E-Ticarette Toptan Almak ve Satmak Nasıl Yapılır?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 12.02.2023
E-Ticarette Toptan Almak ve Satmak Nasıl Yapılır?

Online alışveriş dünyası sadece işletmeler için değil, girişimciler için de avantajlıdır. Bu nedenle e ticaret yapmak isteyen birçok kişi vardır. Ancak bu durum aynı zamanda ürünlerin olmadığını da gösterir. Dolayısıyla ilk bilmeniz gereken, kendi ürünlerinizin olmamasının e-ticarete başlamanıza engel oluşturmadığıdır. Ayrıca toptancı ile anlaşmak, onlardan ürünleri temin etmek de mümkündür. Ardından bunlar elektronik ticaret sitelerinde pazarlanmaktadır.

İlgili Rehber: E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Ürün Bulmak

E ticaret yapmak istiyorsanız, bunun ilk adımını ürün bulmak oluşturur. Burada bilmeniz gereken bir nokta her ürünün hedef kitlesinin ve pazar taleplerinin farklı olduğudur. Dolayısıyla öncelikle aklınızda olan ürünlerin listesini çıkarmanız, ardından da bunları özel olarak incelemek önerilir.

Ürünlerini böylece tespit ettikten sonra bunları almak için toptancı seçilmelidir. Günümüzde çok sayıda toptancı vardır. İstediğiniz ürünleri satanları tek tek tespit ettikten sonra özel olarak inceleyerek kendinize uygun olanı bulun.

İlgili Rehber: E-Ticarette Ürün Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Toptancı Bulma

E ticaret yapmak istiyorsanız, ürün bulduktan sonra toptancı belirlemek gelmektedir. Bir toptancı bulmanın birkaç yolu vardır. Toptancılara veya distribütörlere bireysel olarak başvurulmaktadır. Aynı zamanda süreci kolaylaştırmak için B2B toptan satış pazarı ile çalışılmaktadır. Bundan önce farklı toptancı türleri olduğu da bilinmelidir:

1.Üreticiler: Hepsi olmasa da bazı üreticiler aynı zamanda toptancı olarak da hareket eder. Daha az aracı olduğu için, doğrudan bir üreticiden satın almak toptan satış fiyatlarını düşürmenizi sağlar. Ancak, doğrudan satın almak her zaman bir seçenek olarak mevcut değildir ve öyle olduğunda bile her zaman en uygunu değildir.

2.Perakende toptancılar: Perakende toptancılar, ürünleri perakendecilere üreticilerden küçük bir fiyat farkıyla toptan satarlar. Bir perakende toptancı aracılığıyla satın almak, birden fazla üreticiden toptan ürün satın alabileceğiniz anlamına gelir.

3.Tüccar toptancılar: perakende toptancıların aksine, tüccar toptancılar hem perakendecilere hem de son müşteriye satış yapar. Bunun ışığında genellikle daha düşük minimum sipariş boyutlarına sahiptirler ve tedarikçi olmakla birlikte doğrudan rekabetinizdir.

4.B2B toptan satış pazaryerleri: Tüm bunlar kapsamında çok sayıda toptancı vardır. Her birinin ürün kalitesi ve teklifleri farklıdır. Dolayısıyla tek tek incelemek tavsiye edilir. Toptan ürün almak istiyorsanız çalışacağınız toptancıyı dikkatli seçmeniz şarttır. Bu sayede ürünleri daha hızlı şekilde temin edersiniz. Stoklarınızı vakit kaybetmeden yenilemiş olursunuz.

Bir Toptancı Nasıl Seçilir?

E-ticaret yapmak istiyorsanız ancak kendi ürünleriniz bulunmuyorsa, bu durum başlamak için bir engel değildir. Toptancılarla anlaşıp ürün alarak, bunları müşterilerinize ulaştırmanız mümkündür. Eğer kârlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız, toptancı dikkatli seçilmelidir.

Bu noktada öncelikle hangi ürünleri sattığı bilinmelidir. Zira her toptancı bu konuda farklılık gösterir. Ayrıca çok çeşitli ürünler satacaksanız veya mağazanızı çok özel tutmayı planlıyorsanız, ihtiyacınız olan ürünleri taşıyan toptan satış ortakları seçilmelidir.

İstediğiniz envanteri elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar farklı toptancıyla çalışmalısınız. Bununla birlikte, markanızın tutarlı olması için bu toptancıların sunduğu mal türünün işlettiğiniz mağaza türüyle uyumlu olduğundan emin olunmalıdır.

Fiyat

Toptan ürün almak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken başlıklardan bir diğeri de fiyattır. Her toptancı size fiyat konusunda farklı seçenekler verir. Bu durum sizin ürünü satarken ne kadar kâr elde edeceğinizi de gösterir. Bu nedenle size bir teklif yapıldıktan sonra bunun üzerinden bir hesaplama yapmak önerilir.

Ayrıca kalitenin artıp/azalmasının fiyatı da orantılı olarak etkileyeceği unutulmamalıdır. Toptan aldığınız ucuz bir ürün kalitesizse bir süre sonra tüketiciler bunu fark edecek, sizden alışverişi azaltacaktır.

Ürün Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibiler?

Seçtiğiniz toptan satış ortağı, sattığı ürünler hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu bilgileri yalnızca müşterilerinizle paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda sattıkları ürünün kalitesi ve performansının arkasında duran bir iş ortağınız olduğunu bildiğinizden emin olmanızı sağlar.

Kimi toptancı ürünleriyle ilgili sorularınızı yanıtlamak istemez. Dolayısıyla ürünlerinin en iyisi olmadığının farkındadırlar. Bilgi eksikliklerinin de yanı sıra umursamadıkları anlaşılır. Her iki durumda da iyi bir iş ortağı sorularınızı yeterince yanıtlayacaktır.

Sipariş Hızı

Eğer müşterileriniz ürünlerinizi sevmişse kısa sürede yüksek sayılara ulaşmanız mümkündür. Bu durumda anlaştığınız toptancının bu kadar hızlı ürün temini yapıp yapamayacağını bilmek oldukça önemlidir. Zira çok yavaş kalıyorsa sizden alışveriş yapmak için gelen bir müşteri ihtiyacını farklı bir yerden karşılayacaktır.

Teknolojik Sistemlere Yatkınlığı

Toptan ürün almak istiyorsanız, çalışmak istediğiniz toptancının teknolojik sistemlere yatkınlığı da önemlidir. Bu durum hızlı bir iletişim kurup kuramayacağınızı gösterir. Hızlı bir iletişim, ihtiyaçların çabuk karşılanmasına yardım eder.

Şirket Kurma

E ticaret yapmak istiyorsanız bir şirketinizin olması gerektiği de bilinmelidir. Dolayısıyla ürün seçtikten, toptancı bulduktan sonraki adımı bir şirket açma oluşturur. Bu çerçevede şahıs, limited ve anonim gibi türler vardır.

Eğer e-ticarete atılmak istiyorsanız bunların herhangi birini kurabilirsiniz. Ancak şirket türü değiştikçe özellikleri de farklılaşır. Bu nedenle hemen karar vermeden önce tümünü değerlendirmek önerilir. Ayrıca seçtiğiniz şirketin türü hakkında detayları bilmek, daha bilinçli olmanıza yardımcı olur.

İlgili Rehber: Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar

E-ticaret Platformu Seçme

Toptan ürün almak ve satmak istiyorsanız, şirket kurduktan sonraki adımı e-ticaret platformu seçmek oluşturur. Bunlardan bir tanesi kendi sitenize sahip olmadır. Bunun ilk yolu bir web sitesi ve tasarımı yapan firmayla anlaşmadır. Ardından istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir site sizin için hazırlanır. Ancak burada tüm işlemler ayrı ayrı yapılır. Dolayısıyla maliyet çok yüksek olur. Siteniz oluşturulduktan sonra da kargo anlaşmalarını yapmak kalmaktadır. Eğer daha uygun maliyetli çözümler arıyorsanız, hazır paketler seçmelisiniz.

Bu paketler, farklı müşterileri profilleri göz önünde bulundurularak oluşturulur. Farklı paketler olduğu için herkes inceleyerek aralarından kendine uygun olanı bulmalıdır. İçlerinde bulunan özellikler değişkenlik gösterse de temel olarak uygun fiyata daha fazla özellik almanızı sağlar.

E ticaret yapmak istiyorsanız, e-ticaret paketi seçtikten sonra sadece kurulum kalır. Günümüzde farklı e-ticaret paketleri mevcuttur. Dolayısıyla içlerinde entegrasyonların, indirimli kargo anlaşmalarının yer alanları bulmak da mümkündür. Böylece size sadece ürünlerinizi satışa sunmak kalır.

İlk başta düşük bir e ticaret paketi seçseniz bile, ihtiyaçlarınız arttığında daha gelişmiş paketlere geçmeniz mümkündür. Böylece müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap vereceksiniz

Dijital Pazaryerlerini Kullanma

E ticaret yapmak istiyorsanız bir site yerine online pazaryerlerini de tercih etmeniz mümkün. Ayrıca site ile pazaryerini aynı anda kullanmayı da düşünmenizde fayda var.

Günümüzde Amazon, N11 ve Trendyol gibi çok sayıda online pazaryeri vardır. Bunların hepsi insanlar tarafından yaygın şekilde kullanılır. Eğer toptan ürün almak ve satmak istiyorsanız, siz de dijital pazaryerlerinde bir üyelik açmanız mümkün.

Ancak bir şirketiniz yoksa olması gerektiği burada da unutulmamalıdır. Her pazaryerinin üyelik süreci farklılık gösterse de genellikle kısa sürede tamamlanır. Üyeliğiniz incelenip onaylandıktan sonra sadece ürünleri eklemeniz ve böylece satışa başlamanız kalır.

Bu süreçte unutmamanız gereken bir nokta, her online pazaryerinin hedef kitlesinin ve komisyon oranlarının değişiklik gösterebilmesidir. Dolayısıyla hemen üyelik açmadan önce bunları incelemek, size en uygun olanını keşfetmek önerilir. Toptan ürün almak ve satmak nasıl olur diyorsanız, bu işlemleri izleyerek siz de e-ticaret dünyasına girmeniz mümkündür.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler