorsanız yine dikkat etmeniz gereken ilk detay sektörü bilmeniz olacaktır. Fakat işin daha çok ticari ve yönetim kısmın rol alıyorsanız mevcut sektörler arasından doğru bir seçim yaparak bu işe başlayabilirsiniz. Aktif olarak rekabetin yoğun olduğu sektörlerden başlamak, başlangıçta sizi zorlayabilir. Bu nedenle sektör analizi yapıp hizmet açığı bulunan bir alana yönelmelisiniz. 

Sektörünüzü belirledikten sonra satışa çıkaracağınız ilk ürünler de çok önemlidir. Standart ürünlerin bulunduğu bir sektör seçtiğinizde işini biraz daha kolay olur. Fakat ürün yelpazesi geniş bir sektörde, hangi kategoriden ilerleyeceğinize doğru karar vermelisiniz. Bunun için de rakip analizi yapmanız gerekebilir. 

Mağazanıza Bir İsim Verip Alan Adınızı Alın

Mağazanızın adresi olarak kullanacağınız alan adını almak çok kısa süren bir işlemdir. Ama mağazanızın ismini bulmak bu kadar kısa sürmeyebilir. Mağazanızın ismi son derece önemlidir ve potansiyel müşteriler tarafından beğenilmelidir. Hem kulağa hem de göze hoş gelmelidir. Telaffuzu ve yazımı basit olmalıdır. Çok uzun olması ise genellikle olumsuz izlenimler bırakabilir. Buna ek olarak alan adınızda Türkçe karakterler olmayacağı için üniversal bir isim bulmanızda fayda vardır. 

İş Planınızı Hazırlayın

Bu sektöre giriş yapıp başarılı olabilmeniz için e-ticaret sitesi kurmak yeterli değildir. Verimli bir iş planı, her sektörde olduğu gibi e-ticarette de şarttır. Doğru bir iş planı yapabilmek için de e-ticaret türleri arasından size uygun olanı seçmelisiniz. Doğrudan tüketiciye ya da diğer işletmelere satış yapabilirsiniz. Yurt dışına açılmak istiyorsanız, e-ihracat hakkında bilgi sahibi olmalısınız. 

İş modelini seçtikten sonra alışveriş sürecinin en başından en sonuna kadar her adımını kapsayabilecek bir plan hazırlamalısınız. Sadece alışveriş değil, satış sonrasındaki süreci de bu plana dâhil etmelisiniz. Hem yasa gereği hem de müşteri memnuniyeti açısından satış sonrası destek, e-ticaret şartlarından biridir.  

E-Ticaret Altyapınızı Seçin

E-ticaret sitesi kurmak için kapsamlı hizmet veren bir altyapı seçmelisiniz. İsterseniz sitenizi sıfırdan kendiniz de kurabilirsiniz fakat bunun için yazılım ve kodlama bilgisine ihtiyaç duyarsınız. Söz konusu işlemleri ücreti karşılığında hizmet alarak tamamlama fikri de sizin için yüksek bir maliyet doğurur. Bu nedenle IdeaSoft gibi çok sayıda hizmeti tek pakette sunan bir altyapı seçmek daha avantajlıdır. 

E-ticaret başlangıç sürecinde bazı zorlukları olan bir sektördür. Ama bu zorlukları aşabilmenin çeşitli yöntemleri vardır. Site ve altyapı için bütçe ve zaman ayırmak, bu zorlukların başında gelir. E-ticaret mağaza açma ve site kurma sürecinde ekonomik bir altyapı firmasından hizmet aldığınızda ise süreci çok daha rahat atlatabilirsiniz. 

IdeaSoft, 30.000’den fazla e-ticaret markasına hizmet vermiş bir firma olarak altyapı ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Sadece bir gün sonra güvenli altyapıya sahip e-ticaret sitenizin anahtarını teslim alabilirsiniz. 

E-Ticaret Sitenizi Tasarlayın

Fiziksel mağazada dekorasyon neyse e-ticarette tasarım odur. Yanlış dekore edilmiş bir mağazada müşterilerin sağlıklı bir şekilde alışveriş yapması mümkün değildir. Bu mantıkla yola çıkıldığında, e-ticaret sitesinin kullanışlı bir tasarıma sahip olması gerektiği sonucuna varılır. Öncelikle tasarımınızın özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Müşterileriniz kendini başka bir alışveriş sitesinde gibi hissetmemelidir. 

Sitenizin tasarımında kategori yapısına, sayfalar arası geçişlere, vitrin düzenine, renklere ve diğer tüm görsel detaylara dikkat etmelisiniz. Ayrıca filtreleme seçeneği eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Altyapı hizmetini IdeaSoft’tan aldığınızda tasarım için ekstra uğraşmanıza ve fazladan para ödemenize gerek kalmaz. Tasarım kütüphanesinde bulunan ücretsiz taslakları kullanabilir ya da IdeaSoft’un uzman tasarımcılarından özel tasarım talep edebilirsiniz. 

Bir Marka Stratejisi Oluşturun

E-ticarette bir marka olmak için mutlaka bir stratejiye ihtiyaç vardır. Strateji belirlemek için de e-ticaret nedir, ne değildir bilmeniz gerekir. Sektörün jargonuna uygun bir dille markanızı tanıtmalı ve pazarlamalısınız. Marka stratejiniz olduğunda müşterilerinizin güvenini kazanmanız çok daha kolay olur. Güvenilir bir marka kimliği ise sadık müşteriler demektir. Marka stratejinizi oluştururken atmanız gereken bazı adımlar şunlardır:

 • Özgün bir marka oluşturmak
 • Marka değerini artıracak girişimlerde bulunmak
 • Markaya özel hizmetler üretip tanıtımlarını yapmak
 • Markanın, ürünlerin ve hizmetlerin hikâyesini paylaşmak
 • İçerik pazarlaması yapmak

Sanal Pos ve Kargo Anlaşmaları Yapın

E-ticaret mağazanızın mutfağında yaptığınız çalışmalar, müşteri memnuniyetini doğrudan etkiler. İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin beklentileri arasında güvenli ödeme yapmak ve verilen siparişe kısa sürede ulaşmak vardır. Güvenli ödeme için sanal POS anlaşması yapmanız gerekir. Ayrıca müşterilere alternatif ödeme yöntemleri sunmanızın da faydası olacaktır. 

Kargo hizmeti, müşterilerinizin en çok dikkat ettiği detaylardan biri olacaktır. Her şeyin son derece hızlı sonuçlandığı dijital dünyada ticaret yapıyorsanız siz de hızlı olmalısınız. Kargoları hızlı ve güvenli bir şekilde müşterilerinize ulaştırmalısınız. Kargo için ödenen ücret hakkında da bir şeyler yapmanız gerekir. Müşterilerinize uygun kargo fiyatları sunabilmek için kargo firmaları ile özel anlaşmalar yapabilirsiniz. 

Bir Tedarikçi İle Anlaşın

İnternet mağazanızdan satışa sunduğunuz ürünleri siz üretmiyorsanız bir tedarikçiye ihtiyacınız vardır. Tedarikçi seçiminde, karşı tarafın sunduğu hizmete çok dikkat etmelisiniz. Talep ettiğiniz ürünlerin eksiksiz ve zamanında gelmesi gerekir. Aksi hâlde mağazanızın stoklarında sorunlar çıkabilir. Bu nedenle güvenilir bir tedarikçi ile anlaşmaya özen gösterin. Ürün yelpazeniz geniş ise birden fazla tedarikçi ile anlaşmanız da gerekebilir. 

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Pazarlama çalışmaları yapmadan bu sektörde başarılı olmanız çok zordur. Doğru bir pazarlama stratejisi için ise kime hitap ettiğinizi bilmelisiniz. Hedef kitle belirlemek bu nedenle büyük önem taşır. Hedef kitlenizin profiline göre bir dil belirleyip pazarlamanızı bu şekilde yapmalısınız. Sitenizden satışa sunduğunuz ürünleri de hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre belirlemelisiniz. Sınırlı bir alanda hizmet veriyorsanız internetten alışveriş yapan herkese hitap edemeyeceğinizi de unutmamalısınız. Hitap edeceğiniz kitleyi, markanızın hizmetlerine göre seçmelisiniz. 

Müşteri Destek Hizmeti Oluşturun

E-ticaret para kazanma konusunda pek çok sektörden daha avantajlıdır. Ama bu kalitesiz bir hizmet ile para kazanılabileceği anlamına gelmez. Online mağaza müşterileri de yaşadıkları deneyimin kalitesine dikkat ederler. Üstelik internet üzerindeki mağazalarda yorum kısmı da mevcuttur. Müşterilerinize kaliteli bir hizmet ve destek sunmadığınız takdirde alacağınız kötü yorumlar, satışlarınızın azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle hem alışveriş sürecinde hem de satış sonrasında müşterilerinize destek sunabileceğiniz bir hizmet oluşturmalısınız. 

E-Ticaret Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Temel Noktalar Nelerdir?

E-ticaret için gerekenler arasında ilk sırada elbette yasalara uygun hareket etmek vardır. Yasal koşullara dikkat etmeli ve vergi mükellefi olduktan sonra satış yapmaya başlamalısınız. Vergi mükellefi olmak için e-ticaret şirketi kurmak gerekir. Şirket kurma süreci, girişiminizin ölçeğine göre değişebilir. Büyük ölçekli girişimler için anonim ya da limited şirketi kurulabilir. Küçük ölçekli girişimlerde ise genellikle şahıs şirketi tercih edilir. 

Ticareti internet üzerinden yaparken dikkat etmeniz gereken temel noktalardan biri de e-ticaret stratejisi belirlemektir. Kısa, orta ve uzun vadede nasıl bir yol izleyeceğinizi stratejik bir şekilde belirleyerek başarıya ulaşabilirsiniz. Strateji planı belirlerken şirketinizin vizyonunu, misyonunu ve değerlerini dikkate almalısınız. SWOT ve rekabet analizi de yaptıktan sonra planınızı hazırlayıp eyleme geçebilirsiniz. 

E-Ticaret Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

E-ticaret sitesi açtıktan sonra izlenmesi gereken yollar arasında pazarlama yolu da vardır. Pazarlaması doğru yapılmayan bir mağazadaki ürünlerin satış oranını yükseltmek zordur. Bu nedenle reklam ve pazarlamanın, e-ticaret yapmak için gerekenler arasında ilk sıralarda yer aldığını bilmelisiniz. Tabii bu süreci gelişigüzel bir şekilde değil, e-ticaret reklam stratejileri ile yönetmelisiniz. Strateji planı yaparken e-ticaret pazarlama trendleri ile ilgili bilgi toplamayı da ihmal etmemelisiniz.

SEO

Bu sektöre girdiğinizde rakiplerinizle rekabet edeceğin ilk alan, SERP (arama motoru sonuç sayfası) olacaktır. Potansiyel müşterileriniz, ihtiyaç duydukları ürünleri arama motorunda arayarak bulmaya çalışırlar. Bu süreçte ilk sıralarda çıkan sitelere yönelip alışverişlerini yaparlar. Sıralamada yukarılarda değilseniz, arama motorundan müşteri çekmeniz çok zor olur. Bu nedenle SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarına özen göstermelisiniz. Black Hat SEO uygulamalarından uzak durup organik çalışmalarla sitenizi ön plana çıkarmalısınız. 

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medyanını gücünü çok iyi biliyorsunuzdur. Bu gücü lehinize çevirebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Sosyal medya platformları, kendi ekosistemleri içerisinde reklam yapmanıza olanak tanır. Bu imkânları kullanarak reklam yayınlayıp hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada geniş kitlelere hitap eden influencerlarla da çalışabilirsiniz. 

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, büyük firmaların gizli silahlarından biridir. En doğal pazarlama yöntemlerinden biri olduğu için faydası da çok fazladır. Kullanıcıların faydalanabileceği yararlı ve zengin bir içerik üzerinden pazarlama yaptığınızda, potansiyel müşterilerinizi etkilemeniz kolay olur. 

Google Reklamları

Reklam kanalı ve çeşidi konusunda seçeneğin çok, maliyetin az olması en önemli e-ticaret avantajları olarak gösterilebilir. Etkili reklamlar yayınlamak istiyorsanız Google hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Google'a reklam vermek için bir Google Ads hesabı açmanız yeterlidir. Düşük bütçeyle geniş kitlelere ulaşabileceğiniz çeşitli reklam yöntemleri bu sistemde mevcuttur.

E-ticaret'e Başlamak İçin IdeaSoft Altyapısından Nasıl Faydalanabilirsiniz? 

IdeaSoft olarak sunduğumuz altyapı hizmeti sayesinde hem zaman hem de maliyet tasarrufu sağlayabilir, web sitenize uygun fiyatlarla, çok kısa sürede sahip olabilirsiniz. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm özelliklerin bulunduğu web sitenizi 24 saat içerisinde teslim alabilirsiniz. E-ticaret paketlerinden size uygun olanını seçerseniz kullanmadığınız hizmetler için para ödemeniz gerekmez. Sitenizi daha kullanışlı hâle getirmek için ise IdeaSoft App Store üzerindeki e-ticaret uygulamalarından faydalanabilirsiniz. IdeaSoft’un faydalı hizmetlerinden bazıları şöyledir:

 • Anahtar teslim e-ticaret sitesi
 • 7/24 teknik destek
 • OtoPilot ile tek tıkla reklam yayınlama
 • IdeaExport e-ticaret modülü ile yurt dışına satış yapma
 • 15 gün ücretsiz deneme fırsatı
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Kredi kartı dolandırıcılığı ile nasıl mücadele edebilirsiniz?
Kredi kartı dolandırıcılığı ile nasıl mücadele edebilirsiniz?
Günümüzde internetten alışverişlerde, e-ticaret firmalarının baş etmesi gereken konulardan biri de kredi kartı dolandırıcılığı. Kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle hem birçok tüketici hem de firma ciddi zarar...
16 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Email Marketing Hataları | En Çok Yapılan 6 Hata
Email Marketing Hataları | En Çok Yapılan 6 Hata
Email marketing hataları arasından en çok yapılan 6 hatayı bu yazımızda ele alacağız. Geri dönüşüm ve cirosal olarak önemli bir yere sahip olan email marketing'de bu 6 hatayı bir daha yapmamak için gelin hep beraber yazımızı...
20 Mart 2018
Sinan Oypan
Kitle iletişim araçları nelerdir ve şirketler bunları nasıl kullanabilir?
Kitle iletişim araçları nelerdir ve şirketler bunları nasıl kullanabilir?
Kitle iletişim araçları, çok uzun zamandır var olmakla beraber, teknolojinin değişimi ile beraber de şekil ve form değiştirmektedir.. Geçtiğimiz yüz yılda basılı gazete, dergi, radyo, televizyon ve sinema gibi formları olan kitle...
13 Mayıs 2020
Sinan Oypan
Startup Nedir? Startup Şirket Nasıl Kurulur?
Startup Nedir? Startup Şirket Nasıl Kurulur?
Geçmişte var olan problemlerin birçoğu günümüzde çözüme kavuşmuş durumdadır. Fakat bu durum yeni problemlerin doğmayacağı anlamına gelmez. İş dünyasında problem de bitmez, ona çözüm üretenler de. İşte bu noktada...
12 Ocak 2022
Markethinkers
Online market kurmanın avantajları nelerdir?
Online market kurmanın avantajları nelerdir?
Son yıllardaki dijital dönüşümle hayatımıza giren online market uygulamaları corona virüs döneminde hayatımızı kolaylaştıran hizmetlerden biri oldu. Evde kaldığımız süreçte online süpermarket uygulamalarını sıkça tercih...
22 Mayıs 2020
IdeaSoft
E-ticaret firmaları neden mobil reklamlara önem vermeliler?
E-ticaret firmaları neden mobil reklamlara önem vermeliler?
Mobil e-ticaret firmaları için birçok farklı açıdan önemli bir hal alıyor. Mobile uyumlu e-ticaret sitelerinin yanı sıra artık mobil cihazlarda gösterilen reklamlar da e-ticarette önemli bir yere sahip. Mobil kullanıcılara odaklı...
23 Şubat 2018
Sinan Oypan
İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu
İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu
Video içerik üretmek artık eskiye kıyasla oldukça kolay ve akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalar ile akıcı, akılda kalıcı ve ilgi çekici videolar hazırlamak oldukça mümkün. Elinizde video içerikler için belli bir bütçe...
29 Ocak 2017
Sinan Oypan
Black Friday için kullanabileceğiniz 6 sıra dışı kampanya alternatifi
Black Friday için kullanabileceğiniz 6 sıra dışı kampanya alternatifi
Black Friday kampanyaları bu indirim döneminde satışlarınızı artırma konusunda size yardımcı olabilecek pazarlama çalışmaları arasında yer alıyor. Geleneksel promosyon çalışmaları yerine tüketicilerin ilgisini çekebilecek...
10 Kasım 2018
Sinan Oypan
Sanal POS nedir? Nasıl ve nereden alınır?
Sanal POS nedir? Nasıl ve nereden alınır?
Sanal POS nedir, sanal pos nasıl alınır, sanal pos nasıl kurulur, sanal pos ücretleri, sanal pos komisyon oranları, sanal pos entegrasyonu, sanal pos ödemeleri, sanal pos hizmeti veren firmalar, online pos alırken gerekenler, sanal pos...
10 Ağustos 2017
IdeaSoft
Blog çalışmalarınız için nasıl içerik takvimi hazırlayabilirsiniz?
Blog çalışmalarınız için nasıl içerik takvimi hazırlayabilirsiniz?
Blog çalışmalarından verim alabilmek için belli bir planınızın olması oldukça faydalı olmaktadır. Önceden hazırlanmış bir planın olması, içerik konusunda daha detaylı çalışmalar için vakit kazanmanıza yardımcı olacağı...
11 Nisan 2017
Sinan Oypan
N11'de Mağaza Açmak | N11 Entegrasyonu
N11'de Mağaza Açmak | N11 Entegrasyonu
n11'de mağaza açmak ve n11 de satış yapmak istiyorsunuz ama n11 mağaza ücretleri nedir, n11 mağaza komisyon oranları yani satışınızdan n11 yüzde kaç komisyon alacak, n11 mağaza açmak için...
2 Ocak 2017
Savaş Çetinkaya
Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar
Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar
Şirket kuruluşu genellikle zor ve karışık bir süreçtir ve girişimciler bu süreçte bazı hataları yapabilmekte. E-ticaret şirket kuruluşu sırasında bu hataların göz ardı edilmesi ya da fark edilmemesi, ilerleyen zamanlarda bir...
28 Ocak 2019
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın