Yeni girişimlerin e-ticarette sıkça yaptığı hatalar

24 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
Yeni girişimlerin e-ticarette sıkça yaptığı hatalar

Girişimciliğin ilk adımı iyi bir fikirdir. Başarının yolu ise söz konusu fikri sürdürülebilir bir iş planı hâline getirmekten geçer. Markanız için bir yol haritası çıkarırken e-ticarette yapılan hatalara başarı hikâyeleri kadar önem vermenizi tavsiye ederiz. Sık yapılan yanlışlara dair bilgi sahibi olmanız, girişiminizin başarılı bir şirkete dönüşmesini kolaylaştırır. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak e-ticaret girişimcilerinin sık yaptığı hatalar hakkında detaylı bilgi edinip kusursuz bir operasyon planı oluşturabilirsiniz.

Yeni Girişimcilerin E-Ticarette Yaptığı Hatalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Plansızlık e-ticarette yapılan hatalar arasında ilk sıralarda yer alır. Faaliyetlerinize hazırlanırken ve uygulama aşamasına geçtiğinizde kapsamlı bir stratejiyi takip etmeniz gerekir. İşlerinizi plansız bir biçimde yürüttüğünüzde markanızı sürdürülebilir hâle getirmeniz zorlaşır. Böyle bir durumda bütçenizi, zamanınızı ve iş gücünüzü israf etmeniz olasıdır.

İş fikrinin uygulanabilirliğini ölçmek, yeni girişimcilerin yapması gerekenler arasında yer alır. Her fikir başlangıçta cazip görünse de uygulamada aynı etkiyi almak mümkün olmayabilir. E-ticaret sitesi açmadan önce planınızın uygulanabilirliğini test etmeniz faydalı olur. Sektörel kamuoyu araştırmaları ve akademik yayınları okuyarak bulduğunuz fikrin hedef kitleniz üzerindeki etkisini ölçümlemek için veri toplayabilirsiniz.

Gider Hesaplamalarını Detaylı Yapmamak ve Bazı Giderleri Görmezden Gelmek

Girişimcilik, parlak fikirlerden ve başarı hikâyelerinden ibaret değildir. Bütçe hesaplaması ve maliyetler, iş kurma süreçlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Girişiminizi başarıya ulaştırmanın yolu tüm olması giderlerinizi en baştan hesaplamaktan geçer.

Vergi masraflarını hesaplamamak, e-ticarette yapılan hatalar arasındadır. Online satış yapan işletmeler, fatura kesmekle mükelleftir. Bu durumu görmezden gelerek satışlara başladığınız takdirde yüksek vergi cezalarıyla karşılaşmanız olasıdır. Bir muhasebeci veya mali müşavir ile anlaşarak şirket kuruluş giderlerini ve potansiyel vergi ödemelerini sağlıklı bir zemine oturtabilirsiniz.

Ürün tedarik maliyetlerini hesaplamadan faaliyete geçmek, e-ticaret şirketlerinin bütçe yönetim hataları arasında sayılabilir. Satışını yaptığınız ürünlerin imalatı, depolanması ve lojistik süreçleri için belli masraflara katlanmak gerekir. Fiyat politikasını tüm bu masrafları hesaplayarak kâr marjı getirecek içimde belirlemeniz faydalı olur. E-ticaret gider hesaplamaları yapmadan faaliyete başladığınız durumunda elinizdeki bütçeyi verimsiz bir biçimde harcayabilir ve zarar edebilirsiniz.

Hedef Kitleyi Belirlememek veya Yanlış Belirlemek

Her ürünün ve hizmetin hitap ettiği bir kitle vardır. Söz konusu grupların ihtiyaçları, beklentileri, ilgi alanları hatta jargonları diğer kitlelere göre değişiklik gösterir. Ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kişileri belirlemediğiniz veya yanlış gruba yöneldiğiniz takdirde marka başarısı elde etmeniz zorlaşır.

Mali kaynak israfı, hedef kitle belirleme konusunda yapılan hataların sonuçlarından biridir. Tanıtım çalışmalarınızı ürünlerinize ilgi gösterme eğilimi olmayan bir kitleye yönelik olarak yaptığınız zaman bütçeniz ve enerjiniz boşa harcanmış olur. Böyle bir durumda, markanızı asıl kitlesine ulaştırma şansını kaçırabilir ve ürün satışlarınızın düşük seviyelerde kalmasına sebep olabilirsiniz.

Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kişilerin ortak özelliklerini belirleyerek bu konuda hata yapma ihtimalinizi ciddi oranda düşürebilirsiniz. Başka bir ifadeyle bir tüketici personası yaratarak doğru gruplara hitap etmeniz mümkündür. Markanızı potansiyel tüketicilerinizle buluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri “Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesindeki Teknik Hatalar ve İçerik Hataları

E-ticaret siteniz, tüketicinin markanızın hizmetini deneyimlediği bir mecradır. Söz konusu platform; ofis, mağaza ve showroom gibi tüketiciyle firmanın bir araya geldiği fiziksel ortamlar kadar önemlidir. E-ticaret sitesindeki teknik hatalar, kullanıcının kötü bir deneyim yaşamasına sebep olur ve marka imajınızı olumsuz yönde etkiler.

Teknik değerlendirme aşamasını atlayarak faaliyete geçmek, e-ticarette yapılan hatalar arasındadır. Sanal mağazalar, eş zamanlı ve entegre çalışan sistemlerden oluşur. Söz konusu sistemlerde küçük veya büyük çaplı teknik sorunlar görülmesi normaldir. Yayın aşamasından önce çeşitli testler yaparak bu aksaklıkları saptayıp gidermek mümkündür. Tüketicinin alışveriş deneyimi esnasında bir sorunla karşılaşması, örneğin ürünün detaylarını görüntüleyememesi, büyük bir problem yaratır. Böyle bir durumda kullanıcının ilgisini başka bir markaya yönlendirmesi olasıdır. Bunun gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için e-ticaret siteleri, teknik yeterliliğe sahip olduğu kanıtlanmadan açılmamalıdır.

İçerik stratejisindeki eksiklikler, e-ticaret sitesindeki teknik hatalar kadar önemlidir. Markanızın rakipleri arasından sıyrılması için tüketiciyi bilgilendiren yazılı içerikler üretmeniz gerekir. Stratejiden uzak ve plansız bir içerik planı, operasyonlarınızı kötü etkileyebilir. “Blog Yazıları ve Stratejilerindeki Hatalar” başlıklı içeriğimize göz atarak bu konuya dair ihtiyaç duyguduğunuz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Site Tasarımında Yapılan Hatalar

Site tasarımı, kullanıcı deneyiminin önemli ögelerinden biridir. Tüketiciye hızlı, pratik ve güvenli alışveriş olanağı sağlayan sitelerin tercih edilme oranları diğerlerine göre daha yüksektir. Minimal olmayan ve göz yorucu detaylarla dolu bir tasarım, satış yaptığınız online mecraya yönelik ilgiyi azaltır. Böyle bir durumda başarılı bir reklam çalışması yapıp sitenize trafik sağlasanız bile satın miktarları düşük kalır

Ürünlerin öne çıkarılmadığı site tasarımlarını tercih etmek e-ticarette yapılan hatalardan biridir. Tüketicilerin ürünlerinizi ana sayfada görüntülemesi gerekir. Söz konusu sayfayı bir mağazanın vitrine benzetmek yanlış olmaz. Vitrini yeterince zengin olmayan bir dükkânın tüketicinin ilgisini çekmesi elbette zorlaşır. Minimal ve fonksiyonel bir site dizaynını kullanarak bu tür sorunlardan kaçınabilirsiniz. Tüketicilerinize iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri “E-ticaret Site Tasarımı” başlıklı içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hataları

SEO çalışmalarını önemsemeden faaliyet yürütmek, e-ticarette yapılan hatalar arasındadır. Arama motorlarının tüketici davranışları üzerindeki oldukça yüksektir. Birçok kullanıcı, herhangi bir ürüne veya hizmete ihtiyaç duyduğunda söz konusu mecralar üzerinden arama yapar. Bu tür aramaların sonuçlarında üst sıralarda yer almadığınız takdirde tüketicinin size ulaşması ve markanızı tercih etmesi zor olur.

Sitenizin teknik ve içerik açısından eksik olması, SEO çalışmalarında da dezavantaj yaratır. Google başta olmak üzere arama motorlarının algoritması, aratılan terimlerle ilgili en iyi sonuçları verme mantığıyla çalışır. Anahtar kelimelerdeki rekabet gücünüzü artıracak SEO çalışmaları yaparken şu hususlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Site açılış hızı
  • İçerik yönetimi
  • İçerik yayınlama sıklığı
  • İçeriklerin özgünlüğü ve kalitesi
  • Sitenin görsel tasarımı
  • Link şeması

Yukarıdaki hususlara dikkat ederek e-ticaret sitenizin arama motorlarında görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Etkin bir SEO çalışması yürütmek, ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kitlenin markanızla daha kolay buluşmasını sağlar. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için “SEO Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Ürün Açıklamalarını ve Görsellerini Eksik Hazırlamak

Sitenize ürün yüklerken açıklama ve görsel konularına dikkat etmemek e-ticarette en sık yapılan hatalardandır. Başarılı satış rakamları elde etmenin yolu ikna edici olmaktan geçer. Tüketiciyi ikna etmek için ise içeriklere ve görsellere önem vermeniz gerekir.

Yazılan açıklamalar, ürün hakkında detaylı bilgi içermelidir. Söz konusu metinler, akıcı bir üslupla ve tüketicinin sorularını yanıtlayacak biçimde hazırlanmalıdır. Sitede ürün içeriklerinin bulunmaması veya özensiz açıklamaların bulunması, kullanıcının ilgisini başka bir firmaya yönlendirmesine sebep olur.

E-ticarette görsel uyumluluğu online satışlarda büyük bir öneme sahiptir. Tüketicinin ürünü satın alması için kalitesinden emin olması gerekir. Ürün görseli kullanmamak veya kalitesi, çözünürlüğü düşük fotoğraflar seçmek kullanıcının satın alma davranışını olumsuz etkiler. Profesyonel fotoğrafçı ve grafik tasarımcılarla çalışarak kaliteli görseller oluşturabilir ve bu sayede ikna ediciliğinizi yükseltebilirsiniz.

Stok Takibini Düzenli Hâle Getirmemek

Stok takibi, e-ticaretin önemli aşamalarından biridir. Bu konuda düzenli takip yapmadığınızda tüketici deneyiminin olumsuz etkilenmesi son derece olasıdır. Örneğin; stokta tükenmiş olan bir ürün mağazada mevcut göründüğünde ciddi bir soruna sebep olabilir. Elinizde bulunmayan bir ürünün sitenizden satın alınabilir olması, tüketici açısından mağduriyet yaratır. Böyle bir durum markanızın imajını kötü etkiler. Stok kontrol yöntemleri konusunda detaylı bilgi edinerek bu tür olumsuz ihtimallerin önüne geçebilirsiniz.

Ödeme Sistemlerinde Yetersiz Kalmak

Ödeme sistemlerinin entegrasyonu e-ticarette dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Nitelikli hizmet sunmanın yolu, tüketicilere güvenilir ve pratik ödeme olanakları sağlamaktan geçer. Ürünlerinizi almayı düşünen bir kullanıcı, ödeme yapamaması hâlinde doğrudan başka bir siteye yöneltir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için e-ticaret ödeme sistemleri entegrasyonlarını sitenizi yayınlamadan önce yapmanız gerekir.

Kargo Aşamasına Gerekli Özeni Göstermemek

Kargo konusunda gerekli önlemleri almamak e-ticarette yapılan hatalardan bir diğeridir. Ürünlerinizin zamanında ve taahhüt ettiğiniz kalitede ulaşmaması kullanıcının kötü bir deneyim yaşamasına sebep olur. Böyle bir durumda hâlihazırda markanızı tercih etmiş olan bir kullanıcı, satın alma işleminizi rakip bir siteden yapabilir. Bu tür risklerle karşılaşmamak için e-ticarette kargo gönderimi hakkında detaylı bilgi barındıran içeriğimizi okuyabilirsiniz.

E-ticarette sık yapılan hatalardan kaçınarak iş fikrinizi başarıya ulaştırmak için IdeaSoft’un altyapı paketlerinden yararlanabilirsiniz. Kullanımınıza sunduğumuz paketler, e-ticaret operasyonlarınızı bütün katmanlarıyla yürütmenize yardımcı olacak fonksiyonlara sahiptir. Altyapı sistemlerimizi kullanarak fiyatlandırma, ödeme, stok yönetimi, lojistik ve kargo gibi aşamalarının tamamını tek bir panel üzerinden başarıyla yönetebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Ödeme sayfalarında dikkati dağıtan unsurlar nelerdir?
Ödeme sayfalarında dikkati dağıtan unsurlar nelerdir?
E-ticaretteki gelirlerinizi artırabilmek için, satışlarınızı artırmanız gerekiyor. Tabii ki bunun için de sepette bırakılan ürünlerin bir hayli az ve ödeme sayfalarındaki dönüşümlerinizin de oldukça yüksek olması...
25 Kasım 2016
Ferad Osman Sali
Apple’ın pazarlama stratejisinden öğrenilebilecek 8 ders
Apple’ın pazarlama stratejisinden öğrenilebilecek 8 ders
iPhone 7’nin tanıtılmasıyla beraber Apple ile ilgili haberler de artmaya başladı. Teknoloji dünyasının merakla beklediği bu gelişmeden sonra birçok mecrada Apple ile ilgili haberler de arttı. Ancak burada ele alacağımız konu biraz...
12 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
Pazarlama İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır? Stratejleri Nelerdir?
Pazarlama İletişimi Nedir? Nasıl Yapılır? Stratejleri Nelerdir?
E-ticarete atıldığınızda, geleneksel ticaret hakkında da çok şey öğrenebilirsiniz. Ticarette temel mantık aynı olsa da e-ticaret, geleneksel ticaretin dijitalize ve daha gelişmiş hâlidir. Ortak nokta ise elbette pazarlamadır. Hem...
24 Ocak 2022
Savaş Çetinkaya
Yöresel ve Organik Ürünlerinizi İnternette Nasıl Satabilirsiniz?
Yöresel ve Organik Ürünlerinizi İnternette Nasıl Satabilirsiniz?
Yöresel ve organik ürünlerinizi internette satmak özetle organik ürün satışı yapmak istiyorum diyenler rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Siz de organik gıda satışı yapmak istiyorum diyorsanız okumaya devam edin. Ayrıca...
2 Ağustos 2017
IdeaSoft
50 büyük e-ticaret sitesinin analizinden öne çıkan önemli bilgiler
50 büyük e-ticaret sitesinin analizinden öne çıkan önemli bilgiler
Günümüzde bir e-ticaret sitesi kurmak tek başına yeterli değil, işinizi büyütmek için doğru adımları atmanız, sitenizi iyi tasarlamanız, altyapınızı iyi kurmanız gerekir. Büyük ve başarılı e-ticaret siteleri bunları iyi bir...
26 Mart 2019
Ferad Osman Sali
Clubhouse Nedir? Özellikleri Nelerdir? İşiniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?
Clubhouse Nedir? Özellikleri Nelerdir? İşiniz İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?
Sosyal medya, sosyal hayatı dijitale taşıdı ve bu taşınma işi hiç de bitecek gibi değil. Günlük hayatta fiziksel olarak yapılabilen pek çok aktivitenin sosyal medya platformları ve uygulamalar ile sanal ortamda da yapılabilmesi...
25 Şubat 2021
Savaş Çetinkaya