E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır, Neden Önemlidir?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 23.08.2022
E-Ticarette Ürün Geliştirme Nasıl Yapılır, Neden Önemlidir?

E-ticarette yeni ürün geliştirme, yeni ürünleri piyasa sürmek, rekabette öne çıkmak ve pazar hakimiyetini artırmak için gerekli çalışmalardan biri. Farklı ürün gamları oluşturmak, farklı sorunları çözecek alternatifler üretmek, farklı hedef kitlelere ulaşmak için de bu çalışmalar yapılabilir. “Ürün geliştirme nedir?” sorusu sektördeki rekabete dâhil olmak isteyenler tarafından sıklıkla yöneltilir. Bu yazımızda ürün geliştirmenin kapsamına ve bu süreçte dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

Ürün Geliştirme Nedir?

Ürün geliştirme, yeni bir ürün fikrinin ortaya çıkmasından başlayan ve bu ürünün tüketiciye ulaştırılana kadar ki çalışmaları kapsayan süreci belirtmektedir. Fikirlerin ortaya çıkışı, prototiplerin hazırlanması, Ar-Ge süreci, üretim aşaması, ilk izlenimlerin alınması, prototiplerin geliştirilmesi ve geri bildirimlere göre geliştirmelerin yapılmasının ardından seri üretime geçilmesi bu sürece dahildir. Ürünün üretim aşamasıyla beraber ürünün nasıl pazarlanacağı, fiyatlandırmasının nasıl yapılacağı da ürün geliştirme sürecinin bir parçası olarak öne çıkar.

Ürün Geliştirme Sürecinde Nelere İhtiyaç Duyulur?

Planlamadan sonuç aşamasına kadar devam eden ürün geliştirme sürecinde birtakım gereksinimler bulunur. Yeterli teknolojik imkânlara sahip olmak bunlar arasında gösterilebilir. Farklı disiplinlerin rol oynadığı bu süreçte, tasarım ve prototip hazırlama gibi işlemlerin yetkin kişilerce yerine getirilmesi, alınan sonucun daha tatmin edici olmasını mümkün kılar. Ayrıca ürün geliştirme sürecinde piyasa ve rakip araştırması yapmak son derece önemlidir. Pazarın dinamiklerine hâkim olmak, ürünün hedef kitlesine tam anlamıyla hitap etmesini sağlar.

Şirketleri Ürün Geliştirmeye İten Sebepler Nelerdir?

Şirketler, hızla değişen sektöre ayak uydurabilmek adına yeni ürünler üzerinde çalışır. Yeni ürün geliştirme süreci, şirketlere pek çok açıdan avantaj sağlar. Ayrıca bu çalışmaların temelinde hedef kitleyi korumak ve şirketin faaliyetlerini daima güncel tutmak gibi nedenler yer alır. Şirketleri ürün geliştirmeye iten sebepler şöyle sıralanabilir:

 • Sektörün dinamiklerinin büyük bir hızla gelişmesi
 • Rekabete dâhil olmak için yenilikleri takip etme zorunluluğu
 • Tüketici beklentilerinin her geçen gün değişmesi
 • Daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olma gereksinimi
 • Satış oranlarını yükseltme hedefi
 • Pazar payını artırmak arzusu
 • Hâlihazırda üretilen ve satılan ürünleri geliştirme ihtiyacı

Rekabetçi bir havanın hâkim olduğu tüm sektörlerde ürün geliştirme süreçlerini titizlikle yürütmek gerekir. Şirketler; müşteri beklentisi ölçümleri, pazar analizleri, ve Ar-Ge çalışmaları gibi aşamalar üzerinden yeni ürün geliştirme faaliyetlerini yürütür.

Ürün Geliştirme Neden Önemlidir?

Şirketler, özellikle rekabette öne çıkabilmek, pazar paylarını artırabilmek, yeni hedef kitlelere ulaşarak mevcut kitlelerini büyütmek, teknolojik olarak bulundukları konumları göstermek, sektörde öncü olmak, tüketicilerin belli bir sorunlarını çözmek için ürün geliştirme üzerine çalışırlar.

Yeni bir ürün ya da yeni bir fikirle ortaya çıkmak ve bunu hayata geçirmek, marka değerini de artırabileceği gibi pazarda da firmaya bir avantaj sağlayabilir. Yenilikçi ürünlerin yanı sıra tüketicilerin sorunlarına yönelik çözümler üretilmesi de daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayarak, marka bilinirliğini de artırmaya yardımcı olur.

Ürün geliştirme bir Ar-Ge süreci de gerektirdiği için bu araştırma sürecinde pazardaki boşluklar görülebilir, tüketicilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda daha iyi bir ürün üretimi sağlanabilir ve işlevselliği daha fazla olan bir ürün geliştirme de mümkün olabilir. Kendi ismiyle bir ürün geliştiren firmalar markalaşma sürecinde de bir adım ileriye gidecekleri için pazarda da ellerini daha fazla güçlendirme şansı elde ederler.

Ürün Geliştirme Stratejisi Nedir?

“Ürün geliştirme stratejisi nedir?” sorusu sektördeki yeniliklere uyum sağlamak isteyen şirketler tarafından sıklıkla sorulur. Bu çok yönlü ve dinamik stratejiyi oluşturan birden fazla aşama bulunur. Öncelikle yaratıcı bir fikrin ortaya atılması ve konuyla ilgili araştırmaların detaylı olarak yapılması gerekir. Üretime dair prototip hazırlama gibi çalışmaların ardından tanıtım ve pazarlama süreçlerine başlanır. Söz konusu süreçler yeni ürünün hedef kitleye tam anlamıyla ulaşabilmesinde önemli rol oynar. Bir bütün olarak yürütülen ürün geliştirme stratejileri sonucunda yapılan çalışmalardan istenen sonuçlar elde edilebilir.

Ürün Geliştirme Stratejisinde Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

Ürün geliştirme, fikir aşamasından pazarlamaya kadar kapsamlı bir süreci ifade eder. Bu sürecin her adımında izleyebileceğiniz stratejiler bulunur. Söz konusu stratejileri farklı metotlar üzerinden kurgulamak mümkündür. Aşağıda ürün geliştirme sürecinde izleyebileceğiniz yöntemlerden öne çıkanları bulabilirsiniz.

 • Fikir Analizi: Ürün fikrine dair tüm detayların irdelenmesidir. Bu incelemede pazar araştırması ve konsept çalışmaları gibi geniş kapsamlı analizlere yer verilir. Bunlara ek olarak fikrin uygulanabilirliği de ölçülür.
 • Konsept Geliştirme: Bu yöntemde ürünün müşteriler tarafından nasıl algılanacağı incelenir. Fonksiyonları ürünün somut hâli üzerinden test edilir.
 • Mekanik Tasarım: Ürün tasarımının mekanik hâle getirilmesidir. Bu süreç sonunda ortaya çıkan parçalarla seri üretime geçilir.

Sayılan yöntemlerin hangisinin uygulanabilirliği, faaliyet gösterdiğiniz sektöre ve dolayısıyla mal ettiğiniz ürünlerin özelliklerine bağlı olarak farklı gösterir. Buradan hareketle hangi yöntemin sizin için doğru olduğunu belirlemenin ürün geliştirme açısından büyük önem taşıdığı söylenebilir. Strateji oluşturma açısından kararınızı vermenizin ardından sıra, ürün geliştirme aşamalarına gelir.

Ürün Geliştirme Süreci Hangi Aşamalardan Oluştur?

“Ürün geliştirme nasıl yapılır?” sorusuna bir cevap ararken süreci şekillendiren aşamalarla karşılaşılır. Bu aşamaların belirli bir düzen çerçevesinde yürütülmesi gerekir. Aksi takdirde fikir ve sonuç arasındaki uyumsuzluk ortaya çıkması ve sürecin başarısız olarak tamamlanması kaçınılmaz hâle gelir. Yeni bir ürün geliştirirken tamamlanması gereken aşamaları aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz:

 • Pazar Araştırması: Şirketler, faaliyetlerini yürüttükleri sektöre dair tüm detaylara hâkim olmalıdır. Bu kapsamda, sektör genelinin veya sadece belirli rakiplerin analiz edilmesi yer alır. Pazar araştırması sonucunda ürünün hangi amaca yönelik olacağı gibi detaylar ortaya çıkar.
 • Yaratıcı Fikir: Geliştirilmek istenen ürünün emsallerine kıyasla birtakım farklılıklar taşıması gerekir. Söz konusu ürünü diğerlerinden ayıran yönler, pazarlama stratejisinde önemli rol oynar. Ayrıca fikirden sonra gelecek diğer aşamaların daha hızlı ve pratik bir şekilde yürütülmesi temel fikrin niteliğiyle doğrudan ilişkilidir.
 • Maliyet Analizi: Uygulanmaya başlanacak fikrin, maliyet ve gider analizlerinin yapılması gerekir. Şirketin mevcut mali imkânlarının üretim için yeterli olması son derece önemlidir. Pazar stratejisinin tam anlamıyla uygulanabilmesi için tüm ekonomik risk ve fırsatların değerlendirmesi mühimdir.
 • Tasarım: Tasarım, üretim aşamasını soyuttan somuta taşır. Henüz bir fikir olan ürünü detaylı olarak görme şansı verir. Bu nedenle yetkin kişilerce özenle yürütülmesi gereken bir aşama olarak nitelenebilir
 • Test: Tasarlanan ürünü birtakım testlerden geçirmek, ileride yaşanması muhtemel sorunları azaltabilir. Tüketicinin karşılaşabileceği her türden problem için ürünün özelliklerine uygun biçimde, farklı yönlere odaklanan testlerin yapılması gerekir.
 • Geri Bildirim Analizi: Ürünü deneyen tüketicilerin geri bildirimleri son derece önemlidir. Piyasaya deneme amaçlı sürülen ürünlere gelen olumlu ve olumsuz geri dönüşler sayesinde gereken geliştirmeler yapılabilir.
 • Tanıtım ve Pazarlama: Geliştirilen ürünün satışa sunulmasına paralel olarak tanıtım ve pazarlama sürecinin özenle yürütülmesi mühimdir. Ürünü hedef kitleye uygun yöntemlerle tanıtarak talebi ve buna bağlı olarak satış rakamlarını artırmak mümkün olur.

Ürün planlama ve geliştirme sürecinin saydığımız aşamalar çerçevesinde yürütülmesi tavsiye edilir. Böylece sektördeki yeniliklere uyum sağlayan ve müşteri beklentilerine cevap veren üretimler yapılabilir. Ayrıca bahsi geçen yöntemlerle e-ticaret pazarlamasında başarıyla ulaşmak da mümkün hâle gelir.

E-ticarette Ürün Geliştirme İpuçları

E-ticarette ürün geliştirme sürecinde bazı püf noktaları üzerinden ilerlemek, başarıya giden yolun kapısını önemli ölçüde aralar. Fikir aşamasından satış sürecine kadar her bir aşamanın özenle yürütülmesi gerekir. Size maliyet ve zaman açısından avantaj sağlayan ürün geliştirme ipuçlarını uygulayabilir, e-ticaret sürecinizi daha rahat hâle getirebilirsiniz.

Müşteri Geri Bildirimlerini Dikkate Alın

Mevcut ürünlerinizin daha iyi versiyonlarını yapmak istiyorsanız, müşterilerinizin ürünlerle ilgili yaptıkları geri bildirimleri yakından takip etmeniz önemli. Kullanıcı deneyimini anlamak için tüketicilerin üründe ne gibi sorunlar gördüklerini incelemelisiniz. Bununla beraber tüketicilerin üründen memnun kaldıkları yanları da dikkate alarak, yeni ürünlerde bu özellikleri de öne çıkarabilirsiniz.

Rakip Firmaların Ürünleri ile İlgili Yorumları Takip Edin

Kendi müşterileriniz haricinde rakip firmaların ürünleriyle ilgili tüketicilerin yaptıkları geri bildirimleri de yakından takip etmenizde fayda var. Ürün geliştirme sürecinde, rekabette öne çıkmak ve rakip firmaların yapmadıkları işleri yapmak da olduğu için, rakip ürünleri incelemeniz gerekir.

Rakip ürünlerin ne gibi eksiklikleri olduğunu, tüketicilerin nelerden şikayet ettiklerini ve tüketicilerin memnun kaldığı veya ürünü başarılı kılan özellikleri de ele almalısnız. Rakip ürünleri iyi tanımanız, yeni geliştireceğiniz ürünlerde yeni fikirler yaratmanıza da yardımcı olacaktır.

Ar-Ge Bütçenizi Oluşturun

E-ticarette yeni ürün geliştirme sürecine belli bir bütçe ayırmanız da gerekir. Kendi ürünlerinizi üretmek veya geliştirmek istiyorsanız Ar-Ge çalışmalarına da belli bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Araştırma & Geliştirme bölümünüz, yazının yukarısında bahsettiğimiz bu ön araştırmaları ve geri bildirimleri analiz etmenin yanı sıra, tüketicilerin sorunlarını çözebilecek yeni fikirler üzerine çalışacakları gibi, ürün maliyetini düşürecek teknolojileri araştırarak, ürün kalitesini de yüksek tutacak çalışmaları yapacaktır. Bu sebeple de bu çalışmalar için belli bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Yıllık bütçe planlarınızı yaparken Ar-Ge bölümünüz için de gerekli finansal kaynağı sağlamanız gerekir.

İşlevsel Bir Prototip Oluşturun

Ürüne son halini vermeden önce işlevsel bir prototip oluşturarak işe başlayın. Bu prototip size ürünle ilgili birçok detayı görmenizi sağlayacağı gibi üretim sürecinin ne kadar sürede tamamlanabileceğini vemaliyetleri de görmenize yardımcı olur. İşlevsel prototip üzerinde nelerin geliştirilebileceği ve nelere ihtiyaç olmadığını da görebilirsiniz.

Prototipi Kullanıcıların Testine Sunun

Prototiplerinizin performansını görmek ve kullanıcıların ürüne olan yaklaşımını ve onların kullanıcı deneyimlerini analiz etmek için prototiplerinizi kullanıcıların testine sunmanız da gerekir. Bunun için kendi ofisinizdeki çalışanlar arasında bu testleri yapabileceğiniz gibi yakın çevrenizdeki kişilerden de ürünü test etmelerini isteyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra etkinlikler düzenleyerek yeni ürün prototiplerinizin tanıtımını yaparak, katılımcıların da ürünlerinizi test etmelerini isteyebilirsiniz. Fuar veya seminerlere de katılarak, prototiplerinizi buradaki sektörel olarak ilgi alanı bulunan kullanıcılara da test ettirerek, ürünle ilgili geri bildirimler toplayabilirsiniz.

Eleştirilere Hazırlıklı Olun

Ürün geliştirme sürecinde, gelen eleştirilere de hazırlıklı olmanız gerekecektir. Özellikle prototiplerinizin testlerini yaptırdığınızda tüketicilerden birçok farklı geri bildirim alabilirsiniz ve bunların bir kısmı da olumsuz olabilir. Bu yorumları kişisel almamanız gerekir. Tabii ki her eleştirinin de değeri olmayabileceğini unutmamanız gerekiyor. Yapıcı ve gerçekten ürüne ve yapılan işe değer katabilecek olumsuz yorumları da dikkate alarak, kullanıcı deneyimini geliştirecek adımlar atabilirsiniz. Yapıcı ve detaylı bir şekilde sunulan geri bildirimler, ürünlerinizin kalitesini ve işlevselliğini artırmanıza yardımcı olabilir.

Daha Önceden Yapılmış Ürünleri İnceleyin

Ar-Ge sürecinde, geçmişte yapılmış ve başarılı olmuş, kullanıcı deneyimi iyi olan ve tüketicilerden olumlu yorumlar almış olan benzer ürünleri de inceleyin. Ürün geliştirme sürecinde “tekerleği yeniden icat etmenize” gerek yok. Zaten başarılı olmuş ve kabul görmüş ürünleri de dikkate alarak mevcut teknolojilerin izinden de gidebilirsiniz. Böylelikle zaten çalışmakta olan sistemleri tekrar geliştirmek için vakit kaybetmemiş olursunuz.

Fiyatlandırma Stratejilerinizi Belirleyin

Prototip sürecinde üretim maliyetlerini de hesaplayabilirsiniz. Ürünün üretim maliyetlerinin yanı sıra pazardaki konumlandırması ve kullanılan teknolojilere göre de belli bir fiyatlandırma yapmanız gerekir. Tüketici testleri sırasında, tüketicilerin de fiyat beklentilerinin araştırmasını yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra ürünü fiyatlandırırken kullanabileceğiniz başka stratejiler de bulunuyor. Bunları da aşağıdaki rehberimizde bulabilirsiniz.

Pazarlama Stratejilerinizi Belirleyin

Pazarlama stratejiniz de ürün geliştirme sürecinde üzerinde durmanız gereken konulardan biri olacaktır. Ürünü nasıl tanıtacağınız, ürünün hangi özellikleri üzerinde duracağınız, ürünün hangi kitleye yönelik pazarlanacağı, teknik özellikleri, kullanım alanları gibi konulara özellikle dikkat ederek bir pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir.

Pazarlama iletişimi üzerine çalışmanız, hedef kitlenin ilgisini çekecek içerikler üretmeniz ve ürün tanıtımını yapacağınız kanalları belilrlemeniz bu süreçte oldukça önemli. Bunlara ek olarak influencer pazarlama çalışmaları üzerinde de projeler geliştirerek, yeni ürünün geniş çaplı bir tanıtımını sağlamak için içerik projelerine de yatırımlar yaparak, ürüne talep oluşturacak adımlar atabilirsiniz.

Ürün Geliştirme Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Şirketler, ürün geliştirme fikirlerini hayata geçirmek için işinde uzman personellerden destek alabilir. Gerek teknik bilgi gerek uygun stratejiler sunan ürün geliştirme mühendisleri, şirketlerin sektördeki yeniliklere ayak uydurmasında önemli bir rol üstlenir. Ürün geliştirme sürecini başarıyla tamamlamayı hedefleyen bu personellerin görevleri ise şunlardır:

 • Hedef kitlenin beklentilerine uygun tasarımlar yapmak
 • Üretim için gereken maliyetleri hesaplamak
 • Kalite standartlarını belirlemek ve korumak
 • Beklenmeyen durumlara karşı önlemler almak ve kriz anlarında çözüm getirmek
 • Pazardaki fırsat ve riskleri tespit etmek

En başarılı ürün geliştirme örnekleri incelendiğinde uzmanlarla çalışmanın önemi daha da net olarak ortaya çıkar. Ürün geliştirme mühendisleriyle koordineli olarak yürütülen sürecin ardından istenen sonuçlara daha kolay ulaşılabilir. Her geçen gün daha fazla şirketin ürün geliştirme departmanı kuruyor olması da bunun bir göstergesidir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler