Instagram’dan Satış Yapıyorum Vergi Vermem Gerekir mi?

Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 21.03.2024
Instagram’dan Satış Yapıyorum Vergi Vermem Gerekir mi?

E-ticaretin gün geçtikçe daha fazla yaygın hale gelmesi kullanıcıların Instagram’da satış yapıyorum vergi vermem gerekir mi konusunu daha fazla merak etmesine yol açıyor. Instagram’da daha fazla insana ulaşmak ve kitlelere ulaşım hızlı ve kolay gerçekleştiği için bugün birçok kişi Instagram üzerinden satış yapıyor. 

Ürün satışından para kazanılmaya başlandığında satışların faturalı olarak gerçekleşmesi gerekir. Satıştan bir kazanç elde edildiği için bu kazancın vergilendirilmesi gerekir. Bu nedenle Instagram da dahil herhangi bir platformda yaptığınız satışlarda vergi vermeniz gerekmektedir

Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Instagram platformunda birçok alanda sayısız satıcı olduğu için ürünlerinizi öne çıkaracak düzenlemeler yapmanız gerekir. İlgi çekici bir profil oluşturmak, düzenli içerik paylaşımı, ürünlerin güncel kalması ve Instagram reklamlarından yararlanmak gibi eylemler, bilinirliğinizi artırmakla birlikte diğer kullanıcılara da güven veren bir profile sahip olmanızı sağlar.

İPUCU

Instagram etkileşimini nasıl artırabilirisiniz?

Ürünlerle ilgili tanıtım veya eğitim videoları oluşturmak, ürünün üretim süreçlerini paylaşmak ve ürünler hakkında sorulabilecek sorulara yönelik hikayeler paylaşarak etkileşimi artırabilirsiniz. Ürünlerin öne çıkacağı fonlar kullanmak, öne çıkan ürünlerle hikaye oluşturmak ve ürün kullanım ve yorumlarına dair gerçek bilgiler paylaşarak profilinizi güçlendirebilirsiniz.

instagramdan satış yapmak

Vergisel Yükümlülükler

Instagram satışlarında vergi için yürürlüğe girmiş özel bir vergi sistemi henüz bulunmuyor olsa da satışlar üzerinden elde edilen gelirin vergi zorunluluğu olmaması söz konusu değildir. Kurumsal veya bireysel firmanızın e-ticaret platformları veya online mağazalarındaki satışları vergilendirildiği gibi Instagram satışlarının da vergilendirilmesi gerekir. 

İPUCU

Neden faturalı satış yapmalısınız?

Satışların vergilendirilmesi müşteriye fatura kesmenizi gerektirir. Faturalı satışlar oluşabilecek sorunlara önlem olarak da kullanıldığı için satıcı profilinizin güvenilirliği de vergi vermeniz doğrultusunda artar. 

Gelir Vergisi ve KDV Yükümlülükleri

Instagram satış vergi için damga vergisi ve katma değer vergisi ödemeniz gerekir. Damga vergisi kişi veya kurumlar arasında gerçekleşen satışların hukuki ve resmi işlemlerini belgeledikleri kağıtlardan alınan vergi türüdür. 

KDV yani Katma Değer Vergisi ise satışlardan elde ettiğiniz düzenli gelirler için aylık olarak ödenmesi gereken vergi miktarıdır. Instagram üzerinden satışını yaptığınız ürünün türüne göre aylık olarak yüzde 1, yüzde 10 veya yüzde 20 oranında KDV uygulanır. 

Ideasoft ile kazanma sırası şimdi sende
online ürün satışı

Şirket Kurmam Gerekir mi?

Satış yapılıp para kazanılan her işte ticari bir faaliyet gerçekleştirildiği için elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi gerekir. E-ticaret üzerinden para kazanacak kişilerse gelirlerini şahsi olarak kazanabilecekleri gibi bir şirket kurarak kurumsal olarak da hizmet verebilirler. Satışlar başka bir firma veya kişinin malları üzerinden olsa da bu kişiler de satış tutarına bakılmaksızın fatura kesmek ve elde ettiği geliri vergilendirmek zorundadır.

İPUCU

Şahıs olarak e-ticaret yapmak

E-ticaret yaparken satışları şahsi olarak yapsanız bile şahıs şirketi kurmanız gerekir. Bu nedenle şahısların da vergi açılışı yaparak vergi levhası alması gerekir. 

instagram satışlarının vergisi

Vergi Mükellefiyeti: Ne Zaman ve Kimler İçin Gerekli?

Instagram üzerinden yaptığınız satışlarda üretilen ürün siz tarafından üretilmiyor ve üretimde farklı paydaşlar bulunuyorsa kazancınızı vergilendirmeniz gerekir. İşyeri açmanızı gerektiren ve dışarıdan işçi çalışması gereken satışlardan da elde edilen kazançların vergilendirilmesi gerekir.

Sattığınız ürün kendi ev ortamınızda yalnızca siz tarafından üretilmeyip, yıl içinde elde edilen kazanç o yıla ait asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçiyorsa, bu tür satışlardan elde edilen kazançların da vergilendirilmesi, satış yapan kişi veya kişilerin vergi mükellefiyeti olması gerekir. 

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Gelirleri belgeleyerek vergiye tabi tutmak için ilk defa vergi levhası alacak olan kişilerin Gelir İdare Başkanlığı’na başvurmaları gerekir. Gelir İdare Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden ‘Vergi Levhası Oluşturma’ ekranına ulaşarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sistemde istenilen gerekli bilgileri girerek başvurunuzu dijital ortamda oluşturabilirsiniz.

Şahıs vergi levhası için de yine Gelir İdare Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılabilir. Home-Office çalışma durumunuz varsa istenilen belgelere ek olarak kira sözleşmesi veya tapu belgesi, noter onaylı muhasebeci vekaleti ve imza beyannamesi gibi belgelerin sisteme yüklenmesi gerekir.

E-İşletme Kaydı Nasıl Yapılır?

Instagram da dahil olmak üzere internet üzerinden satış veya hizmet sağlayarak gelir kazanan kişilerin e-işletme kaydı oluşturabilmeleri için http://eticaret.gov.tr adresi üzerinden kayıt işlemlerini yapmaları gerekir. 

Kayıt için sisteme giriş yapmanız gerektiğinde sayfa sizi otomatik olarak e-devlet üzerinden giriş yapacağınız sayfaya yönlendirecektir. Sisteme e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra ‘Yeni Kayıt Ekle’ alanına tıklayarak istenilen bilgileri girmeniz gerekir. İşletme adı, vergi numarası ve MERSIS gibi tüm bilgiler girilip gerekli onaylar verildikten sonra işleminiz tamamlanır ve onay aşaması için incelemeye alınır.

Vergi Verilmezse Cezası Var mı?

Instagram satışında vergi vermeden gelir kazanmak isterseniz tüm ticari faaliyetlerden elde edilen vergisiz gelirlerde ceza uygulaması olduğu gibi bu durum tespit edildiğinde sizin için de cezai işlem uygulanır. Instagram da dahil tüm sosyal platform veya online alışverişlerde satışlarınızı fatura keserek yapmanız gerekir. Aksi halde ürün veya hizmeti sattığınız kişilerin faturasız satıştan dolayı sizi vergi müdürlüklerine şikayet hakkı bulunur.

Son zamanlarda e-ticaretin artmasıyla sosyal platformlar üzerinden elde edilen gayrı resmi kazançlar Maliye Bakanlığı tarafından daha fazla takip edilmektedir. Kazancınızı yasal yollarla elde etmek ve ileride büyük kayıplar vermemek için her satışınızı faturalandırmalı, vergi mükellefiyeti sayıldığınız için vergilerinizi vermelisiniz.

Sosyal Medya Vergi Muafiyeti Nedir?

Sosyal medyada satışlarınız üzerinden elde ettiğiniz kazancı nasıl sağladığınıza bağlı olarak vergiden muaf olabilirsiniz. Sosyal medya vergi muafiyeti online olarak sağladığınız hizmetin türüne göre uygulanır. Eğer sattığınız ürünleri ev ortamında farklı bir işçinin veya seri üretim yöntemlerinin katkısı olmadan kendiniz üretiyorsanız vergiden muaf olabilirsiniz. 

İkamet ettiğiniz evde çalışıyor, herhangi bir iş yeri açmıyor ve sattığınız ürünlerden elde ettiğiniz kazancın bir yıllık toplam tutarı o yılın asgari ücretinin yıllık brüt tutarını geçmiyorsa sosyal medya üzerinden elde ettiğiniz kazançlarda vergi muafiyetiniz olabilir.

Instagram Satışlarımın Vergilerini Nasıl Öderim?

Instagram satışlarının vergisini ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için şahıs şirketinizi oluşturduktan sonra bir muhasebeci ile çalışarak fatura kesim işlemlerini oluşturup, faturalı satışlara başlayabilirsiniz. Ticari faaliyetlerinizi gerçekleştirirken yıl içinde, ay içinde ve üç ayda bir olmak üzere çeşitli vergiler ödersiniz. 

KDV, yıllık gelir vergisi, basit usulde yıllık gelir vergisi, geçici vergi beyannamesi, muhtasar beyanname ve damga vergisi gibi farklı zamanlarda ödemeniz gereken vergiler oluşur. Vergilerinizi çalıştığınız muhasebeci veya internet ortamında online ödeme aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. 

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler