Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Açılır | Gerekli Belgeler

20 Mayıs 2019
Savaş Çetinkaya
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur ve Açılır | Gerekli Belgeler

Şahıs şirketi nasıl açılır konusu yeni iş kuracak girişimcilerin oldukça ilgisini çeken bir konudur. Küçük ve orta işletmelere hitap eden, kurulumu hızlı, maliyeti düşük olan şahıs şirketi kurmak uzun vadede işletmeleri karlı çıkarır. e ticaret için şirket kurmak konusunda tek yapmanız gereken bir muhasebeci ve mali müşavir danışmanlığı almaktır. Şirket kurmak için gerekli belgeler ve evrakları mali müşavire iletmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz belgeleri kendiniz toplayıp ilgili Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne iletebilirsiniz.

İnternetten satış yapmak için gerekli olan şirket kurulum masraflarınızı biz üstleniyoruz. Eticaret'e başlaması senden, şirket kurulumu bizden!
E-ticarete başlarken şirket kurulum aşaması iş kuracak kişileri tedirgin eden bir konu olabiliyor. Şirket kurulum süreçlerini bilmenize gerek kalmadan, hızlı bir şekilde şirket kurabileceğinizi biliyor muydunuz?

Mükellef.co ile olan iş ortaklığımız sayesinde; şirket kurulum süreçleriniz minimum maliyetli ve hızlı bir şekilde tamamlanarak, online satış sürecine geçmeniz sağlanır. Mükellef.co ile şirket kurulum detaylarına hakim olmasanız bile alanında profesyonel “Mükellef Ekibi” tarafından destek alarak süreci tamamlayabilirsiniz.

Şahıs firması nedir nasıl kurulur?

Birey olarak kurabileceğiniz şirketlere şahıs şirketi/şahıs firması denir. Bir diğer deyişle; şahıs şirketleri, anonim ve limited şirketlerden daha küçük yapıda olan bireysel şirketlerdir. Şahıs şirketi küçük ya da orta ölçekli faaliyet gösterecek firmalara hitap eder. Aynı zamanda bireysel olarak iş sahibi olmayı mümkün kılar.

Eğer limited şirket kurmak istiyorsanız, limited şirket nasıl kurulur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar

Şahıs firması kurmak için gerekli belgeler ve şahıs şirketi maliyeti en merak edilen konular arasında yer alır. Bireysel firma açmak, sermaye şirketlerine göre oldukça hızlıdır. Şahıs şirketi kurma maksimum 2 günü alır. Gerekli evrakları aşağıda sizler için sıraladık;

 • Mali Müşavir vekaleti
 • Tapu fotokopisi ya da kira kontratı
 • Nüfus cüzdan sureti
 • Vesikalık fotoğraf
 • İmza beyannamesi
 • İkametgah
 • Araç alış senedi ve ruhsat (varsa)
 • Şahıs şirketi açmak için göstereceğiniz işyeri adresinizi belirlemiş olmanız gerekir. Bu adres; dükkan, ofis, sanal ofis ya da home ofis olabilir. İş yeri adresinizi gösteren kira sözleşmesi ya da tapunuzun fotokopisi ile birlikte bir mali müşavir danışmanlığı almanız gerekir. Mali Müşavir ile şahıs şirketi kuracak kişi arasında sözleşme düzenlenir ve evraklar hazırlanır.

  E-ticaret sitesi kurma rehberi 2020

  Şahıs şirketi kurmak 2020 maliyeti

  Şahıs şirketi nasıl kurulur? diye merak edenler için maliyet bilgileri önemlidir. Şahıs firması kurma maliyeti oldukça düşüktür. Yıllara ve şartlara göre değişkenlik gösteren şahıs şirketi açma maliyeti 500 ile 1000 TL arasında değişir. Şahıs şirketi kurma masrafını aşağıdaki ödeme tablosu ile örneklendirdik;

 • Şahıs imza beyannamesi (Noter) 100 TL
 • Muhasebeci Vekaleti (Noter) 148 TL
 • Şirket Kuruluş Servis Bedeli: 250 TL
 • Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri: 50 TL
 • Toplam şahıs şirketi kurma maliyet: 550 TL
 • Şahıs şirketi sahibi kira stopajı öder mi?

  Kira stopajı ticari alanlar için ödenen vergi türüdür. Brüt kira bedelleri üzerinden ödenir. Kira stopajını kiracı öder. Bir örnekle açıklamak gerekirse; ofis, dükkan ya da home ofis kira tutarının ¼’ü ödenecek stopaj tutarıdır. 1.000 TL’lik bir kira bedelinin 250 TL’si kira stopajıdır ve 3 ayda bir toplu olarak ödenir. İşyeri adresinizin kiracısı değil, tapulu sahibiyseniz bu bedeli ödemezsiniz. Sanal ofislerde olduğu gibi adresinizi bir şirketten kiralama söz konusuysa yine kira stopajı ödenmez.

  Şahıs şirketi giderleri nelerdir?

  Şahıs şirketi kuran gerçek kişiler adına vergi beyannamesi tesis edilir. Vergi mükellefinin yıllık gelir kalemlerini aşağıda sizler için sıraladık;

 • Her ay KDV beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
 • 3 ayda bir muhtasar beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
 • 3 ayda bir gelir geçici beyannamesi (91,70 TL damga vergisi)
 • Yıllık gelir vergisi beyannamesi (122 TL damga vergisi)
 • Şahıs firması gelir vergisi dilimleri 2020

  Şahıs şirketlerinde elde edilen gelire göre kademeli olarak vergi hesaplanır. Gelire göre minimum vergi dilimi yüzde 15, maksimum vergi düzeyi yüzde 40’a göre hesaplanır.

  22.000 TL’ye kadar: yüzde 15
  49.000 TL’nin 22.000 TL’si için 3.300 TL, fazlası: yüzde 20
  120.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL, (ücret gelirlerinde 180.000 TL’nin 49.000 TL’si için 8.700 TL), fazlası: yüzde 27
  600.000 TL’nin 120.000 TL’si için 27.870 TL, (ücret gelirlerinde 600.000 TL’nin 180.000 TL’si için 44.070 TL), fazlası: yüzde 35
  600.000 TL’den fazlasının 600.000 TL’si için 195.870 TL, (ücret gelirlerinde 600.000 TL’den fazlasının 600.000TL’si için 191.070 TL) fazlası: yüzde 40

  Detaylı bilgi için: E ticaret vergileri

  Şahıs şirketi açmak avantajları nelerdir?

  Şahıs şirketi kurmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Düşük mali müşavir veya muhasebeci ücreti
 • Defter tasdik ücretlerinin düşük olması
 • Tüm yetki ve sorumluluğun tek kişide olması
 • Maksimum 2 iş günü içerisinde faaliyete geçmesi
 • Kurulması kolay olduğu gibi bir günde kapatılabilmesi
 • Gelire göre kademeli vergilendirme yapılması
 • Maliyetin diğer şirket türlerine göre düşük olması
 • Şahıs şirketinin dezavantajları olarak sayılabilecek konular arasında gelir yükseldikçe kademeli vergi oranında da artacak olması sayılabilir. Bu oran gelirinize göre yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişir.

  Şahıs şirketi sahipleri e ticaret yapabilir mi?

  Şahıs şirketleri bankacılık ve borsa alanı dışındaki tüm sektörlerde faaliyet gösterebilir. e ticaret için şirket kurmak istiyorsanız tercihinizi şahıs firmasından yana kullanabilirsiniz. Şahıs şirketiniz aracılığı ile bankalara başvuruda bulunarak sanal pos alabilir ve kredi kartı ile de satış yapabilirsiniz.

  Online satış sitesi kurmak için yapılması gerekenler

  Aynı şekilde Iyzico, PayU, iPara gibi alternatif ödeme firmaları ile direk olarak çalışabilir ve bankalara sanal POS başvuru zahmetinden de kurtulabilirsiniz. Şahıs şirketi nasıl açılır diye araştırmaya başladığınızda, şirket kurmaya karar verip, iş planınızı yaptıktan sonra e ticaret sitenizi hazırlayıp, satışa hazır hale getirebilirsiniz. Firmanızı kurmadan önce ücretsiz olarak eticaret yazılımımızı deneyebilir, karar verme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

  Önemli Not: Girişimciler tarafından yapılan hataların başında önce şirket kurmak, sonrasında planlama yapmak gelir. İş fikrinizi ve iş planınızı oluştururken bir şirket kurma zorunluluğunuz yoktur. Önce planlama yapmalısınız.

  Örneğin e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız firma kurmadan ve e-ticaret paketi almadan önce yazılımımızı ücretsiz deneyebilirsiniz. sonrasında iş planınızı çıkarabilir, ardından firmanızı kurarak işe başlayabilirsiniz.

  E ticaret şirketi kurmak için şimdi adımınızı atabilirsiniz

  IdeaSoft Akıllı E-ticaret Paketlerini kullanarak, e-ticarete ilk adımınızı atabilirsiniz. Sizler için ücretsiz düzenlediğimiz eticaret eğitimlerimize katılıp kendinizi geliştirebilir, dokümanlarımız ve uzman kadromuzdan faydalanarak e-ticaret sürecinizde ihtiyaç duyduğunuz her türlü desteği alabilirsiniz.Dilerseniz hemen ücretsiz DEMO talebi ile hizmetlerimizi deneyebilirsiniz.

  Online şahıs şirketi kurmak ve e-ticaret sitesi kurmak için ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft akıllı e ticaret paketlerinin sizlere neler sunabileceğini kendiniz görün!

  IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

  En çok okunan yazılar

  Yorum yap

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Tüm yorumlar

  • Tuğçe

   - 17:10

   Merhaba, "belli bir tutarın altındaki gelir için şahıs şirketi açma zorunluluğu yok" diye birşey duydum, sizin bilginiz var mıdır bu konuda?

   • İbrahim Çelebi

    - 10:57

    Tuğçe Hanım merhaba! Konu hakkında bilgimiz bulunmadığı için sizleri yanlış yönlendirmek istemeyiz. Yaptığımız araştırmalarda da belirttiğiniz konu ile alakalı bir bilgiye erişemedik. Bu sebeple bir mali müşavire danışmanız en doğru tercih olacaktır.

   • İbrahim Çelebi

    - 16:53

    Merhaba! Şahıs şirketi açmak için göstereceğiniz işyeri adresiniz; dükkan, ofis, sanal ofis ya da eviniz olabilir.

  • müge

   - 11:02

   ben kendim şahsi şirket kurmak istiyorum online satış yapmak için bana bu konu da bilgi verebilirmisiniz ben aynı zaman da özel bir kuruluşta calışıyorumm

   • İbrahim Çelebi

    - 16:17

    Müge Hanım merhaba,

    Şahıs şirketi kurmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere yazımızdan erişebilirsiniz. Ayrıca internetten satışa IdeaSoft ile başlarsanız, şahıs şirketi kurmanız için sunmuş olduğumuz avantajlardan yararlanabilirsiniz.

    Sizlere detaylı bilgi vermek isteriz. Bu sayfamızda bulunan formu doldurduğunuz takdirde e-ticaret uzmanlarımız sizleri arayarak tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

    İyi günler dileriz.

  • Moto Kurye

   - 12:53

   Teşekkür ederiz bu güzel paylaşım için. Gerçekten bu makaleyi okuyan şanslı kişi inşallah biri olduk çok şükür diyorum. Teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

  • Koray

   - 09:32

   Merhaba kısa bir sorum olacak. Çalıştığım kurum ile sözleşmemde başka işte çalışamaz ibaresi bulunuyor. İzin almak için dilekçe yazıyorum ama aylardır bir sonuç alamadım olumlu yada olumsuz. Ben bir şahıs şirketi açacak olsam, şuan çalıştığım firma tarafından tespit edilebilir mi? Yani bir şekilde adıma ait şahıs şirketini görebilirler mi? Kuracağım şahıs şirketi YouTube için olacak. Çalıştığım iş ile alakasız yani

   • İbrahim Çelebi

    - 10:32

    Koray Bey merhaba. Yasal bir konu olduğu için işinize etki edebilecek olumlu ya da olumsuz bir yorumda bulunmamızın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Konu hakkında bir avukata danışmanızın daha faydalı olabileceğini belirtebiliriz.

  • Ali akman

   - 14:58

   Merhaba trendyol üzerinden satış yapmak istiyorum ürünlerimi toptan getirticem dükkan, depo gibi bir yer açmam gerekiyor mu evimden satış yapmak istiyorum şahıs şirketi kurmam için bir yere ihtiyacım var mı ?

   • İbrahim Çelebi

    - 16:57

    Ali Bey merhaba,

    Ürünlerinizi herhangi uygun bir yerde muhafaza ederek evinizden satış yapabilirsiniz. Şahıs şirketi kurmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sayfamızdan edinebilirsiniz. Trendyol'da satış yapmak için rehberimizi okuyabilirsiniz. Pazaryerlerinin dezavantajlarını yaşamak istemiyorsanız, kendi e-ticaret sitenizi kurmak için formumuzu doldurabilirsiniz. E-ticaret ekiplerimiz sizlere yardımcı olacaklardır.

  • yusuf kılıç

   - 23:46

   Merhaba ben web sayfası oluşturmak istiyorum ama bununla ilgili bilgi sahibi değilim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

   • İbrahim Çelebi

    - 11:19

    Yusuf Bey merhaba,

    Bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız bu sayfamızdaki formu doldurarak demo e-ticaret sitemizi ve yönetim panelimizi inceleyebilirsiniz. Uzman ekibimiz en kısa sürede size ulaşarak e-ticaret sitesi kurmak ile alakalı yardımcı olacaklardır.

  • Hasan Hakan

   - 10:20

   İbrahim bey merhabalar, şahıs şirketi için göstereceği adres miras yoluyla hissem olan bir ev veya işyeri olursa yine kira stopajı ödermiyim, yoksa diğer mirasçıların muvafakatnamesi alınarak kiradan kurtulunabilir mi?

   • İbrahim Çelebi

    - 13:52

    Hasan Bey merhaba. Konu hakkında bilgimiz bulunmadığı için sizleri yanlış yönlendirmek istemeyiz. Bir mali müşavirden danışmanlık almanız sorunuza cevap almak açısından çok daha uygun olacaktır.

  • Nurettin

   - 14:42

   Şahıs şirketinde ev adresimi şirket adresi olarak göstermek istiyorum. Fakat evin tapusu babamın üzerine. Kiracı değilim. Bir sorun teşkil eder mi?

   • İbrahim Çelebi

    - 09:51

    Merhaba Nurettin Bey. 1. derece akrabalara veya eşlere ait tapular adres gösterme için kullanılabiliyor, kira sözleşmesine gerek kalmıyor. Fakat bu sefer de gösterdiğiniz adres artık bir iş yeri konumunda olacağı için emsal bedel üzerinden bir kira vergisi ödemeniz gerekiyor.

  • Merve Fidan

   - 07:29

   Merhabalar, ben sgk lı olarak çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmak için işimden ayrılmam mı gerekiyor?
   Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

   • İbrahim Çelebi

    - 12:02

    Merve Hanım merhaba,

    İş Kanunu'na göre sigortalı bir çalışan olarak kendi şirketinizi kurmanızda bir engel yoktur. Ancak çalışan sözleşmenizde aksi belirtildiği takdirde bir şirket kurmanız işten çıkarılmanız için geçerli bir sebeptir.

  • beytullah

   - 14:31

   iyi günler yabanci ulkeden gemiyle mazeme getirmek istiyorum bu konu uzerine sirket kurabilir miyim yani

   • İbrahim Çelebi

    - 12:25

    Beytullah Bey merhaba,

    Ticari faaliyet gerçekleştirmek için bir şirketiniz olması gerekmektedir. İlgilenmek istediğiniz faaliyet alanı ile alakalı bir şirket kurabilirsiniz.

  • Ezgi

   - 02:09

   Merhaba ben e ticaret'e girmek istiyorum ama pek bilgim ve deneyimim yok. Tavsiyeleriniz ve deneyimlerinizi ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Serdem yıldız

   - 13:41

   Merhaba ben tekstil kalıp be tasarım ofısı kurmak istiyorum ürün satısı olmucak sadece tasarım cizimler vs yapılacak bunun icin sahıs ofisi acmam gerekiyormu

   • İbrahim Çelebi

    - 16:24

    Merhaba Mahmut Bey. Sizinle iletişim kurup deneyimimizi aktarmamız için buradaki formu doldurmanız yeterli. E-ticaret uzmanlarımız sizleri arayarak sorularınızı yanıtlayacaklardır.

  • Kaan

   - 03:15

   Merhabalar ben temizlik şirketi kurmak istiyorum kendi oturduğum evi adres gösterebilir miyim bide İŞKUR belirli sayıda personel çalıştırmam karşılığında bir kısmının maaşını kendi ödediği doğrumudur tşkler iyi çalışmalar

   • İbrahim Çelebi

    - 11:26

    Kaan Bey merhaba,

    Evet oturduğunuz adresi şirket kurarken kullanabilirsiniz. İşkur'un ilave isdihdam teşviklerine buradan ulaşabilirsiniz. Ek bilgi ihtiyacınız olduğu takdirde 444 75 87 numaralı İşkur destek hattını arayabilirsiniz.

  • Berat KANAÇ

   - 16:41

   Merhaba ben elimde endüstriyel pompa ftix malzemeleri vs var bu ürünleri satmak istiyorum bi dükkan açıp vs lütfen bana dönüş yapın
   0555 888 81 85

   • İbrahim Çelebi

    - 11:53

    Berat Bey merhaba,

    Sizinle çalışmak bizleri çok mutlu eder. Bu sayfadaki formumuzu doldurabilirseniz e-ticaret uzmanlarımız sizlere hızlıca ulaşarak fikrinizi gerçekleştirmeniz için sizlere yardımcı olacaklardır.

  • Mehmet reşit Kağıtçi

   - 09:22

   MERHABA! Ben arı sütü ve bal üretimi yapıyorum yalnız e ticarete geçmek istiyorum fakat üretim yaptığım yer ormana ait sözleşmem var bunu adres gösterip şahıs şirketi kurabilirmiyim stopaj vergisi çıkarmı bana TEŞEKKÜR EDERİM İYİ ÇALIŞMALAR

   • İbrahim Çelebi

    - 10:35

    Merhaba! Normal şartlarda ikamet ettiğiniz adresiniz üzerinden şahıs şirketi kurabiliyorsunuz. Ancak göstermek istediğiniz adresin durumu ve vergi ile alakalı konularda bir mali müşavir ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

  • Ufuk

   - 02:21

   Merhaba ben e-ticaret sitesi kurmak istiyorum nasıl bir şirket kurmalıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim yardımıcı olabilir misiniz?

   • İbrahim Çelebi

    - 10:29

    Merhaba! E-ticarete başlamanız için bir şahıs şirketi kurmanız yeterli olacaktır. E-ticaret sitenizi nasıl kurabileceğiniz ile alakalı ilgili rehberimizi inceleyebilirsiniz. Demo formumuzu doldurduğunuz takdirde ekip arkadaşlarımız sizlere ulaşarak detaylı bilgi iletebilirler.

  • Ahmet

   - 23:23

   Google Play Kitaplar üzerinden e-kitap satışı yapmayı planlıyorum. Fakat vergilerden çekiniyorum. Bu konu hakkında kafamda birkaç soru işareti var. Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

   İlk kez satış yapacağım için gelir sağlayabilir miyim, ne kadar sağlayabilirim bilemiyorum. Şirket sahibi olmadan da fatura kesmek ve vergi ödemek mümkün değil. Emin olmadığım bir iş için de hemen şirket işlerine girmek istemiyorum. Vergi kaçakçısı olup ceza da almak istemiyorum. Gerçekten ne tarafından tutsak elimizde kalan bir durum.

   Benim kafama yatan ise bir süre satışları yapıp parayı Google üzerinde bırakmak ve beklediğim seviyede olursa şirket kurup parayı çekip vergisini ödemek.

   Kafamdaki soru işareti de tam olarak son yazdığım kısımda.

   Vergi mükellefi olmamız, paranın bir banka hesabına yatması ile mi başlar, yoksa hesaba geçmemiş olsa da bir şekilde kazanç sağladığımızda mı başlar. Parayı hesaba yatırmayıp Google üzerinde bırakmak bana, orta ve uzun vadede vergi konusunda sıkıntı yaratır mı?

   Bilgisi olanlar beni bu konuda aydınlatırsa memnun olurum.

  • kübra

   - 21:39

   merhaba ,benim arkadaşımla bir fikrimiz var ama nasıl başlayacağımızı bilmiyoruz online olarak satış yapmak ürünlerimizi tanıtmak dAHA fazla kitleye ulaşmak istiyoruz bizm için en uygun ve düşük bütçeli bir fikrinize ihtiyacımız var ?

   • Savaş

    - 16:29

    Merhaba Kübra Hanım. Mesajınız için teşekkürler. Projenizi dinleyip size yardımcı olmak isteriz. Bunun için burayı tıklayarak iletişim sayfamız üzerinden iletişim bilgilerinizi bize iletebilir misiniz? İyi günler dileriz 🙂

  • Gülistan

   - 23:05

   Merhabalar, ben Etsy tarzında bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorum. Nasıl bir şirket kurmalıyım ve nerden başlamalıyım? Önerileriniz nelerdir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

   • Savaş

    - 16:24

    Merhaba Gülistan Hanım. Dilerseniz şöyle yapalım. ideasoft.com.tr/iletisim adresi üzerinden bir form doldurarak iletişim bilgilerinizi ve proje detaylarınızı bize iletebilir misiniz? E-ticaret uzmanlarımız size ulaşıp detaylı bilgi aktarabilirler böylelikle. İyi çalışmalar dilerim.

  • serdar mazman

   - 13:04

   merhaba
   e-ticaret yapmak istiyorum. şahıs şirketi kurmak için dükkan olma zorunluluğu varmı. Satacağım malzemeleri eve getirip ordan yönlendirme yapabilirmiyim

   • Savaş

    - 13:40

    Merhaba, tabi ki açabilirsiniz. Online olarak ödeme alabilmeniz için şahıs şirketinizin olması yeterlidir. İyi günler dileriz.

  • Ersin

   - 19:52

   Merhabalar. Organik zeytin yağı satmak istiyorum İnternet üzerinden. Firma vs hiçbirşey yok sadece Bi başlamak yapabilirsem devam etmek istiyorum. Ne yapmalıyım teşekkürler

   • Savaş

    - 13:44

    Merhaba Ersin Bey. Öncelikle faturalandırma ve online ödeme alma işlemleri için bir şahıs şirketiniz olması gerekli. Daha sonra ürünlerinizi satacağınız bir platforma ihtiyacınız olacak. Bunun için mevcut pazar yerlerinde dükkan açma, sosyal medya hesaplarınızı işletme hesabına çevirerek kendinize bir mağaza oluşturma veya tamamen size ait bir e-ticaret sitesi kurma seçeneklerinden size en uygun olanı ile ilerleyebilirsiniz. Her 3 seçenek için de sizlere detaylı bilgilendirme yapabiliriz. Bunun için ideasoft.com.tr/iletisim adresi üzerinden bize bir form iletmeniz yeterli 🙂 iyi çalışmalar dileriz.

  • Fazilet

   - 20:53

   Merhaba . Ben internet üzerinden belirli uygulamalardan satış yapıyorum . Şimdi şahıs şirketi kurmak istiyorum lakin benim bir dükkan ofis vs yok . Ürünleri dışardan alıyorum kendim cekiyorum yayınlıyorum . Evimin bir odasını seri Li kıyafeler doldurdum malım ürünüm bir odada . Ben nasıl şahıs şirketi açabilirim . Bana ne önerirsiniz

   • Savaş

    - 09:34

    Merhaba Fazilet Hanım, oturduğunuz evi şirket adresiniz olarak gösterebiliyorsunuz şahıs şirketi kurarken. Bir dükkanınızın veya ofisinizin olmasına gerek yok. Evin size ait olması veya kira olması durumunda beyan edeceğiniz evraklar değişiyor sadece. Çok kolay ve rahat bir şekilde şahıs şirketinizi kurabilirsiniz.

  • Mehmet

   - 11:28

   Elektronik üzerinden şahıs şirketi açmak istiyorum bunun için home ofis uygunmudur teşekkür ederim

  • emir

   - 13:08

   16 yaşındayım internet sitesi kurupu şapka satmak istiyorum(sadece başlangıç) yapabilirmiyim yapabiliyorsam neler gerekir bu konu hakkında bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

   • Savaş

    - 16:28

    Merhabalar, online olarak ödeme alabilmeniz için bir sanal posunuzu olması ve sanal pos alabilmek için de minimumda bir şahıs şirketinizin olması gerekli. Şahıs şirketi açabilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız şart. 18 yaşından küçük olan kişiler ise bir ebeveyninin kanuni temsilcisi olması durumunda şahıs şirketi açabilmektedirler.

   • Savaş

    - 15:47

    Merhaba Emine Hanım, IdeaSoft e-ticaret paketleri ile tamamen size ait bir e-ticaret sitesi açmış oluyorsunuz. Yani yaptığınız satışlar üzerinden IdeaSoft'a herhangi bir komisyon ödemeniz gerekmiyor.

  • esra

   - 14:42

   merhaba evden pasta vb urunlerı satısı ıcın yasal neler yapmam gereklı nelerden muaf olurum yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

  • sezer

   - 12:29

   BEN internet üzerinden satış yapmak istiyorum giyim üzerine ama eticaret sitesimi yoksa instagram face üzerinden mi yapmak daha iyi dir.
   birde eticaret kaç paraya maliyeti olur şahıs şirketi de kurulacak toplam maliyet

   • Savaş

    - 15:55

    Merhabalar, e-ticaret sitesi ve sosyal mecralar zaten eş zamanlı ve ortak yürütüldüğünde en iyi sonuçları veren sistemler. Biri diğerinin yerine tercih edilebilir diyemeyiz. Kesin olan tek bir şey var o da kendinize ait bir e-ticaret sitenizin olması diğer mecralara adapte olmanızı çok kolaylaştırıyor. Hızlıca sosyal medya mağazalarınızla, pazar yerleri, karşılaştırma siteleri gibi bir çok farklı mecraya entegre olabiliyorsunuz.

    Maliyet konusunda biraz da sizinle ve sektörünüzle alakalı. Genelde makul rakamlar ile e-ticarete başlamak mümkün. Fakat bazı ekstra ihtiyaçlar ve özellikler doğabiliyor sektörel veya ürünsel bazda. Böyle durumlarda ekstra maliyetler doğabiliyor.

    Şahıs şirketi konusunda da bizimle çalışmayı tercih eden müşterilerimize desteğimiz mevcut. Şahıs şirketi masraflarınızı biz üstleniyoruz. Size sadece ilgili evrakları iletmek kalıyor. Detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilir ve bize bir talep formu iletebilirsiniz.

  • Emel

   - 00:56

   Merhaba,
   Oturdugum ev ablama ait, sözleşmem yok ve kira ödemiyorum. Bu durumda, şahıs şirketi adresini ev adresim olarak gösterdiğimde stopaj ödemem gerekli mi? Gerekliyse hangi tutar üzerinden hesaplanacak? Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim?
   Tşkler şimdiden.

   • Savaş

    - 11:00

    Merhaba, sadece 1. dereceden akrabalarınıza veya eşinize ait bir ev için kira sözleşmesi olmadan adres gösterebiliyorsunuz. Kardeşler 2. derece akraba grubunda olduğu için sizin resmi bir belge (isminize fatura, ikametgah vb.) göstermeniz gerekir bu sebeple stopajdan muaf olamazsınız.

  • hakan

   - 21:42

   Merhabalar. Oturduğum ev annemin üzerine. Yani tapu annemin üzerine. şahıs şirketi kurmak için annemin tapu belgesini kullanabilir miyim. bu şekilde stopaj ödemem ortadan kalkar mı. Teşekkürler.

   • Savaş

    - 11:02

    Merhaba 1. derece akrabalara veya eşlere ait tapular adres gösterme için kullanılabiliyor kira sözleşmesine gerek kalmıyor. Fakat bu sefer de gösterdiğiniz adres artık bir iş yeri konumunda olacağı için emsal bedel üzerinden bir kira vergisi ödemeniz gerekiyor.

  • cihat

   - 00:25

   dükkan açmakla şahıs şirketi kurmak aynı şeymi. örneğin bakkal açmak veya petshop dükkanı açmak bunlarda şahıs şirketimi oluyor e ticaret yapabilirlermi ve devletin genç girişimci desteğinden yararlanabilirlermi

   • Savaş

    - 11:14

    Merhaba Cihat Bey, iş yeri açmak ile şirket kurmak farklı konular. Şirketiniz olmadan da işyeri çalışma ruhsatı alıp bir dükkan açabiliyorsunuz. Yani şahıs şirketi bundan farklı bir konu. Bizim 1 Eylül tarihinde şirket kurulumu ile ilgili bir eğitimimiz olacak online olarak. Dilerseniz bu adresten eğitimimize online olarak katılım sağlayabilir ve sormak istediklerinizi detaylı olarak eğitimimizde sorabilirsiniz.

   • Savaş

    - 09:48

    Merhaba Ömer Bey, normal prosedürde size ait ikametgah, kira sözleşmesi vs. gibi resmi bir belgelerin ve ilgili adres için adınıza kayıtlı faturaların olması yeterli yaşadığınız yeri şirket adresi olarak gösterebilmeniz için. Fakat lojmanlar özelinde ekstra bir kısıtlama veya ek işlemler mevcut mudur daha detaylı bilgi alabilmek adına bir mali müşavirden detaylı bilgi edinmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

  • Mehmet Halil Işık

   - 01:46

   Mühendislik diplomam üzerine şirket kurmayı düşünüyorum adres göstermek zorunda mıyım teşşekkürler

   • Savaş

    - 09:51

    Merhaba, evet şahıs şirketi kurmak için adres göstermek zorunlu. Ama bu adres ile ilgili herhangi bir kısıtlama mevcut değil. Yani şahıs şirketi kurmak için "ofis" olarak ayrı bir yeri adres olarak göstermek zorunda değilsiniz. Kendi evinizi de adres olarak gösterebilirsiniz. Kısacası şahıs şirketi kurmak için ayrıca bir ofis açmaya gerek yok ama bir adres göstermek zorunlu.

    • Önder

     - 22:46

     merhaba;

     Peki ev adresi göstermek için sadece ikametgah yeterli mi ? Çünkü ev adresim dairem bize ait ama tapusuz ikametgah yeterlimi merak ettim .

    • Savaş

     - 11:26

     Merhaba, normal şarlarda ikametgah belgeniz yeterli. Tapusuz ikametgah konusunda emin olamamakla birlikte, resmi bir ikametgah belgeniz olduğu sürece sorun olmayacağı görüşündeyim fakat yine de emin olmak adına bir mali müşavirden de detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

  • Buse

   - 22:47

   Merhaba ben instagram üzerinden bir butik açmak istiyorum ama şuan neye nasıl başlayacağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

  Benzer yazılar

  Yeni bir iş kurarken özellikle üstünde durmanız gereken 5 unsur
  Yeni bir iş kurarken özellikle üstünde durmanız gereken 5 unsur
  Yeni bir girişim kurmadan önce bazı ön çalışmalar yapmak gerekebiliyor. Bu ön çalışmalarda şirketinizle ilgili birçok detayı belirlemeniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini planlamalısınız. Sıfırdan bir girişim kurmak...
  28 Kasım 2016
  Sinan Oypan
  E-ticarette bütçe planlaması nedir ve nasıl yapılır?
  E-ticarette bütçe planlaması nedir ve nasıl yapılır?
  E-ticarette bütçe planlaması, uzun vadede şirketi ayakta tutmak, yeni yatırımlar yapabilmek ve pazarlama çalışmaları yapabilmek için gereklidir. E-ticaret firmalarının ellerindeki sermayeyi doğru bir şekilde yönetebilmesi ve...
  4 Aralık 2019
  Sinan Oypan
  İndirim yapmadan geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak satış taktikleri
  İndirim yapmadan geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak satış taktikleri
  E-ticarette rekabetin artmasıyla beraber satış taktikleri kullanarak, indirime bağımlı kalmadan satışlarınızı artırmanız gerekebiliyor. Çünkü sadece indirimlere bağımlı kalmanız yapacağınız satış adetlerini artırmanıza...
  8 Şubat 2019
  Sinan Oypan
  Giyim kuşam ürünlerinde iadeleri nasıl azaltabilirsiniz?
  Giyim kuşam ürünlerinde iadeleri nasıl azaltabilirsiniz?
  Giyim kuşam ürünlerinde iadeler oldukça fazla olduğu için bu ürünleri satan e-ticaret firmaları için bu önemli bir sorun olabiliyor. Ürün iadesi marka değerine zarar verirken, müşteri memnuniyetsizliğini ve maddi zarara da neden...
  7 Ağustos 2019
  Sinan Oypan
  Mobil uyumlu site performansı nasıl artırılır?
  Mobil uyumlu site performansı nasıl artırılır?
  Mobil uyumlu site e-ticaret firmaları için artık bir standart haline geldi ve tabii ki bu nedenle de mobil görünümdeki performansı artırmak gerekiyor. Tüketicilerin mobil cihazlardan e-ticaret sitelerini ziyaret etmeleri ve alışveriş...
  20 Eylül 2019
  Sinan Oypan
  B2B firmalarının yaptığı kategori yönetimi hataları
  B2B firmalarının yaptığı kategori yönetimi hataları
  B2B firmaları için kategori yönetimi oldukça önemli bir konudur ve bu sebeple de kategorileri ve katalogları oluştururken bazı kural ve konulara dikkat etmeleri gerekir. Kategori yönetiminizi iyi yapmanız ve e-ticaret sitenizde...
  10 Mart 2019
  Sinan Oypan
  Kampanya dönemlerinde site trafiğiniz için kontrol etmeniz gereken 4 kriter
  Kampanya dönemlerinde site trafiğiniz için kontrol etmeniz gereken 4 kriter
  Yılbaşının yaklaşmasıyla beraber e-ticaret sektöründe yer alan firmalar birçok kampanya çalışmasına girmeye başlıyor. Henüz yılbaşı ile ilgili kampanyaları çok fazla görmüyor olsak da öncesinde bu çalışmalar için...
  19 Kasım 2016
  Sinan Oypan
  Marka elçisi nedir ve pazarlamada neden önemlidir?
  Marka elçisi nedir ve pazarlamada neden önemlidir?
  Marka elçisi, günümüzde pazarlama çalışmalarında markalara birçok açıdan avantaj sağladığı gibi onlara farklılık da katar. Günümüzde rekabetin yüksek olması, markaları farklı pazarlama çalışmalarına yönlendirmekte....
  7 Ekim 2020
  Sinan Oypan
  301 yönlendirme nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
  301 yönlendirme nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
  301 yönlendirme işlemi, e-ticaret sitesi yönetiminde bilinmesi gereken konulardan biri. 301 yönlendirme çalışmalarını daha önce yapmadıysanız ya da bu çalışmalara ihtiyaç duymadıysanız ilerleyen zamanlarda web sitenizdeki ürün...
  4 Ocak 2019
  Sinan Oypan
  Kargo ve iade bilgilerinizi açık ve net bir şekilde nasıl açıklayabilirsiniz?
  Kargo ve iade bilgilerinizi açık ve net bir şekilde nasıl açıklayabilirsiniz?
  E-ticarette kargo bilgilerinizi net ve açıklayıcı bir şekide kullanıcılara göstermeniz oldukça önemlidir. Site üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların kargolarını ne zaman teslim alacaklarını ve hangi koşullarda ürün...
  14 Haziran 2018
  Sinan Oypan
  E posta pazarlama trendleri | 2019
  E posta pazarlama trendleri | 2019
  E posta pazarlama trendleri 2019 yılında karşımıza aslında çok büyük değişiklikler getirmeyecek gibi görünüyor. Otomasyon araçları ve yapay zeka kullanımlarının haricinde aslında 2018’de de sıklıkla bahsettiğimiz...
  22 Aralık 2018
  Sinan Oypan
  SEO çalışmalarınızda doğru yapmanız gereken 6 bölüm
  SEO çalışmalarınızda doğru yapmanız gereken 6 bölüm
  SEO çalışmaları doğru yapıldığında iyi sonuçlar vermeye başlar. Yanlış uygulanan çalışmalar zaman ve para kaybına sebep olacağı için doğru stratejileri belirleyerek bu stratejileri zamanında ve uygun bir şekilde uygulamak...
  4 Haziran 2018
  Sinan Oypan
  E-ticareti Ücretsiz Deneyin