Dönüşüm Oranı Nedir, Nasıl Arttırılır?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 22.08.2022
Dönüşüm Oranı Nedir, Nasıl Arttırılır?

Hedef kitle ve tüketicilerin firmayla olan deneyimi hakkında bilgi edinmek, marka başarısını artırmanın önemli yollarından biridir. Dönüşüm oranı ölçümleri, bu konuda detaylı veri toplamanıza yardımcı olur. E-ticaret ve sosyal medya araçlarını kullanarak kullanıcıların markanıza verdiği tepkiyi ölçebilir ve hedef kitleniz nezdinde nasıl bir yere sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak “Dönüşüm oranı nedir?” sorusuna kapsamlı bir yanıt bulabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı Nedir?

E-ticarette dönüşüm oranı, firmaların yaptıkları çalışmalarda ne kadar başarılı olduklarını gösteren metriklerden biridir. Tam olarak dönüşüm oranının tanımını vermemiz gerekirse firma tarafından daha önceden belirlenen bir aktiviteyi (e-posta bülten aboneliği, sayfa ziyareti, ürün satışı vb.) gerçekleştiren kullanıcılarının sayısının, bu amaçla gönderilen mesajı alan toplam kişi sayısına olan yüzdesel oranıdır.

Söz konusu metriği bir örnek üzerinden açıklayalım. E-posta bülten aboneliği için bir reklam oluşturduğunuzu varsayalım. Bu reklam 100.000 kişiye gösterildiğinde 1000 kişi e-posta listenize abone olmuş ise dönüşüm oranınız “1000/100.000 = 0.1 = %10” şeklinde hesaplanır. Bu örnek üzerinden bir açıklama yapmak gerekirse, web sitenize tıklayıp satın alma, abonelik veya bağlantılara tıklama gibi davranışlar gösteren kullanıcıların miktarı dönüşüm oranı olarak açıklanır. Bu oranın yüksek olması kampanyalarınızın amacına ulaştığını gösterir.

Dönüşüm Oranını Nasıl Arttırabilirsiniz?

“Dönüşüm oranı nasıl arttırılır?” sorusunu yanıtlarken kapsamlı ve çok katmanlı bir süreçten bahsetmek mümkündür. Tüketicilerin markanıza gösterdiği tepkiyi ölçmek için kullanabileceğiniz birçok metrik vardır. Tıklama oranlarını, satın alma rakamlarını ve takipçi sayısı gibi kriterleri ölçerek eksiklerinizi belirleyebilirsiniz. Söz konusu eksikleri giderdikten sonra hedef kitlenize daha etkin bir biçimde hitap etmek için çalışmalar yürütebilirsiniz.

Dönüşüm oranları üzerine çalışma yürütürken tüketicinin farklı alternatiflere sahip olduğunu göz önünde bulundurmanız faydalı olur. E-ticarette başarılı olmanın yolu, rakiplerinizin arasından sıyrılarak tüketicinin dikkatini çekmekten geçer. Dönüşüm oranları, bu konuda ne kadar başarılı olduğunuzu öğrenmenizi sağlar. Peki bu oranı arıtmak için ne gibi yöntemler kullanılabilir?

Kaliteli Görseller Kullanabilirsiniz

Dönüşüm oranlarınızı artırmak için hem site üzerinde kullandığınız ürün fotoğraflarında hem de reklam çalışmalarında kullandığınız görsellerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

İnsanlara sunduğunuz ürün ya da bilgiyi en iyi şekilde tüketicilere göstermeniz gerekiyor. İnternet kullanıcıları görsel içeriklere bir hayli değer veriyor ve konu e-ticaret olduğunda görselliğin önemi bir hayli öne çıkıyor. bu durumda da ürünlerinizi en iyi şekilde göstermeli ve farklı açılardan ürünlerinizi tanıtabilmeniz gerekiyor.

Reklamlarınızda kullandığınız görsellerin de kaliteli olması, kullanıcıların zaman tünelleri üzerinde onarın dikkatini çekmesini sağlayacağı için, onları sitenize çekebilir ve geri dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Detaylı ve Doyurucu Ürün Bilgileriyle Açıklamaları Yazabilirsiniz

Tüketicileri sitenize çektikten sonraki aşama dönüşüm oranlarınızı bir hayli etkilemektedir. Reklamlar aracılığı ile tüketicileri sitenize çektikten sonra bu kişileri sitenizde tutup, onları satın almaya yönlendirmeniz gerekir.

Tüketicileri sitenizde tutmak ve onları ürünler hakkında bilgilendirmek için, ürün açıklamalarına da önem vermeniz gerekiyor. Detaylı ve bilgilendirici ürün açıklamaları oluşturmanız, kullanıcıların ürünler hakkında daha fazla bilgi almasını sağlayacaktır.

Ürün açıklamalarını iki bölüme ayırabilirsiniz. Ürün sayfasında ürünün yanında ürünle ilgili önemli bilgilere yer vererek daha kısa bir versiyon hazırlayabilirsiniz. Sayfanın biraz daha alt bölümünde de teknik detayların yer aldığı, daha kapsamlı bir ürün açıklamasına yer verebilirsiniz. Böylelikle ürün hakkında hızlıca bilgi almak isteyenler kısa açıklamaları okuyabilir, detaylı bilgi almak isteyenler de sayfanın alt bölümüne bakabilirler.

Ürün Videoları Hazırlayabilirsiniz

Dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacak bir diğer çalışma ise ürün videoları hazırlamak olacaktır. Videolar, yazılı açıklamalar ve fotoğraflardan daha çok ilgi çekecek ve ürün hakkında bilgi verir. Bu nedenle de ürün videoları hazırladığınızda tüketicilere ürünle ilgili daha fazla bilgi verebileceğiniz gibi, ürünün kullanım alanlarını gösterdiğinizde ürünün daha ilgi çekici olmasını sağlar ve tüketicilerin satın alma kararlarını daha iyi bir şekilde etkilersiniz.

Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunabillirsiniz

Dönüşüm oranlarınızı artırmanızı sağlayacak en önemli faktörlerden biri de ücretsiz kargo seçeneği sunuyor olmanız. Tüketiciler internetten ödemelerde kargo ücreti ödemek istememektedirler ve bu nedenle de öncelikle kargo ücretlerine bakmak isterler. Sunduğunuz ürünlerde ücretsiz kargo seçeneği sunuyor olmanız, tüketicilerin satın alma kararlarına olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Kullanıcı Deneyimini Arttırabilirsiniz

Geri dönüşümlerinizi artırmak için site üzerinde kullanıcı deneyimini artıracak çalışmalar da yapmanız gerekiyor. Kullanıcı deneyimini farklı şekillerde artırmanız mümkün. Bunları başlıklar halinde ele alacak olursak:

Site Açılma Hızını Artırabilirsiniz

Site içi navigasyonun kolay bir hale getirilmesi

Kategori sisteminin kolay anlaşılır; ancak detaylı bir şekilde kullanıcılara sunulması

Ödeme işlemlerinin kolay ve mümkün olan en az adımda yapılabiliyor olması

Farklı ödeme alternatiflerine (kredi kartı, havale, ön ödemeli kart vb.) yer vermek

Kafa karışıklığına neden olacak öğelere site tasarımında yer verilmemesi şeklinde listeleyebiliriz.

İletişim Bilgilerinin Açıkça Sunabilirsiniz

İletişim bilgilerinizi sitenizin tüm sayfalarında açıkça göstermek, tüketicilerin firmanızın güvenilir bir site olduğunu anlamalarını sağlayacağı gibi, akıllarına takılan bir soru olduğunda size kolaylıkla ulaşmalarını da sağlayacaktır.

İletişim kanallarınız üzerinden size ulaşan kişilerle bire bir diyalog kurma imkanınız olacağı için bu kişileri satın almaya daha kolay bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Hem hizmetleriniz hem de ürünleriniz hakkında detaylı bilgi sunabileceğiniz için bu tür bir yol izlemek, dönüşüm oranlarınıza olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

E-Ticarette Dönüşüm Oranını Arttırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fiyat politikası, dönüşüm oranı üzerinde belirleyici bir etkendir. Ürünleriniz için belirlediğiniz ücret, potansiyel tüketicilerin satın alma motivasyonunu olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Piyasa koşullarına, hedef kitlenizin alım gücüne ve kâr marjınıza uygun fiyatlar belirleyerek yüksek geri dönüşümler elde etmek mümkündür.

E-ticarette dönüşüm oranı elde etmek için reklam ve tanıtım konusuna dikkat etmek gerekir. Markanızın ürün ve hizmetlerini tanıttığınız reklamlar, hedef kitleye hitap ettiği ölçüde dönüşüm yaratır. Söz konusu çalışmalarda, açıklayıcı ve kitleye hitap eden bir dil kullanmanız önemlidir. Etkin bir reklam çalışmasıyla markanıza olan ilgiyi arttırıp ticari faaliyetlerinizi sürdürülebilir hâle getirebilirsiniz.

E-Ticarette Dönüşüm Oranı Neden Önemlidir?

“E-ticarette dönüşüm oranı neden önemlidir?” sorusunu yanıtlarken tüketicinin markaya olan ilgisinden bahsetmek faydalı olur. Dönüşümler, hedef kitlenizin firmanız ile ilgili düşüncelerini ve tepkilerini öğrenmenizi sağlar. Örneğin; bir reklam kampanyasından sonra satış rakamlarınız arttıysa bu durum, söz konusu çalışmada ne denli başarılı olduğunuzu gösterir. Yüksek dönüşüm oranları ise markanıza olan ilginin sürekliliğini sağlar.

M-Ticaret Yaparken Geri Dönüşümlerinizi Nasıl Artırabilirsiniz?

2022 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre internet erişiminin büyük bir kısmı mobil cihazlar tarafından sağlanır. Dolayısıyla e-ticarette başarılı olmak için söz konusu cihazlara ve kullanıcı kitlesine yönelik çözümler üretmek gerekir. Mobil uyumlu site ve akıllı telefon aplikasyonu gibi çözümlerle m-ticaret yaparken dönüşüm oranı arttırmak mümkündür.

“M-ticaret yaparken dönüşüm oranı nasıl arttırılır?” sorusunu yanıtlarken hızlı ve pratik bir alışveriş deneyiminin öneminden bahsetmek gerekir. Cep telefonu veya tablet üzerinden hızlı alışveriş yapma olanağı vardır. Akıllı cihazlara yüklenen aplikasyonlar veya mobil uyumlu siteler üzerinden satışa sunulan ürünleri hızlıca inceleyip satın almak mümkündür. Bu sistemlerde, ürün görselleri yakınlaştırılarak detaylı bir biçimde incelenebilir. Satın alma işlemi ise internet bankacılığı üzerinden saniyeler içinde gerçekleştirilebilir. Söz konusu motivasyonun oluşması için tasarım, fonksiyonellik ve hız gibi konulara dikkat etmek faydalı olur. Aşağıdaki hususlar üzerinde çalışarak mobil kullanıcılardan gelen geri dönüşümleri arttırabilirsiniz.

Mobil Tasarım Uyumluluğunu Yaptığınızdan Emin Olun

M-ticaret yaparken geri dönüşümlerinizi artırabilmek için mobil cihazları üzerinde web sitenizi ziyaret edenlere en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmek için mobil uyumluluğu sağlamanız gerekir. Mobil uyumluluk, masaüstü görünümünden farklı olarak, web sitenizin farklı çözünürlükteki akıllı telefonların ekranlarında düzgün görünmesini sağlar.

Mobil ticaretin yaygınlaşmasıyla beraber tüketiciler e-ticaret sitelerini akıllı telefonları üzerinden ziyaret etmeye başladılar. Bu sebeple de mobildeki görünüm ve kullanıcı deneyimi geri dönüşümleri ciddi şekilde etkilemeye başladı. M-ticarette başarılı olmak için web sitenizin mobil uyumluluğunu sağlamanız oldukça önemli ve artık bunun bir standart haline geldiğini ve tüketicilerin de mobil uyumluluğu beklediğini de hatırlatalım.

İdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini inceleyebilir mobil site tasarımlarımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunduğunuzda hizmetlerimizi denemeye de başlayabilirsiniz.

Web Sitenizin Yüklenme Hızını Artırın

M-ticaret mobil cihazlar üzerinde gerçekleştiğini ve tüketicilerin de gün içinde hücresel veri ile cihazlarını kullandığını ele alacak olursak, web sitenizin açılma hızını yükseltmeniz geri dönüşümlerinizi etkileyecek faktörlerden biridiri. Sitenin yavaş açıldığında, öncelikle kullanıcılar akıllı telefonları üzerinde uzun süre bu sayfanın yüklenmesini beklemeyecekleri için siteyi terk edebilirler.

İlgili rehber: E-ticaret sitenizin açılma hızını artırmak için neler yapabilirsiniz?

İlgili rehber: Web site hız testini yapabileceğiniz 5 ücretsiz araç

Konum Bazlı Reklamlardan Yararlanın

Özellikle fiziki mağazası bulunan e-ticaret firmaları konum bazlı reklamlarla kullanıcıları mobil sitelerine çekebilir. Belli lokasyonlarda tetiklenecek ve kullanıcının karşısına çıkacak bu reklamlarla tüketicileri hem mobil sitenize hem de fiziki mağazanıza yönlendirerek geri dönüşümlerinizi artırmaya çalışabilirsiniz.

İlgili rehber: Konum bazlı reklamlar neden önemli?

Tasarım ve Kullanıcı Deneyimine Önem Verin

M-ticaret yaparken, sadece mobile uyumlu bir sitenizin olması yeterli değil. Site üzerindeki kullanıcı deneyimi ve tasarım ögeleri de ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini ve ürün satın almalarını sağlar. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için site üzerindeki fotoğrafları, butonları, navigasyonu, metin girişlerindeki klavye optimizasyonlarını ve sayfa üzerindeki ögelerin sayısını dikkate almanız gerekecektir.

İlgili rehber: Kullanıcı deneyimi tasarımı ile geri dönüşümünüzü nasıl artırabilirsiniz?

Tasarım konusunda da yazı font seçimi ve fontların büyüklüğü, renkleri, arkaplan renkleri ile ön plandaki ögelerin kontrastlıkları gibi farklı konulara da dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki rehberlerimizden bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili rehber: Mobilde dokunmatik ekranlar için 5 klavye optimizasyon önerisi

İlgili rehber: Mobil site üzerinde kullanıcı deneyimini artırmak için yapmanız gerekenler

Farklı Cihazlar Üzerinden Alışverişe Devam Seçeneği Sunun

M-ticaret yaygınlaşıyor olsa da kullanıcıların bir bölümü mobil cihazlarda ürün araştırması yaptıktan sonra masaüstü cihazları ile alışverişlerini tamamlayı tercih ediyor. Bu durumda da farklı cihaz arasında geçişler sunarak, sepete eklenen ürünlerin farklı cihazlarda açılan oturumlardan da görülebilmesini sağlamanız geri dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Mobil site üzerinden kullanıcı girişi yapılmasını sağlayarak, sonrasında da sepete ürün ekleyen kullanıcıların kendi hesaplarıyla masaüstü cihazlarından alışverişe devam etmelerini sağlamanız, onların işini bir hayli kolaylaştıracaktır.

İnfografik Tasarım Nedir?

Yüksek geri dönüşüm sağlayan araçlardan bahsederken “İnfografik tasarım nedir?” sorusunu yanıtlamak faydalı olur. Genel bir tanım yapmak gerekirse veri ve bilgileri görsel bir şema içinde aktaran çalışmalar infografik tasarım olarak tanımlanır. Söz konusu görseller, tüketicilerin markanızın ürün, hizmet ve etkinlikleri hakkında bilgi edinmesini sağlar. İnfografikler, sade ve anlaşılabilir olduğu için avantajlıdır. Bu tasarımları kullanarak karmaşık konuları sade bir şema içinde anlatmak mümkündür. Detaylı hazırlanmış bir görselle yüksek dönüşüm rakamları elde edilebilir.

Bir İnfografiğin Anatomisi Nasıldır?

İnfografik tasarımı yapmadan önce onun anatomisini yani tasarımsal ögeleri bilmeniz, içeriğinizin daha kaliteli ve etkileşime geçici bir hal almasını sağlar. Bu nedenle de öncelikle infografik tasarımı için anatomik olarak nelere ihtiyaç duyulduğunu ele alalım.

Veri: Konu başlığınızla ilgili bilgileri ve verileri listelemeniz önemlidir. Burada tüketicilerin yaşadıkları sorunlara ya da onların ihtiyaçlarına parmak basabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanıcılara ipuçları sunabileceğiniz gibi konuyla ilgili olan önemli bilgi, istatistik ve detayları da verileriniz içine almalısınız.

Tasarım: Okunaklı fontlar kullanmalı, renk şablonlarınız marka renklerinizle uyumlu olmalı ve görsel ögelerin verilerinizle de uyumlu olması gerekir.

Şablon: Şablonun akıcı olması ve verilen bilgilerin okunuşunun rahat olması gerekir. Bununla beraber boş alanları kullanmak ve çok sıkışık bir tasarım kullanmayarak, şablonun mobile uyumlu olması önemlidir.

Eyleme çağrı ifadeleri (CTA): İnfografiğiniz üzerinden geri dönüşüm elde edebilmek için eyleme çağrı ifadelerini de unutmamalısınız. Kullanıcıları bir eyleme geçirecek çağrılarınızın yanı sıra, sosyal medya paylaşım butonları, infografiğin doğrudan paylaşılmasını sağlayan HTML (embed) kodu ve tekliflerinize yönlendirme yapan linkleri de paylaşmalısınız.

İnfografik Türleri Nelerdir?

İnfografik türleri içerik ve tasarıma göre ayrılır. Söz konusu kategoride birçok farklı çeşit bulunur. İnfografikleri tasarım özelliklerine göre aşağıdaki biçimde türlere ayırmak mümkündür:

  • Kare infografikler
  • Gifographics
  • Interaktif infografikler
  • 3D (3 Boyutlu) illüstrasyonlar
  • Mikro infografikler

“İnfografik türleri nelerdir?” yanıtlarken kullanım alanlarından bahsetmek gerekir. Örneğin, interaktif dizaynlar ve gifographics kategorisinde yer alan türler sosyal medyada kullanmak için idealdir. Standart kare tasarımlar ise fiziki baskı için tercih edilebilir.

Geri Dönüşümü Yükseltecek İnfografik Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Açıklayıcı bir anlatım, infografik tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Söz konusu görsel tasarımların en büyük avantajı, karmaşık konuları basit bir biçimde dile getirmesidir. Örneğin; yıllık satış istatistiklerinizi bir şema hâline getirirken dönemsel rakamlar ve yükseliş zamanlarını da içeren bir anlatı kurabilirsiniz. Bu anlatıyı ikonlarla, oklarla ve şemalarla destekleyerek çok daha basit ve anlaşılır hâle getirebilirsiniz.

Yayın mecrası, infografik tasarımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Dergi, gazete ve afiş gibi basılı yayınlara yönelik çalışmalar yapacaksanız sayfa boyutu, baskı kalitesi gibi hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. Sosyal medya ve internet için ise hareketli, interaktif çalışmalar yapabilirsiniz. Bu hususlara dikkat ederek markanız için yüksek dönüşüm oranı elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya

İnfgorafiklerinizi sosyal ağlarda paylaşmak geri dönüşümlerinizi ve kullanıcıların bu içerikleri görme olasılıklarını daha da artırmakta. İnfografik çalışmaları yapan reklam verenlerin yüzde 69’u Linkedin üzerinden geri dönüşümlerini artırdıklarını belirtirken, yüzde 39’luk bir bölümü Facebook, yüzde 30’luk bir bölümü ise Twitter üzerinden geri dönüşümlerini artırdıklarını söylüyor.

Dijital Yayıncılar

İnfgorafikte doğrudan yer almasa da bizim ekleyebileceğimiz ipuçlarından biri de sektörel dijital yayıncılara ulaşarak, infografiklerinizi bu mecralarda da yayınlatmayı deneyebilirsiniz. Özellikle sektörel bilgilerin yer aldığı ya da markanızı tanıttığınız infgorafikler ile bu mecralar üzerinde içeriklerinizi yayınlatarak, bu mecraların kendi kitlelerine ulaşabilirsiniz.

E-Posta Gönderileri

Tüketiciler, bir veya daha fazla görsel olduğunda e-posta içerikleriyle daha fazla etkileşime girmekte. Bu nedenle de e-posta pazarlama çalışmalarınızda da infografik paylaşımlarınızı yapabilirsiniz.

Dikkat Çekici Renkler

İnfografik tasarımı için renk seçimi oldukça önemlidir. Renklerin iyi seçilmesi ve dikkat çekici renklerin kullanılması bu içeriklerin daha fazla ilgi görmesini sağlar. Renkli içerik ve görsel kullanımları, bu infografiklerin okunurluğunu yüzde 80 artırmakta.

Aşağıda, infografik tasarımı ve infografiklerden geri dönüşümü artırmanın yollarını anlatan infografiği inceleyecebilirsiniz.

İnfografik Tasarım Dönüşüm Oranı Açısından Neden Önemlidir?

Dönüşüm oranı arttırmanın yolu tüketicilere markanız ile ilgili detaylı ve kapsamlı bilgi sunmaktan geçer. İnfografik tasarımlar, bilgi aktarımını minimal ve anlaşılır biçimde yapmanızı sağlar. Söz konusu görselleri inceleyerek detaylı konuları hızlı bir biçimde öğrenmek mümkündür. İnfografik tasarımların bir diğer avantajı da dikkat çekici bir yapıda olmasıdır. Renkli ikonlar, sade tipografiyle oluşturulan yazılar ve oklarla oluşturulan şemalar kullanıcının ilgisini çeker. İyi bir infografik hazırlayarak hedef kitlenizin markanızın mesajına ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler