PPC Nedir ve E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?

1 Mart 2018
Sinan Oypan
PPC Nedir ve E-ticaret Firmaları İçin Neden Önemlidir?

Dijital pazarlamada öne çıkan ve markaların bilmesi gereken terimlerden biri PPC’dir. İngilizcede Pay Per Click olarak geçen, Türkçe karşılığı da “Tıklama Başına Maliyet” olan bu terim, internet üzerindeki reklam kampanyalarında önemli bir rol oynar. Bu rehberimizde de PPC’nin ne olduğunu, ne gibi avantajlar sunduğunu ve hangi firmaların reklamlarında PPC’den yararlanmaları gerektiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.

PPC Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Pay Per Click, Tıklama Başına Maliyeti temsil etmektedir. Peki, bu ne demek? Google Adwords, Facebook ve Twitter üzerinde oluşturulan reklamlarda, herbir kampanyanın bütçesinin nasıl bir şekilde harcanacağını belirten bir kuraldır. Reklam kampanyanızın bütçe yönetimi konusunda PPC kuralını uyguladığınızda, reklamınızın gören bir kullanıcı, bu reklama tıkladığında belli bir ücret ödersiniz. Örneğin, bir Adwords kampanyası oluşturduğunuzda, kampanya içeriği için belli bir PPC maliyeti görürsünüz. Tıklama başına 1 dolarlık bir reklam seçeneği oluşturduğunuzda, bir kullanıcı Google aramaları üzerinden reklamlarınız görüp bu reklama tıklarsa, bu size 1 dolara mal olacaktır. Eğer kullanıcı reklamı gördüğü halde, reklamınıza tıklamazsa herhangi bir para ödemenize gerek kalmayacaktır.

PPC Modelleri Nelerdir?

Pay per click reklamlarının farklı modelleri vardır. Bu modellerde ödenecek ücretler farklılık gösterir. Aynı şekilde reklamın performansında da değişiklik olabilir. Dolayısıyla doğru opsiyonu seçtiğinizden emin olmalısınız. Peki modellerine göre PPC nedir? Bu modellerin çalışma prensibi nasıldır?

Bu reklam türünü sabit oranlı ve teklife dayalı model olmak üzere iki gruba ayırmak mümkündür. Sabit oranlı modelde reklam verdiğinizde yayıncıya belirli bir ücret ödersiniz. Reklamınızdaki her tıklama için sabit bir ücret ödeyecek olduğunuz için modelin adı “sabit oranlı”dır. Yayıncılar, sitedeki reklam alanlarının her biri için farklı bir ücret talep edebilir.

Teklife dayalı model ise bir çeşit açık artırmadır. Reklam verenler, her bir reklam ya da anahtar kelime için ödeyebileceği maksimum ücreti belirleyerek yayıncıya bir teklif sunar. Yayıncılar ise dijital araçlar aracılığıyla sanal bir açık artırma yapar. Bu açık artırma, kullanıcıların reklam noktası tetiklendiği anda gerçekleşir. Açık artırma sonucu ortaya çıkan sıralama, verilen teklif ile reklamın kalitesi doğrultusunda belirlenir.

PPC Kampanyaları Nasıl Yönetilir?

PPC pazarlama kampanyalarınızı yönetebilmek için öncelikle reklam vereceğiniz platformu seçmelisiniz. Çünkü her bir platformun kendine özgü bir çalışma sistemi ve buna bağlı bir yönetim paneli vardır. Hepsinin mantığı temelde aynıdır; fakat izleyeceğiniz strateji hepsinde aynı olmak zorunda değildir. Pay per click reklamlarınızı Google, Microsoft, Facebook ve Instagram servislerini kullanarak verebilirsiniz. Bu servisler ile ulaşacağınız kitleler arasında bir değişiklik olması da muhtemeldir.

Google ile Instagram üzerindeki reklamlarda tamamen aynı dili kullanmanız pek faydalı olmayabilir. Platforma göre bir strateji belirlemek her zaman daha avantajlıdır. Örneğin Türkiye’de Microsoft servisleri, Google’dan çok daha az kullanılır. Dolayısıyla niş bir kitle var ve doğru bir stratejiyle dönüşüm oranını zirveye çıkarabilirsiniz.

PPC Modelinde Anahtar Kelimenin Önemi Nedir?

Pay per click reklamları, anahtar kelimelere bağlı olarak çalışır. Örneğin ofis mobilyaları satan bir e-ticaret siteniz varsa reklamlarınız; “çalışma sandalyesi”, “müdür koltuğu”, “bilgisayar masası” gibi anahtar kelimeler üzerinden gösterilir. Tabii reklamlarınızı bu kelimeler ile eşleştirmelisiniz.

Daha net bir kitleye ulaşmak istiyorsanız uzun (long tail) anahtar kelimeler seçmenizde fayda vardır. Örneğin “çalışma masası” kelimesini “siyah çekmeceli ceviz çalışma masası” gibi uzun bir anahtar kelime ile desteklemelisiniz. Bu yöntem, belirli bir ürünün reklamını yapmak istediğinizde etkili olacaktır. Kategori üzerinden verilen anahtar kelimeler ise sizi geniş kitlelere ulaştırır.

PPC’yi Kimler Kullanmalıdır?

PPC reklam kuralı her ölçekteki ve her sektördeki işletmeler için uygundur. Ürün satışları, hizmet tanıtımları, marka bilinirliğini artırmak, web siteye ya da belirli bir varış sayfasına trafik çekmek gibi birçok amaçla PPC kullanılabilir.

PPC Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

PPC kullanımının yararlı olmadığı bir takım durumlar da bulunuyor. Ürün fiyatlarının düşük olduğu durumlarda, kar marjları da düşük olacağı için, PPC reklam kampanyalarının maliyetlerini karşılamak zorlaşabilir. Bu sebeple de farklı reklam modellerine yönelmek daha doğru olacaktır. Karınızın büyük bir bölümünü bu reklamlara harcamak, uzun vadede size zarar verebilir.

Eğer daha önce PPC modeliyle reklamlarınızı oluşturmadıysanız ve bu reklamların takibini yapma konusunda bilginiz yoksa yine PPC modelini kullanmayabilirsiniz. Facebook reklamlarının kullanımı Adwords’e göre daha kolaydır. Bu sebeple burada kendinizi geliştirerek, Adwords’e geçiş yapabilirsiniz. Ancak konu hakkında hiçbir bilginiz yoksa, elinizdeki bütçeyi çok hızlı bir şekilde harcayabilirsiniz. Bu sebeple de temkinli olmanız önemlidir.

PPC Neden Önemlidir?

Reklam Maliyetlerini Düşürür

PPC sanılan aksine, reklam maliyetlerinin düşmesine yardımcı olur. Bu modelde, kullanıcıların reklam linkinize tıklamaları gerekir. Yani marka olarak siz sadece reklama tıklandığında reklam platformuna para ödersiniz.

Bu durumda da reklamınız farklı arama sonuçlarında görüntülense dahi eğer tık almıyorsa bu görüntülenme için para ödememiş olursunuz. Reklamlarınızın tıklanmadığı halde görüntülenmesi bir bakıma da isminizin görünmesini sağlayacaktır. Tabii ki reklamınızın tık almamasının sebeplerini araştırmak gerekir; ancak gelen tıklar doğrultusunda sadece sizinle ve ürünlerinizle ilgilenecek olan tüketicilere ulaşmış olursunuz.

Hedeflenen Kitleye Ulaşmak İçin Hızlı Bir Yöntemdir

Sosyal medya ve Adwords reklam kampanyalarıyla hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Adwords’un yanı sıra Facebook da reklamlarında PPC kullanımına izin vermekte. Böylelikle markanızı veya ürünlerinizi tanıtacak reklam kampanyaları oluşturarak, dilediğiniz hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Reklamlarınıza sadece sizinle ilgilenen kullanıcıların tıklaması da doğal olarak, reklamlarınızın daha uzun süre gösterilmesini sağlarken, bütçenin de daha iyi bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Ürünlerinizin İlgi Çekip Çekmediğini Görmek İçin İyi Bir Yöntemdir

Reklam kampanyalarınızı oluşturarak, farklı hedef kitlelere ulaştığınızda, ürünlerinizin ne kadar ilgi çekici olduğunu da test etme şansınız olur. Tıklama başına maliyet ödeyeceğiniz için, reklamların tıklama oranlarını analiz ederek, hedef kitlenizin bu ürünlerle ne kadar ilgilendiğini de takip edebilirsiniz.

Retargeting Reklamlarıyla da Uyumlu Çalışır

Tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce birkaç kez o ürünle ilgili bir teklif ya da reklam görmesi gerekebiliyor. Bu noktada da retargeting reklamlar devreye giriyor. Sitenizi terk eden kullanıcılara farklı platformlar üzerinden aynı ürünle ilgili reklamlar gösterebilirsiniz. Bu retargeting reklamların maliyetlerini düşürmek için de PPC modelinden yararlanabilirsiniz.

Kullanıcılar farklı platformlarda bu reklamları görseler dahi reklama tıklamadıkları zaman siz herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu da retargeting reklam maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürmenize yardımcı olur.

PPC’nin Avantajları Nelerdir?

PPC reklamlarının çok önemli avantajları vardır. Bu avantajlar hem işletmeniz hem de bütçeniz için önemlidir. Doğru bir strateji ve etkili reklam tasarımları ile elde edebileceğiniz avantajlardan bazıları aşağıdadır:

 • Sadece reklamlara tıklandığında para ödersiniz.
 • Sadece görüntülenen ve aksiyon gerçekleşmeyen reklamlara ödeme yapmanız gerekmez.
 • Uzun vadede önemli oranda bir maliyet tasarrufu sağlarsınız.
 • Hedef kitlenize rahatlıkla ulaşıp onları alışverişe teşvik edebilirsiniz.
 • Harekete geçirici reklamlar olduğu için satışlarınızı artırma fırsatı yakalarsınız.
 • Sadece satış değil tanıtım ve kampanya duyurusu gibi amaçlar için de kullanabilirsiniz.
 • Nasıl bir hedef kitleye gösterileceğini önceden ayarlayabilirsiniz.

PPC için Kullanabileceğiniz Platformlar Nerelerdir?

Pay per click, oldukça popüler bir reklam modelidir. Yaygın bir şekilde kullanılır. Reklam verenler sıkça bu modeli tercih ettiği için birçok platformda pay per click reklamlar yayınlamak mümkündür. Bunların başında elbette Google Ads gelir. Kullanıcıların yoğun bir şekilde etkileşime girdiği bu platform, reklamcılık konusunda da e-ticaret sitelerine önemli imkânlar tanır. Tıklama başına maliyet modelinde reklamlar için kullanabileceğini platformlar genel olarak şöyledir:

 • Google Ads
 • Facebook
 • Instagram
 • Microsoft Advertising
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Instagram’da 500 bin reklam veren arasından nasıl sıyırılabilirsiniz?
Instagram’da 500 bin reklam veren arasından nasıl sıyırılabilirsiniz?
Instagram reklamlarının popülerliği son dönemlerde hızlıca artmaya başlıyor. Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre şuan 500 binden fazla reklam veren bu platformu kullanıyor. Bu rakam 6 ay önceye kıyasla yüzde 50 artmış...
5 Ekim 2016
Sinan Oypan
İyi tasarlanmış ve başarılı bir
İyi tasarlanmış ve başarılı bir "sıkça sorulan sorular" sayfası nasıl hazırlanır?
E-ticaret sitelerinin en önemli kısımlarından birini oluşturan Sıkça Sorulan Sorular sayfası site işleyişi ve politikası hakkında müşterinin aklında oluşabilecek soruları gidermenin yanında kargo, müşteri hizmetleri ve...
2 Temmuz 2016
Savaş Çetinkaya
Hazır e-ticaret paketlerini tercih etmeniz için 10 neden
Hazır e-ticaret paketlerini tercih etmeniz için 10 neden
Hazır e-ticaret paketleri daha önce e-ticaret sitesi kurmamış ya da teknik konularla ilgilenmeden sadece işine odaklanarak müşterilerine iyi bir online alışveriş deneyimi sunmak isteyen firmalar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu...
27 Ekim 2018
Sinan Oypan
Hollanda’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler
Hollanda’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler
İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapmanın dijitalleşmenin engellenemeyecek bir hıza ulaştığı bu dönemde ideal bir iş modeli olarak değerlendirilmesi son derece anlaşılabilir bir durumdur. Bu tür ticari faaliyetlerin...
25 Nisan 2022
Markethinkers
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir?
E ticaret site isimleri nasıl seçilir, e ticaret sitesi isim önerilerinde dikkat edilmesi gerekenler, eticaret isim önerileri - e ticaret isim önerilerinde izlenmesi gereken yol haritası, e ticaret sitesi isimleri listesi hazırlama ile ilgili...
19 Aralık 2017
Sinan Oypan
Tüzel Kişi Nedir? Tüzel Kişi Ünvanı Alan Oluşum Çeşitleri Nelerdir?
Tüzel Kişi Nedir? Tüzel Kişi Ünvanı Alan Oluşum Çeşitleri Nelerdir?
E-ticaret maceranızda sıkça “tüzel kişi” terimi ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü sizin de tüzel kişi olma ihtimaliniz vardır. Sadece ticarette değil, her alanda hukuksal yapı, bireyler yani kişiler üzerine kurulur. Ticaret...
20 Ocak 2022
Markethinkers
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları - 2. Bölüm
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazları - 2. Bölüm
Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmaz birçok farklı özelliği bulunuyor. Bu özellikler üzerinde durmak, bu özellikleri geliştirmek ve tüketicilere iyi bir alışveriş deneyimi sunmak, doğal olarak alacağınız geri dönüşlerin...
30 Haziran 2017
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizin bilgi veritabanını öne çıkarmak için 5 ipucu
E-ticaret sitenizin bilgi veritabanını öne çıkarmak için 5 ipucu
E-ticarette 7/24 müşteri desteği sağlamak oldukça zor bir iştir. Devamlı olarak müşterilerinden çağrılar alan ve müşteri hizmetleri bölümü oldukça yoğun olan firmalar için bilgi veritabanları oldukça önemlidir. Bu...
20 Eylül 2016
Sinan Oypan
Kampanya Dönemlerinde Stok Yönetimi
Kampanya Dönemlerinde Stok Yönetimi
E-ticarette satış rakamlarını arttırmanın en etkili yöntemlerinden biri dönemsel olarak düzenlenen kampanyalardır. En bilineni Black Friday, diğer adı ile Efsane Cuma olduğunu söyleyebileceğimiz kampanyalar, sunulan fırsatlarla...
17 Aralık 2021
Markethinkers
SEO kuralları | Blog yazarken dikkat etmeniz gerekenler
SEO kuralları | Blog yazarken dikkat etmeniz gerekenler
SEO kuralları | Blog yazarken dikkat etmeniz gerekenler adlı yazımızda blog yazarken dikkat etmeniz gereken SEO kuralları arasında en önemli 6'lıyı ele alacağız. SEO kuralları E-ticaret sitenizde blog çalışmaları yaparak,...
8 Ekim 2016
Sinan Oypan
301 yönlendirme nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
301 yönlendirme nedir ve e-ticaret firmaları için neden önemlidir?
301 yönlendirme işlemi, e-ticaret sitesi yönetiminde bilinmesi gereken konulardan biri. 301 yönlendirme çalışmalarını daha önce yapmadıysanız ya da bu çalışmalara ihtiyaç duymadıysanız ilerleyen zamanlarda web sitenizdeki ürün...
4 Ocak 2019
Sinan Oypan
Blog içeriklerinizin değerini artırmak için neler yapabilirsiniz?
Blog içeriklerinizin değerini artırmak için neler yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenizde blog içerikleriyle hem SEO çalışmaları yapabilir hem de tüketicilerle bir etkileşim yaratarak, onları bilgilendirebilir ya da eğlendirebilirsiniz. Tabii ki bunları yaparken, bir yandan da blog içeriklerinizin değerini...
26 Kasım 2016
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın