Chargeback Nedir - Ödeme İtirazı Nasıl Yapılır ?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 17.05.2024
Chargeback Nedir - Ödeme İtirazı Nasıl Yapılır ?

E-ticaret dünyasına adım atmayı planlıyorsanız, çok sayıda kritik bilgiye sahip olmanız gereklidir. Ters ibraz, ayrıca "chargeback" olarak da bilinen, bu önemli bilgilerden biridir. Bu sürecin nasıl işlediğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek, sektöre giriş yapmadan önce hayati önem taşımaktadır.

Chargeback (Ters İbraz) Nedir?

Chargeback (Ters ibraz), temelde bir kart işleminin tam zıttı olarak işlev görür. Yani, kart ile yapılan bir işlemi, ödemeyi yapan kişiye iade etmektir. Bu işlem, kullanıcının hesabından, kredi kartından veya kredi limitinden yapılan transferi geri çevirir. Kart sahibi, bu transfer işlemini iptal etmek için ilgili bankayla irtibata geçer ve iade süreci bu duruma göre değişiklik gösterebilir.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Chargeback Nedenleri

Chargeback sebepleri kendi içinde oldukça farklılık göstermektedir. Bunun nedenleri müşteriden müşteriye göre değişmekle beraber genellikle şu gibi durumlar gözlemlenmektedir:

 1. İptal/İade işlem itirazları
 2. Ürün/Hizmet temini itirazları
 3. Satın alınan ürün/hizmetin kusurlu veya tarif edildiği gibi olmaması sebebiyle yapılan itirazlar
 4. Provizyon hatası itirazları
 5. Belge talepleri
 6. Kart hamilinin işlemi hatırlamaması
 7. Kart hamili onayı haricinde yapılan işlemlere itirazlar
 8. Süreç hatası itirazları

Her müşteri farklı sebeplerden dolayı kart sahibi bankaya chargeback talebinde bulunabilmektedir.

Chargeback Süreci

Tüketiciler, sonuç alınamayan durumlarda bankalarından ters ibraz talep ederler. Süreç boyunca bankalar bu talepleri değerlendirir. Talebin haklı bulunması durumunda ödeme tutarı hesaba aktarılır. İbraz süreci bazen uzayabilir. Satıcıların bu sürece karşı çıkma hakkı vardır ve bu süre, kredi kartı ağına ve ibraz sebebine bağlı olarak değişebilir.

Chargeback Riskini Azaltmanın Yolları

Peki, ters ibraz riski nasıl minimize edilir? Bu riski azaltmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak, müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olabilir.

Sağlam Bir İade ve İptal Politikası Belirleme

İptal ve iade hakları, tüketici haklarının sadece bir parçasıdır. Chargeback ile karşılaşmak istemiyorsanız, bu durumu göz önünde bulundurmanız önemlidir. Sağlam bir politika oluşturmak ve müşterilere kapsamlı hizmet sunmak, riskleri azaltabilir.

İyi Müşteri Hizmetleri Sağlama

Müşteriler, satın aldıkları veya satın almayı düşündükleri ürünler hakkında soru sormak isteyebilirler. Ayrıca, bir problem olduğunda bunu bildirmek ve yanıt almak isterler. Bu yüzden müşteri hizmetlerine verilen önem esastır. Etkili çözüm önerileri sunan bir müşteri hizmetleri, ters ibraz durumlarını azaltabilir.

Müşteri Şikayetlerini ve Sorunlarını Çözme

Ne kadar kaliteli hizmet sunarsanız sunun, çeşitli nedenlerden ötürü müşteriler bazen şikayette bulunabilir. Ek olarak farklı bir sorun yaşayabilirler. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda, etkili çözümler sunmak, ters ibraz durumlarını çözmenize yardımcı olabilir.

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Chargeback İşlemi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chargeback işlemleri konusunda dikkatli olmak, e-ticaret dünyasında yeniyseniz özellikle önemlidir. Müşteri memnuniyetini sağlamada bu bilgiler size yardımcı olabilir. Unutmayın ki, kart sahipleri belirli bir süre zarfında chargeback talebinde bulunabilirler.

Bu süre genellikle itiraz sebebine bağlı olarak değişiklik gösterir ve işlemin karta yansıma tarihinden itibaren en fazla 540 gün sürebilir. İtiraz edildiğinde ise gerekli belgeler de itirazın nedenine göre değişir. Ancak genelde kargo firması tarafından müşteriye imza attırılan teslimat belgesi geçerli kabul edilir.

Burada önemli olan nokta, belgeye imza atan kişinin işlem sahibi olmasıdır. Banka tarafından farklı kişilerin imzaladığı belgeler geçerli sayılmaz. Chargeback durumunda genellikle fatura, kargo teslim belgesi, kart sahibiyle yapılan sözleşme gibi belgelerin bankaya sunulması gerekir.

Chargeback İşlemi Nasıl Yapılır?

Chargeback işlemi başlamadan önce genellikle satıcı ile görüşülür. Dolayısıyla, müşterileriniz size iade ya da iptal konusunda talepte bulunmuşsa, bu talepleri hızlı ve uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu süreç genellikle müşteriler tarafından başlatılır.

Kart sahibi, kendi bankası aracılığıyla yapılan işlemi itiraz eder ve banka müşteriye geçici bir kredi sağlar. Sonrasında, banka satıcıyı onaylayan bankaya bir chargeback talebi gönderir. Bankalar mümkün olduğunca anlaşmazlığı kendi aralarında çözmeye çalışır, ancak bu mümkün olmazsa müşterinin bankası doğrudan satıcıya talepte bulunur.

Chargeback Talebinin Sebebinin Araştırılması

Belirttiğimiz üzere, chargeback talepleri çeşitli sebeplerle yapılabilmektedir. Bu sebeplerin hangileri olduğunu belirlemek ve buna göre önlem almak, gelecekte benzer durumları yaşamamanızı sağlayabilir.

Müşteri ile İletişim Kurma

Chargeback talebi geldiğinde müşteri ile iletişime geçmek de önemlidir. Bu sayede sebebin ne olduğunu daha iyi anlayabilir ve çözüm sunma sürecinizi daha etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın E-Ticaret Ödeme Sistemleri Rehberi

Chargeback ve Kredi Kartı İşlem Ücretleri

Chargeback talepleri özellikle küçük işletmeler için operasyonel ve finansal zorluklar oluşturabilir. Müşterilerin neden chargeback yaptığını anlamak ve bu durumu nasıl önleyebileceğinizi veya itiraz edebileceğinizi bilmek önemlidir.

Kredi Kartı İşlem Ücretleri Nedir?

Chargeback sürecinde önemli bir faktör de fiyatlandırmadır. Eğer müşteriye fazladan bir ücret yansıtıldıysa, fiyat yanlış verildiyse ya da aynı ücret iki kez alındıysa, müşteri chargeback talebinde bulunabilir.

Aynı zamanda, ürün ya da hizmetten memnun kalmayan bir müşteri de chargeback talep edebilir. Ürünün hasarlı veya kusurlu olması da benzer bir durum oluşturabilir.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Yurtdışından Ödeme Nasıl Alınır?

Chargeback Sonrası Kredi Kartı İşlem Ücretleri

Chargeback nedenleri kendi içinde farklı detaylara dayanmaktadır. İşlemi tanıma da bunlardan bir tanesidir. Özellikle müşteri bunu unutmuşsa itiraz yapabilmektedir. Teslimat esnasında sorun yaşanmışsa da benzer olarak istenebilmektedir.

Kredi Kartı İşlem Ücretlerini Azaltmanın Yolları

Chargeback işlemlerini azaltmak için bilmek isteyeceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Genel anlamda bunlar aşağıda olduğu şekilde özetlenebilmektedir:

 1. Çevrimiçi ve yüz yüze ödemeler için güvenliğe öncelik vermek gerekmektedir.
 2. Net iade ve geri ödeme politikalarına sahip olmalıdır.
 3. Çevrimiçi envanteri güncel tutmak gerekmektedir.
 4. Ürün açıklamalarında net olunmalıdır.
 5. Nakliye beklentilerini iyi yönetmek gerekmektedir.
 6. E-ticaret işletmeniz, müşterileriniz tarafından müşteriler tarafından erişilebilmelidir.
 7. Gerçek şirket adınızın kredi kartı ekstrelerinde yer almalıdır.

Bu gibi konulara dikkat etmek, Chargeback işlemlerini azaltmak için yöntemler arasındadır.

Chargeback'ten Kurtulmanın Yolları

Chargeback, özellikle yeni ve küçük ölçekli işletmeler için belirli zorluklara yol açabilir. Ancak bu durumdan kaçınmanın çeşitli yolları bulunmakta ve bu yöntemlerin farkında olmak işletmenizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olabilir.

Chargeback'lerin Azaltılması

Chargeback'in azaltılmasına yönelik çeşitli stratejiler mevcuttur. Müşteri imzaları, PIN kullanımı, adres doğrulama veya CVV kodları gibi kart işlemleri için gereken doğrulamaların alınması, bu yöntemler arasında yer alır. Ayrıca çevrimiçi satın almalarda, satın alma detaylarının kart sahibine bildirildiği ve onaylama veya iptal etme seçeneğinin işlem sırasında sunulduğunu doğrulamak da önemlidir.

Chargeback'lerle Başa Çıkmak için Stratejiler

E-ticaret dünyasına yeni adım atanlar için chargeback talepleri konusu çoğu zaman karmaşık gelebilir. Zaman zaman bu taleplerin sayısı fazla olabilir. Etkili bir yönetim için yukarıda bahsi geçen uygulamaların üzerinde durmanız önerilir. Bu, platformunuzdan beklediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Sanal POS Nedir? Nasıl Alınır?

Chargeback'lerden Nasıl Daha Fazla Önlem Alınabilir?

Chargeback riskini yükselten faktörlerin farkında olmak, bu durumları önleme çabalarınızı güçlendirecektir. Sahtecilik riskini en aza indirebilmek adına fraud kontrolünün dikkatle uygulanması tavsiye edilir.

 1. Aynı IP adresi üzerinden, kısa süre zarfında farklı kartlarla ödeme yapılmaya çalışılması
 2. Daha önce platform üzerinde yasaklanmış kart ile ödeme yapılmaya çalışılması
 3. Aynı kartın 30 gün içerisinde farklı IP adresi üzerinden kullanılması
 4. Aynı IP adresi üzerinden bir günde üçten fazla işlem yapılması
 5. Anlamsız, ücretsiz e-posta adresleri kullanılması
 6. Aynı kart kullanılarak kısa süre zarfında, düşük tutarlı çok sayıda ödeme denemesinin olası
 7. Ödeme yapılırken kullanılan kart ile ilgili olarak, bankadan, çalıntı-kaybolan kart uyarısı gelmesi
 8. Aynı kart kullanılarak değişik son ödeme tarihleri yazılarak ödeme yapılmaya çalışılması
 9. Tek kartla değişik IP adresleri üzerinden işlem yapılmaya çalışılması

Tüm bunlara dikkat etmek müşterilerinize daha iyi hizmet vermenize de olanak tanımaktadır.

Müşteri İletişimi ve Şeffaflığı Artırma

Chargeback, her e-ticaret işletmesi için istenmeyen bir durumdur ve bu durumu önlemek için çeşitli adımlar atılabilir. Bunlardan biri de müşteri iletişimi ve şeffaflıktır. Müşterilerin sizinle etkin bir şekilde iletişim kurması ve hizmetleriniz hakkında açık ve net bilgiye sahip olmaları bu konuda hayati önem taşır.

Sağlam Bir Ödeme Sistemi Kurma

Ödeme sistemi, her e-ticaret sitesinin vazgeçilmez bir özelliği olup, bu sistemlerin etkin, sorunsuz ve güvenilir bir şekilde işleyebilmesi gereklidir. Aksi taktirde, bu durum chargeback taleplerine yol açabilir.

Bu nedenle, ödeme sistemlerinin sağlam, hızlı ve etkin bir şekilde kurulması şarttır. Bu hususlara dikkat ettiğinizde, chargeback taleplerinin azaldığını ve sonucunda müşteri memnuniyetinin arttığını görebilirsiniz. Bu durum, hizmetlerinizi müşterilerinizin tercih etmesini sağlar.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler