Web Sitesi Yönetimi İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Web Sitesi Yönetimi İle İlgili Tüm Bilmeniz Gerekenler
İnternet sitesi kurumsal kimliğin çevrimiçi mecradaki temsilidir. Bu platformlar, müşteriyle markanın bir araya geldiği mağaza, showroom ve ofis gibi alanlar kadar önemlidir. Web sitesi yönetimi konusunda iyi bir strateji uygulayarak markanızı görünür kılabilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. İnternet sitesi yönetimi konusunda markanıza ve hedef kitlenize uygun bir planda hareket etmeniz faydalı olur. Tasarladığınız sitenin marka imajını, mesajını ve hizmetlerini yansıtması önemli bir husustur. Diğer yandan, sayfanızın hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarına hitap etmesi gerekir. Bu prensiplere dikkat ederek markanıza başarı getirecek bir web sitesi tasarlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak web sitesi yönetimi hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

İyi Bir Web Sitesi Yönetimi İçin Bilmeniz Gerekenler: Site Yönetimi Nasıl Yapılır?

Web sitesi yönetiminin temel amacı sayfanın kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte hazırlanmasıdır. Bu aşamada sitenin teknik yapısını iyi oluşturmak ve yayınlanacak içerikleri planlamak gerekir. Başka bir ifadeyle; web sitenize giren bir kullanıcının burada iyi bir deneyim yaşaması ve aradıklarını bulabilmesi önemlidir. Hosting site yönetimi için önemli unsurlar arasındadır. Kullanıcılarınıza güvenli ve pratik bir deneyim sunmayı düşünüyorsanız iyi bir hosting hizmeti seçmeniz faydalı olur. Web yayınının aksamaması için yüksek miktarda dosya ve veri barındırabilen bir altyapı kullanmanızı tavsiye ederiz. Hosting servisinin sitenize giren kullanıcılara sunmayı düşündüğünüz içerik ve fonksiyonları kaldırabilir nitelikte olması da önemlidir.

Web Sitesi Yönetim Panelinden Neler Yapabilirsiniz?

İnternet sayfaları, web sitesi yönetim paneli üzerinden kontrol edilir. Teknik geliştirmeler ve içerik eklemeleri söz konusu panel üzerinden yapılır. Dolayısıyla hosting altyapısı seçerken bu hususa dikkat etmeniz gerekir. Kullanıcı dostu panel yönetimine sahip bir servis seçerek sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Panel, web sitesi yönetimi için aktif olarak kullanılan bir ögedir. HTML oluşturmadan görsel yüklemeye kadar pek çok işlemi bu araç üzerinden yapabilirsiniz. Sitenizin içeriği, görünümü, tasarımı ve sunduğu kullanıcı deneyimi panelde yapılan işlemlerle belirlenir. Bu yüzden web sitesi kurmadan önce kullandığınız yönetim aracı hakkında bilgi edinmenizi tavsiye ederiz. Web sitenize blog eklemek de panelde yapabilecekleriniz arasındadır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “Blog Çalışmaları İçin İçerik Takvimi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yeni Sayfa Oluşturma

Sayfa ekleme web sitesi yönetimi panelleriyle yapabileceğiniz işlemler arasındadır. Bu panellerle kullanıcılara sunduğunuz içerikler ve fonksiyonlar için sayfa oluşturabilirsiniz. Birçok panelde alt sayfa ekleme opsiyonu da yer alır. Bu özelliği kullanarak site haritanızdaki ana içerikleri ve onların altında yer alan sayfaları belirleyebilirsiniz. Wordpress, Wix ve Blogger gibi birçok site yapma aracında menü oluşturma özelliği bulunur. Bu menüler, sayfalara yönlendirme yapan butonları içerir. Oluşturduğunuz içerik ve fonksiyonları menülerde linkleyerek kullanıcıların sitenizde rahatlıkla gezinmesini sağlayabilirsiniz. Üst ve alt sayfa organizasyonunu da bu menüler aracılığıyla yapmak mümkündür. Etkin ve hızlı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için responsive menü temalarını seçmenizi tavsiye ederiz.

Fotoğraf ve Video İşlemleri

Görsel unsurların kullanımı, web sitesi yönetimi için diğer önemli konudur. Görsellik, sitenin ve içeriklerin ilgi çekici olmasını sağlar. Bu yüzden birçok yönetim panelinde video ve fotoğraf ekleme fonksiyonu bulunur. Söz konusu özelliği kullanarak bilgisayarınızda yer alan ögeleri sitenize yükleyebilirsiniz. Sitenize fotoğraf ve video yüklerken uygulayabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Paneldeki medya ekleme kısmından bilgisayarınızda veya belli linklerde bulunan görsel ögeleri ekleyebilirsiniz. YouTube gibi platformlardaki embed kodlarını kullanarak da bu işlemi yapmak mümkündür. Örneğin; sitenizde sunduğunuz ürün veya hizmetleri tanıtmak için çektiğiniz videoları YouTube, Vimeo gibi platformlara yükleyebilir ve embed kodunu kullanarak sitenize yerleştirebilirsiniz.

Sayfa Düzenleme İşlemleri

Yönetim panelini kullanarak sitenizde bulunan sayfaları düzenlemek mümkündür. Bu şekilde yeni bir sayfa ekleyebilir, hâlihazırda yayında olanları pasife alabilir ya da silebilirsiniz. Ayrıca bu panelleri kullanarak sayfadaki içerik ve tasarım düzenlemelerini de yapabilirsiniz. Sitenizde yayında olan sayfaları gözden geçirmek ve yeniden düzenlemek için de yönetim paneli kullanılır. Bu araçta sayfaları yayından kaldırma veya taslağa dönüştürme opsiyonları bulunur. Ayrıca birçok yönetim panelinde sayfa linklerini düzenlemek için de fonksiyonlar yer alır. Bunları kullanarak sitenizi kullanıcı deneyimi ve SEO için uygun bir hâle getirebilirsiniz. Sayfaların yerleşimlerini, şablonlarını ve içeriklerini de site yönetim panelini kullanarak düzenlemek mümkündür.

Arama Motoru Optimizasyonu İşlemleri (SEO)

Sitenizin internette görünür olması için arama motoru optimizasyonu(SEO) kriterlerine uygun olması gerekir. Yönetim panelini kullanarak bu kriterleri sağlamak mümkündür. Söz konusu araç üzerinden, sitenizdeki içerikleri ve teknik unsurları SEO açısından avantaj yaratacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Tasarım, SEO için önemli bir husustur. Sitedeki görsel yerleşimleri, açılma hızı, kullanıcı deneyimi gibi unsurlar arama motorlarındaki sıralamanızı etkiler. Web sitesi yönetimi panelini kullanarak sayfalarınızdaki içerikleri ve teknik ögeleri düzenleyebilirsiniz. Bu sayede, markanızın Google başta olmak üzere arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Sitenizi SEO açısından avantajlı hâle getirmek için search console kavramı hakkında bilgi edinmeniz faydalı olur. Bu konuyu öğrenmek isterseniz sizin için hazırladığımız “Search Console Nedir?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Web Sitesi Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taslak oluşturmak web sitesi yönetimi için dikkat edilecek başlıca konular arasındadır. Sitenizi kurmaya başlamadan önce sunacağınız içeriklere ve fonksiyonlara karar vererek bunları kullanıcı deneyimine uygun bir biçimde hazırlamanız tavsiye edilir. Bunun için sitenizde yer vermek istediğiniz ögeleri önceden planlamanız gerekir. Tasarım, kullanıcı deneyimini şekillendiren önemli detaylar arasındadır. Sitenize giren bir kullanıcının vakit geçirmeye ve içeriklerinizle ilgilenmeye ikna olması için göz yormayan bir tasarım uygulamanız gerekir. Bunun için renk düzenine dikkat etmeniz tavsiye edilir. Uyumlu bir renk düzeni, kullanıcının sitenizde vakit geçirmek için motive olmasını sağlar. Sayfanızda yer alan menü, içerik ve diğer ögelerin uyumlu bir yerleşime sahip olması da önemlidir. Sitenize giren bir kullanıcının istediği içeriklere ve fonksiyonlara kısa süre içinde ulaşabilmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek için kuruluma başlamadan önce bir site haritası çıkarmanızı tavsiye ederiz. Detaylı bir harita hazırlayarak web sitenizde yer alan içerikleri, özellikleri ve birbirine referans veren sayfaları belirleyebilirsiniz. Bu planı yapmak web site yönetimini de büyük ölçüde kolaylaştırır.

Web Sitesinin Teknik İyileştirmeleri Nasıl Yapılır?

Kesintisiz bir web yayını için teknik iyileştirmeleri düzenli olarak yapmanız gerekir. Sunucu seçimi sitenizin teknik kalitesini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Sayfanızı iyi bir sunucuda barındırdığınızda yüksek trafik gibi durumlardan kaynaklanan çökmeleri önleyebilirsiniz. Web siteniz için hosting servisi satın alırken bu hususu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Sitenizdeki teknik iyileştirmeleri yapmak için düzenli olarak kontrol sağlamanız gerekir. Düzenli testler yaparak sitenizdeki fonksiyonların çalışma durumunu öğrenebilirsiniz. Teknik iyileştirme için yapmanız gereken bazı kontroller şunlardır.
  • Site hızı
  • Kırık/çalışan link durumu
  • Sayfa yükleme hızı
  • Görsel/video yükleme hızı
  • Kodların çalışma durumu
Etkin bir web site yönetimi için yukarıdaki kontroller, düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede sitenizde yer alan hizmetlerin ve opsiyonların çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Teknik kontrol için faydalanabileceğiniz bazı online araçlar da mevcuttur.

Faydalanabileceğiniz Yardımcı Programlar Hangileridir?

Web sitesi yönetimi teknik iyileştirmelerini gerçekleştirmek için düzenli hız testi yapmanızı tavsiye ederiz. Bu testler, SEO ve kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Sitenizin hızını ölçebileceğiniz birçok ücretsiz araç mevcuttur. Google PageSpeed Insights, bu hususta kullanabileceğiniz araçlar arasında yer alır. Bu uygulama, site hızınızı ölçmenin yanı sıra düzeltmeniz gereken unsurları da gösterir. GT Matrix de site hızı ölçümü için kullanabileceğiniz başka bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak sitenizde geliştirilmesi gereken kaynak kodlarını görebilirsiniz. Çalışmayan bağlantılar sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir. Sayfanızı teknik açıdan geliştirmek için bu linkleri düzeltmeniz gerekir. Kırık bağlantıları tespit etmek için kullanılabilecek birçok program vardır. Bir WordPress uygulaması olan Broken Link Checker buna örnek gösterilebilir. Programı kullanarak sitenizde çalışır hâlde olmayan bütün bağlantıları görebilir ve gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Site Hızı ve Mobil Uyumluluk Konusunda Neler Yapabilirsiniz?

Tema seçimi site hızını belirleyen önemli unsurlardan biridir. Kullandığınız temanın içeriklerinizle ve sunduğunuz fonksiyonlarla uyumlu olması önemlidir. Bir e-ticaret sitesi açıyorsanız farklı ürün sayfalarını ve ödeme sistemlerini destekleyen bir altyapı tercih etmeniz gerekir. Görsel kullanımı da site hızını etkileyen bir unsurdur. Sayfanızda yüksek boyuttaki video ve görsellerin yer alması hızınızı olumsuz anlamda etkileyebilir. Görsellerin boyutlarını küçülterek web sitenize uygun bir biçimde optimize edebilirsiniz. Mobil uyumlu bir web sitesi yönetimi için responsive temaları seçebilirsiniz. Bu şablonlar, mobil siteler için ideal bir yapıdadır. Menü, içerik ve fonksiyonlarınızın dokunmatik kullanımına uygun olması da önemli bir husustur. Sitenizin mobil sürümünün kurulumunu yaparken farklı ekran genişliklerine uygun bir tasarım uygulamanız gerekir. Bu sayede akıllı telefon ve tablet üzerinden sitenizi görüntüleyen kullanıcılara kaliteli bir deneyim sunabilirsiniz.

Web Sitesinin İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?

Hedef kitle araştırması, içerik yönetimi için atılacak ilk adımdır. Sitenizin, markanızın veya içeriklerinizin hitap ettiği genel kullanıcı profilini belirleyerek içeriklerinizi kitlenize göre optimize edebilirsiniz. Görsel veya yazılı içerik yüklemeye başlamadan önce etkin bir plan hazırlamanızı da tavsiye ederiz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “İçerik Yönetimi İpuçları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Çalışmaları Nasıl Yapılır?

SEO çalışması içerik ve tasarım unsurlarıyla ilgili düzenlemeleri içeren bir süreçtir. Arama motorlarının algoritması, kullanıcıya aratılan terimlerle ilgili doğru ve güvenilir sonuçlar göstermeye dayanır. Sitenizdeki içerikleri özgün ve akıcı bir üslupla, başlık düzenini gözeterek oluşturduğunuzda SEO puanınız yükselecektir. Kullanıcı deneyimi de optimizasyon konusunda önemli bir husustur. Sitenizin arama motorlarında yüksek bir puana sahip olması için hızlı açılması ve kullanıcının istediği fonksiyonlara rahat ulaşması gerekir. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz “Site İçi SEO Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sitenize yüklediğiniz görsellerin tasarımla uyumlu olması önemli bir konudur. Bu konu, kullanıcı deneyimini ve içeriklerinizin okunabilirliğini arttırdığı gibi site hızını da etkiler. Görsellerin kalitesini koruyarak boyutlarını düşürmek için TinyPNG, WP Smush ve EWWW Image Optimizer gibi programları kullanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz sizin için hazırladığımız “Görsel SEO optimizasyonu” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Başlıklarda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Başlık organizasyonu SEO uyumlu web sitesi yönetimi için önemli bir konudur. İçerik başlıklarının H1, H2 ve H3 boyutlarında olması gerekir. WordPress veya Blogger gibi içerik oluşturma araçlarını kullanmıyorsanız başlığı “<h></h1>” etiketleri arasına alarak boyutlandırabilirsiniz. SEO uyumlu içerikler üretmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri başlıkların kullanımı konulu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İçerik Planınızı Nasıl Oluşturmalısınız?

Etkin bir web sitesi yönetimi için içeriklerinizi detaylı bir biçimde organize etmeniz gerekir. Kullanıcılara sunduğunuz içeriklerin güncel olması ve doğru bilgiler içermesi önemlidir. İyi bir içerik yönetimiyle sitenizi ziyaret eden kullanıcılara nitelikli bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Bu sayede, hedef kitlenizin markanız hakkında olumlu bir izlenim edinmesini sağlamanız mümkün olur. Sosyal medya paylaşımlarıyla uyumlu bir içerik planı hazırlayarak takipçilerinizi yeni yayınlarınızdan haberdar edebilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isterseniz içerik planı oluşturma konusuna odaklanan yazımızı okuyabilirsiniz.
ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler