Gıda Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 31.03.2023
Gıda Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

Gıda ürünleri sektörü oldukça canlıdır. Bunun en büyük sebebi beslenmenin her insanın temel gereksinimi olmasıdır. Dolayısıyla insanlar sık sık gıda alışverişi yapar. Bu kapsama çok sayıda ürün girer.

Eğer gıda ürünlerini hemen almak istenmiyorsa, bunun yerine e-ticaret sitelerinden alışveriş yapma yoluna sık sık gidilir. Dolayısıyla gıda sektöründe bulunan bir işletmeyseniz, buraya adım atmak müşterilerinize kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olur.

Bunun dışında bir girişimciyseniz ve iş fikri arıyorsanız, e-ticaret bunlardan bir tanesidir. Bu kapsamda gıda sektörüne adım atmanı mümkündür. Bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini adım adım bilmek, planlı bir şekilde hareket etmenize yardımcı olur.

Gıda ürünleri üzerine piyasaya girmeden önce satacağınız bunların insan sağlığına zararlı olmaması, sağlığa zarar vermemesi gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca uyulması gereken birtakım mevzuatlar da olabilir. Dolayısıyla buna yönelik yasa ve mevzuatların bilinmesi de tavsiye edilir.

Ürün İncelemek

E ticaret sitesi açmak ve gıda ürünleri satmak isteyen bir girişimciyseniz, kendi ürettiğiniz ürünler olmayabilir. Bu bakımdan ilk olarak gıda kategorisinde neleri pazarlayacağınıza bakmanız ve kesin bir karar vermeniz önerilir.

Gıda sektöründe birden fazla seçeneğe yönelebileceğiniz gibi sadece belirli ürünlere yönelmeyi de tercih etmeniz mümkün. Bu bakımdan tercihleriniz oldukça geniştir.

Şirket Açmak

E ticaret dünyasına adım atmak istiyorsanız, bilmeniz gereken ayrıntılardan bir tanesi de şirkettir. Zira E ticaret sitesi açmak isteyen kişiler bir firma da kurmalıdır. Online alışveriş sitenizde sunacağınız ürünlere karar vermişseniz, bundan sonraki adımı bu meydana getirir. Bu konuda bir mali müşavir ve muhasebeci ile çalışmalıdır.

Genel olarak şahıs, limited ve anonim şirketleri kurulur. Her biri ayrı olduğu için özelikleri farklılık gösterir. Dolayısıyla tek tek tümünü inceleyerek bir karar vermelidir. Açacağınız şirket hakkında detayları bilmek de önemlidir.

İlgili Rehber: Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar

Toptan Ürün Satın Almak

E-ticarete girerek Gıda ürünleri satmak isteyen bir girişimciyseniz, doğal olarak bunları üretmiyor olabilirsiniz. Bu durumda toptan nasıl alacağınızı, bu esnada nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir.

Günümüzde toptan şekilde gıda alınabilecek çok sayıda yer vardır. Tümünde ürünler, kaliteler ve fiyatlar farklılık gösterir. Bu nedenle hızlı bir şekilde karar vermeden tümünü incelemek tavsiye edilir. Çünkü doğru bir toptancı ile çalışmak hızlı şekilde mal almanıza, uygun fiyata elde etmenize ve müşterilerinizi memnun etmenize yardımcı olur.

Fiyatların Ne Kadar Olduğu

Toptan gıda ürünleri almak ve e-ticaret sitesinde satmak istiyorsanız, bilmeniz gereken ilk nokta her toptancının size farklı öneriler yapabileceğidir. Dolayısıyla hızlı bir şekilde karar vermeden önce her birini incelemek tavsiye edilir.

Bu süreçte gıda sektöründe ürün fiyatlarını da değerlendirirseniz aldığınız fiyatın dışında ne kadara satabileceğinizi ne kadar kâr elde edebileceğinizi de görürsünüz. Ancak fiyatlar konusunda unutmamanız gereken, fiyatın kaliteyi etkiler.

Eğer insanlar ürünlerinizi kalitesiz bulursa sizden bir şey daha alışveriş yapmak istemez. Zira gıda ürünlerinde insanlar sağlıklı, hijyenik, kaliteli şeyler ister.

Ürünün Nasıl Alındığı

E ticaret sitesi açmak ve toptan ürün satmak istiyorsanız, platformunuzu doğru yönetir ve başarılı bir strateji geliştirirseniz, satışlarınızı kısa sürede arttırırsınız. Eğer ürünlerinizi siz imal etmiyorsanız, bu durum stoklarınızın hemen biteceğini gösterir.

Dolayısıyla temin hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca çok alma durumunda hemen satılmazsa gıda ürünlerinin bozulabileceği unutulmamalı, bu nedenle hesaplama dikkatli gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle çalıştığınız toptancının gıda ürünlerini nasıl temin ettiği önemlidir.

Eğer kendisi üretmiyorsa tek seferde ne kadar alabileceğinizi, siparişleriniz arasında ne kadar beklemeniz gerektiği gibi konular bilinmelidir. Zira toptancının da stoklarınızı yenilemesi gerekir.

Kendisi imal ediyorsa da bu sorular geçerlidir. Ayrıca üretim miktarını öğrenmek de tavsiye edilir. Bu sayede stoklarınızı ne kadar hızlı yenileyebileceğiniz bilinir.

Teknolojinin Nasıl Kullanıldığı

Toptan ürün almak ve satmak istiyorsanız, toptancı ile iletişim sık sık kurulacaktır. Bu da beraberinde sık sık iletişim kurma gereksinimini doğurur. Dolayısıyla iletişimin hızlı kurulup kurulamadığı da önemlidir.

Eğer iletişim problemleri varsa bu durum ürünün temininde gecikmeler yaşanabileceğini gösterebilir. Bu da ürün teminini yavaşlatır.

E-ticaret Sitesi Açmak

Bu adıma gelindiğinde e ticaret sitesi açmak kalır. Burada genel olarak iki yöntemden bahsedilebilir. Birincisi firma veya freelancer ile çalışarak sıfırdan bir tane hazırlanmasıdır. Bu kapsamda iletişime geçildiği zaman görüşme yapılmakta, gereksinimler öğrenilmektedir. Ardından da buna cevap verecek bir site hazırlanır.

Lakin tüm yazılımlar tek tek hazırlandığı için yüksek rakamlar olabilmektedir. Ayrıca site kısa sürede hazırlanmaz. Freelance olarak çalışan bir kişiden hizmet almak mümkün olsa da bu kişiler aynı zamanda farklı projeler yapar. Bu nedenle istek kısa sürede tamamlanmaz. Fiyatlar başlangıçta uygun olsa bile zaman içinde masraflar artabilir.

İkinci seçenek ise hazır paketleri kullanmadır. E ticaret sitesi açmak istiyorsanız bunların içinde farklı birden fazla özellik vardır ve bu nedenle uygun fiyatlıdır. Bu kısa sürede projenizin tamamlanmasına da olanak sunar.

E-ticaret dünyasına girmek istiyorsanız, IdeaSoft size uygun çözümler sunmaktadır. Tüm e-ticaret paketleri güçlü bir altyapı ile sizlere ulaştırılır. Sizlerin ihtiyaçlarınızı karşılamak için çağdaş seçenekler sağlamaktadır.

Tüm paketlerimizi tek tek değerlendirebilir, bu sayede aralarından size en uygun olanlarını tercih edebilirsiniz. E-ticarete başlangıç için sunduğumuz seçenekleri tercih etseniz bile istediğiniz zaman sonraki seçeneklere geçiş yapmanız mümkün.

İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler