Yapay Zeka Uygulamaları ile E-ticaret Ürün Fotoğrafı Hazırlanabilir mi?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 24.05.2024
Yapay Zeka Uygulamaları ile E-ticaret Ürün Fotoğrafı Hazırlanabilir mi?

Hizmet ve ürün satışları için e-ticaret sitesi açanların yapacağı ilk iş, reklamlarında kullanacağı görselleri düzenlemektir. Bu görselleri de günümüzde yapay zeka ile hazırlamak mümkün. Pek çok alanda gündeme gelen yapay zeka, şimdi de stüdyo ortamına gerek kalmadan e-ticaret fotoğraflarını düzenlemek için kullanılıyor.

Peki ama nasıl?

Gelişen ve geliştirilen teknoloji sayesinde, yapay zeka artık hayatın birçok noktasında kişilere kolaylık sağlamaya devam ediyor. Sağladığı kolaylıklardan biri de e-ticaret ile ilgilenen kişilerin satışları için kullanacağı fotoğrafları hazırlamak, düzenlemek ve hayal edildiği gibi tasarlamak. Yapay zeka uygulamaları sayesinde birçok ürünün fotoğrafları kolayca çekilebiliyor. Ancak bu ürün çekimi herkesin yapabileceği şekilde basit bir sistemle sunulmuyor.

Şimdi bu konu hakkında merak ettiğiniz pek çok bilgiye ulaşmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz. E-ticaret alanında size rehber olan İdeasoft, ürün çekimlerinizde işinize yarayacak en önemli bilgileri sunuyor!

yapay zeka ile ürün fotoğrafı hazırlanabilir mi?

Yapay Zeka ile E-ticaret Ürün Fotoğrafı Çekmek Ne Anlama Gelir?

Yapay zeka araçlarını kullanarak e-ticaret ürün fotoğrafı çekmek, işletmelerin daha kısa sürede etkili ve dikkat çeken görsellere ulaşması demektir. Bu yöntem sayesinde stüdyo ortamına gerek kalmadan, büyük ve kalabalık donanımlar kullanmadan ürünlerin görselleri hayal edildiği gibi tasarlanabiliyor.

Günümüzden seneler öncesine baktığınızda, reklamların ve ürünlerin görsellerinin hazırlanması için fotoğraf stüdyoları kullanılırdı. Şimdi ise yapay zeka sayesinde, telefon ya da fotoğraf makinesi kullanarak masa başında ürün görseli tasarlamak mümkün. Hizmetin ve satışın içeriğine göre planlanan fotoğrafları çekmek için çeşitli yapay zeka programları kullanılmaktadır.

Yapay Zeka Uygulamaları ile E-ticaret Ürün Fotoğrafı Çekmek Zor mu?

Yapay zeka araçlarını kullanarak e-ticaret ürün fotoğrafı çekmek, bilmeyen kişiler için zor ve zahmetli görünebilir. Her şeyden önce telefonu ve bilgisayarı iyi kullanma becerisi gerekmektedir. Tercih edilen fotoğraf tasarlama programının diline ve sistemine de hakim olmak önemlidir. Fotoğraf düzenleme konusunda biraz da tecrübe ve ilginiz varsa, bu iş sandığınız kadar zor olmayabilir.

E-ticarette kullanacağınız fotoğrafların kısa sürede hazırlanmasını sağlamak, doğru şekilde optimize etmek, hizmete odaklı tema oluşturmak için önceden araştırma yapmanız ve yapay zeka araçlarını detaylı şekilde incelemeniz gerekebilir.

yapay zeka ile ürün fotoğrafları çekmek zor mu?

E-ticaret Ürün Fotoğrafı Çekerken Yapay Zeka Uygulamalarını Kullanmanın Avantajları

E-ticarette daha iyi işler çıkarmak, ürünlerinizi hızlıca pazarlamak ve geniş kitleye hitap etmek istiyorsanız siz de yapay zeka araçlarının avantajlarından faydalanabilirsiniz. Ürün fotoğrafı çekme konusunda, yapay zeka size birçok konuda avantaj sağlar.

  • Otomasyon, etiketleme, sınıflandırma gibi düzenlemelerde hız kazandırır.
  • Her ürün için ayrı zaman harcamanıza gerek kalmadan pratik şekilde fotoğraf düzenleme imkanı sunar.
  • Renk düzeni, ışıklandırma ve kompozisyon gibi faktörleri kontrol edebilen yapay zeka araçları görsellerin profesyonel kaliteye ulaşmasını kolaylaştırır.
  • İnsan kaynakları ve üretim maliyeti açısından tasarruf sağlar.
  • Bazı gelişmiş yapay zeka araçları, müşteri potansiyelinin beklentilerine uygun görsel tasarlama seçenekleri sunacağından hedef kitlenize uyumu hızlandırabilir.
  • Ürün görsel özelliklerini analiz etmenizi kolaylaştıran yapay zeka araçları, ürün hakkında bilgi metni de hazırlayabilir.
  • Malzeme ve donanım yetersizliğinde, yapay zeka düzenleme araçları sayesinde gerçeğe çok yakın görseller hazırlanabilir.
yapay zekanın avantajları

Yapay Zekayla E-ticaret Ürün Fotoğrafı Hazırlamak Maliyetli mi?

Yapay zeka tabanlı e-ticaret ürün fotoğrafı hazırlamak, çok yüksek maliyet gerektirmiyor. Stüdyo ortamını hazırlamak, stüdyo donanımlarını temin etmek daha maliyetli bir süreç olduğundan, artık pek çok kişi günümüzde yapay zeka araçlarını kullanmayı tercih ediyor.

Yapay zeka modelleri, eğitim için geniş ve etiketlenmiş bir veri setine ihtiyaç duyacağından gerekli hazırlıklar için maliyet isteyebilir. Özellikle de hazırlanan yapay zeka araçlarına abone olmak, tüm özelliklerinden faydalanmak için abonelik istenebilir. Abonelik ücretleri ise yapay zeka uygulamalarının her birinde farklı rakamlarda sunulabilir.

Geleceğin mesleklerinden biri olan yapay zeka uzmanları, belirli bir bilgi ve tecrübe sahibi oldukları için ürün tasarlama sürecinde hizmet ödemesi isteyebilir. Bu durum da e-ticaret görsellerinin hazırlığında, ek maliyet oluşturabilir.

Gerçek ürün fotoğraf çekimi ile yapay zeka uygulaması kullanarak fotoğraf çekimi arasında maddi açıdan fark oluşmaktadır. Bu fark, e-ticaret giderlerinizi etkileyeceğinden bütçenize hitap en uygun çekimi tercih edebilirsiniz. Ancak, yapay zeka uygulaması ile daha profesyonel ve hızlı çekim yaparak ekonomik açıdan da tasarruf edeceğinizi unutmayınız.

yapay zeka ile fotoğraf hazırlamak pahalı mı?

Yapay Zeka Uygulamaları, E-Ticaret Ürün Fotoğraflarını Nasıl Analiz Eder?

Yapay zeka uygulaması kullanmaya başladığınızda, ürünü en iyi şekilde tasarlamak için uygulamanın özelliklerini incelemeye başlayabilirsiniz. Kullanmaya başladığınız uygulama, kendi içinde çeşitli imkanlara sahip olabilir. E-ticaret ürün fotoğraflarını analiz ederek en verimli sonucu elde edebilirsiniz.

Peki, bu ürün analizi nasıl yapılıyor merak ediyor musunuz? Şimdi, İdeasoft rehberliğinde bu konuya değinelim.

Segmentasyon ve Ürün Tanıma

E-ticarette kullanacağınız ürünü, ayırt etmek için öncelikle nesne tanıma özelliği devreye girer. Düzenleme yapacağınız görsel üzerinde, odak nesne kendi arka planından kısa sürede ayrılır.

Arka Plan Düzenleme

Kullanacağınız birçok yapay zeka uygulaması, ürünün kendi arka planını kolayca silerek temizleyebilir. Böylece hayal ettiğiniz gerçek görsele ulaşmak daha da kolaylaşır. Arka plan düzenlemesinden sonra üzerinde oynamalar yapabilirsiniz.

Işıklandırma ve Renk Ayarı

Web siteniz için hazırladığınız ürünün fotoğraflardaki renk dengesini düzeltebilir, kontrastı ayarlayabilir ve ışıklandırmayı optimize edebilir. Böylece, yapay zeka uygulaması sayesinde çok kısa sürede hizmete hitap eden ürün fotoğrafları tasarlayabilirsiniz.

Görsel Boyutlandırma

E-ticarette kullanmak istediğiniz ürün fotoğraflarını, uygun şekilde kesme ve boyutlandırma analizi yapabilirsiniz. Yapay zeka uygulamaları, görsellerin istenilen boyutta en iyi kalitede hazırlanmasını sağlar. Özellikle de yiyecek ve obje odaklı görsellerinizde boyutlandırma sayesinde müşterilerinizin daha çok ilgisini çekebilirsiniz.

Stil Uyumu

Çevrimiçi satış platformunda kullanacağınız ürün görsellerinizi, belirli bir temada hazırlamak istiyorsanız stil uyumu analizi yapan uygulamalar sayesinde verimli sonuçlar alabilirsiniz. Yapay zeka uygulamaları, belirli fotoğraflardan ilham alarak benzer fotoğraflar hazırlama tekniklerini de içermektedir.

yapay zeka ile fotoğraf analizi

E-Ticaret Ürün Fotoğrafı Hazırlamak İçin Kullanılan 10 Yapay Zeka Uygulaması

Google Cloud Vision API

Google'ın Vision API adlı uygulaması, görüntü analizi, nesne tanıma ve metin okuma gibi özellikleri kullanıcılara sunar. Pratik, profesyonel ve verimli bir yapay zeka hizmeti olarak kullanılır. Bu API, e-ticaret platformları için oldukça avantajlıdır. E-ticarette kullanılacak ürün fotoğraflarını otomatik olarak analiz etme özellikleri vardır. Satışların ve hizmetlerin artmasını sağlar.

Amazon Rekognition

Amazon Rekognition, Amazon Web Services (AWS) tarafından sağlanan bir yapay zeka fotoğraf düzenleme hizmetidir. Bu servis sayesinde, görüntü ve video analizi yapabilirsiniz. E-ticarette sunmak istediğiniz nesneleri ve metinleri tanıyabilme altyapısı vardır. Ayrıca yüz tespiti ve duygusal analiz gibi özelliklere sahip olduğu için gerçekçi ve çok yönlü görsel düzenlemesi yapabilirsiniz.

IBM Watson Visual Recognition

IBM Watson Visual Recognition, görüntü analizi için kullanılan yapay zeka aracıdır. Düzenleme yapacağınız görsel üzerinde nesne tanıma, metin analizi, renk analizi ve içerik sınıflandırma yapabilir. Profesyonel ürün fotoğrafı hazırlamak için tercih edebilirsiniz.

Microsoft Azure Computer Vision

Microsoft Azure'in Computer Vision adlı yapay zeka aracı, günümüze çok sık kullanılmaktadır. Uygulamanın görüntü analizi, nesne tanıma ve metin okuma gibi özellikleri mevcuttur. Ayrıca, görüntü içeriğini anlama ve sınıflandırma yetkileri de olduğundan e-ticarette ürün sunmak istediğinizde pek çok avantaj sağlar.

Clarifai

Clarifai, görsel anlama ve düzenleme konusunda uzmanlaşmış yapay zeka aracıdır. Bu uygulamada nesne - obje tanıma, duygu analizi yapma ve içerik sınıflandırma gibi eklentiler mevcuttur. Bu özellikleri sayesinde, e-ticaret yapacağınız alana en uygun görselleri, gerçeğe çok yakın kalitede iyi sonuçlarla hazırlayabilirsiniz.

Adobe Sensei

Adobe Sensei, Adobe'nin yapay zeka ve makine öğrenimi platformu olarak e-ticarette kullanılır. Adobe Creative Cloud uygulamaları arasında entegrasyon sağladığı için birçok firma tarafından tercih edilir. İçerik oluşturma süreçlerini zenginleştirmek istediğinizde, ürünlerinizi en iyi kalitede ve orijinallikte hazırlamak için tercih edebilirsiniz.

Canva

Canva, kullanıcı dostu, bir arayüze sahip olan yapay zeka araçlarından biridir. Son dönemlerde ise oldukça sık kullanılır. Bulut tabanlı bir tasarım platformu olduğu için pek çok akıllı cihazdan erişim sağlanabilir. Ürün fotoğraflarını düzenlemek, metin eklemek veya grafikler oluşturmak istediğinizde pratik şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Yapay zeka tabanlı bazı özellikleri de bulunduğu için e-ticaret görsellerinizi destekleyebilirsiniz. Tek başına ve standart tasarımlar için ücretsiz kullanım sunar. Profesyonel tasarımlar için abonelik istemektedir.

Pixlr

Pixlr, web tabanlı bir fotoğraf düzenleme aracı olarak sunulur. Web üzerinden ürün görseli oluşturmak için bu uygulamadan yardım alabilirsiniz. Basit araçları ve yapay zeka destekli özellikleri mevcuttur. Satışa sunacağınız ürün ve hizmet fotoğraflarını hızlı bir şekilde düzenleme şansınız vardır.

Fotor

Fotor, fotoğraf düzenleme ve tasarım için kullanabileceğiniz yapay zeka destekli  bir uygulamadır. Hedef kitlenize yönelik hazırlayacağınız ürün fotoğraflarınızı geliştirmek için size kolaylık sağlar. Görsellerdeki orijinal arka planı temizlemek veya yeni metin eklemek için kullanabilirsiniz. Gerçek stüdyo gerektirmeden akıllı cihazlar üzerinden görsel tasarımı yapabilirsiniz.

Remove.bg

Remove.bg, yapay zeka ile desteklenmiş görsel arka plan temizleme aracıdır. Ürün fotoğraflarında var olan arka planı otomatik olarak temizleme imkanı sunar. Şeffaf bir arka plan sağladığı için tasarlamak istediğiniz objeyi odak noktası yaparak dilediğiniz arka planla hazırlayabilirsiniz.

yapay zeka ile fotoğraf hazırlama uygulamaları

İlginizi Çekebilir:

Yapay Zeka Nedir?

E ticaret hosting seçimi yaparken bilmeniz gerekenler

Ciro Nedir, Nasıl Hesaplanır? E-ticarette Ciro Artırma Yöntemleri

Büyük Veri ile E-Ticaret Satışlarını Arttırmak [Big Data]

E-Ticaret Sitelerinde İndirim Kuponu Stratejisi

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler