E-Ticarette Kredi Kartı Dolandırıcılığını Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 25.10.2022
E-Ticarette Kredi Kartı Dolandırıcılığını Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

İnternetten alışveriş yaparken en çok kullanılan ödeme şekli kredi kartıdır. Fakat bu konuda şöyle bir çelişki var ki kullanıcılar, ödeme bilgilerini online ortamda paylaşmaya çekinceyle yaklaşırlar. Bunun da nedeni genel itibarıyla kredi kartı dolandırıcılığı vakalarıdır.

Kredi kartı dolandırıcılığı cezası olan bir suç niteliği taşır. Ama e-ticaret şirketleri de çeşitli önlemler alarak hem kullanıcılarının haklarını koruyabilir hem de güvenli bir alışveriş ortamı oluşturabilir. Peki bu doğrultuda izlenebilecek yollar nelerdir?

E-ticarette Kredi Kartı Dolandırıcılığını Önlemek İçin Neler Yapmalısınız?

Online ortamdaki kredi kartı ile alışveriş süreçleri, pek çok farklı aşamadan oluşur. Haksız kazanç elde etmek isteyenler, bu basamakların her birinde oluşabilecek en ufak açığı dahi değerlendirmek isterler. Dolayısıyla siz de web sitenizde bütünlüklü bir güvenlik sistemi kurmak adına farklı yöntemleri bir arada kullanabilirsiniz. Şimdi bu yöntemlerin neler olduğuna bakalım.

Üyelik Oluşturun

E-ticaret sitelerinin önemli bir kısmı, alışveriş yapmadan önce üyelik oluşturulmasını talep eder. Bu, bir bakıma o sitede işlem yapacakların kişiler bilgilerini toplamak anlamına da gelir. Üyeliksiz alışverişe izin veren platformlar ise benzer bilgileri, sipariş aşamasında bir online form aracılığıyla alır. Böylece sahtecilik girişimine konu olan işlemin kimin tarafından yapıldığını tespit etmek kolay hâle gelir.

Kötü niyetli kişilerin sahte bilgilerle üyelik açması olasıdır. Dolayısıyla bu yöntem, kredi kartı dolandırıcılığını engellemek adına ilk başta yetersiz görülebilir. Fakat üyelik oluşturulmasını şart koşmak ve sonrasında kişisel bilgilerin doğrulamasını yapmak, oluşturacağınız güvenlik sisteminin sağlam bir temele oturmasını sağlar.

IP Adresi Kaydını Oluşturun

IP adresi, internet ağlarına bağlı cihazlara atanan, veri alışverişini ve iletişim kurmayı kolaylaştıran bir tür seri numarası olarak tanımlanabilir. Belirli bir IP adresini taşıyan cihazların bulundukları konum, fiziksel olarak da tespit edilebilir. Hâl böyleyken sitenize trafik getiren kişilerin bu bilgilerini takip etmek ve kayıt altına almak, kredi kartı dolandırıcılığı girişimlerini engellemek noktasında etkili bir yöntemdir.

Sahtecilik yapmak isteyen bir kişi, nerede olduğunun saptanmasını engelleme gayesiyle IP adresini değiştirebilir. Konumunu, yanıltıcı şekilde farklı ülkelerde gibi gösterebilir. Yurt dışı IP adreslerinin sitenizden alışveriş yapmasını engellemek, bu yolu izleyen dolandırıcılık işlemlerini önlemenize yardımcı olur. Özellikle ticari faaliyetleriniz e-ihracatı kapsamıyorsa bu metodu tercih ederek güvenlik adına önemli bir adım atabilirsiniz.

3D Secure Kullanın

3D secure sistemi, günümüzde kredi kartı dolandırıcılığı girişimlerini engellemek adına sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yapı, genel itibarıyla e-ticaret firmaları ve bankaların ortaklığına dayanır. 3D Secure kullanılarak yapılan alışverişlerde ödeme aşamasına gelindiğinde, kullanılan kartın sahibinin cep telefonuna bir SMS iletilir. Bu mesajda yer alan ve işlem için özel olarak üretilen şifrenin ilgili bölüme girilmesiyle sipariş tamamlanır.

Bu sistemin hem e-ticaret sitelerini hem de bankaları kapsayan çift yönlü çalışma biçimi, işlemi yapan kişinin kullanılan kartın sahibi olduğunun doğrulanmasını mümkün kılar. 3D Secure’e satış yaptığınız internet sitesinin altyapısında yer vererek kredi kartı dolandırıcılığı işlemlerini ve diğer kötüye kullanımları önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

Onay Mesajlarını Aktive Edin

Onay mesajlarının çalışma mantığı itibarıyla 3D Secure sistemine benzediği söylenebilir. Fakat bu kez bankalar sürece dâhil olmaz. E-ticaret sitesi, kullanıcısından bir mesaj üzerinden onay vererek yapılan işlemin gerçek olduğunu kanıtlamasını talep eder. Sipariş, müşteri tarafından doğrulandıktan sonra işleme alınır. Bu işlemler, cep telefonlarına gönderilebilecekSMS’lerle ya da e-posta üzerinden yürütülebilir. Sistem, birtakım yazılımsal düzenlemeler ile otomatik hâle getirilerek, işletmenin her seferinde bu süreci manuel olarak yürütmesi gibi zorlayıcı durumlar ortadan kaldırılabilir.

Online Klavye Kullanın

Teknolojik gelişmelere paralel olarak yeni kredi kartı dolandırıcılığı yöntemleri de ortaya çıkar. Bunlardan biri de keylogger ismiyle anılan yazılımları kullanarak kart numarası, şifresi ya da diğer önemli güvenlik bilgilerini ele geçirmektir. Bu programlar, klavye üzerinden yapılan tuşlamaları saptar ve sahtecilik işlemlerinde kullanılabilir hâle getirir.

Keylogger yöntemiyle yapılan dolandırıcılıkları engellemenin en etkili yollarından bir tanesi internet sitenizde online klavyelere yer vermektir. Ekran klavyesi olarak da bilinen bu araçlar, e-ticaret işlemlerinin kart numarasının girildiği adımlarında ekrana gelir. Gerekli tuşlamaları klavye üzerinden değil de ekrandaki sanal tuşlara mouse yardımıyla basarak yapmanızı sağlar. Böylelikle keylogger yazılımları devre dışı kalır ve bu yolla dolandırıcılık yapılması ihtimali ortadan kalkar.

Güvenli Sanal POS Tercih Edin

Sanal POS, internet üzerinden yapılan alışverişlerde satıcı pozisyonundaki şirketlerin ödeme almasını mümkün kılan bir sistem şekilde tanımlanabilir. E-ticaret sürecini hem satıcı hem de alıcı için daha kolay hâle getiren bu araç, fiziksel POS makineleriyle aynı mantıkla çalışır.

Sanal POS, her türden ticaretin elzem öğelerinden ödeme almayı dijital dünyaya taşımasının yanında güvenlik anlamında da pek çok avantajı beraberinde getirir. Bu hizmeti sunan altyapı sağlayıcıları, kullandıkları şifreleme sistemleri ve benzeri güvenlik önlemleriyle internet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı girişimlerini engeller. Siz de satışlarınızı gerçekleştirdiğiniz web sitenizde güvenli sanal POS sistemlerini kullanarak söz konusu olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.

E-ticarette Kredi Kartı Dolandırıcılığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Güvenlik önlemleri almanız, kredi kartı dolandırıcılığı riskini tamamen ortadan kaldırdığınız anlamına gelmez. Söz konusu tehlikeyi en alt seviyelere çekmek için şüpheli işlemleri sürekli kontrol etmeli, bu türden durumlarla karşılaştırdığınızda nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirlemelisiniz. Kredi kartı sahtecilik işlemlerine karşı tetikte olmak adına şu yolları izleyebilirsiniz:

  • Fatura ve kargo adreslerinin uyumlu olup olmadığını takip edin
  • Yapılan işlem ile sitenizin ortalama alışveriş tutarını karşılaştırın
  • Güven vermeyen e-posta adreslerini inceleyin
  • Kredi kartlarındaki CCV ve CCV2 kodlarını sorgulayın
  • Kart bilgilerinin yanlış girilme miktarlarını göz önünde bulundurun
  • Gereklilik duymanız hâlinde alışverişler için üst limit belirleyin

IdeaSoft’un sunduğu e-ticaret altyapıları, kredi kartı dolandırıcılığı nasıl yapılır sorusu göz önünde bulundurularak geliştirilmiş pek çok güvenlik önlemlerini de kapsar. Sizin için uygun olan e-ticaret paketini tercih ederek diğer önemli imkânların yanında bu özelliklerden de yararlanıp müşterilerinize gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilecekleri bir ortam hazırlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler