İngiltere Vergi Oranları ve Vergi Hesaplama

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 18.05.2023
İngiltere Vergi Oranları ve Vergi Hesaplama

İngiltere’de iş kurmak birçok girişimdi tarafından düşünülmekte. Bunun yanı sıra pek çok firma da işini buraya taşımayı planlamakta. İngiltere vergi, bu durumda bilmeniz gereken başlıkların başında gelmekte. Ülkede,

 • VAT,
 • Turistler İçin KDV İadesi,
 • Belediye Vergisi,
 • Ulusal Sigorta,
 • Kurumlar Vergisi,

Gibi seçenekler yer almakta. İngiltere vergi oranları ise temel olarak yüzde 20 ile 40 arasında değişmekte. Ancak İskoçya’ya içerisinde bu durum değişkenlik gösterebilmekte. Dolayısıyla tüm bunları ayrıntılı bir şekilde incelemek, işinizi başlatmadan önce şart.

VAT

VAT Value Added Tax şeklinde açılmakta ve KDV’ye denk gelmekte. Birleşik Krallık da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi KDV uygulamakta. İngiltere vergi üzerine bilgi almak istiyorsanız, bilmeniz gereken türlerin başında gelmekte.

Ancak VAT oranları, Türkiye’de olduğu gibi değil. KDV genellikle yüzde 17.5 oranında; ancak çocuk giysileri, ilaçlar, eğitim harcamaları, yiyecekte bu oran yüzde 0 şeklinde görülmekte. Serbest çalışanlar ise yıllık ciroları 56.500 sterlini geçerse bunu ödemek ile yükümlü.

Lakin yüzde 0 VAT oranına sahip olanlar da vergi idaresine kayıt olmak durumda.

Turistler İçin KDV İadesi

Turistler için KDV İadesi de bu vergi kapsamında bilinmesi gereken maddelerden bir tanesi. Ülkede 6 aydan az kalan AB ülkesi dışındaki yabancı uyruklular, İngiltere’de yaptıkları bir takım harcamaların VAT’ini geri alabilmekte.

Bu İngiltere dışında kullanılacak olsa dahi geçerli. Örnek olarak bir restoranda yediğiniz yemeği tüketmiş olduğunuz için iade almanız olanaksız. Ancak bir takım elbise veya fotoğraf makinesi almışsanız, geri almanız mümkün.

Bunun için faturayı İngiltere’den çıkış yaparken Tax Refund ofisine göstermeniz gerekmekte. İngiltere vergi hesaplama yapıldıktan sonra hemen alabilirsiniz.

Belediye Vergisi

Council Tax, İngiltere vergi sisteminde yer alan seçeneklerden bir diğeri. Bu belediyelerin sunduğu hizmetleri finanse edebilmek için toplanmakta. Söz konusu hizmetler,

 • Yollar,
 • Okullar,
 • Kanalizasyonlar,
 • Kütüphaneler,
 • Emniyet Teşkilatı,
 • İtfaiye şeklinde.

Belediye Vergisi, hanede iki yetişkinin yaşadığını varsaymakta. Şayet tek bir yetişkin ise yüzde 25 indirim bulunmakta. Hane halkının esas ikametgahı değilse, ikinci eviyse yüzde 50’lik indirim yer almakta. Tabi olmayanlar,

  Mobilyasız Evler, Restorasyon ya da Yapısal Tadilattan Geçirilen Evler, Boş Olan Evler şeklinde.

Bunun yanı sıra İngiltere vergi uygulaması içine, 18 yaşından küçüklerin oturduğu evlerde bundan muaf sayılmakta.

Ulusal Sigorta

Ulusal Sigorta, emekli maaşınızı arttırmaya yardımcı olmakta. Limitet şirketleri için kazandığınız zaman PAYE ile ödemenizi almakta. Ödeme 31 Ocak’a dek HMRC’ye ödenmekte.

Kurumlar Vergisi

Kurumlar Vergisi, bu vergi sistemi içinde yer almakta. Mali yıl süresince, kazanılan paranın değeri kadar alınmakta. Muhasebe dönemi ardından 9 ay 1 gün sonra ödemekte. Ödeme genellikle 31 Mart’ta yapılır ve Ocak’ta vergi ödemeniz anlamına gelmekte.

İngiltere Vergi Oranları Ne Kadar?

Her ülkede vergi oranları farklılık gösterebilmekte. Dolayısıyla bir ülkede ticaret yapmak istiyorsanız, ilk önce ne kadar olduklarını bilmeniz gerekmekte. Bu vergi oranları temel olarak şu şekilde;

[table id=5 /]

İngiltere vergi oranları bu şekilde olsa da İskoçya’da değişmekte. Dolayısıyla burada faaliyet yapacaksanız, ayrıntılı olarak bilmek şart. Bunlar da ana hatları ile aşağıda olduğu gibi;

[table id=6 /]

Ayrıca vergi oranları hakkında bunları da ayrıntılı olarak bilmeniz tavsiye edilmekte. Böylece İngiltere’de ticarete başlamadan önce vergiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İngiltere’de Kimler Vergilendirilebilir?

İngiltere, şahıs gelirleri üzerinden Gelir Vergisi ve Sermaye Kazançları Vergisi uygulamakta. Ülkede geçerli vergi kanunları kapsamında mukim olan birey ve ortaklıklar, tam mükellef olarak tüm kazançları üzerinden vergilendirmekte.

Ancak mukim olmayanlar, elde ettikleri kazanlar üzerinden gelir vergisi ödemekte. Vergi hakkında muKim sayılanlar temel olarak şu şekilde;

 • 183 gün İngiltere’de bulunanlar
 • 4 yıl art arda mutat ziyaret yapanlar
 • Her biri vergi yılındaki ortalama süresi 91 gün veya daha fazla olanlar, beşinci seneden itibaren İngiltere’de mukim sayılır.

Vergi sistemi hakkında bunları da bilmeniz gerekmekte. Mukim olan kişinin İngiltere’ye geliş-gidişleri, tam vergi senesini etkilememekte.

Türkiye ve İngiltere Arasındaki Vergi Anlaşması

İngiltere’de ticaret yapmayı düşünüyorsanız, vergi anlaşmasını da bilmek önerilmekte. Serbest Ticaret Anlaşması bu bakımdan Aralık 2020’de imzalanmış, 1 Ocak 2021 tarihinde ise yürürlüğe alınmıştı.

Vergi anlaşması kapsamında taraflardan her birine ait gelir ve sermaye, değer artış kazançları üzerinden alınan vergilere uygulanmakta. Bu kapsamda olan vergiler,

 • Türkiye için Gelir ve Kurumlar Vergisi ve Kurumlar Vergisi,
 • İngiltere için Gelir Vergisi,
 • Kurumlar Vergisi,
 • Sermaye Değer Artış Kazançları,

Şeklinde görülmekte. Ayrıca bu vergi sistemi hakkında bilgi almak istiyorsanız, bunları da bilmeniz gerekmekte.

İngiltere Vergi Sistemi

Vergi hesaplama, ülkede ticaret yapmak isteyen herkes için geçerli durumda. Ülkede 3 gelir vergisi dilimi yer almakta.

Bu bakımdan yüzde 10’luk dilim, yıllık geliri 1500 sterlinden az olanlar için. 1500-32.000 arasında olanlar için de yüzde 23 arasında. Yüzde 32 oranında olanlarda ise yüzde 40 şeklinde görülmekte.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler