E-Ticaret Sitenizin Tasarımını Nasıl Yapmalısınız?

20 Haziran 2022
Savaş Çetinkaya
E-Ticaret Sitenizin Tasarımını Nasıl Yapmalısınız?

Herhangi bir ihtiyacımızı gidermek üzere girdiğimiz mağazada kendimizi nasıl hissettiğimiz, satın alma davranışlarımızı doğrudan etkiler. Dükkân ferah ve göze hoş gelen şekilde dekore edilmişse, bunun yanında ürünlerin özelliklerini rahatça incelememize imkân tanıyorsa oradan alışveriş yapma ihtimalimiz artar. Bu eğilim, e-ticarette kendini site tasarımı üzerinden hissettirir. Ayrıca site tasarımınının yanı sıra ilk etapta e-ticaret paketlerini de özenle seçmek gerektiği unutulmamalıdır. IdeaSoft bu konuda profesyonel ekibiyle hizmet vermektedir.

Bir internet kullanıcısı, girdiği sitenin ürün sayfalarından ödeme ekranına kadar her noktasında şık ve kolay kullanılabilen bir dizaynla karşılaşırsa sipariş verme ihtimali yükselir. Buradan da anlaşılacağı üzere e-ticaret sitesi tasarımı, internetten satış yapmak isteyen kişi ve firmaların özen göstermesi gereken son derece önemli bir konudur. Peki iyi tasarlanmış bir online alışveriş sitesi nasıl olmalıdır? Tasarım aşamasında hangi konulara özen gösterilmelidir?

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nedir?

E-ticaret sitesi tasarımı, en özet ifadeyle internet üzerinden mal ya da hizmet satışı yapılan bir platformun görsel yapısı olarak tanımlanabilir. Söz konusu yapı; estetik kaygılar güdülerek, kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak ve satış yapan markanın imajına uygun şekilde kurulmalıdır. Aksi hâlde site üzerinden yapılan satışların istenilen seviyeye ulaşması güçleşir.

E-ticaret sitesi tasarımı, pek çok farklı ögenin birleşmesiyle oluşur. Genel düzen, renk paleti, görseller, grafikler, yazı tipleri ve metinler, bu tür sistemlerintemel unsurları olarak sayılabilir. Bu detayların belli bir ahenk ve dizayn fikri doğrultusunda bir araya getirilmesi, o sitenin ne kadar şık ve kullanışlı olduğunu belirler.

Tüm bunlar ışığında söyleyebiliriz ki tasarım, internet sitelerinde kullanıcıyı etkileyen ilk unsurdur. Platforma giren kişi, ürünlerin detaylarıyla ilgilenmeye başlamadan önce tasarımla karşılaşır. Hâl böyleyken fiziksel mağazalarda dekorasyonun yarattığı olumlu ilk etkiyi dijital ortama taşımak isteyen e-ticaret şirketleri, internet sitelerinin görselliğine dikkatle eğilmelidir.

piraye.organic e-ticaret sitesi IdeaKonsept Özel Tasarım ile hazırlanmıştır.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Ne İşe Yarar?

E-ticaret site tasarımı hem alıcılar hem de satıcılar açısından önemli bir kavramdır. Konuya öncelikle kullanıcı tarafından bakalım. Online alışveriş alışkanlıklarına dair önemli bilgiler sunan sleeknote.com’da yer alan verilere göre sepette ürün terk etme oranı %69,57’dir. Yani her 10 potansiyel müşteriden yaklaşık 7’si, herhangi bir ürünü almayı düşünüp onu alışveriş sepetine ekledikten sonra siparişi tamamlamadan siteden ayrılır. Bu durum, sitenin arzu edilen ödeme yöntemini desteklememesinin yanında tasarımıyla pratik kullanım olanağı ve güven hissi vermemesinden de kaynaklanır. Sepette ürün terk etme oranı, mobil kullanıcılarda ise %85’in üzerine çıkar. Tahmin edileceği üzere birçok site daha geniş ekranlı bilgisayarlara göre tasarlanır; zaman zaman mobil uyumluluk göz ardı edilir. Bu veri de tasarımın satın alma üzerindeki etkisini net şekilde ortaya koyar.

Site tasarımına, satıcı açısından yaklaştığımızda ise karşımıza marka kimliği kavramı çıkar. Bu kavram, markanın rakipleri arasında fark yaratması ve hedef kitlesine ulaşması noktasında büyük önem taşır. Dolayısıyla o firma için yaratılan e-ticaret web sitesi tasarımı; markanın ruhunu yansıtmalı, bunun yanında görsel anlamda logo ve renk tercihleri ile de uyumlu olmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

E-ticaret sitesi tasarımı, bu konunun uzmanları tarafından profesyonel şekilde yapılmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan görsel dili ve teknik özellikleri, ancak bu yolla bir araya getirebilirsiniz. Sağladığı altyapı hizmetleriyle internetten satış yapmaya yönelik tüm ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan IdeaSoft, size paket içeriklerinde bulunan hazır dizaynlar arasından seçim yapma imkânı sunar. Ayrıca IdeaKonsept hizmetiyle tamamen markanıza özel bir tasarım yaptırma şansınız da bulunur.

porsima e-ticaret sitesi IdeaKonsept Özel Tasarım ile hazırlanmıştır.

Neden E Ticaret Siteniz için Özel Tasarım Yaptırmalısınız?

Özel e ticaret site tasarımı müşterilerle marka arasındaki bağın güçlenmesine katkı sağlar. Marka imajını olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda klasikleşmiş herkes tarafından kullanılan standart e-ticaret siteleri müşteriler açısından dikkat çekmemektedir. Ayrıca özel tasarımların dönüşüm oranlarına etkisi olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla e-ticaret sitesi için özel tasarım yaptırmak büyük bir öneme sahiptir.

E Ticaret’te Web Sitesi Tasarımının Önemi Nedir?

Ürün ve hizmetlerin müşteri ile buluştuğu bu platformlarda ilk izlenim oldukça önemlidir. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcıya öncelikle güven vermeli ve satın alma isteği oluşturmalısınız. İyi hazırlanmış, kullanışlı bir web sitesi ise size tüm bu fırsatları getirir. Her e-ticaret sitesinin ihtiyaçları farklıdır ve buna yönelik e-ticaret web tasarımı yapmak gerekir. Dolayısıyla kullanıcı dostu bir online mağaza inşa etme burada da önem kazanmaktadır.

E-Ticaret Tasarımına Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

E-ticaret site kurulumu öncesinde kimi materyal ve içerikleri hazırlamak, tasarım aşamasını hem kolaylaştırmak hem de hızlandırmak adına oldukça faydalıdır. Firma logosu ve uyumlu renk tercihlerinin tasarıma geçilmeden önce belirlenmesi, genel çerçevenin çizilmesine yardımcı olur. Bunun yanında “Hakkımızda” ve “İletişim” gibi tüm e-ticaret sitelerinde bulunması gereken sayfaların içeriklerini önceden hazırlamak, bu gibi detaylar üzerinde vakit kaybetme riskini ortadan kaldırır.

E-Ticaret Sitesini Tasarlanması Esnasında İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

E-ticaret sitesi tasarımı, birçok adımdan oluşan bir süreçtir. İdeal bir alışveriş platformu oluşturulurken izlenmesi gereken aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Beklentilerin belirlenmesi
 • Tasarımın oluşturulması
 • Görsellerin ve metinlerin siteye yüklenmesi
 • Kalite testi
 • SEO çalışmaları

Saydığımız aşamaların tamamlanıp sitenin kullanıma açılması, tasarımın artık sizin için göz önünde bulundurulmasına gerek olmayan bir konu hâline geldiği anlamı taşımaz. Bundan sonra da sitenin kolay ve sağlıklı şekilde kullanılıp kullanılamadığı e-ticaret siteleri için yönetim ipuçları doğrultusunda düzenli şekilde takip edilmeli, gerekli durumlarda güncellemeler yapılmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Bir sitenin ideal ve beklentileri en iyi şekilde karşılayacak şekilde tasarlanması için dikkat edilmesi gereken bazı detaylar olduğu söylenebilir. Söz konusu detaylar şunlardır:

 • Kullanıcı odaklılık
 • Sade, basit ve gereksiz detaylardan arındırılmış bir görsellik
 • Alışveriş sepetinin tüm sayfalarda görüntülenebilmesi
 • Kaliteli görsel ve fotoğrafların kullanılması
 • Arama özelliği
 • Mobil cihazlara uyumluluk
 • Ürün filtreleme imkânı
 • Kategori menüleri

Belirttiğimiz bu unsurlar, ilk etapta karmaşık ve bir araya getirilmesi zor gibi görülebilir. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız başarılı e-ticaret sitesi örneklerine göz atarak kuracağınız yapının taşıması gereken tasarımsal niteliklerhakkında net bir fikir sahibi olabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Profesyonel kişileree-ticaret sitesi tasarımı yaptırmanız firmanıza pek çok önemli fayda getirir. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Dönüşüm oranınızdaki artış ve sepette ürün terk etme miktarındaki azalmaya bağlı olarak satış rakamlarınız yükselir.
 • Marka kimliğinizi müşterilerinize daha etkili şekilde yansıtabilirsiniz.
 • Sitenize girenleregüven duygusu aşılamanız kolaylaşır.

Bunlar dışında iyi kurgulanmış bir e-ticaret sitesi tasarımı, çağın gerekliliklerine zorlamadan adapte olmanızın da önünü açar. Zira ideal bir dizayn, yeni trendler doğrultusunda yapılacak güncellemelere de izin verecek niteliklere sahiptir. Böylece ekstra maliyet ve zahmete katlanmadan sitenize gerekli dokunuşları takmanız mümkün olur.

The Mia e-ticaret sitesi IdeaKonsept Özel Tasarım ile hazırlanmıştır.

E-Ticaret Sitesinde Başarılı Tema Seçimi

E-ticaret sitenizi kurarken size sunulan hazır temalar arasından tercih yapabilirsiniz. Bu temalar; taşıdığı özellikler, hitap ettiği iş modelleri ve uygun olduğu ürün tipleri gibi faktörler doğrultusunda birbirlerinden ayrılır.

Kullanacağınız temaya karar verirken şunu unutmamalısınız ki göze en hoş gelen yapı, sizin için doğru seçenek olmayabilir. Marka imajınız, genel müşteri profiliniz ve ürün kataloğunuz gibi unsurları düşünerek sizin için ideal temayı belirleyebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesinde Yapılmaması Gereken Tasarım Hataları Nelerdir?

Buraya kadar e-ticaret sitesi tasarımı nasıl olmalı sorusuna hep pozitif yönden baktık. Şimdi de satış yapılan internet sitelerinin dizaynında düşülmemesi gereken hatalara bakalım:

 • İletişim bilgilerinin eksik olması
 • Karışık sayfa düzenleri
 • Ödeme işleminin uzun sürmesi
 • Güvenlik sertifikalarına yer vermemek
 • Ürünler hakkındaki bilgi ve görsellerin yetersiz olması
 • Benzer ürünlerin gösterilmemesi
 • Arama özelliğinin etkili sonuç vermemesi
 • İade prosedürlerinin belirtilmemesi

Bu hatalardan mümkün olduğunca kaçınmanız, siteniz üzerinden yaptığınız satışların artmasınayardımcı olur. Açılış aramasında sitenizde bazı olumsuzluklar bulunuyorsa dahi gerekli güncellemeleri yaparak müşterilerinize ideal bir alışveriş deneyimi vadedebilirsiniz.

Macriq e-ticaret sitesi IdeaKonsept Özel Tasarım ile hazırlanmıştır.

Özel Tasarımlı E Ticaret Sitesi Avantajları Nelerdir?

Özel tasarım e-ticaret sitesi ürünlerinizi veya hizmetinizi en iyi şekilde sergileyen online bir vitrindir. Peki bu özel tasarım e-ticaret sitesi avantajları nelerdir beraber göz atalım:

İyi bir kullanıcı deneyimi:

Kullanıcılara konforlu bir site kullanımı sunmak oldukça önemlidir. Bu onların sitede daha çok vakit geçirmesine ve geri dönme ihtimalinin artmasına sebep olacaktır.

Daha fazla özelleştirme:

Özel tasarım e-ticaret sitesi kurmak ihtiyaçlara göre özelleştirme fırsatı sunar. Böylece daha özgün ve kullanışlı bir site deneyimi sunar.

Site güvenliği:

E-ticaret sitenize kayıtlı her bir müşterinin bilgileri önemle saklanmalıdır. Bu nedenle kişsel bilgleri daha iyi korumak adına çeşitli eklentiler kurmak avantaj sağlamaktadır.

Marka kimliği:

Rakiplerinizden sıyrılarak öne geçmenin bir püf noktası da özel tasarım e-ticaret sitesine sahip olmaktır. Aynı zamanda markanızı en iyi şekilde yansıtarak marka imajına da katkısı olmaktadır.
Bunlar gibi bazı başlıkları avantaj olarak konu alabiliriz.

Standart Tema Kullanan E Ticaret Sitelerinin Dezavantajları Nelerdir?

Birçok e-tcaretçi tarafından kullanılan standart temaların kullanımı oldukça basittir. Dolayısıyla zaman kazandırır. Bunun yanı sıra bazı dezavantajlarını ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

Özelleştirme seçeneğinin azlığı:

Birçok standart temanın özelleştirme imkanı kısıtlıdır. Yani hayalinizdeki site yapısını tam anlamıyla oluşturamama gibi olumsuzluklarla karşılaşırsınız.

SEO’da optimizasyon sorunları:

Standart e ticaret temaları SEO bakımından optimize edilmeme ihtimali vardır. Böylece siteniz düşük arama sonuçları elde eder.

Özgünlük ve tasarım kalitesi :

Rakip e-ticaret siteleri ile minimum benzerlik göstermek sizin sitenizi daha özgün ve hatırlanabilir kılacaktır. Aynı zamanda çoğu standart temalar yeterince iyi kalitede tasarım imkanı sunmamaktadır.

Belirttiğimiz gibi daha birçok noktada dezavantajlarla karşılaşmak mümkündür.

E-Ticaret Siteleri Belirli Aralıklarla Tasarlanmalı mıdır?

İnternet, sürekli değişim ve dönüşüm içinde olan bir ekosistemdir. Buna bağlı olarak kullanıcıların e-ticaret sitesi tasarımlarına yönelik beklentileri de zaman içinde değişebilir. Bir süre önce ideal olan bir yapı, birkaç ay sonra geçerliliğini yitirebilir. Dolayısıyla belirli aralıkla sitenizin tasarımını değiştirmeniz ya da revize etmeniz yararınıza olacaktır. E-ticaret Site Tasarım Trendleri 2022 başlıklı içeriğimize göz atarak hâlihazırda popüler olan görsel tercihler hakkında fikir edinebilirsiniz.

IdeaSoft'ta Ücretsiz Standart Temalar

Herhangi bir ücret ödemeksizin IdeaSoft standart temalardan faydalanmanız da mümkündür. Seçeceğiniz e-ticaret paketiyle gelen bu şablonlar diğerlerine kıyasla daha iyi bir kullanım sunmaktadır. IdeaSoft standart temalar, HTML ve CSS olarak ihtiyaca göre özelleştirilebilmektedr. En önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkan bu konu, siteyi kullanıcı deneymine uygun hale getirmenizi sağlar.

IdeaSoft ile Özel Tasarım E Ticaret Sitesi

IdeaSoft olarak her sektöre her ürün veya hizmete yönelik özel tasarım siteler sunuyoruz
Mağazanın ihtiyaçlarına ve önceliklerine uygun olarak özelleştirmeler yapıyoruz. Ürünlerinizi öne çıkartıp, markanızı en iyi temsil eden bir vitrin oluşturmak için özel tasarım şablonlar kullannıyoruz. Ayrıca teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan en uygun internet sitesini oluşturmak da mümkündür.

Ürün listelemeden müşteri hizmetlerine ve ödeme yöntemlerine kadar her alan özelleştirilebilir sizin kontrolünüzde düzenlebilirdir. Dolayısıyla müşterilerimize yalnızca e-ticaret sitesi sunmuyoruz; gelişen, kazanan, yaşyan bir e-ticaret sitesi modelini hayata geçiriyoruz.

Siz de internette e-ticaret sitenizin en iyi versiyonuyla sattışlarınızı arttırmak için IdeaSoft Özel Tasarımlı E Ticaret Sitesini inceleyin.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Facebook reklamlarından geri dönüşüm alamamanıza neden olan durumlar
Facebook reklamlarından geri dönüşüm alamamanıza neden olan durumlar
Facebook reklamları günümüzde en sık kullanılan dijital pazarlama araçlarından biri. Hem küçük hem de büyük ölçekli firmalar, dijital pazarlama çalışmalarında Facebook reklamlarıyla geri dönüşümlerini artırmaya...
12 Aralık 2017
Ferad Osman Sali
En Çok E-İhracat Yaptığımız Ülkeler
En Çok E-İhracat Yaptığımız Ülkeler
Yurt dışına ürün satmak isteyen birçok işletme ve girişimci, hedef pazarını belirlerken en çok ihracat yaptığımız ülkeler hakkında araştırma yapar. Çünkü buralara yönelerek satış gerçekleştirmek avantajlı olarak...
13 Şubat 2023
Ferad Osman Sali
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Bir içeriğin en can alıcı noktası başlıktır ve bu nedenle iyi bir şekilde hazırlanılması ve üzerine düşünülmesi gerekir. Akılıda kalıcı ve dikkat çekici bir başlık yazmak da bu nedenle ayrı bir iştir. Yazıların,...
21 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
Av Malzemesi, Kamp ve Outdoor Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Av Malzemesi, Kamp ve Outdoor Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
E ticaret sitesi açarak dijital dünyaya adım atmak bir iş fikri olarak oldukça yaygındır. İnternet 7/24 satış yapma olanağı sunduğu için kârları oldukça yüksektir. Bununla sınırlı kalmadan fiziki bir mağaza açılması da...
9 Mart 2023
Ferad Osman Sali
Ürün Satış Fiyatı Belirlerken Dikkat Edilecekler
Ürün Satış Fiyatı Belirlerken Dikkat Edilecekler
Ürün satış fiyatının belirlenmesi, herhangi bir işletmenin karlılık, rekabet avantajı ve müşteri talepleri gibi bir dizi faktörü dikkate alarak gerçekleştirilen kritik bir süreçtir. Fiyatlandırma stratejisi, işletmenin...
26 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali
Google Analytics kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler
Google Analytics kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler
Google Analytics e-ticaret siteniz üzerinde gerçekleşen birçok eylemi takip edebileceğiniz ve sonrasında da bu eylemler ve aldığınız geri dönüşümlerin analizi ile yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olan bir araç. Ücretsiz...
11 Eylül 2018
Ferad Osman Sali