Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 11.07.2024
Pazar Araştırması Nedir? Nasıl Yapılır?

Marka başarısı elde etmenin yolu sektörde yer edinmekten geçer. Faaliyet gösterilen pazarda sağlam bir yer edinerek büyüme potansiyelinizi kullanabilirsiniz. Bunu yapabilmek için piyasayı, sektörü, rakiplerinizi, müşterinizi yanı pazarı tanımanız gerekir. Kapsamlı ve profesyonel bir pazar araştırması yaparak markanızın sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağlayabilirsiniz.

Her sektörün kendine özgü dinamikleri, potansiyeli ve riskleri vardır. Faaliyet gösterdiğiniz piyasadaki unsurları öğrenmek için sektörel pazar araştırması yapmanız gerekir. İyi bir araştırmayla firmanız için yol haritası çıkarabilir ve başarı potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Sizin için kaleme aldığımız bu yazıyı okuyarak “pazar araştırması nedir?” sorusuna detaylı bir yanıt bulabilirsiniz.

E-ticarette Pazar Araştırması Nedir?

Firma faaliyetlerine başlamadan önce piyasanın durumunu öğrenmek için yapılan çalışmalar pazar araştırması olarak adlandırılır. Bu süreçte piyasa, müşteri ve rakipler hakkında bilgi toplanır. Araştırmanın temel amacı firmanın pazardaki ömrünün uzatılması ve kârlılığının arttırılmasıdır.

“Sektörel pazar araştırması nedir?” sorusunu yanıtlarken müşteri talep ve beklentilerinin öneminden bahsetmek de faydalı olur. Bu çalışmalarda, tüketicilerin piyasadan ve markalardan beklentileri öğrenilir. Rakiplerin söz konusu talepleri karşılamadaki başarısız da araştırmanın konusudur.

Pazar araştırma süreci temel olarak bilgi toplama ve işleme aşamalarından oluşur. Elde edilen veriler ve bilgiler detaylı biçimde işlenerek sonuçlar çıkarılır. Bu sayede piyasa durumunu öğrenmek ve hedef kitle hakkında bilgi edinmek mümkündür. Pazar araştırması aynı zamanda risk belirleme açısından da avantaj sağlar.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Etkin bir çalışma yapabilmek için firmanın odak noktası, amacı ve hedefleri belirlenmelidir. Elde edilen bilgiler bu amaçlar doğrultusunda yorumlanır. Verimli bir pazar araştırması çalışması için başlıca konular ve başlıklar şunlardır;

 • Müşteri kitlesinin genel profili
 • Tüketici alışkanlıkları
 • Pazar büyüklüğü ve genel fiyat politikası
 • Pazardaki genel eğilimler
 • Dağıtım ve satış kanalları
 • Talep modelleri
 • Sektördeki büyük firmalar
 • Rakiplerin pazar payları
 • Sektörün ülke ekonomisindeki yeri
 • Sektördeki rekabet durumu

Soruları ve hedefleri kararlaştırdıktan sonra araştırma için kaynak belirleme aşaması başlar. Bu süreçte sektörle ilgili güvenilir kaynakları, akademik makaleleri ve yayınları okuyabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan kamuoyu araştırmaları ve anketler de e-ticarette pazar araştırması yaparken veri toplamanıza yardımcı olur.

E-ticarette Hedef Pazar Seçimi

Aceleci olmamak ve sektör ile belirtilen adımları izleyerek iyi bir iş planı oluşturmak önemlidir. Bu süreçte ürün, sektör, pazar büyüklüğü, rakipler ve tüketici alışkanlıkları konusunda emin olduktan sonra başlayabilirsiniz.

Pazar Araştırması Yaparken İzlenecek Adımlar

Pazar araştırması nasıl yapılır? sorusuna yanıt ararken bir metot oluşturmanın öneminden bahsetmek faydalı olur. Uyguladığınız yöntem, elde ettiğiniz bilginin niteliğini ve ulaştığınız sonuçları belirler. Bu açıdan, doğru pazara ulaşmak için her şeyden önce yaklaşım belirlemek gerekir.

Pazar araştırması için uygulanması gereken başlıca aşamalar şunlardır.

 • Kaynakların belirlenmesi,
 • Veri ve bilgi toplama,
 • Toplanan verilerin analizi,
 • Teorik çerçevenin çizilmesi,
 • Hipotez ve analitik modeller üzerinde çalışma,
 • Veri analizi için gereken prosedürlerin belirlenmesi,
 • Anket ve kamuoyu araştırması yapılıyorsa katılımcı profilinin belirlenmesi,
 • Raporlama ve sonuç.

Yukarıdaki pazar araştırması aşamaları piyasa durumu ve diğer birçok konu hakkında faydalı sonuçlar verecektir. Bu konuda kapsamlı bilgi edinmek için hedef pazar nedir başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Pazarlamanın Amacını Belirleyin

Amaç, yöntemi belirleyen en önemli unsurdur. Etkin bir pazar araştırması yapmak için öncelikle amacı ve kapsamı belirlemek gerekir. Örneğin; ürün pazarlama çalışmaları yapmak için gerçekleştirilen ve marka bilinirliği sağlamayı amaçlayan araştırmalar farklı yöntemler gerektirir.

Herhangi bir araştırmadan doğru sonuçları almanın yolu soruları belirlemekten geçer. Elde edilen bilgiler ve veriler spesifik soruları yanıtlamalıdır. Bilgi toplama aşamasına geçmeden önce bu soruları belirlemeniz faydalı olur. Bu sayede, elde ettiğiniz verileri detaylandırabilir ve markanıza fayda sağlayan bir araştırma sonucu elde edebilirsiniz.

Araştıracağınız Pazarı Netleştirin

Her sektörün kendine özgü dinamikleri, büyüme potansiyeli ve tüketici kitlesi vardır. Elde edilen bilginin faydalı sonuçlar sağlaması için araştırılan pazarın netleştirilmesi gerekir. Piyasayı netleştirirken ürün ve hizmetin yanı sıra faaliyet bölgesini de belirlemek faydalı olur.

Örneğin, firmanızın Türkiye sınırları içinde satış yapmasını planlıyorsanız ulusal pazarı araştırmanız gerekir. Ancak yurt dışına açılmayı düşünüyorsanız, faaliyet göstermeyi planladığınız ülkedeki piyasa dinamiklerini, rakiplerinizi ve tüketici kitlesini araştırmanız faydalı olur.

Pazardaki Rekabeti Araştırın

Rakip analizi pazar araştırmasının önemli aşamalarından biridir. Piyasanın durumu hakkında bilgi edinmek için sektörde faaliyet gösteren firmaları araştırmanız gerekir. Bu firmaların olumlu ve olumsuz yönlerini öğrenmek etkin bir yol haritası çıkarmanızı sağlar.

Rakiplerinizin müşterileriyle olan iletişimi araştırmada elde edeceğiniz önemli veriler arasındadır. Bu bilgiler, marka hizmetlerini ve iletişim prosedürlerini geliştirmenize yardımcı olur.

Pazardaki rekabet durumunu tam olarak öğrenmek için satış araştırmalarına göz atabilirsiniz. Sektörel yayınlar, satışlar ve trendler hakkında detaylı bilgi sağlar. Rakiplerinizin reklam ve pazarlama çalışmalarının başarısını ölçmek de bu konuda kapsamlı veri sağlar.

Tüketicilere Nasıl Ulaşacağınızı Bulun

Markanızın başarılı olmasının yolu hedef kitlenize etkin bir biçimde ulaşmaktan geçer. Bunun için öncelikle ürünlerinize ihtiyaç duyan ortalama tüketici profilini yani personayı belirlemeniz gerekir. Reklam ve tanıtım çalışmalarınızda kullanacağınız dili bu profile göre belirleyebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için pazarlama iletişimi nedir başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Sektörünüzdeki tüketici kitlesinin izledikleri kanallar, vakit geçirdikleri sosyal medya mecraları ve takip ettikleri ünlüler pazar araştırması için etkin bir veri sağlar. Örneğin; kamp malzemeleri üreten bir firmanız varsa outdoor sporlarıyla ilgili sosyal medya sayfaları, dergiler ve televizyon programları sizin için etkili reklam mecraları olur. Detaylı bir araştırmayla tüketicilere ulaşacağınız online ve offline kanalları belirleyebilir, etkin bir iletişim stratejisi geliştirebilirsiniz.

Ne Tür Anketler Yapılması Gerektiğine Karar Verin

Anketler ve kamuoyu araştırmaları pazarı tanımak için faydalıdır. Bu çalışmalar bilgiyi doğrudan potansiyel müşterilerinizden almanızı sağlar. Anketlerin etkili sonuç vermesi için ise detaylı ve hedef odaklı oluşturulması gerekir.

Anket için kullanabileceğiniz birçok kanal vardır. Sorularınızı internet, telefon üzerinden yaptığınız anketlerle veya saha çalışmalarıyla müşterilere iletebilirsiniz. Pazar araştırması hizmeti veren şirketlerden yardım almak da bu konuda faydalı olabilir. Sorularınızı doğru belirleyerek piyasa araştırması için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri son tüketiciden öğrenebilirsiniz.

Kamuoyu araştırmaları hedef kitlenizin nabzını tutmanızı sağlar. Anketlerde elde ettiğiniz verileri efektif kullanmak için pazarlamada hedef kitle analizi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Pazar araştırması yaparken nelere dikkat etmeli

Pazar Araştırması Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Arama motorları, araştırma şirketleri dökümanları pazar araştırması için sizlere detaylı veri sağlar. Sektör analizinizi yaparken, e-ticaret için sektör ve alan belirlerken bundan faydalanabilirsiniz. Online alışveriş yapan kullanıcılar satın aldıkları ürüne Google başta olmak üzere arama motorlarını kullanarak karar verir. Bu yüzden, kullanıcı trendlerini öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Google Analytics, Ahrefs gibi SEO araçlarını kullanarak sektörünüzle ilgili yapılan aramaları öğrenebilirsiniz.

E-ticaretin avantajlarından biri tüketicilere aldıkları hizmetler ile ilgili hızlı geri dönüş yapma olanağı sunmasıdır. Tüketici şikayetleri pazar araştırması için detaylı veri saylar. E-ticaret platformlarındaki ürün yorumlarını, şikayet sitelerini ve firmaların sosyal medya sayfalarındaki geri dönüşleri inceleyerek tüketici beklentileri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Pazar Araştırması Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Markanızın rakipleriniz arasından sıyrılması için müşterilerin sorunlarına çözüm üretmesi gerekir. Pazar araştırması, piyasadaki sorunların ve beklentilerin keşfedilmesini sağlar. Etkin bir araştırma yaparak çözüm için aksiyon alabilirsiniz. Başka bir ifadeyle; bu araştırmalarda elde ettiğiniz veriler rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olur.

Pazar araştırmaları aynı zamanda reklam ve pazarlama çalışmaları için detaylı veri sağlar. İyi hazırlanmış bir araştırmayla tüketicilerin alışkanlıklarını ve beklentilerini tespit etmek mümkündür. Bu sayede hedef kitlenize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler