Yeni KDV Oranları Neler, E-Ticaret Sitesi Sahipleri Nasıl Etkilenecek?

9 Temmuz 2023
Ferad Osman Sali
Yeni KDV Oranları Neler, E-Ticaret Sitesi Sahipleri Nasıl Etkilenecek?

Yeni KDV oranı düzenlemesi, e-ticaret sitesi sahiplerini ve tüketicileri önemli ölçüde etkileyecek. 3605 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 28'inci maddesi gereğince verilen karar, 10 Temmuz 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu karar, özellikle e-ticaret sitelerinin sahipleri için önemli bir değişiklik gerektiriyor.

E-Ticaret Sitesi Sahipleri KDV Artışından Nasıl Etkilenecek?

E-ticaret sitesi sahipleri, bu yeni KDV düzenlemesinden dolayı, satış yaparken %2 daha fazla KDV ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalacaklar. 

Yeni kararla beraber site sahiplerinin, hem ürün fiyatlarını güncellemeleri hem de yeni KDV oranlarını yansıtan faturalar düzenlemeleri gerekiyor. KDV oranının artışı, özellikle bazı ürünlerin fiyatlarında daha belirgin bir değişikliği beraberinde getiriyor. Örneğin, temizlik ürünleri kategorisine giren sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete gibi ürünlerde KDV oranı %8'den %20'ye çıkarıldı.

Geçen yıl KDV oranı %8'den %1'e indirilen temel gıda ürünlerinde ise bir değişiklik olmadı. Ancak, diğer ürünlerin KDV oranları aşağıdaki tablodaki gibi güncellendi:

ÜRÜN KATEGORİSİESKİ KDVYENİ KDV
Genel Ürünler%8%10
Genel Ürünler%18%20
Temizlik Ürünleri (sabun, şampuan, vb.)%8%20

Bu değişikliklerin sonucunda, televizyon, mobilya ve temizlik malzemeleri gibi örnek ürünlerin fiyatları aşağıdaki gibi güncellenecek:

ÜRÜN & FİYAT (KDV HARİÇ)ESKİ KDV İLE SATIŞ FİYATIYENİ KDV İLE SATIŞ FİYATI
Televizyon (5000 TL)5900 TL (%18 KDV)6000 TL (%20 KDV)
Mobilya (10000 TL)11800 TL (%18 KDV)12000 TL (%20 KDV)
Temizlik Malzemesi (2000 TL)2160 TL (%8 KDV)2400 TL (%20 KDV)

Bu gelişmeler, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını ve e-ticaret sitesi sahiplerinin iş modellerini önemli ölçüde etkileyebilir. E-Ticaret sitesi sahipleri bu değişikliklere adapte olmak için stratejilerini gözden geçirmeli ve gerektiğinde ayarlamalar yapmalıdır.

IdeaSoft Yönetim Panelinden Fiyatları Toplu Olarak Güncelleyebilirsiniz!

IdeaSoft olarak, müşterilerimize her zaman en iyi hizmeti sunma hedefimiz doğrultusunda yeni KDV düzenlemesi konusunda çeşitli geliştirmeler yaptık. Bu düzenlemeler, müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve yeni KDV oranlarına hızlıca uyum sağlamalarını sağlamak amacıyla tasarlandı.

Mevcut sistemimizde kategori ve filtreleme bazlı çoklu ürün güncelleme seçeneği zaten mevcut. Ancak bu KDV güncellemesine özel olarak, müşterilerimizin yönetim panelinde daha da kolaylık sağlayacak bir sayfa hazırladık. Bu sayfada bulunan bir butona tıkladıklarında ve onay verdiklerinde, tüm ürünlerin KDV oranları otomatik olarak güncellenecek: mevcut %8'lik oranlar %10'a, %18'lik oranlar ise %20'ye çıkarılacak.

Bu güncelleme işlemi, mevcut çoklu ürün güncelleme işlemleri gibi bir işlem kuyruğuna alınacak. Müşterilerimiz, yeni yönetim panelindeki "İşlem Kuyruğu" sayfasından bu işlemi takip edebilecekler.

Bu yeniliklerle, müşterilerimizin yeni KDV düzenlemelerine hızlı ve etkin bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-Ticaret Sitenizde Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir? Neler Yapılmalıdır?
E-Ticaret Sitenizde Müşteri Memnuniyeti Neden Önemlidir? Neler Yapılmalıdır?
Marka başarısını sürekli hâle getirmenin yolu müşteriyle kuvvetli ve sürdürülebilir bir bağ kurmaktan geçer. Kendi sektöründe başarılı olan firmalar, sahip oldukları yeri büyük ölçüde bu bağı tesis edebilmelerine...
31 Mayıs 2022
Savaş Çetinkaya
E-Ticaret Modelleri Nelerdir? En Avantajlı E-Ticaret İş Modeli Hangisidir?
E-Ticaret Modelleri Nelerdir? En Avantajlı E-Ticaret İş Modeli Hangisidir?
E-ticaret sektörünün büyüklüğü, ekosistem içerisindeki iş modellerinden bile anlaşılabilir. Bir kişinin, başka bir kişiye ürün satmasından çok daha fazlasını içeren bu sektör, farklı e-ticaret modelleri ile oldukça büyük...
1 Şubat 2022
Savaş Çetinkaya
Sitenizin SEO’sunu geliştirmek için kaçınmanız gereken uygulamalar
Sitenizin SEO’sunu geliştirmek için kaçınmanız gereken uygulamalar
Doğru bir SEO strateji uygulamak, e-ticaret sitenizin arama motorlarında daha iyi bir şekilde indekslenmesine yardımcı olur. Arama motorlarında üst sıralardaki görünürlüğünüzün artması da organik olarak elde edeceğiniz trafiğin...
25 Eylül 2017
Ferad Osman Sali
15 Soruda İhracat'ta E-Fatura Kullanımı
15 Soruda İhracat'ta E-Fatura Kullanımı
E-ticaret sektörünün hacmini büyütmesi ile birlikte faturalar da dijitale taşındı ve elektronik fatura dönemi başladı. E-ticaret siteleri üzerinden ihracat yapmak mümkün hâle geldikten sonra e-ihracat kavramı ortaya çıktı. 2017...
16 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
Tedarik Zinciri Nedir ve E-Ticarette Neden Önemlidir?
Tedarik Zinciri Nedir ve E-Ticarette Neden Önemlidir?
Teslimat sürecinin planlanması ürün kalitesi kadar önemli bir husustur. Bu süreç, markanın hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Satışı yapılan ürünlerin zamanında ve kalitesini muhafaza...
3 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya
Sosyal medya fikirleri | Paylaşım için alternatif içerikler
Sosyal medya fikirleri | Paylaşım için alternatif içerikler
Sosyal medya fikirleri | Paylaşım için alternatif içerikler adlı yazımızda sosyal medya içerik fikirlerine ve üretebileceğiniz alternatif içeriklere değineceğiz. Sosyal medya paylaşımları, e-ticaret firmaları için...
11 Şubat 2017
Ferad Osman Sali