Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi | ETBİS Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi | ETBİS Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?

Resmî kurumlar, son dönemde ticari faaliyetlerin kontrolünü ve istatistiksel çalışmaların yapılmasını kolaylaştırmak adıma birtakım sistemler geliştiriyor. Yaşanan bu dönüşümün doğrudan e-ticaretle uğraşan şirketleri etkileyen bir boyutu da var. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, e-ticaret şirketlerini kayıt altına almak ve sektörün verilerini tek bir merkezde toplamak için ETBİS olarak bilinen bir sistem kurmuştur.

Resmî kurumlar, ticari faaliyetlerin kontrolü ve istatistiksel çalışmalar için sistemler geliştiriyor. Bu bağlamda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, e-ticaret şirketlerini kayıt altına almak için ETBİS sistemini kurmuştur.

Elektronik Ticaret Bilgi Platformu (ETBİS) Nedir?

ETBİS ya da açılımı ile Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi, 11 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile kullanıma açılmış bir platformdur. Aynı zamanda 1 Aralık tarihinden itibaren de e-ticaret ile uğraşan tüm hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı şirketlere bu sisteme kayıt olma ve bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmiştir. Bu sistem, e-ticaret verilerinin toplanması amacı ile kurulmuştur.

ETBİS Ne İşe Yarar?

ETBİS, belirttiğimiz gibi öncelikle e-ticaret verilerinin toplanmasını sağlar. Aynı zamanda bir sonraki aşamada ise bu verilerin işlenmesi ile internet üzerinden yürütülen ticari faaliyetlere yönelik istatistiki bilgiler oluşturulur. Ayrıca bu istatistikler, düzenli aralıklarla paylaşılır ve bunlardan hareketle e-ticaret stratejilerinin belirlenmesi hedeflenir. Yani ETBİS, kayıt tutmayı ve isabetli stratejiler üretmeyi hedefleyen bir platformdur. Ayrıca bu sistemden internetten alışveriş yapan tüketicileri de çeşitli olumsuzluklara karşı korur.

ETBİS, e-ticaret verilerinin toplanmasını ve işlenmesini sağlayarak internet üzerinden yapılan ticari faaliyetlere yönelik istatistikler oluşturur. Ayrıca, tüketicileri çeşitli olumsuzluklara karşı korur.

ETBİS Kayıt

Şirketlere ETBİS’e kayıt olma yükümlülüğü getirilmesi, bu işlemin nasıl yapılacağına kaçınılmaz olarak gündeme getirmiştir. Aynı zamanda bu rehberde başta ETBİS kaydı nasıl yapılır ve ETBİS kaydı zorunlu mu gibi sorulara yanıt verecek ve merak edilen noktalara ışık tutacağız.

ETBİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

E-ticaretle uğraşan şirketler, www.eticaret.gov.tr adresine girerek ETBİS’e kayıt olabilirler. Ayrıca bu işlemini aşağıda yer vereceğimiz adım ve yönlendirmeleri takip ederek tamamlayabilirsiniz.Aynı zamanda ETBİS kayıt işlemi, herkesin kolaylıkla tamamlayabileceği adımlardan oluşan basit bir süreçtir.

ETBİS'e kayıt olmak için e-ticaret şirketleri www.eticaret.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak adımları takip edebilirler. Kayıt işlemi ücretsizdir.

ETBİS Kayıt Ücreti

Şöyle ki herhangi bir ETBİS kayıt ücreti yoktur. Dolayısıyla işlemi herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

ETBİS’e Kimler Kayıt Olmalıdır?

ETBİS kimler kayıt olmak zorunda, bu sisteme dair en çok sorulan sorunların başında gelir. Ayrıca aşağıda belirtilen başlıkların kapsamına giren tüzel ya da gerçek kişilerin bu sisteme kayıt olmaları gerekir.

 • Kendi internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden satış yapanlar
 • Satış işlemleri için aracı hizmeti sağlayanlar (Sanal pazar yerleri)
 • Yurt içinde kurulmuş olmasına rağmen iç pazara satış yapmayan, yurt dışındaki aracı kurumlar aracılığı ile faaliyet gösterenler (eBay ve AliExpress gibi yabancı kökenli platformlardan satış yapanlar)

ETBİS'e, internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden satış yapanlar, satış işlemleri için aracı hizmet sağlayanlar ve yurt dışındaki aracı kurumlar aracılığıyla satış yapanlar kayıt olmalıdır.

Sadece yurt içinde kurulmuş pazar yerleri üzerinden satış yapan şirketlerin ise ETBİS’e kayıt olma zorunluluğu bulunmaz. Ayrıca internet üzerinden satış yapacağınız bir site kurmayı düşünüyor ve bu konuda size yardımcı olacak bir yol haritasına ihtiyaç duyuyorsanız e-ticaret sitesi kurma rehberi ile aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

ETBİS Kayıt Süresi Ne Kadardır?

Yukarı saydımız özellikteki işletmeler faaliyetlerine başlamadan önce ETBİS’e kayıt olmalıdır. Aksi hâlde bu işletmelere idari para cezası verilebilir. Ayrıca kaydın tamamlanmasının ardından girmiş olduğunuz bilgilerde herhangi bir değişiklik olması hâlinde 30 gün içinde değişikliklere dair bildirimde bulunmanız gerekir.

etbis kaydı

ETBİS'e kayıt süresi, faaliyetlere başlamadan önce tamamlanmalıdır. Bilgilerde değişiklik olması durumunda, 30 gün içinde bildirimde bulunulmalıdır.

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi
nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.
ETBİS Giriş

Sisteme kayıt olmak için ilk yapmanız gereken, web tarayınıza www.eticaret.gov.tr adresine girmektedir. Ayrıca açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan “ETBİS Giriş” butonuna tıklamanız gerekir. Ardından e-devlet sistemine yönlendirilsiniz. Bu noktada kimin şifresi ile sisteme giriş yapılacağı önemlidir. Ayrıca giriş, şirket sahibinin e-devlet şifresi ile yapılmalıdır.

ETBİS kaydı için www.eticaret.gov.tr adresine girerek e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalı ve gerekli bilgiler doldurulmalıdır.

ETBİS Yeni Kayıt Oluşturma

E-devlet bilgilerinin girilmesinin ardından sistem sizi, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin ana sayfasına ulaştırır. Aynı zamanda bu sayfada karşınıza üç farklı seçenek çıkar. Bu seçeneklerden ortadakini, yani “ETBİS’e Kayıt Ol”u tıklayarak işlemedevam edebiliriz.

ticaret bilgi sistemi

Aynı zamanda açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Site Ekle” butonuna tıklamanızın ardından site adresinizi girip ve işletmenizin niteliğine yönelik soruları yanıtlamanız gerekir. Son olarak telefon numarası ve e-posta adreslerinizi girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.

Mal ve Hizmetler

etbis kayıt

Temel bilgilerin girilmesinin ardından yapmanız gereken sitenizden satacağınız ürün ve hizmetleri belirmektir. Aynı zamanda işlemi gerçekleştireceğiniz panelde birçok ürün kategorisi bulunur. Bu kategorilerden birini seçmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Dolayısıyla istediğiniz kadar seçim yapabilirsiniz. Kategori isimlerinin yanında sıfır ve 2. el seçenekleri yer alır. Seçim yaparken bu detaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca o kategorideki ürünleri sıfır değil de 2. el olarak satıyorsanız seçiminizi bu doğrultuda yapmalısınız.

Bu alanda yapacağınız bir diğer seçim de e-ticaretin yanında gelenek olarak, fiziksel bir dükkânda satış yapıp yapmadığınıza dairdir. Şayet bu tür bir faaliyetiniz bulunuyorsa yukarıdakine benzer ürün kategorisi seçimini bu kez de geleneksel ticaret kanallarına yönelik olarak tamamlamanız gerekir.

KEP adresi, ödeme yöntemleri, bankalar, kargo ve lojistik firmaları gibi bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir.

Ödeme ve Ticaret Türü

etbis kayıt

Bir sonraki aşamada sitenizden satış yaparken kabul ettiğimiz ödeme yöntemlerini ve şirketinizin ticaret türünü seçmeniz gerekir. Bu sayfa genel olarak ikiye bölümden oluşur. Aynı zamanda sol tarafında kredi kartı, banka kartı, havale / eft ve kapıda ödeme vb. seçenekler bulunur. Buradan kullandığınız ödeme türlerini işaretlemenizin ardından sıra ticaret türüne gelir. Ayrıca sayfanın sağındaki kısımdan B2B, B2C, B2G ve C2C seçenekleri arasından işletmenizin yürüttüğünü ticaret türünü seçerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta Adresleri) Bilgisi

etbis kayıt

KEP, e-posta yazışmaları resmi kimlik kazandıran bir uygulamadır. Ticari faaliyet gösteren firmaların KEP adresi bulunması gerekir. Ayrıca Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’ne kayıt işleminin bu aşamasında yapılacak olan KEP adresinizi girmektir. Bu adreslerin resmi dağıtımcısı PTT’dir. Bu adresi PTT’den ya da yetkilendirilmiş diğer kurumlardan alabilirsiniz. Ayrıca KEP adreslerine dair daha fazla bilgi için PTTKEP adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ödeme ve Elektronik Para

Bu adımda, anlaşmanızın bulunduğu ödeme ve elektronik para kuruluşlarına dair bilgiler sisteme girilir. Aynı zamanda E-ticaret sitenizde sanal POS kullanıyorsanız buna yönelik bilgileri belirtmeniz gerekir.

etbis kayıt

Bu tür amaçlarla çalışabileceğiniz kurumlar sadece Türkiye ile sınırlı değildir. Aynı zamanda Yurt dışı merkezli kuruluşlarla anlaşmanız varsa ilgili bilgilerin girilmesi, yoksa buna yönelik soruya “Hayır” yanıtı verilmesi ile sonraki aşamaya geçilir.

Kargo ve Lojistik

etbis kayıt

E-ticaret faaliyetlerinizi yürütmek için kargo ve lojistik firmaları ile anlaşma yapmanız avantajınıza olacaktır. ETBİS kaydının bu aşamasında anlaşmanızın bulunduğu kargo ve lojistik firmalarını sistemde yer verilen listeden seçmelisiniz. Seçiminizin yanına da eğer varsa iş yeri numaranızı yazmanız gerekir. Ayrıca anlaşmalı olduğunuz firma listede yok ise sistem üzerinden bu firmanın eklenmesine yönelik talep oluşturmanız mümkündür.

Elektronik Ticaret Altyapı Sağlayıcıları

etbis kayıt

İnternet üzerinden satış yapan pek çok şirket, e-ticaret altyapı sağlayıcılarından hizmet alır. Aynı zamanda bu aşamada hizmet aldığınız altyapı sağlayıcıyı sisteme girmeniz gerekir. Seçim süreci kargo ve lojistik firmaları ile hemen hemen aynıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken sadece web tasarım hizmeti aldığınız firmaların bu başlık altında değerlendirilmeyeceğidir.

Bankalar

etbis kayıt

Bu aşamada yapılacak olan e-ticaret firmanızın çalıştığı bankaları belirtmektir. Ayrıca yurt dışı kökenli bir banka ile çalışıyorsanız bu sayfanın ilgili alanına “Evet” işaretlemesi yaparak bu bankanın bilgilerini de girmeniz gerekir.

Veritabanları

etbis kayıt

Müşterilerinizin kişisel verilerinin toplandığı bir veritabanınız varsa bu aşamada buna yönelik bilgileri girmelisiniz. Aynı zamanda veritabanı ile birlikte hangi ülke ve şehirde bulunduğu da ilgili alanlarda belirtilmelidir. Eğer veritabanınız yoksa “Kendime ait veritabanım bulunmamaktadır” seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Kimi firmalar bulut veritabanı kullanmayı tercih eder. Eğer siz de bu firmalardan biri iseniz sayfanın en altındaki kısımda bu yönde işaretleme yapmayı ihmal etmemeniz önemlidir.

Adres Bilgileri

etbis kayıt

Sisteme kayıt olurken bu aşamada sıra şirketinizin adres bilgilerinizi girmeye gelir. Ayrıca bu sayfada depo, üretim yeri ve merkez ofis olmak üzere adresini belirtmeniz istenen üç farklı birim bulunur. Şayet şirketiniz bu üç adresten herhangi birine sahip değilse bu yönde işaretleme yapıp sonraki aşamaya geçmeniz mümkün.

E-ihracat İşlemleri

etbis kayıt

Döviz ile gelir elde etmek için oldukça önemli bir yol olan e-ihracat ile uğraşıyor, yani siteniz üzerinden yurt dışına satış yapıyorsanız ETBİS kaydında buna yönelik bilgilendirme yapmanız gerekir. Satış yaptığınız ülke ve yıl bazında toplam işlem hacmi bu aşamada istenen bilgilerdir. Ayrıca bununla birlikte bu satışların ödemesini nasıl aldığınız da yine bu alanda belirtilmelidir. Şayet e-ihracat yapmıyorsanız bu adımı doğrudan geçerek son aşamaya ulaşmalısınız.

Site Doğrulama

etbis kayıt

ETBİS kayıt işleminin son aşaması olan site doğrulama, 2020 yılında yapılan güncelleme ile artık karekodlar ile yapılmaktadır. Ayrıca e-ihracat bilgilerinizi girip sonraki aşamaya geçtiğinizde sistem sizin için bir karekod oluşturur. Bu karekodun HTML kodunu sitenizin footer bölümüne eklemeniz gerekir. Bu konuda altyapı sağlayıcınızdan ya da web tasarımcınızdan destek almalısınız. Aynı zamanda sistem, kodunun doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini otomatik olarak kontrol eder. Ayrıca kodun sorunsuz şekilde yerleştirilmesi hâlinde siteniz ETBİS’e kayıtlı duruma geçer; başka bir deyişle ETBİS başvuru süreci başarıyla tamamlanmış olur.

Site doğrulama işlemi, 2020 güncellemesi ile karekodlar üzerinden yapılmaktadır. Bu kodun HTML kodunu sitenizin footer bölümüne eklemeniz gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz aşamaları tamamladıktan sonra ETBİS kayıt sorgulama işlemini bu sayfadan gerçekleştirmeniz mümkündür. Ayrıca ETBİS sorgulama sonuçlarında şirketiniz yanında kırmızı çarpı işareti görüyorsanız bu sitenizin sistem tarafından doğrulanmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla bu durumda ETBİS müşteri hizmetleri hattını arayarak bilgi almalısınız. ETBİS iletişim numarası, 90 312 449 10 00’dır.

ETBİS ’e Kayıt İçin Bakanlığa Bildirilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Öncelikle ETBİS kaydı için kayıt sırasında aşağıdaki konularda bildirimde bulunmanız gerekir. Ayrıca kayıt sürecinde ilgili alanları doldurmanız bu bildirimleri yapmış olduğunuz anlamına gelir.

 • KEP adresi
 • Yaptığınız e-ticaret türü
 • E-ticaret dışındaki ticari faaliyetleriniz
 • Sattığınız mal ve hizmet türleri ile bunların 2. el olup olmadığı
 • Kabul ettiğiniz ödeme yöntemleri
 • Bankalar ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarından alınan hizmetlere dair bilgiler
 • Çalıştığınız kargo ve lojistik firmalarına dair bilgiler
 • Hizmet aldığınız e-ticaret altyapı sağlayıcılarına bilgiler
 • Veri tabanlarına yönelik bilgiler
 • E-ihracat bilgileri
 • Adres bilgileri

Elektronik Ticaret Bilgi Platformu (ETBİS) Nedir?

ETBİS, e-ticaret verilerinin toplanmasını ve işlenmesini sağlayan bir platformdur. E-ticaret ile uğraşan tüm hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı şirketlerin kayıt olması gerekmektedir.

ETBİS Ne İşe Yarar?

ETBİS, e-ticaret verilerinin toplanmasını, işlenmesini ve istatistiklerin oluşturulmasını sağlar. Ayrıca, tüketicileri çeşitli olumsuzluklara karşı korur.

ETBİS’e Nasıl Kayıt Olunur?

ETBİS’e kayıt olmak için www.eticaret.gov.tr adresine girerek adımları takip edebilir ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Kayıt işlemi ücretsizdir.

ETBİS’e Kimler Kayıt Olmalıdır?

İnternet sitesi veya mobil uygulama üzerinden satış yapanlar, satış işlemleri için aracı hizmet sağlayanlar ve yurt dışındaki aracı kurumlar aracılığıyla satış yapanlar ETBİS’e kayıt olmalıdır.

ETBİS Kayıt Süresi Ne Kadardır?

Faaliyetlere başlamadan önce ETBİS’e kayıt yapılmalıdır. Bilgilerde değişiklik olması durumunda 30 gün içinde bildirimde bulunulmalıdır.

ETBİS Kayıt İşlemi İçin Gerekli Bilgiler Nelerdir?

Kayıt sırasında KEP adresi, e-ticaret türü, ticari faaliyetler, sattığınız mal ve hizmet türleri, ödeme yöntemleri, çalıştığınız bankalar ve kargo firmaları gibi bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir.

ETBİS’e Kayıt Olmamanın Cezası Nedir?

ETBİS’e kayıt olmayan işletmelere 5 bin ila 20 bin TL arasında değişen idari para cezası uygulanır.

ETBİS Giriş Nasıl Yapılır?

www.eticaret.gov.tr adresine girerek e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilir ve gerekli bilgileri doldurarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler