İnternet Üzerinden Supplement Satışı Nasıl Yapılır?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 08.09.2022
İnternet Üzerinden Supplement Satışı Nasıl Yapılır?

Supplement, spor ve diyet amacıyla sıklıkla tüketilen bir gıda takviyesidir. Bu kategoride farklı içeriklere sahip zengin bir ürün çeşitliliği vardır. Söz konusu gıda takviyeleri düzenli kullanıldığı için sürekli bir ihtiyaç olarak kabul edilir. Dolayısıyla supplement satışı üzerine bir e-ticaret sitesi kurmak, sürekli bir ihtiyaca hitap etmek açısından değerli bir iş modeli olarak nitelenebilir. Bu ürünleri satarken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sizin için hazırladığımız bu içeriği okuyarak “Supplement satışı nedir?” sorusuna detaylı bir yanıt bulabilirsiniz.

Supplement Satışı Nedir?

Supplement satışı konusundan bahsetmeden önce bu ürünlerin genel bir tanımını yapmak faydalı olur. Genellikle spor amacıyla kullanılan supplement, beslenmeye ek olarak alınan takviye üründür. Bu ürünler vitamin, mineral, lif ve yağ asidi gibi besin bileşikleri içerir. Söz konusu bileşenler, bitkisel veya sentetik yollarla kompres hâle getirilir. Düzenli supplement kullanımı, vücuttaki spesifik bir ihtiyacın karşılanmasını sağlar. Örneğin; sıvı ve toz whey ürünleri spor esnasında oluşan protein eksikliğini tedavi eder. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin hazırladığı bir rehberde supplementlerin yeterli beslenemeyen kişiler için de uygun olduğu söylenmiştir.

Supplement ürünleri internet üzerinden veya fiziki ortamdan satışa sunulabilir. Yani e-ticaret vasıtasıyla da bu ürünlerin satışını yapmak mümkündür. İyi bir planlama yaparak online supplement satış noktaları arasında saygın bir noktaya gelebilirsiniz.

İnternetten Supplement Satışı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Gıda takviye ürünleri geniş bir kitleye hitap eder. Düzenli spor ve diyet yapan kişilerin supplement ürünlerine ihtiyacı olur. Bu kişileri hedefleyerek supplement satışı yapabilirsiniz. Bu ürünler, ayrıca spor salonlarında da kullanılır. Söz konusu işletmelere yönelik toplu satış yapmak, kâr getiren bir fikir olabilir. “İnternetten Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler” başlıklı içeriğimizi okuyarak başarılı bir e-ticaret operasyonu yürütmenizi sağlayacak bilgileri edinebilir ve kendiniz için etkin bir supplement pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Supplement satan siteler arasında yer almayı düşünüyorsanız ürünlerinizin Tarım Bakanlığı onaylı olmasına özen göstermeniz gerekir. Zira gıda takviyesi satışı hassas bir konudur. Bu ürünler için gereken yasal izinler bakanlık tarafından verilir. Satış yaparken ürünlerin muhtevası hakkında detaylı bilgi vermek de önemlidir. Tüketicilere sağlıklı bir alışveriş ortamı sağlamak için satışını yaptığınız supplement ürünlerinin içeriği, ilgili sayfalarda kapsamlı biçimde belirtilmelidir.

İnternetten Supplement Satışı Nasıl Yapılır?

“Supplement satışı nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlarken e-ticaret sitesi kurmayı ilk adım olarak kabul edebiliriz. Müşterilerinize sunacağınız ürünlere karar verdikten sonra ihtiyaçlarınıza uygun bir altyapı tercihi yapabilirsiniz. Geniş kitlelere ulaşma olanağı, internet alışveriş sitesi kurmanın avantajları arasında yer alır. SEO uyumlu, fonksiyonel ve hedef kitlenize hitap eden bir site kurarak supplement ihtiyacı duyan kişilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

İnternetten Supplement Satmak İçin Şirket Kurma Süreci Nasıldır?

Supplement satışı, vergi mükellefiyetine tabidir. Operasyonlarınızın sorunsuz ilerlemesi için satışlarınız başlamadan önce bir şirket kurmanız gerekir. Hâlihazırda bir firmanız varsa gıda takviyesi satışına uygun NACE kodunu şirket tanımına ekleyebilirsiniz. Satışlarınıza yeni başlayacaksanız şahıs şirketi kurmak maliyet ve sürecin kolaylığı açısından avantajlı olabilir. Bu konularda detaylı bilgi edinmek isterseniz “İnternetten Satış Vergilendirme” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Supplement satmak için açtığınız web sitesine sanal POS sistemi entegrasyonu yaparak kolay ödeme alabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin ürünlerinizi farklı banka ve kredi kartlarıyla satın almalarını sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden gıda takviyesi satmayı düşünüyorsanız IdeaSoft’un kullanışlı ve fonksiyonel e-ticaret paketlerini seçmenizi tavsiye ederiz.

Ürün Tedariğini Sağlayın

Ürün skalasının belirlenmesi, supplement satışı için önemli bir konudur. Sitenizi açmadan önce satışını yapacağınız gıda takviyelerini belirlemeniz faydalı olur. Örneğin; yalnızca vitamin kompreslerinin veya protein tozlarının satışını yapmayı tercih edebilir ya da daha genel bir konsepti seçebilirsiniz.

Satışını yapacağınız ürünleri belirledikten sonra tedarik süreçlerini tedarik süreçlerini oluşturmalısınız. Bunun için öncelikle güvenilir bir tedarikçi bulmanız gerekir. Supplement kategorisindeki ürünlerin doğru koşullarda saklanması ve teslim edilmesi önemlidir. Ürünlerin bozulması, ısıya maruz kalması veya son kullanma tarihinin geçmesi sağlık açısından risk yaratır. Bu yüzden gıda takviyelerini soğuk ve kuru ortamlarda muhafaza edebilen tedarikçileri seçmeniz faydalı olur. Doğru seçimi yaparak ürünlerinizin tüketicilerinize kalitesinde bozulma olmadan, sağlıklı koşullarda ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet Sayfanızı Kurun

Ürün tedariğiyle ilgili planları yaptıktan sonra bir e-ticaret sitesi kurarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Akılda kalıcı bir domain alarak markalaşabilir ve supplement ihtiyacı olan tüketicilerin öncelikli tercihleri arasına girmeniz mümkündür. Sitenize gelen trafiği satışa çevirmek için mobil uyumlu bir altyapı seçmenizi tavsiye ederiz. “İnternet Alışveriş Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler” başlıklı içeriğimizi okuyarak hedef kitlenize hitap eden bir e-ticaret platformu oluşturmanıza yardımcı olacak bilgileri edinebilirsiniz.

Sayfanızda ürünlerin yanı sıra supplement kategorisiyle ilgili içeriklere yer vermeniz faydalı olur. Bunun için sitenizde bir blog sayfası açabilirsiniz. Düzenli olarak içerikler paylaşarak nitelikli bir bilgi akışı sağlayabilir ve kullanıcıları supplement satışı konusunda ikna edebilirsiniz. SEO uyumlu bir altyapı seçerek bu kategoride arama yapan kullanıcıların markanıza ulaşmasını daha da kolay hâle getirmeniz mümkündür.

Kargo Anlaşmanızı Yapın

İnternet alışverişinde müşteri memnuniyeti sağlamanın yolu ürünleri taahhüt edilen zamanda ve beklenen kalitede teslim etmekten geçer. Bunu gerçekleştirmek ise iyi bir kargo anlaşmasıyla mümkün olur. Supplement satışı faaliyetlerine başlamadan önce ürünlerinizi zamanında teslim edeceğinden emin olduğunuz bir kargo firmasıyla anlaşmanızı tavsiye ederiz.

Reklam Çalışmaları Yapın

Supplement satışına başlamadan önce bir hedef kitle araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; supplement kategorisinde tok tutma özelliğine sahip olan atıştırmalıklar vardır ve bunlar genellikle diyet sürecinde olan kişilere hitap eder. Söz konusu ürünleri pazarlarken hedef kitleye uygun bir reklam stratejisi ve dil geliştirmeniz faydalı olur.

Sosyal medya reklamları,supplement satışları için elverişli bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Bu mecralarda doğrudan ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kişilere ulaşabilir ve hızlı geri dönüşler alabilirsiniz. Ürünlerinizi ön plana çıkaran, ilgi çekici ve ikna edici reklam içerikleri oluşturarak yüksek satış rakamları elde edebilirsiniz. Etkin bir reklam çalışması yürütmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri "Tüketicilerin Satın Alma Kararını Etkileyen Faktörler" başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

İnternetten Supplement Satışı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Talebin sürekliliği supplement satışının avantajları arasındadır. Bu kategoride yer alan ürünler düzenli olarak kullanılır.Örneğin; toz ve sıvı protein ürünleri fitness, vücut geliştirme gibi sporlarla uğraşan kişiler tarafından gündelik olarak tüketilir. Kaliteli ürünler satarak sadık bir tüketici kitlesi edinebilirsiniz. Bu sayede marka güveni sağlayabilir ve kârınızı sürekli hâle getirebilirsiniz.

Supplement ürünleri geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu ürünler, spor başta olmak üzere diyet, egzersiz ve beslenme takviyesi amacıyla kullanılır. Supplement kategorisinde satış yapan bir e-ticaret sitesi kurarak geniş bir müşteri kitlesine hitap etmek mümkündür.

nternetten Supplement Satışı Yaparken Karşılaşabileceğiniz Sıkıntılar Nelerdir?

İnternetten supplement satışı yapmak konusunda karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar mevcuttur. Protein bazlı ürünler herkes için sağlıklı olmayabilir. Bazı kişilerin supplement ürünlerine alerjisi olabilir. Ayrıca laktoz toleransı bulunmayan kişilerin de supplement kullanmaları tavsiye edilmez. Sitenize bu konularda gerekli uyarıları ekleyerek kullanması sakıncalı kişilerin ürünlerinizi satın almasını önleyebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler