E-Ticaret Fikirleri - Yeni Başlayanlar İçin İş Fikirleri

Yazar: IdeaSoft İçerik Ekibi
Güncellenme Tarihi: 29.03.2024
E-Ticaret Fikirleri - Yeni Başlayanlar İçin İş Fikirleri

Kendi alanlarında başarılı olan markalar ve e-ticaret siteleri, genellikle iyi bir fikir veya özelleşmiş bir alanda uzmanlık ile öne çıkar. Detaylıca ele alınan ve doğru soruları yanıtlayan bir iş fikrinin başarı şansı çok daha yüksektir. Bu yazımızda da iş fikirleri, potansiyel e-ticaret sektörlerini ve e-ticaret iş fikirlerini birçok farklı başlık altında hep birlikte inceleyeceğiz.

E-ticaret, iş fikirleri için birçok avantaj sunar. Dijital dünyada fiziksel dünyadan daha fazla yenilik ve farklılık bulunabilir, ve bu durum lokal veya global düzeyde internetten ürün satışına imkan tanır. E-ticaret, ürün satışını ve müşteriye ulaşmayı kolaylaştırırken, online mecralar üzerinden trendleri ve sektörleri takip etmek yeni iş fikirleri bulmaya yardımcı olur.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın E-ticaret nedir? E-ticaret nasıl yapılır?

Yeni İş Fikirleri Bulmak İçin İzlenebilecek Adımlar Nelerdir?

Bir şirketin temel amacı, müşterilerin belli ihtiyaçlarını karşılayarak kâr elde etmek ve büyümektir. Yeni iş fikirleri arasından bir seçim yaparken hedef kitlenin ihtiyaç ve isteklerini iyi belirlemek gerekir. Hangi sektörde olursanız olun markanızın başarı elde edebilmesi için müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanız önemlidir. Markanızı muadillerinden ayıran ve tercih edilebilirliğini arttıran unsurlar olmalıdır. Bu unsurları belirlemek ve oluşturmak yeni bir iş fikri bulmanın ilk aşamasıdır.

Şirketinizi hayata geçirmeden önce detaylı bir araştırma yapmanız faydalı olur böylece ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan kitlenin beklentilerini belirleyebilirsiniz. Piyasanın ve sektörde faaliyet gösteren rakiplerinizin genel bir analizini yapmak da bu aşamada önemlidir. Yeni bir online satış projesini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın E-ticarete Yeni Başlayanlar için E-ticaret Rehberi

Fiziki Mağazaları Takip Edin

Fiziki mağazalar, sektörün durumunu görmek ve trendleri incelemek için elverişli yerlerdir. Bu mağazalarda satılan ürünleri, markalar hakkında yapılan şikayet ve yorumları takip ederek piyasanın genel durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Örneğin; moda sektörüyle ilgili bir e-ticaret projeniz varsa giyim mağazalarına gitmeniz faydalı olur. Bu mekânlar yeni iş kurma fikirleri için detaylı bir araştırma ve gözlem olanağı sağlar böylelikle e ticaret tavsiyeleri de edinebilirsiniz.

Müşteri ile markanın fiziksel olarak bir araya geldiği yerler işiniz hakkında harika bir gözlem olanağı sunar. Bu mağazaları takip ederek markaların nasıl bir iletişim çalışması yürüttüğünü görebilirsiniz. Ayrıca ürün kategorizasyonu ve fiyat politikası gibi konularda da bizzat gözlem yaparak fikir edinebilirsiniz.

Online Tüketici Trend Yayıncılarını Takip Edin

Marka başarısı, tüketicinin isteklerini ve ilgi duydukları konuları anlamaktan geçer. Sektörünüzle ilgili içerik üreten yayıncıları takip ederek hedef kitleniz hakkında detaylı veri edinebilirsiniz. Yayıncıları takip etmek iletişim ve reklam çalışmaları için bilgi sağlar. Bu yöntemi izleyerek ürünlerinize ilgi gösterme potansiyeli olan kişilere ulaşmak için doğru dili kullanabilirsiniz.

Yayıncılar, sektördeki trendleri ifade etmekle birlikte bunlar üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Örneğin, bir gastronomi blogu herhangi bir yemeğin popüler olmasını sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin nabzını düzenli olarak tutmak için bu kişileri ve platformları takip etmeniz faydalı olur. Bu sayede yeni iş açma fikirleri için detaylı bilgi de edinebilirsiniz.

Sektördeki Liderleri Takip Edin

Yeni nesil iş fikirleri bulmak için öncelikle sektör hakkında detaylı bilgiye sahip olmak gerekir. Hizmet verdiğiniz alandaki lider firmaları takip ederek faaliyet göstermeyi planladığınız pazar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Lider firmaları takip etmek reklam ve pazarlama çalışmalarında da yol gösterici olur. Bu markaların stratejilerini inceleyerek hedef kitlenize ulaşmak için etkin bir iletişim planı çıkarabilirsiniz.

Sektörünüzdeki lider markaların başarılı ve başarısız olduğu noktaları görmek işiniz için bir yol haritası çıkarmanıza yardımcı olur. Bu markaların başarısız veya eksik kaldığı yerler sizin iş planınız hâline gelebilir. Söz konusu firmalarının ürün ve hizmetlerinin neden tercih edildiğini araştırmak da faydalı olur. Bu tercih sebeplerini öğrenerek ürünlerinizi geliştirmek için veri edinebilirsiniz.Böylelikle sermayesiz e ticaret tavsiyeleri de edinebilirsiniz.

Ürün ve Trend Keşif Sitelerini Takip Edin

IPSOS tarafından yapılan bir araştırma, online satışların tüketici alışkanlıklarını ciddi anlamda değiştirdiğini gösteriyor. Türkiye dâhil 24 ülkede yapılan araştırma, farklı sektörlerin tüketicilerinin e-ticaret mecralarını kullanmaya meyilli olduğunu ortaya koyuyor. Bu veriler ışığında, online mecraların tüketici trendlerini gösterdiğini ve bunlar üzerinde belirleyici olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni iş fikirleri bulmadan önce sektörünüzle ilgili popüler konuları ve sık tercih edilen ürünleri bilmenizde fayda var. Keşif sitelerini inceleyerek bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin; Google Trends’i kullanarak sektörünüzle ilgili sık yapılan aramaları görebilir; popüler olan ürün ve konuları öğrenebilirsiniz. Ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan insanların rağbet gösterdikleri trendleri bu sayede inceleyebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için E-ticaret İş Fikirleri Nelerdir?

E-ticaret projeniz için yeni iş fikirleri arıyorsanız yaptığınız planın ürün seçiminden iş modeline kadar birçok aşamayı kapsadığından emin olmanız gerekir. İyi detaylandırılmış ve üzerine düşünülmüş bir fikirle bu sektörde başarı elde edebilirsiniz. Ancak bunu yapmanın yolu öncelikle kendi iş modelinizi oluşturmaktan geçer. İş modeli yaratmanın yolu da doğru ideayı bulmak ve markayı buna göre şekillendirmektir.

Projenizi satış modeline veya ürün tedarikine göre kurgulayabilirsiniz. Örneğin; ilk etapta üretim ve tedarik süreçleriyle uğraşmak istemiyorsanız ikinci el ürünlerinizi satacağınız bir e-ticaret sitesini hayata geçirebilirsiniz. Böyle bir fikir cazip geliyorsa sizin için hazırladığımız E-ticarette Sermayesiz İşler başlıklı içeriği okuyabilirsiniz.

Girişimciler İçin Küçük İşletme Fikirleri

Birden fazla ürünü paket hâline getirerek satışa sunmak e-ticaret projeniz için iyi bir fikir olabilir. Örneğin; moda üzerine bir projeniz varsa kıyafet, takı ve diğer aksesuarları set hâline getirip satış yapabilirsiniz. Bu sayede kullanıcının tek seferde bütün ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayabilirsiniz. Böyle bir iş modeli markanızı cazip hâle getirir.

Yeni iş yeri açma fikirleri üzerine düşünürken tüketiciler için yukarıdaki gibi avantajlar sunmanız faydalı olabilir. Bu sayede iş fikrinizin ve markanızın muadilleri arasından sıyrılmasını ve tüketiciler tarafından tercih edilmesini sağlayabilir. Ürünlerinizi belli ihtiyaçlar ve konseptler hâlinde bir araya getirerek müşterilerinize avantajlı bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz.

Online Girişimci İş Fikirleri

Online girişiminiz için yeni iş fikirleri düşünürken öncelikle sektörünüze karar vermeniz faydalı olur. Satabileceğiniz veya satmak istediğiniz ürünlerin skalasını belirleyerek bir plan yapabilirsiniz. Diğer yandan, markanızı başarılı kılan esas unsur iş modeliniz olacaktır. Müşterilerinize sunduğunuz olanaklar, çalışma sisteminiz ve işleyiş ile ilgili planlarınız bu modeli belirler.

E-ticarette başarılı bir marka hâline gelmek için bu sektörde hâlihazırda lider olan firma ve siteleri inceleyebilirsiniz. Bu projelerdeki artı ve eksi yönleri bularak kendi yol haritanızı çıkarabilirsiniz. Böylece girişiminiz için yeni iş fikirleri bulmanız da mümkün olur. “En Avantajlı E-ticaret Modeli Nedir?” başlıklı yazımızı okuyarak bu süreçte size yardımcı olacak bilgiler edinebilirsiniz.

E-Ticarete Başlamak İsteyenler İçin Ürün Fikirleri Nelerdir?

E-ticaret projenizin detaylarını belirlerken doğru ürünleri seçmeniz faydalı olur. Sektöre karar vermiş olsanız dâhi ürün skalasını en başta belirlemeniz önemlidir. Bu süreçte, piyasada talep gören ve belli bir ihtiyaca hitap eden ürünleri seçmeniz gerekir. Üretim ve tedarik süreçleri de e-ticaret projelerinde önemli bir yere sahiptir. Kolay tedarik edebileceğiniz ürünlerin satışını yaparak operasyonlarınızın sorunsuz yürümesini sağlayabilirsiniz.

Yeni iş fikirleri üzerine düşünürken ürün seçiminde titiz davranmanız tavsiye edilir. Markanız büyüyünce skalanızı genişletebilir ve sektörünüzle ilişkili alanlarda da satış yapabilirsiniz. Başlangıç aşamasında ise hedef kitlenize doğrudan hitap eden spesifik ürünleri belirlemeniz faydalı olur.

İnternetten Satılabilecek Fiziki Ürünler

E-ticaret siteniz için belli bir konsept belirledikten sonra fiziki ürünlerin seçimini yapabilirsiniz. Örneğin; işletmenizin güzellik ve bakımtemasına sahip olmasını istiyorsanız kıyafet, makyaj malzemesi, takı gibi ürünleri seçmeniz uygun olur. Farklı konseptler dâhilinde satışı yapılabilecek bazı ürünler şunlardır;

 • Ambalajlı gıda ürünleri
 • Takı ve aksesuarlar
 • Kozmetik ürünleri
 • El yapımı ürünler
 • Hediyelik eşyalar
 • Hobi malzemeleri
 • Tekstil ürünleri
 • Dekoratif eşyalar
 • Spor malzemeleri
 • Otomobil parça ve aksesuarları
 • Kırtasiye ürünleri

Satışını yapacağınız ürünleri belirledikten sonra alt kategorilere ayırabilir ve sitenizde detaylı menüler oluşturabilirsiniz. Sürecin tamamını etkin bir biçimde yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri “E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nedir?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

İnternetten Satılabilecek Dijital Ürünler

İnternet üzerinden satılabilecek birçok dijital ürün de mevcuttur. Ürettiğiniz veya tedarik ettiğiniz yazılımların satışını da e-ticaret siteniz üzerinden yapabilirsiniz. Online mağazaya eklenebilecek bazı dijital ürünler ve kategorileri şunlardır:

 • İş amaçlı küçük yazılımlar
 • Oyunlar ve oyun eklentileri
 • Haberleşme uygulamaları
 • Pattern ve tasarımlar
 • Görsel ve video düzenleme programları
 • Web sitesi şablonları
 • Farklı kategorilelerde şablonları
 • Dijital görsel ve videolar
 • Stok fotoğraflar, videolar ve ses parçaları
 • Akıllı telefon aplikasyonları
 • Bilgisayar programları

Fiziki ürünlerde olduğu gibi dijital yazılım ve programlarda da bir hedef kitle analizi ve piyasa araştırması yapmak faydalı olur. Sonrasında e-ticaret sitenizde yazılımların farklı sürümlerine ve versiyonlarına yer vererek ürün çeşitliliğini arttırabilirsiniz.

İş Fikirleri Üzerine Nasıl Araştırmalar Yapılmalıdır?

Yeni iş fikirleri detaylı araştırmalarla belirlenir. Başarılı bir model oluşturmak için sektörün ve piyasanın durumunu araştırmak gerekir. İyi bir araştırmayla doğru fikirleri bulabilir ve sağlam temeller inşa edebilirsiniz.

Her sektörün kendine özgü dinamikleri vardır. Markanızın başarılı olması ise için bu dinamikleri iyi bilmeniz gerekir. Böylece piyasa ve hedef kitleye yönelik araştırmalarla pazarın durumunu kavrayabilir ve iyi bir plan çıkarabilirsiniz.

Doğru Soruları Yöneltmek

Markanızın başarılı olması için müşterinin istek ve beklentilerini karşılaması gerekir. Bunu sağlamanın yolu ise yeni iş fikirleri sırasında kendinize doğru soruları sormanızdan geçer. Hedef kitlenizin muadiliniz olan firmalar yerine sizi seçmek için bir sebebe yani “Neden?” sorusunun yanıtlanmasına ihtiyacı vardır. Markanızı cazip kılan ve muadillerinden ayıran etkenleri ortaya koyarak bu yanıtı verebilirsiniz.

Sorularınız, ürün ve hizmetlerinizin yanı sıra iş planınızla da ilgili olmalıdır. Hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde kendinize “Sırada ne var?” sorusunu sormanız ve bir yanıt bulmanız önemlidir. Bu sayede büyüme potansiyelinizi iyi kullanabilir ve markanızı başarıya ulaştırabilirsiniz. Projenizi oluştururken olası soruları bulmanız ve bunları işin başında yanıtlamanız tavsiye edilir. Bu sayede, yaptığınız işe hâkim olabilir ve müşterilerin beklentilerine etkin çözümler üretebilirsiniz.

Pazarın Potansiyeli ve Sürdürülebilirliğini Araştırmak

E-ticaret projeniz için yeni iş fikirleri bakarken faaliyet göstereceğiniz pazar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Öncelikle pazarın büyüme potansiyelini araştırmanız faydalı olur. Sektörünüzle ilgili tüketim alışkanlıkları hakkında araştırma yaparak büyüme potansiyeli konusunda bilgi edinebilirsiniz. Örneğin; satışını yapmak istediğiniz ürünün yıllara göre gördüğü talebi incelemek bu konuda detaylı bir veri sağlar.

Piyasanın büyüme potansiyeli büyük ölçüde tüketici davranışlarına göre belirlenir. Ürünlerinize ilgi gösterme ihtimali bulunan kişilerin fiyatlara ve sektöre yaklaşımlarını inceleyerek bu davranışlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kamuoyu araştırmalarını, anketleri ve sektörel yayınları okuyarak bu konularda veri toplayabilirsiniz.

Rakip Firmaları Araştırmak

Markanızı başarılı kılmanın yolu rakipleriniz arasından sıyrılarak müşteriye ulaşmaktan geçer. E-ticaret projeniz için yeni iş fikirleri düşünürken rakip analizini planınıza dâhil etmeniz bu açıdan faydalı olur. Sizinle aynı hedef kitleye hitap eden firmaların bir listesini çıkararak işe başlayabilirsiniz. Bu markaların olumlu ve olumsuz yönlerini araştırmak bir yol haritası çıkarmanıza yardımcı olur. Örneğin; rakiplerinizin eksik yönlerini ortaya koyarak yeni projenizde bunları gidermeyi vaadedebilirsiniz. Bu sayede markanızın müşterilerin ihtiyaçlarına hitap etmesini sağlayabilirsiniz.

Rakip markaların müşterileriyle ve hedef kitleyle kurduğu iletişim de araştırmanızda yer almalıdır. Sektörünüzdeki firmaların iletişim çalışmalarını incelemek kendi stratejinizi belirlemeniz açısından önemlidir. Rakiplerinizi sosyal medya üzerinden takip ederek onların müşterileriyle kurduğu iletişimi de detaylı inceleyebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi

Her sektörün belirli bir hedef kitlesi vardır. Pazarlama ve iletişim çalışmaları bu kitlenin istekleri, ihtiyaçları ve beklentileri üzerine inşa edilir. Marka kimliğinizi, reklamlarınızda kullandığınız dili hatta logo dizaynını söz konusu kitleye uygun bir biçimde yapmanız gerekir. Hedef kitle analizinin amaçlarından biri ürünlerinizin hitap ettiği ortalama insan tipini yani personayı bulmaktır. Çalışmalarınızı bu persona üzerine inşa ederek markanızın tüketici beklentilerini karşılamasını sağlayabilirsiniz.

Yeni iş fikirleri bulma aşamasında, faaliyet göstermek istediğiniz sektörün kitlesi hakkında detaylı bir araştırma yapmanız faydalı olur. Örneğin; kamp malzemeleri satışı yapacağınız bir e-ticaret sitesi projeniz varsa doğa sporlarıyla ilgilenen kişiler hedef kitlenizdir. Bu sporlarla ilgili yayınları ve etkinlikleri takip ederek hedef kitleniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, sektörünüzle ilgili konulara ilgi duyan kişilerin bir araya geldiği sosyal medya mecraları da hedef kitle analizi konusunda büyük bir veri sağlar.

İş Modeliniz ve İş Fikrinizi En İyi Şekilde Öğrenin

Fikirlerinizin müşterilerinizi ikna etmesi için öncelikle sizin tarafınızdan bilinmesi ve benimsenmesi gerekir. E-ticaret projenizi hayata geçirmeden önce iş fikriniz ve modeliniz üzerine çalışmanız bu konuda faydalı olur. Markanızı muadillerinden farklı kılan noktaları ortaya koyduktan sonra bunların üzerine çalışarak fikrinize hâkim olabilirsiniz. Örneğin; e-ticaret projeniz muadillerine göre daha hızlı bir teslimat vaadediyorsa bunu mümkün kılan etkenleri gözden geçirmeniz gerekir. Modelinizi ortaya koyduktan sonra sitenizi bu planı karşılayacak biçimde yapılandırmanız gerekir. Online satış platformunuzu şekillendirmeye başlamadan önce e-ticaret paketleri arasından birini seçmek iyi bir başlangıç olabilir.

Bütçe ve Sermaye Gereksinimlerini Araştırın ve Hesaplayın

Yeni iş fikirleri üzerine düşünürken maliyetle ilgili detayları da planlamak gerekir. Projenizi hayata geçirmek için belli bir sermayeniz olmalıdır. İyi bir plan yaparak bu sermayeyi verimli biçimde kullanabilirsiniz. Yeni bir e-ticaret projesi için gereken başlıca masraflar şunlardır:

 • Resmî kuruluş ücretleri
 • Açılış vergisi
 • Web sitesi masrafı
 • Ürün tedarik masrafları
 • Depo/stok kiralama
 • Reklam masrafları
 • İş yeri masrafları (kira, fatura, vergi)
 • Lojistik ücretleri

Elinizdeki sermayeyi tüm maliyetleri karşılayacak biçimde kullanmak için bir muhasebeci ya da mali müşavirile anlaşmanız faydalı olabilir. Fikir bulma aşamasında ise bütün masrafları detaylı biçimde belirlemeniz ve sermayenizi buna göre oluşturmanız gerekir. İyi bir bütçe planıyla sahip olduğunuz sermayeyi ve fikirleri kârlı bir işe dönüştürebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İş fikrimi seçerken sektör analizi nasıl yaparım?

Öncelikle genel ve herkes tarafından uzun yıllardır yapılan bir sektöre veya kategoriye girmeniz zor olabilir. Sizden daha önce başlamış ve sayıca yüksek rakibiniz olmamasına dikkat etmelisiniz. Ya da rakiplerinizden birşeyi farklı yapmanızda fayda vardır.

E-ticaret fikrimi hayata geçirmek için şirket kurmam gerekir mi?

Evet. Eğer e-ticaret iş fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız vergi mükellefi olmanız gerekir. Böylece ödeme kuruluşlarından sanal pos alabilir, ticari faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.

E Ticaret iş fikrine karar veren girişimciler sonra nasıl bir yol izlemelidir?

Satış operasyonlarının sorunsuz yürümesi için resmî işlemlerin en başta yapılması gerekir. E-ticaret sitesi üzerinden yapılan satışlar, belli bir muafiyet durumu olmadığı sürece, vergiye tabiidir ve resmî olarak kaydedilmelidir. Bir şahıs şirketi kurarak projenizi düşük maliyetlerle hayata geçirebilirsiniz.

E Ticarete başlamak isteyen girişimciler için devlet teşvikleri var mıdır?

Üzerine düşündüğünüz yeni iş fikirleri, girişimcilik teşviklerinden yararlanmak için uygun olabilir. E-ticaret ile ilgilenmeyi düşünen kişi ve kurumlar için yürürlüğe konan birçok teşvik paketi mevcuttur. Devlet kurumları tarafından sağlanan kredi ve hibelerden yararlanarak şirketinizin kuruluş masraflarını karşılayabilirsiniz.

E-ticaret teşvikleri denilince akla ilk gelen kurum KOSGEB’tir. KOSGEB, online satış yapmayı düşünen kişiler için kredi ve hibe programlarına sahiptir. Kurumun düzenlediği kurslara katılarak desteklerden yararlanmak için hak kazanabilirsiniz. Devlet tarafından sunulan destekler arasında kadınlar ve genç girişimciler için özel programlar da bulunur.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
IdeaSoft İçerik Ekibi
IdeaSoft İçerik Ekibi

E-ticaret Danışmanı

IdeaSoft içerik ekibi tarafından oluşturulan içerikler için tanımlanan yazardır. İçeriklerimizin tamamı için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler