Pasif Gelir Nedir? En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 22.12.2023
Pasif Gelir Nedir? En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları

Yaşam kalitesini devam ettirmek ve ihtiyaçları karşılamak için ekonomik bir gelirin sağlanması gerekiyor. Ekonomik gelirin, hem temel hem de sosyal ihtiyaçları karşılaması için de devamlı olması mühim. Bazı durumlarda, kişiler aktif şekilde çalışamayabilir ya da zaman harcayarak gelir edemeyeceği anlar yaşanabilir. Böyle durumlarda, pasif gelirin önemi bir kere daha kendini hatırlatır.

Pasif gelir, günümüzde birçok kişinin yaşamını devam ettirdiği gelir kaynaklarından biri. Peki, pasif gelirin ne anlama geldiğini tüm ayrıntıları ile öğrenmek ister misiniz? En çok kazandıran pasif gelir kaynaklarından bahsettiğimiz bu yazıyı okuyarak siz de gelir kaynaklarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

En çok kazandıran pasif gelirler

Pasif Gelir Nedir, Ne Anlam İfade Eder?

Bir kişinin yaşamını sürdürmesi için gerekli olan mali kaynaklardan biridir, pasif gelir. Ancak pasif gelirde, kişi ekonomik kazanç sağlamak için zaman ya da emek harcamaz. Herhangi bir çalışma saatine bağlı kalmadan, zaman ayırmadan, aktif şekilde faaliyette bulunmadan kazanılan para, pasif geliri ifade eder. Bu gelir kaynağı, birçok şekilde kişiye ulaşabilir. Pasif gelirin türüne göre, kazanç süresi ve zamanı da değişebilir.

Pasif gelir, genel olarak hiç çalışmadan kazanılan para gibi görünebilir. Ancak, bu geliri elde etmek için vaktinde emek harcandığının altını çizmek gerekir. Pasif gelire ulaşana kadar, aktif şekilde iş hayatında bulunmak pek çok kişi için mecburidir.

Pasif gelirin finansal kaynağını oluşturmak ve pasif gelire adım atmak, uzun bir zaman isteyebilir. Senelerce çalışmanın verdiği ekonomik birikimle bir pasif gelir kaynağı elde edilebilir.

Şimdi size, pasif gelir kaynaklarından bahsederek bu konunun daha da netleşmesini sağlayacağız. Yoğun çaba ve sürekli çalışma saatlerine uyum gerektirmeyen pasif gelir, bir süre sonra avantaja dönüşür. Bu avantajlı pasif gelir kaynaklarını, ideasoft farkıyla tanıyalım.

Pasif gelir ne anlam ifade eder?

En Çok Kazandıran 11 Pasif Gelir Kaynağı

1) Ev - Dükkan Kirası

Vaktinde birikim yapıp bir ev aldıysanız, ve kendiniz için de başka bir eviniz varsa boş olan evi kiraya verip, pasif gelir elde edebilirsiniz. Bu sistemle, birçok kişi ekonomik yaşamını sürdürebiliyor.

Dükkandan kira geliri elde etmek ise daha kolay görünüyor. Çünkü dükkanların yeri ve işletme seçenekleri, kişiye daha fazla gelir sağlayabilir. Mülkten kazanılan pasif gelir, günümüzün en önemli yatırımlarından biri oluyor.

Ev ve dükkan kirası

2) Yatırım Fonları

Hisse senetleri, tahviller, gayrimenkul yatırım fonları veya diğer finansal seçenekler sayesinde gelirinizi artırabilirsiniz. Çünkü yatırım fonları, günümüzde birçok eve maddi destek oluyor.

İyi bir fona yapacağınız yatırım sayesinde, daha rahat bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bunun için ekonomi ve finansal açıdan bilgi sahibi olmanız önemli.

Yatırım fonu geliri

3) İşletme Geliri

Bir işletme sahibiyseniz, bu işletmeden gelir sizin için pasif gelir olabilir. Çalışanlarınızın kontrolünde işletmenin düzenini sağlayabilirsiniz. Kafe, dükkan, güzellik merkezi, büfe, market gibi işletmeler, işletme sahiplerine günümüz koşullarında yüksek kazanç getirmektedir.

İşletme kurucusu aşırı çaba sarf etmeden ve çok zaman harcamadan ekonomik kazancını sağlayabilir.

İşletme geliri

4) Online Gelir

Pandemiden sonra gündeme gelen online gelir, pasif gelir seçeneklerinden biri. Özellikle de evinizden sağladığınız online kurs, seminer, tanıtım gibi etkinlikler sayesinde yorulmadan pasif gelir kazanabilirsiniz.

Online dil dersi, meditasyon kursları, online terapi gibi alanlar kişilere kazanç getirdiği için pasif gelirler arasında yer alır. Şayet yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuz bir alan varsa, Podcast oluşturup bu kayıtlardan gelir sağlayabilirsiniz.

Online gelir

5) Telif Hakkı Geliri

Sanat eserlerinin telif hakları, kullanım süresine ve sıklığına bağlı olarak kazanç sağlar. Bu kazanç da pasif gelir seçeneklerinden biridir. Müzik, resim, film, fotoğraf gibi sanatsal ürünlerin kazançları sayesinde maddi kazanç sağlanabilir. Üstelik, bu kazanç gelirken sanatçının her seferinde emek ve zaman harcamasına gerek duyulmaz.

Telif hakkı geliri

6) Lisans Geliri

Herhangi bir üründe, marka sahibi iseniz, şu güne kadar verdiğiniz emeklerin karşılığını lisans sayesinde alabilirsiniz. Lisans ödemeleri, pasif gelir seçeneklerinden biridir. Marka ve isim hakkına sahip olan kişilerin bir süreden sonra emek ve zaman harcamadan kazandığı geliri ifade eder.

Kendi ürünlerinizi pazarlayarak pasif gelir kaynaklarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Ürünlerinizi daha geniş bir alanda pazarlamak için ideasoft ile e-ticaret paketleri değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Lisans geliri

7) NFT Geliri

Dijital dünyada para kazanmak zahmetsiz ve keyifli görünüyor. Bu kazanca sahip olmak isterseniz, NFT gelirlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için, benzersiz ve takas edilemez dijital varlıkların alışverişiyle ilgilenebilirsiniz. Bilgi birikimi ve tecrübeniz sayesinde, NFT kazancınızı yükseltebilirsiniz.

Günümüzde yaratıcılar, dijital sanatçılar, müzisyenler ve diğer dijital içerik üreticileri için yeni bir gelir kaynağı olan NFT kazancı, pasif gelirin en çok kazandıran seçeneklerinden olmakta.

NFT geliri

8) e-Ticaret Geliri

Herhangi bir kuruma gitmeden, serbest zamanlı çalışarak kazanç sahibi olmak isterseniz, e-Ticaret kaynaklarını değerlendirebilirsiniz. Online alışveriş sahasında büyük bir güç olan e-Ticaret, satıcılar ve firmalar arasında kurulmakta.

Siz de reklam ya da ortaklık gibi alanlarda yer alarak pasif gelir kaynaklarınızı çoğaltabilirsiniz. Ürünlerin pazar yerini genişletmek için web sitesi ya da reklam sayfaları gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Satış konusunda uzmanlaşmak isterseniz, ideasoft farkıyla plus e-Ticaret paketleri sayesinde bir adım öne çıkabilirsiniz!

e-ticaret geliri

9) İşbirlikleri

Şu an için herhangi bir alanda mesleğiniz varsa, aynı zamanda işbirliği yaparak pasif gelir akışını devam ettirebilirsiniz. Bunu denemek için ilgili olduğunuz alanın reklam ortağı olabilirsiniz. Günümüzde çok yaygın olan işbirliği çalışmaları, pasif gelirin zenginleşmesine yardım ediyor.

İşbirliği yaparken resmi kurallara uygun hareket etmeye dikkat ediniz. Aksi durumda, yapacağınız işbirliği sözleşmesi bozulabilir. Bunun için bilirkişilerden danışmanlık alabilirsiniz. Düzenli bir çalışma hayatınız olmasa dahi, işbirliğini kuralına uygun şekilde yaptığınız durumda, yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

İşbirliğinden pasif gelir

10) Evcil Hayvan Bakıcılığı

Evcil hayvanlara olan ilginiz ve sevginizi nakite dönüştürmek isterseniz, pasif gelir kaynaklarından biri olan bakıcılığı yapabilirsiniz. Çok zaman harcamadan ve kendinizi yormadan yapacağınız bu iş sayesinde, ek gelir elde etme imkanınız çok yüksek.

Yoğun çalışan ya da şehir dışına çıkmak zorunda kalan birçok kişi, evcil hayvanını emanet edebileceği güvenilir bakıcı aramaktadır. Bu ihtiyaç ise pasif gelir kaynaklarından bir yenisine ortam hazırlamıştır.

Örneğin kedi ya da köpek sahibi kişilerle iletişime geçerek onların olmadığı zamanlarda evcil hayvanlarla ilgilenebilirsiniz. Evde bakımı ya da mama saatini düzenleme gibi ufak görevleri, hizmet olarak karşılayabilirsiniz. Bu bakıcılık size pasif gelir sağlayacaktır.

Evcil hayvan bakıcılığı geliri

11) Araç Kiralama

Tıpkı mülk ve daire kiralama gibi yüksek kazanç getiren araç kiralama işi, kişilere hem ek gelir hem de pasif gelir sağlayabilir. Eğer sermaye için yüksek bir birikiminiz varsa kamyon, vinç, kepçe, otobüs gibi araçlara sahip olarak bu araçları operatörlere kiralayabilirsiniz. Günlük getirisi yüksek olan iş makineleri ve toplu taşımalar, pasif gelir akışını uzun süre devam ettirmektedir.

Araç kiralama sistemini kuralına uygun şekilde sağlayarak kendinize ait bir kiralama ofisi açabilirsiniz. Bu ofisin sahibi siz olurken, çok fazla emek ve zaman harcamadan kazanç sağlayabilirsiniz.

Bunun için birkaç farklı modelde araç temin ederek kiralama sistemini hazırlamanız yeterli. Siz evde otururken ya da diğer işlerinizle ilgilenirken, araçlarınızın kiralanması sayesinde gelir akışı devam edecektir.

Araç kiralama

Aktif Gelir ve Pasif Gelir Arasındaki Fark Nedir?

Finansal kaynaklar arasında yer alan aktif gelir ve pasif gelir, çalışma disiplini açısından birbirinden ayrılabilir. Bu iki gelir türünü ayırt edici özelliklerden bahsetmek gerekir.

 • Aktif gelir, düzenli çalışma ve emek ister. Belirli bir çalışma disiplini, saati ve kuralı vardır.
 • Pasif gelirin bir defa kurulması ve ardından tek bir düzende ilerlemesi mümkün olabilir.
 • Aktif gelir için doğrudan çalışmak ve bir iş ortamında bulunmak gerekebilir.
 • Pasif gelir için doğrudan çalışma şartı yoktur. Pasif gelir kaynağını dilediğiniz konumdan yönetme şansınız vardır.
 • Aktif gelirin devam etmesi için sürekli çalışmak gerekirken pasif gelir için sürekli çalışma ve yorulma durumu yaşanmaz.

Pasif Gelir Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Pasif gelirin, kişiler için hem avantajı vardır hem de dezavantajı söz konusu olabilir. Aktif gelir ise ayrı disiplinle ilerlediği için kimi zaman olumlu etkileri konuşulabilir. Pasif gelirin bazı durumlar için de dezavantajı gündeme gelir. Bu konuyu 2 ayrı kısımda inceleyerek aklınızdaki soru işaretlerini giderebiliriz.

Pasif Gelir Avantajları:

 • Pasif gelir, yatırım getirisi sağlar.
 • Düzenli şekilde çalışma ve işe gitme kuralı istemediği için kişilere zaman kazandırır.
 • Yıllar içinde pasif gelir kaynağının değeri yükselebilir.
 • Pasif gelire sahip olan kişilerin, herhangi bir işi olsa dahi ek olarak finansal kaynak sağlar.

Pasif Gelir Dezavantajları

 • Pasif gelirden düzenli bir ekonomik gelir sağlamak için ilk etapta yüklü yatırım yapmak gerekebilir.
 • Pasif gelir zaman içinde değer kazanabileceğinden seneler sonra faydalı olabilir.
 • Kiralık bir pasif gelir kaynağı için muhatapla sık sık iletişimde kalmanız gerekeceğinden, iletişim disiplini istemektedir.
 • Pasif gelir sağladığınız kaynakların bakımı, onarımı, temini zaman zaman size ekonomik açıdan masraf olabilir.

Ideasoft İle Kendi İşinizi Kurun ve İnternetten Satış Yapmaya Başlayın

Ideasoft rehberliğinde ve desteği ile kendi işinizi kurarak pasif gelir sağlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle, hangi alanda ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz. İşlerinizi online platformda yürütmek, internet satışı ile daha geniş kitleye hitap etmek Ideasoft ile mümkün. Bu süreçte merak ettiğiniz satış tekniklerini, online hizmet anlayışlarını e-ticaret alanında öncü isim olan Ideasoft ile öğrenebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir:

İnternetten para kazanma rehberi

E Ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır? Elektronik Ticaret Rehberi

Tevkifat Nedir Gelir Vergisi ve KDV Tevkifatı Nedir?

İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

E-ticarette Ne Satılır? E-ticarette En Çok Satılan Ürünler

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler