E-Ticaret Yaparak Para Kazanmanın 14 Yolu

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 20.04.2024
E-Ticaret Yaparak Para Kazanmanın 14 Yolu

İnternetin hayatımıza girmesinden sonra her alanın etkilendiği gibi ticaret de büyük oranda etkilendi. Öyle ki elektronik ticaretin ortaya çıkması ile ticaretin tüm boyutları farklılaştı ve gelişti. Bu gelişmelere uyum sağlayamayan işletmeler de son 10 yıl içerisinde hızla faaliyetlerine son vermeye başladı. Ancak e-ticaretin dinamiklerine uyum sağlayan işletmeler giderek büyüdü ve rekabette ön plana çıktı. Günümüzde ise gelir elde etmenin yolu e-ticaret oldu. O halde e-ticaret yaparak para kazanmanın yolları hakkında bahsedelim.

E-Ticaret Nedir?

Mal ve hizmetlerin alınması ya da satılması sürecinin internet kullanılarak gerçekleştirilmesine e-ticaret (elektronik ticaret) adı verilmektedir. Geleneksel ticaretten farklı olarak markaların fiziksel bir mağazası olma zorunluluğu yoktur. Online mağazalar üzerinde listelenen mal ve hizmetler arasından müşteri ya da misafirler seçim yapar, ardından ödemesini gerçekleştirerek, satın alma işlemini tamamlarlar.

İPUCU

E-ticaret, fiziksel bir mağaza açma maliyetinden kaçınmanızı sağlar. Düşük başlangıç maliyetiyle, kendi işinizi internet üzerinden başlatabilir ve geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

e ticaret yaparak para kazanma

Çeşitli pazar yerleri, web siteleri, mobil uygulamalar ya da sosyal medya mecraları kullanılarak gerçekleştirilebilen e-ticaret, hemen her mal ve hizmetin fiziksel bir arayış olmadan satın alınmasını sağlar. Tabii ki internet üzerinden dokunmadan, hissetmeden ve gerçeğini görmeden satın alma gerçekleştirildiğinden, güvenlik endişesi de ön plandadır. Ancak artık geçtiğimiz son 10 yılda e-ticaret çok daha güvenli ve vazgeçilmez bir hal aldı.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Alışverişin en hızlı, pratik ve avantajlı yolu olan e-ticaret, hemen her sektör için uygundur. Öte yandan e-ticaret sayesinde yalnızca belirli bir bölgede değil uluslararası ölçekte de alışveriş yapabilirsiniz. Bu durum da e-ticaretin evrensel kabul görmüş bir alışveriş biçimi olduğunu göstermektedir. Öte yandan e-ticarete nasıl başlanır? tarzında pek çok soru da ön planda. Bunun için pek çok adım olsa da içlerinden en önemlisi özgün ve ihtiyacı giderecek özellikte olan bir fikirdir.

e ticaret yaparak para kazanma yolları

Yer alacağınız sektör, satacağınız mal ya da hizmet, hedef kitleniz ve faaliyette bulunacağınız e-ticaret mecrası, e-ticaretteki başarınızı doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra e-ticaretten para kazanmanın yolları oldukça fazla. Çünkü her geçen zaman e-ticareti geliştiriyor ve daha büyük bir boyuta ulaştırıyor. O halde sizin için e-ticarette para kazanmanın 14 yolundan bahsederek süreci açıklamaya çalışalım.

İPUCU

E-ticaret platformu seçerken, kullanıcı dostu arayüzü, SEO uyumluluğu ve mobil uyumluluğu gibi özellikleri göz önünde bulundurun. Bu özellikler, sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesine ve dönüşüm oranlarınızın artmasına yardımcı olur.

Dropshipping ile Stoksuz Satış Yapmak

Depolama, stok yönetimi, tedarik süreci ve ürünlerin kontrolü, e-ticaretin en zorlu süreçleri arasında yer alır. Çünkü satışını yapacağınız ürünü bulmak, sipariş vermek, gümrük sürecini takip etmek, depolamak, depo ve stok maliyetlerine katlanmak veya çok daha fazlasını uyguladıktan sonra satışa başlayabilirsiniz. Ancak dropshipping bunu ortadan kaldıran, stoksuz satış yapmanızı sağlayan bir e-ticaret modelidir. 

IdeaSoft ile kazanma sırası şimdi sende

Dropshipping sayesinde stoksuz e-ticaret faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde ürünleri tedarik etmenize gerek kalmaz ve tüketici ürünü sizden satın aldığında, doğrudan tedarikçiden tüketiciye ulaşır. Bu da tedariği meşakkatli ve maliyetli olan ürünlerin satışının yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Başlangıç maliyeti düşük e-ticaret modeli olan dropshipping süreci aşağıdaki gibi işlemektedir:

 • Rekabetin az ancak talebin yoğun olduğu bir pazar seçin. Bu şekilde hedef kitlenize odaklı hareket edebilir, mal ve hizmet satışınızı arttırarak, kar düzeyinizi yükseltebilirsiniz.
 • Niş bir pazar seçtikten sonra satacağınız ürünün tedarikçisini belirleyin. Ürün size gelmeden, tedarikçiden tüketiciye gideceği için güvenilir tedarikçi seçin.
 • Ürünlerinizi satacağınız online mağazanızı açın. Pazar yerleri, e-ticaret siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya mecraları seçimleriniz arasında yer alabilir.
 • Google, hedef arama motorunuz olmalı, diğer arama motorlarını da göz önünde bulundurarak, SEO çalışmaları yapın. Ürün ve kategori açıklamaları arama motorlarında öne çıkmanızı tetikleyecektir.
 • Web sitenize bilgilendirici içerikler ve videolar ekleyin. Sosyal medya hesaplarınızı etkili şekilde yönetin ve markalaşmayı hedefleyin.
 • Google Ads ve sosyal medya reklamlarına özen gösterin.
 • Müşterilerinizin memnuniyetine önem verin ve müşteri memnuniyetini ölçün, eksikleri tespit ederek giderin.

Dropshipping sürecinde başarılı olmak için yukarıdaki adımları uygulamalısınız. Bu adımları uygulayarak, ürün size gelmeden tüketiciye gönderebilir, e-ticaretten hedeflediğiniz kazancı elde edebilirsiniz.

İPUCU

Dropshipping modeli, stok tutma ve lojistik maliyetlerini ortadan kaldırır. Tedarikçinizle güçlü bir ilişki kurarak, müşterilerinize hızlı ve etkili bir şekilde ürün sağlayabilirsiniz.

e ticaret yaparak para kazanma yöntemleri

Niche Ürünler Satmak

Niche ya da Türkçe çevirisi ile niş olarak karşımıza çıkan bu kavram, spesifik bir kitleye hitap eden ve dar bir pazarda yer alan ürünleri ifade etmek için kullanılmaktadır. Nadir görülen ve özel olarak da ifade edilebilir. Niche ürün de potansiyel bir müşterisi olan ancak yeterli arzı olmayan ürünlere verilen isimdir. Bu nedenle niche (niş) ürün bulmak, kısa sürede yüksek satış ve kar elde etmenize yardımcı olacaktır. O halde niş ürün bulmanın yollarından bahsedelim.

 • Kapsamlı bir pazar araştırması yapmak ve pazarın tüm istatistiklerine ve verilerine hakim olmak
 • Tüketicinin ihtiyaç duyduğu, talep edilen ancak yeterli veya hiç arzı olmayan ürünleri tespit etmek
 • Tüketicilerin arama motorlarında hangi kelimeleri aradıkları, ürün grupları ile ilgili hangi aramaları yaptıklarını inceleyin
 • Karşılanmayan ihtiyaçları tespit edin ve bu ihtiyaçları karşılayacak ürünleri bulun
 • Rakiplerinizi araştırın ve onların yaptıklarını değerlendirin. Neleri yapmadıkları ya da yanlış yaptıklarına odaklanın
 • Stoksuz e-ticaret yapacağınız için güvenilir ve ürün gönderiminde profesyonel olan tedarikçiler bulun
 • Ürünün size maliyetini tespit edin ve kar düzeyini hesaplayın. Kar düzeyi düşük olan ürünleri tercih etmeyin

Günümüzde her geçen gün ihtiyaçlar değişmekte ve talep sürekli farklılaşmaktadır. Bu nedenle niş ürün bulmak için mutlaka kullanıcıların ihtiyaçlarını gözetmeli, ihtiyacı tespit ettikten sonra yeterli arzın olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İPUCU

Niche ürünler seçerken, pazar araştırması yapın. Talebi yüksek ancak rekabetin düşük olduğu alanlarda fırsatlar bulabilirsiniz. Bu strateji, e-ticaret girişiminizin başarı şansını artırır.

e ticaret yaparak para kazanmak

El Yapımı Ürünler Satmak

Geleneksellikten kopup modernliğe evrildiğimiz bu dönemde modern detaylar yaşam alanlarımızı esir almış durumda. Bu nedenle geleneksel ürünlere karşı gösterilen özen artış gösteriyor. Çünkü fabrika üretiminden ziyade el yapımı, özgün ve kişisel beceriyi içeren ürünler, e-ticaret satış süreçlerinde oldukça önemli bir yere sahip.

E-ticaret yaparak el yapımı ürün satmak artık o kadar da zor değil. Çünkü şahıs şirketi açıp, kendi web sitenizi kurmanız ya da pazar yerlerinde yer almanız, el emeği ürünlerinizi kolayca satabileceğiniz anlamına gelir. Öte yandan el emeği ürünlerin diğer ürünlere nazaran daha kaliteli olmasını beklediğimiz için ürün tercihi ve kullanılan malzemenin önemi çok büyüktür. El yapımı ürün satmak için atmanız gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Rekabet düzeyi düşük ancak kar düzeyi yüksek ürünler seçin
 • Kaliteli malzemeler kullanarak ürünlerinizi tasarlayın
 • Rakiplerinizden farklılaşarak özgün olun ve talebin karşılanmadığı alanlara yönelin
 • Hazır e-ticaret platformları, pazar yerleri, e-ticaret siteleri, mobil uygulamalar ve sosyal medya mecraları arasından seçiminizi yaparak, ürünlerinizi listeleyin
 • Ürünlerinizi tanıtın ve satışlarınızı arttırın
 • Satış sonrası desteği sürdürün

El yapımı ürünler satarak para kazanmak günümüzde en sık başvurulan e-ticaret stratejilerindendir. Bu şekilde doğru ürün, kaliteli malzeme ve profesyonel satış süreci ile kar etmeye başlayabilirsiniz.

İPUCU

El yapımı ürünler satarken, ürünlerinizin hikayesini ve benzersizliğini vurgulayın. Müşteriler, kişisel dokunuşu olan ve özel hissettiren ürünlere daha fazla değer verirler.

e ticaret yaparak para kazanma çeşitleri

Print on Demand (Talebe Göre Baskı) Hizmetleri Kullanmak

Stok tutma zorunluğu olmadan, stoksuz e-ticaret yapmak için en etkili satış yöntemlerinden birisidir. Çünkü talebe göre baskı yapmayı gerektiren bu yöntem sayesinde müşteriden talep geldiğinde baskı yapılmakta, bu nedenle ürünleri stoklama gereği bulunmamaktadır. Risk düzeyi düşük olan Print on Demand (POD), stok maliyetlerini de azalttığı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Dropshipping modellerinden biri olan Print on Demand, geniş ürün çeşitliliğine sahip olduğundan, tüm dünya pazarına hitap edebilir. Öte yandan tasarımlar ve üretim süreci son derece esnek olduğu için müşteri taleplerinin en iyi şekilde karşılanması sağlanabilir. Ancak talep geldikten sonra üretim yapıldığından, ürünün üretimi ve teslimat süreci uzundur. Bu da müşteri memnuniyetini olumsuz yönde etkileyen unsurlardan bir tanesidir.

İPUCU

Print on Demand hizmetleri kullanırken, tasarımlarınızın kalitesine ve özgünlüğüne odaklanın. Bu, markanızı diğerlerinden ayırmanıza ve müşteri sadakatini artırmanıza yardımcı olur.

Çeşitli satış kanalları üzerinden satış yapmak mümkün olduğundan, ürünleri hedef kitleye ulaştırmak da mümkündür. Öte yandan dijital tasarım teknolojisi olan Print on Demand, az ya da çok sayıda siparişin hızla gerçekleştirilmesini sağlar. Bu nedenle kendi e-ticaret siteniz, hazır e-ticaret paketleri, sosyal medya mecraları veya pazar yerleri üzerinden ürünlerinizi satmanız mümkün olur.

e ticaret yaparak para kazanma fikirleri

Affiliate Marketing ile Gelir Elde Etmek

İnternet üzerinden ek gelir elde etmek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan affiliate marketing, bir çeşit online gelir modelidir. Türkçe karşılığı ise satış ortaklığı şeklinde ifade edilebilir. Kişi ya da kuruluşun mal ve hizmetlerinin tanıtımının yapılması ve daha sonra müşteri ya da misafirlerin tanıtımı yapılan mal ve hizmetleri satın alması durumunda tanıtımı yapan kişinin belirli bir komisyon geliri elde etmesine dayanmaktadır. Yani kişi ya da kuruluşun mal ve hizmetleri tanıtılır ve tanıtım sonucunda satış gerçekleşirse, komisyon geliri elde edilmiş olur. Affiliate marketing ile gelir elde etmeniz için üç farklı sistem bulunur:

 • Müşteri ya da misafir web sitesine yönlendirilmekte ve her yönlendirmede/tıklamada gelir elde edilmektedir. Bu sistem için tıklama başına maliyetin belirlenmiş olması gerekir.
 • Eylem başına ödemede oldukça sık tercih edilmektedir. Bu şekilde ürünün sepete eklenmesi, dosyanın indirilmesi ya da belirlenen formun doldurulması gibi eylemler halinde her eylem için belirli bir ödeme yapılır.
 • Satış ortaklığı (affiliate marketing) yapan kişi her satış başına ödeme almaktadır. Satış başına ödeme olarak adlandırılan bu sistemde gerçekleşen her satıştan belirli bir komisyon alınmaktadır.

E-ticaret ile para kazanmanın yolları arasında sıklıkla gösterilen affiliate marketing, her ne kadar son dönemde popüler olsa da e-ticaret ortaya çıkmadan önce de varlığını sürdürmekteydi.

İPUCU

Affiliate marketing yaparken, güvenilir ve kaliteli ürünler sunan markalarla iş birliği yapın. Böylece hem takipçilerinizin güvenini kazanır hem de gelirinizi artırabilirsiniz.

e ticaret yaparak para kazanma fikirleri

İkinci El Ürünleri Yenileyip Satmak

Ekonomik olarak zorlanılan bu dönemde ek olarak tüketim çılgınlığı ile karşı karşıyayız. Her alınan yeni ürün bir diğerini tetiklemekte ve bu giderek önü alınamaz hale ulaşmaktadır. İşte bunun için C2C modeline uygun olan pek çok e-ticaret platformunda ikinci el ürünleri yenileyerek satışa çıkarmak popülerleşti.

En popüler yenilenerek satılan ürünler mobilya ve giysilerdir. Bunun yanı sıra teknolojik aletler de son dönemin yenilerek satılan ürünleri arasında yer alıyor. Tabii ki kapsam oldukça geniş olduğundan, evinizde kullanmadığınız ürünlerin kusurları varsa kusurlarını giderebilir, bu şekilde çeşitli e-ticaret platformlarında satışa çıkabilirsiniz. Müşteriden Müşteriye (C2C) olarak adlandırılan e-ticaret platformları, ikinci el ürünlerin satılabilmesini son derece kolay hale getiriyor. Bu tür platformların sayısı da her geçen gün artıyor.

İPUCU

İkinci el ürünleri yenileyip satarken, ürünlerin öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşın. Bu, müşterilerinize dönüşümün kalitesini ve emeğinizi gösterir.

Abonelik Kutusu Hizmeti Sunmak

Avrupa ülkelerinde yaygın olan ve Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan abonelik kutusu sistemi, her ay içeriği belli olan ya da belli olmayan ürünlerin düzenli olarak tüketicilere gönderilmesidir. Yelpaze o kadar genişlemiş ki aklınıza gelen hemen her ürün abonelik kutusuna dahil edilebiliyor.

Abonelik kutusunda belirlenen ürünler yer alabilir. Abone olunduğu için bu ürünler her ay tekrar hazırlanarak tüketicinin adresine gönderilir. Yani tüketici her ay bu ürünleri tekrar satın almak ya da sepete eklemek durumunda kalmaz. Düzenli olarak adresine gönderilmiş olur. Diğer seçenek ise abone hediye kutusu modelidir. Bu modele göre ise belirli bir sektör tercih edilerek o sektör ile ilgili çeşitli ürünler abonelik kutusuna dahil edilir. Ancak içerisinde hangi ürünlerin olduğundan tüketicinin haberi yoktur.

Özellikle yoğun iş temposunda vakit bulunamaması sebebi ile tercih edilen abonelik kutuları, yüksek konfor sağlar. Böylece alışveriş için zaman ayırmaya gerek kalmaz. İşte bu e-ticaret modeli Türkiye’de de giderek popüler olmaya başladı. Zamandan tasarruf etmek için tercih edilen abonelik kutularının içeriği ise belirli sektörlerle sınırlı. Ancak bu sektörlerin sayısı da her geçen gün artıyor.

İPUCU

Abonelik kutusu hizmeti sunarken, müşteri geri bildirimlerini dikkate alın. Abonelerinizin ilgi alanlarına göre kutu içeriklerini kişiselleştirmek, abone memnuniyetini ve sadakatini artırır.

Dijital Ürünler Satmak (Yazılım, Uygulama, Oyun)

İçerisinde bulunduğumuz dijital çağda dijital ürünler giderek değerli hal almaya başladı. Özellikle yazılım, uygulama ve oyun çeşitleri de arttığından, hemen herkes bu dijital ürünler arasında satın alma işlemi gerçekleştiriyor. Tamamen elektronik ortamda sunulan ve satın almak için herhangi bir fiziksel durum gerektirmeyen dijital ürünler, satın alma işleminin ardından indirilerek kullanılmaya başlanabilir.

Kendi tasarladığınız bir yazılım, uygulama ya da oyunun satışını dijital ortamda yapabilir, bu şekilde herhangi bir fiziksel mağazaya ya da kargo gönderimine gerek kalmadan, kazanç elde edebilirsiniz. Tedarik, stok ve kargo ihtiyacı olmadan, tasarladığınız bu dijital ürünleri kolayca satma şansına sahipsiniz. Tabii ki satışını yapabileceğiniz alan oldukça fazla. Hazır e-ticaret paketler, e-ticaret siteleri, pazar yerleri ve sosyal medya mecraları, dijital ürünlerinizi satabileceğiniz alanlar arasında yer alıyor.

İPUCU

Dijital ürünler satarken, ürünlerinizin kullanım kolaylığı ve erişilebilirliğine odaklanın. Kullanıcı dostu bir satın alma süreci ve kolay indirme seçenekleri sunarak, müşteri deneyimini iyileştirin.

3D Baskı Ürünleri Satmak

3D yazıcı ile para kazanmak, son dönemde sıklıkla tercih edilen e-ticaret modellerinden bir tanesi. Çünkü biblolardan spor ekipmanlarına, robotik ekipmanlardan ayakkabıya kadar pek çok ürünün 3D baskı makineleri ile üretilmesi mümkündür. Tabii ki pek çok farklı özellikle 3D yazıcı bulunduğundan, hedeflediğiniz ürün grubu için doğru özellikteki yazıcıyı satın almalısınız.

E-ticaret yaparak para kazanmanın yolları arasında gösterilen 3D yazıcılar, son dönemde popüler bir hal aldı. Bu nedenle pek çok farklı özellik, boyut ve maliyet unsuruna göre üretilen 3D yazıcılar var. İşte burada önemli olan, hedeflediğiniz ürün grubundaki ürünleri üretmenizi sağlayacak yazıcıyı tercih etmek. Daha sonra satışlarınızı arttırarak yeni yazıcılar alabilir ya da farklı özellikteki yazıcılar ile 3D baskı ürünlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

IdeaSoft ile kazanma sırası şimdi sende

Günümüzde 3D yazıcılar ile küçük ama hayatın içerisinde önemli rol oynayan çeşitli ürünler üretiliyor. Laptop kamerasını kapatan mini pencere buna örnek olarak gösterilebilir. Hemen her laptopta ölçüler aynı olduğundan, 3D yazıcı ile çok sayıda üretim yapılabilir. Üstelik bu ürün hemen herkesin ihtiyacı ve herkes bunun yerine kağıtlar ya da bantlar kullanıyor. Ancak şık bir mini pencere tasarlayarak, laptop kullanıcılarının işini çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

Telefon tutacağı, kulaklık standı, çekmece kulpu, kalemlik, telefon kılıfı ve bunun gibi onlarca farklı fikir mevcut. Bunun yanı sıra stoksuz e-ticaret sayesinde 3D baskı ürünleri satışı yapabilirsiniz. Yani platformlar üzerinden siparişini aldığınız bir çizimi, siparişin ardından üreterek gönderebilirsiniz. Bu durum tedariğe ya da stok yönetimine ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelecektir.

Yerel Ürünlerin Online Satışını Yapmak

Belirli bir yöreye ait olan ürünlere yerel ürün adı verilir. Bu her zaman yiyecek olmaz. Pek çok farklı eşya da yerel ürün kategorisindedir. Bu ürünlere Coğrafi İşaret Portalı üzerinden ulaşılabilir. Bu portal üzerinde her ilin coğrafi işaretli ürünleri ve görselleri listelenmektedir. Yerel ürün seçiminizi ve araştırmanızı kolaylaştırmak adına harika bir araç. Tabii ki bu listede olmayan pek çok yerel ürün de mevcut.

Yerel ürünü seçtikten sonra satışını planlamalısınız. Herhangi bir pazar yerinde mağaza, e-ticaret paketi, e-ticaret sitesi ya da sosyal medya mecrası sayesinde bu ürünleri satabilirsiniz. Tabii ki ürünün yeterli stoğunu tutmak, kargo anlaşması yapmak, satış sonrası destek sunmak ve tanıtım ile pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmek de sürecin anahtarıdır.

Yerel ürün satmak, katkılı ve fabrikasyon ürünlerden sıkılanlar olduğu için niş bir alan olarak adlandırılabilir. Çünkü bu ürünleri ilgililerine ulaştırmak oldukça kolay. Tabii ki ürünlerin üretim aşamaları ve tedariği son derece önemli. Bunun için yeterli bir tedarik gücüne ihtiyacınız olacaktır.

Evden Evcil Hayvan Ürünleri Satmak

Günümüzde çocuk sahibi olmak istemeyen ya da evli olmadığı için çocuk sahibi olamayan kişiler, evcil hayvan sahiplenerek, bu duygu karşılamak isterler. Bilinç dışında kedinin anneyi köpeğin ise babayı simgelemesi de evcil hayvan sahiplenmeyi tetiklemektedir. Haliyle evinde hayvan besleyen insanların sayısı da ciddi seviyelere ulaştığından, evcil hayvan ürünleri satmak oldukça karlı bir iş denebilir.

Evcil hayvan sayısının her geçen gün artması, hayvan popülasyonunun farklılaşmasına yol açmış durumda. Bunu sokak hayvanlarında da gözlemleyebiliyoruz. Bu durum evcil hayvan sahiplendirme sitelerinin ve petshopların sayısının da artmasına sebep olmuş durumda. Ancak evcil hayvan sahipleri hayvanları için mama, oyuncak ve bakım ürünleri gibi ürünleri satın almak için petshoplara sıklıkla başvurmuyor. Çünkü e-ticaret platformları üzerinden evcil hayvan ürünleri almak oldukça kolay.

Akılda kalıcı bir marka ismi bulmak, doğru e-ticaret platformunda ürünlerinizi listelemek, popüler ve kaliteli ürünlere yer vermek, evcil hayvan modasını takip etmek ve tanıtım ile SEO çalışmalarına ağırlık göstermek, bu alanda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Özel Sağlık ve Güzellik Ürünleri Satmak

Güzellik ve özel sağlık ürünlerine olan rağbet her geçen gün artıyor. Çünkü yeni teknolojilerin ortaya çıkması, cilt için pek çok ürünün üretilmesi, bu yönde talebi arttırıyor. Öyle ki kaliteli markaların ürünlerini satan online mağazaların neredeyse tamamı kar ediyor. Pazar yerlerindeki satış adetleri ve yorumlar incelendiğinde bunu tespit etmek ise oldukça kolay.

Kişisel bakım ürünleri satarak para kazanmak için uygulamanız gereken en önemli adım, hedef kitlenizdeki potansiyel müşterileri bilgilendirmektir. Yalnızca satışı düşünmeden, potansiyel müşterilerinizi bilgilendirmeli, önemli bilgileri sunarak, markanızı tanıtmalısınız. Bu durum zamanla markanızın otoritesini arttıracak, ürünlerinizin ilgi çekmesini sağlayacaktır. Ancak kişisel bakım, güzellik ve özel sağlık ürünleri satın alınırken en çok dikkat edilen konu markadır. Çünkü kullanıcılar bu tarz ürünlerde yan markaları tercih etmek istemiyorlar.

Teknolojik Aksesuarlar Satmak

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve yeni teknolojik aletlerin ortaya çıkması, farklı ihtiyaçları da ortaya çıkarmıştır. Teknolojik aksesuarlar da bu ihtiyaçlar arasında oldukça popüler. Çünkü teknolojik ürünlerin daha konforlu olarak kullanılması, verimliliğin arttırılması ve şıklığın sağlanması açısından tercih ediliyorlar. Tabii ki internetten teknolojik aksesuarlar satmak için belirli adımları atmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu adımlardan şu şekilde söz edebiliriz:

 • Satışını yapacağınız ürünleri bulun.
 • Ürünlerin pazardaki popülerliğini araştırın. Üründe doyma noktasına ulaşılıp ulaşılmadığından emin olun.
 • Rakiplerinizi inceleyin.
 • Şirketinizi açın.
 • Satış yapacağınız platforma karar verin.
 • Ürünlerinizi girin.
 • SEO ve reklam çalışmalarına özen gösterin.
 • Satış sonrası desteğe özen gösterin.

Yukarıdaki adımlar, teknolojik ürün aksesuarları satarak para kazanmak için son derece önemlidir. Teknolojide Çin önemli bir konumda olduğundan, Çin’den ürün getirmek, yüksek kazanç elde edebilmeniz açısından önemli bir fırsattır.

Çocuklar ve Bebekler İçin Ürünler Satmak

Bebek ve çocuklar, yapıları itibari ile hızlı gelişir ve sıklıkla yeni kıyafetlere ihtiyaçları olur. Bunun da ötesinde ebeveynler, kendilerinden fazla çocuklarını düşünür. Bu durum da onlar için en özel ürünleri satın alacakları anlamına gelir. Tabii ki bebek ve çocuk ürünleri satmak için en önemli nokta, marka ve modaya uygunluktur. Çünkü anne ve babalar çocukları için kaliteli olmayan ürünleri satın alma eğiliminde olmuyorlar.

Bebek ve çocuk ürünleri denince akla ilk olarak kıyafet gelir. Bebek ve çocuk kıyafeti satarak para kazanmak için de toptan alım yapabilirsiniz. Bu şekilde daha ucuz satın aldığınız ürünleri yüksek kar düzeyi ile satabilirsiniz. Öte yandan dropshipping olarak da adlandırılan stoksuz e-ticaret fırsatından da yararlanma şansına sahipsiniz. Bu şekilde tedarikçi ve tedarikçide ürünü seçtikten sonra satışını yapabilir, ürünü tedarikçinin göndermesini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde ebeveynlerin bebek ve çocuk ürünleri satın alırken dikkat ettikleri bir diğer konu da ürünlerin cilt ve genel sağlığa uygunluğudur. Çünkü pek çok üründe kanserojen etkenlerle karşı karşıyayız. İşte bunun için ürün ve kategori açıklamalarında ürününüz ile ilgili hemen her detaya yer vermeli, bilgilendirme içerikleri ile potansiyel müşterilerinizin güvende hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler