E-Ticaret Siteleri için Canlı Destek Kullanımı 

Yazar: Ulaş Kaygusuz
Güncellenme Tarihi: 21.05.2024
E-Ticaret Siteleri için Canlı Destek Kullanımı 

E-ticaret sitelerinin uzun vadede başarı elde etmeleri, büyük ölçüde müşteri memnuniyetine bağlıdır. Bu noktada ön plana çıkan canlı destek hizmetleri, alıcıların gereksinimlerini karşılama ve güvenilir bir imaj yaratma konusunda önemli bir yere sahiptir.

Müşterilerin her zaman ürünle ilgili sormak istedikleri sorular veya almak istedikleri tavsiyeler olabilir. Bunların kısa süre içerisinde cevaplanması ve beklentilerin karşılanması, memnuniyeti artırma noktasında kritik bir role sahiptir. Bu nedenle gerçek zamanlı iletişim imkanı sunan canlı destek hizmetleri, günümüzde opsiyonel olmanın ötesine geçerek bir ihtiyaç haline gelmiştir. 

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Canlı Destek Nedir? 

Canlı destek, sitelerde veya uygulamalarda yer alan, gerçek zamanlı bilgi sağlayan bir iletişim sistemidir. Ürün veya hizmet sunan işletmelerin kullandığı bu anlık mesajlaşma aracı, müşterilerin sorularını hızlı bir şekilde yanıtlamak amacıyla tasarlanmıştır. Web sitelerine entegre edilen mesaj pencereleri dahilinde kullanılabildiği gibi günümüzde WhatsApp hattı da anlık iletişim için tercih edilmeye başlamıştır. 

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Hızlı Yanıt Verin

Müşterilere olabildiğince kısa sürede yanıt vererek memnuniyeti artırın.

Canlı Destek Nasıl Kullanılır? 

Canlı destek, ürün veya hizmet satışları yapan işletmelerin müşterileriyle anlık iletişim kurmalarını sağlayan bir sistemdir. E-ticaret sitelerine küçük bir pencere şeklinde entegre edilen bu mesajlaşma aracının kullanımı oldukça basittir. Ayrıca sistem, anlık bir işleyişe sahiptir. Yani, müşterilerin mesaj atması ve geri dönüş alması saniyeler içerisinde gerçekleşir. Bununla birlikte işletmelerin canlı destek kullanırken dikkat etmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir: 

 • Süre, hedef müşteri kitlesi için çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle olabildiğince kısa sürede yanıt vermek gerekir. 
 • Sohbetin akışına göre diğer departmanlara yönlendirme yapılmalıdır. 
 • Güvenilir bir imaj yaratmak için kurumsallığa uygun mesajlar yazılmalıdır.  
 • Müşteriye, çözüm bulunamadığı durumlarda dahi bir sonraki adımda daha etkili hizmet sunulacağına dair güven verilmelidir.
 • Yaşanan sorunları kısa sürede gidermek için anlam karmaşası olmamasına dikkat etmek önemlidir. 
 • Yanıt bekleyen müşteri sayısının önüne geçmek için ‘Sıkça Sorulan Sorular’ alanı oluşturulabilir. Bu kısımda en fazla merak edilen sorular ve cevapları yer aldığından müşteriye ve ekibe zaman kazandırır. 
 • Müşterinin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayacak kısa ve doğru yanıtlar verilmelidir. 
canlı destek hizmeti

Canlı destek sisteminin asıl amacı, sunduğu bilgilerle satış oranlarını artırmak ve müşteri kitlesini genişletmektir. Diğer yandan veri analizi ve geri bildirim gibi hizmet kalitesini değerlendirmeye yönelik veriler de sunar. Bu sayede sorunlara özel çözümler geliştirerek memnuniyeti artırma ve itibarı güçlendirmek mümkündür. Dolayısıyla e-ticaret sitesinin canlı destek sistemini etkili bir şekilde kullanması; satış, memnuniyet ve marka imajını güçlendirir. 

Kısa ve Doğru Yanıtlar Verin

Müşterilerin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılayacak kısa ve doğru yanıtlar verin.

Canlı Destek Sistemindeki Özellikler Nelerdir?  

Canlı destek sisteminin birçok özelliği vardır. En önemli işlevi, müşterilerle anlık mesajlaşma sağlayarak güçlü bir iletişim kurmaktır. Sistemin diğer özellikleri ise aşağıdaki gibidir: 

 • Bulut tabanlı bir sistemdir ve tüm cihazlardan erişim sağlamak mümkündür. Ayrıca zaman kısıtlaması da söz konusu değildir.  
 • Sohbet kaydı özelliği sayesinde müşterilerle kurulan iletişim, değerlendirme ve güvenlik açısından saklanabilir.  
 • Ziyaretçi konumu ve diğer veriler de canlı destek sistemi üzerinden alınabilir. Böylece müşteri kitlesinin yaşadığı bölge, yaş ve benzeri bilgileri toplanarak özelleştirilmiş hizmetler sunulabilir.  
 • Tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Bu sebeple masaüstü bilgisayar, laptop, tablet ve cep telefonu gibi araçlar üzerinden müşterilerle iletişim kurulabilir.  
 • Otomatik cevaplama özelliği sayesinde en çok sorulan müşteri sorularını anında yanıtlayabilir. Böylece canlı destek ekibi çevrim dışı olduğunda dahi iletişim sürdürülebilir.  
 • Yazışma sırasında gerekli bulunan durumlarda farklı birimlere yönlendirme yapabilir.  
 • Müşterilerin geri dönüşü, şikayet, öneri ve talepleri gibi tüm yazışmalarını kaydettiği için iyileştirme çalışmalarında önemli kaynaklar sunar.  
 • Ekibin uygunluğuna göre hazır metin iletebilir. Böylece müşteriler uzun süre beklemeden iletişim kurabilirler.  

Canlı destek sisteminin işlevsel ve teknik özellikleri, iletişim ihtiyaçlarını anında karşılayacak şekilde geliştirilmiştir. Buna bağlı olarak alıcı deneyimini iyileştirir ve sadık müşteri edinmeye yardımcı olur. Dolayısıyla bu sistemin e-ticaret siteleri tarafından kullanılması son derece avantajlıdır.  

müşteri iletişimi

En İyi Canlı Destek Uygulamaları  

Canlı destek uygulamaları, e-ticaret sitelerinin özel bir sistem kullanması amacıyla tasarlanmıştır. Ürün veya hizmet sunan tüm işletmeler, tercih ettikleri yazılım platformları üzerinden kendi canlı destek sistemini oluşturabilirler. Uygulamalar sayesinde müşterilerle anlık iletişime geçmek, ürün ve hizmetlerle ilgili veri akışı sağlamak mümkündür. Ayrıca otomatik yanıt sistemi, veri yedekleme, tüm cihazlardan kullanabilme gibi özellikleriyle işletmeler için oldukça avantajlıdır. 

Diğer Departmanlara Yönlendirin

Gerekli durumlarda müşterileri doğru departmanlara yönlendirerek çözüm sağlayın.

IdeaSoft, canlı destek uygulamalarını otomatize ederek kaliteli bir sistem sunar. Bu hizmet sayesinde sohbet izleme, yönlendirme ve derecelendirme aşamalarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Proaktif sohbet özelliği ve servis sistemi ile destek sürecini baştan sona yönetmeniz mümkündür. Ayrıca satış işlemlerini diğer kanallarla eş zamanlı olarak farklı bir departman üzerinden yapabilirsiniz. Tüm süreçleri otomatize etmek, müşteri memnuniyetini sağlamak ve satışlarınızı artırmak için; IdeaSoft’un etkili çözümlerinden yararlanabilirsiniz. 

canlı destek hizmeti

Siteye Canlı Destek Eklemek 

E-ticaret sitelerine canlı destek eklemek için bazı adımları takip etmeniz gerekir. Bunun için öncelikle sistemi satın aldığınız platform üzerinden panelinize giriş yapmalısınız. Kalan diğer adımlar ise şu şekildedir: 

 • JivoChat kodunuzu eklemek için öncelikle “Ayarlar” bölümüne ve ardından “SEO” kısmına gidin. 
 • “Arama Motoru Servisleri” bölümünde yer alan “Google Analytics & Remarketing Kodu” kısmına geldikten sonra kodunuzu ekleyebilirsiniz.   
 • Burada farklı servis kodları olabileceğinden en alta yazmanız daha uygundur. 
 • Son aşamada sayfanın en altındaki “Kaydet” butonuna tıklayarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Panel üzerinden bu işlemleri yaptıktan sonra e-ticaret sitenizi kontrol ederek JivoChat sohbet penceresine ulaşmanız mümkündür. Canlı destek hizmeti sunmaya başlamak içinse JivoChat temsilci uygulamasını indirmeniz gerekir. Opsiyonel olarak web tarayıcısı üzerinden de uygulamaya ulaşabilirsiniz. İndirme işlemini de tamamladıktan sonra müşterilerinizle anlık iletişime geçmeniz mümkün hale gelecektir.   

Sıkça Sorulan Sorular Ekleyin

En sık sorulan sorular ve cevaplarını içeren bir bölüm oluşturarak hem müşterilere hem de ekibe zaman kazandırın.

E Ticaret için Canlı Destek Faydaları  

Canlı destek, e-ticaret siteleri için son derece avantajlı bir sistemdir. Anlık geri bildirimleri sayesinde müşteri deneyimini iyileştirir ve satış oranını artırır. Diğer avantajları ise aşağıdaki gibidir: 

 • Satış öncesinde ürünle ilgili olan tüm soruların detaylı bir şekilde yanıtlanmasına imkan tanır. Böylece müşterilerin bilgi gereksinimlerini karşılar ve daha hızlı karar vermelerini mümkün kılar.  
 • Ürün satın alındıktan sonra da müşterilerin teknik destek alması mümkündür. Bu nedenle canlı destek hizmeti iyi olan firmalar, daha güvenilir bir imaja sahiptir.  
 • Müşteriler tarafından merak edilen sorular anında yanıtlandığı için satış sürecini hızlandırır. 
 • Hedef kitlenin; ürün özellikleri, dönemsel kampanyalar, satış prosedürleri gibi konular hakkında daha hızlı ve doğru bir şekilde bilgi sahibi olmasına imkan tanır. Haliyle iptal ve iade işlemlerini büyük ölçüde azaltır. 
 • Seçilen ürün stokta olmadığında alternatifleri hakkında bilgi vererek müşterilerin satın alma davranışlarını değiştirmek mümkündür. 

Canlı destek sistemi, müşterilerin alışveriş deneyimlerini güçlendiren bir araç olduğu için günümüzde tüm sektörlerde tercih edilmeye başlamıştır. Sadece satış öncesi değil, sonrasında da destek alma imkanı tanıdığı için müşterilerin güven duygusunu pekiştirir. Ayrıca marka imajını güçlendirme noktasında da önemli bir etkiye sahiptir. Hedef kitlenin, yaşayacağı herhangi bir sorunda kaliteli bir destek hizmeti alacağını bilmesi, rakip firmalar yerine sizi tercih etmesini sağlayacaktır. 

Canlı Destek Nedir?

Canlı destek, sitelerde veya uygulamalarda yer alan, gerçek zamanlı bilgi sağlayan bir iletişim sistemidir. Müşterilerin sorularını hızlı bir şekilde yanıtlamak amacıyla kullanılır.

Canlı Destek Nasıl Kullanılır?

Canlı destek, e-ticaret sitelerine entegre edilen bir mesajlaşma aracıyla kullanılır. Müşterilerin mesaj atması ve geri dönüş alması saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Canlı Destek Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Canlı destek sistemi bulut tabanlıdır, sohbet kayıtları ve ziyaretçi konumu gibi veriler sunar. Tüm cihazlarla uyumlu olup, otomatik cevaplama özelliğine sahiptir.

En İyi Canlı Destek Uygulamaları Nelerdir?

İdeasoft, proaktif sohbet ve servis sistemi ile etkili bir canlı destek çözümü sunar. Sohbet izleme, yönlendirme ve derecelendirme aşamalarını sorunsuz gerçekleştirir.

Siteye Canlı Destek Nasıl Eklenir?

Canlı destek eklemek için satın alınan platformdan panele giriş yapılmalı ve ilgili kodlar eklenmelidir. JivoChat gibi uygulamalarla canlı destek sistemi entegre edilebilir.

Canlı Destek Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Canlı destek, müşteri deneyimini iyileştirir ve satış oranını artırır. Anlık geri bildirimlerle müşteri memnuniyetini ve marka imajını güçlendirir.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ulaş Kaygusuz
Ulaş Kaygusuz

E-ticaret Danışmanı

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında 14 yıllık deneyimi sahip olan Ulaş Kaygusuz, SEO ve Google Ads alanlarında uzmanlaşmıştır. E-ticaret siteleri için dijital pazarlama ve eğitim içerikleri hazırlamaktadır. Markalar için e-ticaret danı... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler