Küresel Pazarlama (Global Marketing) Nedir? Stratejileri Nelerdir?

15 Ocak 2024
Ferad Osman Sali
Küresel Pazarlama (Global Marketing) Nedir? Stratejileri Nelerdir?

Pandemiden önceki dönemlerde ve pandemiden sonraki süreçte, pazarlama alanında ciddi değişimler yaşandı. İşletmelerin daha geniş bir pazara açılması, hedef kitlesini büyütmesi için birçok yenilik gündeme geldi. İşletmelerini büyütmek isteyenler ise küresel alanda pazarlama yapmayı tercih etti. Bu girişimler sayesinde küresel pazarlama kavramının önemi daha da arttı.

Küresel pazarlama (global marketing) birçok işletmeyi ve firmayı yakından ilgilendirmekte. Ürün ve hizmetlerin dünya genelinde duyulması, daha kolay satılması, firmaların güven kazanması için önemli olan küresel pazarlama konusu, İdeasoft rehberliğinde yeniden gündeme geliyor. Küresel pazarlama başlığına dair merak ettiğiniz birçok bilgiyi, sizin için hazırladığımız bu içeriğimizi okuyarak hemen öğrenebilirsiniz!

küresel pazarlama stratejileri

Küresel Pazarlama (Global Marketing) Nedir?

Küresel pazarlama (global marketing), bir satış stratejisidir. Bu pazarlama yöntemi, bir şirketin ya da firmanın ürünlerini veya hizmetlerini dünya çapında satmasını hedefler. İşletmelerin birçok farklı ülke pazarında yer almasını sağlayan bir yöntemdir. Küresel çapta, sınırlı bir alanda kalmadan hizmeti ya da ürünü pazarlamayı amaçlayan bir strateji olarak ifade edilebilir.

Küresel pazarlama, şirketlere uluslararası sınırları aşma şansı sunar. Böylece ticarette ve e-ticarette daha geniş bir müşteri tabanına ulaşmak kolaylaşır. İşletmelere, uluslararası alanda büyüme ve tanınma fırsatı sunan pazarlama sistemidir.

Geleneksel pazarlama sisteminden oldukça farklı süreçte ilerleyen küresel pazarlama, çeşitli satış stratejilerine sahiptir. Sınırları aşarak daha geniş pazar alanında yer almak isteyen işletmeler, bu stratejilerin neler olduğunu bilmesi gerekir. Bu konuda, e-ticarette size rehber olan İdeasoft’a güvenerek profesyonel adımlar atabilirsiniz.

dünya çapında satış

Küresel Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Küresel pazarlamaya adım atmak için bu süreçte size yardımcı olacak önemli bilgilere sahip olmalısınız. Global pazarlama stratejileri hakkında size yön verecek bilgileri açıklayalım.

Aynı Marka Adını Kullanmak

Küresel pazarlamada başarılı olmak için her bölgede aynı isimle yer almalısınız. Marka adında tutarlı olduğunuzda, müşterilerin dikkatini kolayca çekip güven kazanabilirsiniz. Logo, reklam ve ofis gibi marka adı geçen her yerde tek bir isimle kendinizden bahsedebilirsiniz.

Tek Tip Paketleme Yöntemi

İşletmenizde, siparişleri hazırlarken tek tip paketleme modelini seçmelisiniz. Her müşteriye aynı paketleme tarzı ile ürün gönderdiğinizde firmanızın çizgisini ve disiplinini ifade etmiş olursunuz. Küresel çapta yaptığınız alışverişlerinizde, paketleme şeklinizle dikkat çekerek markanın adını daha kolay duyurabilirsiniz.

Standart Ürün Seçeneği

Müşterilerin gözünde prestij kazanmak adına, ürün seçeneklerinizi sektöre uygun şekilde sunmalısınız. Global pazarlama stratejilerinden biri olan standart ürün başlığı, size bu konuda yön verecektir. İlgili olduğunuz sektörün ürünlerini satmaya devam ederek firmanızın güven kazanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede, daha geniş sınırlara ulaşmak da kolay olabilir.

Benzer Reklam İçerikleri

İşletmenin tanınmasını kolaylaştıran reklamlar, her platformda aynı içerikte olmalıdır. Reklamda tutarlı davranmak, global pazarlamada size avantaj sunar. Benzer reklam içerikleri sayesinde, firmanın rakiplere göre öne çıkması da kolaylaşır. Her bölgede aynı reklamları sunarak küresel pazarlamada bir adım öne çıkabilirsiniz.

Koordine Fiyatlandırma Sistemi

Ürünlerinizi fiyatlandırmadan önce piyasa araştırması yapmanız önemlidir. Önereceğiniz fiyatları ise sunduğunuz bölgenin para birimine uygun şekilde belirlemelisiniz. Küresel pazarlamada birçok ülkeye ve bölgeye hitap edebilirsiniz. İşletmenin her bakımdan tutarlı olması için koordine fiyatlandırma stratejisini önemsemeniz gerekir.

Eşzamanlı Ürün Sunumu

İşletmenizin pazara sunacağı bir ürünü, bölgeler arasında zaman farkı olmadan eşzamanlı olarak tanıtabilirsiniz. Küresel pazarlamada herkese hitap etmek ve işbirliği içinde çalışmak için eşzamanlı ürün sunumuna dikkat edebilirsiniz. Hitap ettiğiniz bölgelere, uygun süreçlerde ürünlerinizi gönderip satışlarınızı takip edebilirsiniz.

Koordine Satış Reklam ve Kampanyaları

Global pazarlamada, rakiplerinize fark yaratmak için koordine satış ve reklam kampanyalarını organize etmeniz gerekir. Bölgelere göre aynı anda kampanya yaparsanız, hedef kitlenizin dikkatini çekerek satışlarınızı yükseltebilirsiniz. A bölgesinde yapacağınız kampanya B bölgesinde de başlarsa, firmanın reklamı daha kolay yapılır. Böylece işletme daha hızlı büyüyebilir.

koordine fiyatlandırma

Neden Küresel Pazarlama Önem Kazanmıştır?

Küreselleşme, dünyadaki ekonomik, sosyal ve teknolojik ilişkilerin artması anlamını taşıdığı için e-ticarette ve ticarette de önem kazanmaktadır. Ülkeler arasındaki ticaret engellerinin azalmasını sağladığı için global pazarlama, günümüzde oldukça önemlidir. İletişim ve ulaşım teknolojilerindeki gelişmeler küresel pazarlamanın ilerlemesini sağlamıştır. Bu gelişmeler sayesinde, uluslararası işbirliğinin artması da kolaylaşmıştır.

Küresel pazarlama sadece ticari hayatta değil birçok konuda ülkelerin gelişmesine ve ilerlemesine yardımcı olmuştur. Bu nedenle, ticarette söz konusu olan ülkeler için önemlidir.

küresel pazarlama önemi

Küresel Pazarlama (Global Marketing) Stratejisi Nasıl Kullanılmalıdır?

Küresel pazarlamada yer almak isteyen işletmeler, küresel pazarlama stratejilerini çok iyi kullanmalıdır. İçeriğimizde bahsettiğimiz stratejileri etkili şekilde kullanmak için firmaların dikkat etmesi gereken konuların altını çizmek gerekir:

 • İşletmelerin küresel pazarlamada daha iyi sonuçlar alması için önceden piyasa araştırması yapması önerilir.
 • Piyasa araştırması yaptıktan sonra, sektöre uygun pazar alanı belirlenmelidir.
 • Tüketicinin gereksinimlerine uygun şekilde ürün kategorileri yapılmalıdır.
 • Küresel pazarlama stratejilerinden etkili sonuç almak adına bölgeye uygun pazarlama iletişimi geliştirilmelidir.
 • Global pazarlamanın devam etmesi için dijital pazarlama kanallarında yer almak da önemlidir.
 • Her pazarın kendi kültürel normları, değerleri ve davranışları olduğundan dikkat çekecek ve ilgi görecek adımlar atılmalıdır.
 • Pazarlama performansınızı, satış rakamlarını, müşteri geri bildirimlerini pazarda yer aldığınız bölgeye göre analiz yapmalısınız.
piyasa araştırması

Küresel Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

İşletme alanını büyütmek isteyenlere, küresel pazarlama birçok avantaj sunar. Bu avantajlardan bahsedelim.

 • Şirketler, sınırlı yerel pazarların ötesine geçerek, dünya çapındaki müşterilere ulaşma imkanı bulur.
 • Küresel pazarlamada daha geniş bir müşteri tabanına ulaşma şansı çok yüksektir.
 • Küresel pazarda erken hareket eden işletmeler, rakiplerinden önce pazar payı kazanma şansını yakalar.
 • Küresel pazarlama, düşük maliyetle yüksek kazanç elde etme imkanı sunabilir.
 • Tek bir pazar yerine, farklı ülkelerde faaliyet gösterme imkanı olduğu için firmaların geniş sınırlara ulaşmasını kolaylaştırır.
küresel pazarlama faydaları

Küresel Pazarlamada Yaşanan Zorluklar Nelerdir?

Global marketing, işletmelere kolaylık sağladığı gibi bazı durumlarda risk de oluşturabilir. Risk faktörlerini önlemek için küresel pazarlamaya bilinçli adım atmak gerekir. Kontrolsüz ve deneyimsiz şekilde küresel pazarlamaya giren işletmelerin yaşayacağı bazı zorluklara değinelim.

 • Kültürel farklılıkları anlama, yerel kültüre uyum sağlama ve kültürel duyarlılık gösterme anlayışına sahip olmayan işletmeler kısa sürede değer kaybedebilir.
 • İletişim eksikliği, yanlış anlamalar ve mesajların yanlış yorumlanması gibi sorunlar yeni girişimcilerde yaşanabilir.
 • Her ülkenin kendi tüketici koruma yasaları, reklam düzenlemeleri ve ithalat / ihracat kısıtlamaları olduğu için küresel pazarlamaya hukuki güvence ile girmek gerekir.
 • Pazar alanına göre teknolojik altyapı ve erişim sorunları yaşanabilir.
 • Ticaret yapılacak ülkelerdeki gümrük prosedürleri, lojistik maliyetleri, depolama ve taşıma zorlukları işletmelere zaman zaman zor durumlar oluşturabilir.
 • Her sektörde küresel pazara girmek isteyen işletmeler olduğundan yenilikçi ve güncel olmanız gerekir.
 • Politik istikrarsızlık, devalüasyon, ticaret savaşları, vergi ve gümrük düzenlemeleri gibi beklenmeyen durumlar işletmelerin ticari programını risk altında bırakabilir.
küresel pazarlama zorlukları

En Popüler Küresel Pazarlama Örnekleri

Global pazarlama sürecini ve stratejisini daha iyi ifade etmek için size birkaç örnek vermek istiyoruz. Bu örnekler sayesinde, küresel pazarda yer alan firmaların stratejileri hakkında bilgi sahibi olarak daha kolay yorum yapabilirsiniz. İlk örneğimiz Samsung markası olmaktadır.

Samsung

Samsung'un küresel pazarlama stratejisi diğer firmalara örnek olacak niteliktedir. Firmanın geniş bir ürün yelpazesi sunması, hedef kitlesinin geniş olduğunu ifade etmektedir. Yenilikçi teknolojileri benimsemesi ve tüketici odaklı pazarlama iletişimi sağlaması da küresel pazarlamaya uyum sağladığını gösterir.

Samsung, dünya genelindeki farklı pazarlarda güçlü bir marka varlığına sahip olan firma olarak tanınır. Adının geçtiği yerel pazarlara uyum sağlamak için ürünlerini bölgeye göre yerelleştirmektedir. Beklentilere de karşılık verdiğinden küresel pazarlama alanında öncü isimlerden biridir.

Apple

Bir diğer örneğimiz ise, Apple oluyor. Apple, dünya genelinde tanınan büyük bir teknoloji şirketi olarak örneklerde yerini alıyor. Apple'ın küresel pazarlama stratejisi, yenilikçi ürünler sunması, minimalist tasarım anlayışı üzerine kurulmuştur. Sektörde, premium marka imajı kazanmıştır.

Apple, küresel pazarda tutarlı şekilde ilerlediği için adı örneklerde geçmektedir. Güçlü ve disiplinli bir marka deneyimi sunmak için ürünlerini ve pazarlama iletişimini standartlaştırmıştır. Global marketing için öncü isimler arasında yer alır.

en popüler küresel pazarlama örnekleri

İlginizi Çekebilir:

Pazarlama Hunisi: Nedir, Nasıl Çalışır, Nasıl Oluşturulur?

E-ticarette pazarlama ilkeleri nelerdir?

E-posta Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Ürün Özellikleri Ve Faydaları Pazarlamada Neden Önemlidir?

E-Ticarette Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E mağaza açmadan önce yapmanız gerekenler
E mağaza açmadan önce yapmanız gerekenler
E mağaza açmak ve internetten satış yapmak günümüzde oldukça kolaylaştı ve bu sayede birçok kişi hayalindeki işi hayata geçirebiliyor. Ancak tek başına bir online mağaza açmak yeterli değil. Site açma süreci kolay olsa da...
5 Ağustos 2020
Ferad Osman Sali
Instagram Gönderileri İçin En Uygun Paylaşım Saatleri
Instagram Gönderileri İçin En Uygun Paylaşım Saatleri
Instagram, günümüzde çok popüler şekilde kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Milyonlarca kişinin bir ya da birden fazla hesabı bulunan Instagram’da gönderi ve hikaye paylaşımları, çok fazla ilgi çekmektedir. Hem...
16 Aralık 2023
Ferad Osman Sali
 LC Waikiki’de Satış Yapmak - LC Waikiki Mağazası Açmak
 LC Waikiki’de Satış Yapmak - LC Waikiki Mağazası Açmak
E-ticaret dünyası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. İnternetten satış yapmayı daha kolay ve ulaşılabilir hale getiren pazar yerlerine bir marka da katıldı. LC Waikiki, attığı yeni bir adımla artık aynı zamanda bir pazar yeri....
24 Ekim 2023
Ferad Osman Sali
Büyük Firmalarla Rekabet Etmek
Büyük Firmalarla Rekabet Etmek
E-ticaret sektörünün büyümesi ve kullanıcıların online alışverişe daha fazla yönlenmeye başlaması haliyle sektörde büyük bir rekabet ortamının oluşmasına neden oldu. Birçok firma kendi e-ticaret sitesi üzerinden satış...
29 Mart 2018
Ferad Osman Sali
E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri
E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri
E-ticaret sitenizde kişiselleştirilmiş pazarlama taktikleri kullanmanız, aldığınız geri dönüşümleri artırırken, kullanıcıların da siteden daha fazla alışveriş yapmalarını sağlar. Tabii ki kişiselleştirilmiş pazarlama...
21 Mayıs 2019
Ferad Osman Sali
Banner Nedir? E-ticaret Siteleri İçin Reklam Banner Hazırlama Rehberi
Banner Nedir? E-ticaret Siteleri İçin Reklam Banner Hazırlama Rehberi
"Banner," genellikle çevrimiçi reklamcılıkta kullanılan bir terimdir. Bir web sitesinde veya uygulamada, genellikle belirli bir ürünü, hizmeti veya etkinliği tanıtmak amacıyla kullanılan grafiksel bir reklam türüdür. Bannerlar...
1 Haziran 2020
Ferad Osman Sali