İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazar: IdeaSoft İçerik Ekibi
Güncellenme Tarihi: 31.03.2024
İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

Geleneksel alışveriş algısını kökten değiştiren e-ticaretin, benzer bir etkiyi ödeme sistem ve şekilleri üzerinde de yaptığı söylenebilir. İnternet üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmet satın almak ilk etapta akla kredi kartı ile ödeme yapmayı getirir. Fakat bu işlem için hem müşteri pozisyonundaki alıcıların hem de satışı yapan işletmelerin kullanabileceği pek çok alternatif ödeme yöntemi de mevcut. Alışverişin her iki tarafı için de pek çok kolaylık ve avantaj getiren bu sistemlerin en bilinenlerden biri de iyzico’dur.

iyzico Nedir?

iyzico, en özet ifade ile e-ticarette kullanılabilecek bir alternatif ödeme sistemidir. Sağladığı yapay zeka tabanlı ödeme teknolojileri ve sanal POS hizmeti ile farklı büyüklükteki şirketlerin e-ticaret faaliyetlerini daha kolay hâle getirir. Bu kolaylıklar, kısa süre içinde sistemin birçok şirket tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

2013 yılında hizmet vermeye başlayan iyzico, 2019’da bu alanın global ölçekteki en önemli aktörlerlerinden biri olan PayU tarafından satın alınmıştır. H&M, Adidas, Sahibinden.com ve Zara gibi çok önemli markalar, internet üzerinden yaptıkların satışlarda ödeme almak için bu altyapıyı kullanır. Siz de e-ticaret siteniz için entegrasyon işlemi yaparak bu ödeme yönteminin getirdiği kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

İyzico Ne İşe Yarar?

E-ticarette kullanılabilecek ödeme yöntemleri arasında yer aldığını belirttik ama bu, “iyzico ne işe yarar” sorununu karşılığını tam olarak vermiyor olabilir. Konudaki soru işaretlerini silmek adına e-ticaret şirketlerinin bu sistemi hangi şekillerde kullanılabileceğine bakalım.

Sanal POS ile ödeme

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde ödeme almak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kullanıcıların kredi ya da banka kartlarını kullanarak internet üzerinden alışveriş yapmalarını mümkün kılar. Diğer bir ifade ile iş yerleri, bu sistemi kullanarak e-ticaret ödemelerini alabilir.

iyzico tarafından sunulan sanal POS hizmeti sayesinde sadece tek bir anlaşma ile tüm kredi kartına taksitli alışveriş imkânı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında farklı para birimlerinde tahsilat yapmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sanal POS altyapısı şu para birimlerinde ödeme almanızı mümkün kılar: Dolar, Euro, Sterlin, Ruble, Norveç Kronu, İsviçre Frangı. Sanal POS sistemini API entegrasyonu ve hazır ödeme formu üzerinden sitenize ekleyebilirsiniz.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Sanal POS Nedir? Nasıl Alınır?

iyzico ile Öde

Bu metot, müşterileriniz ödeme için kullanabileceği yöntemleri kredi ya da banka kartları ile sınırlamaz; havale/EFT ve iyzico bakiye yöntemleriyle de satış yapmanızı sağlar. Böylelikle kredi kartı ya da banka hesabı kullanmayan potansiyel müşterilerinizi de internet sitenizden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu sistemin kullanıcılar açısından en büyük avantajı, alışveriş süreçlerini çok daha basitleştirmesidir.

Link ile ödeme, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için son derece ideal bir yoldur. Bu yöntemi kullanarak ürünleriniz fotoğrafları ve bilgilerinin de bulunduğu özel ödeme sayfaları oluşturabilir, bu sayfaların linklerini istediğiniz her dijital mecrada rahatça paylaşabilirsiniz. Mail order gibi uzun tahsilat süreçlerine kıyasla çok daha pratik olan bu yöntem ile başta Instagram olmak üzere sosyal medya kanalları üzerinden güvenle satış yapabilirsiniz.

Saha satışları için kullanışlı olması da link ile ödemeyi çok avantajlı kılan bir diğer detaydır. Bu sayede yanınızda POS cihazı taşımadan gittiğiniz adreslerde rahatlıkla satış yapıp ödeme alabilirsiniz. Zira bu yöntemi kullanırken iyzico İşim İçin uygulamasını yüklediğiniz telefonunuz, sizin POS cihazınıza dönüşür.

iyzico Korumalı Alışveriş ile ödeme

E-ticarete adım atan yeni firmalar için müşteri güveni ve ödeme güvenliği hayati önem taşır. iyzico korumalı alışveriş, bu iki önemli konuda ideal bir çözüm sunar. Bu sistem, yeni e-ticaret işletmelerine müşterilerine güvenli bir ödeme deneyimi sağlama olanağı verir. Sistem, alıcıların ödemelerini güvenle işlerken, kişisel bilgilerinin korunmasını garanti eder.

Ürün teslimatında herhangi bir aksilik olması durumunda iyzico müşteri hizmetleri, hızlı ve pratik çözümlerle destek sağlar. Bu, müşterilerin memnuniyetini ve sadakatini artırarak, markanızın güvenilirliğini pekiştirir.

iyzico Güvenilir midir?

E-ticarete ya da internet üzerinden alışveriş yapmaya dair en büyük çekinceler, bu konsepte duyulan güvensizlikten ileri gelir. iyzico güvenli ödeme yapmak için gerekli tüm şartları oluşturması nedeniyle hem tüketiciler hem de satıcılar için oldukça caziptir. Korumalı Alışveriş olarak adlandırılan sistem, ödeme bilgilerinin saklanmasından iade süreçlerini kolaylaştırmaya kadar tüm alışveriş sürecini daha güvenli hâle getirecek pek çok özellik barındırır. Peki Korumalı Alışveriş tam olarak ne anlama gelir?

iyzico Korumalı Alışveriş Nedir?

Korumalı alışveriş, sürecin tamamında güven ortamı yaratmak adına kurulmuş bir sistem olarak tanımlanabilir. iyzico kullanan sitelerin ödeme ekranında bulunan “korumalı alışveriş” seçeneğinin işaretlenmesi ile aktif hâle gelen bu sistem, 7/24 destek alabilmeyi olanaklı hâle getirir. Benzer şekilde bu yöntemle, bilgileri saklanan kartları kullanarak saniyeler içinde alışverişi tamamlamak ve bir sorun yaşanması hâlinde iade işlemini kolayca yapmak da mümkündür.

Korumalı Alışveriş dâhilinde kredi kartı bilgileri, PCI-DSS sertifikalı güvenlik sistemi ile korunur. Böylelikle kart bilgilerinin çalınması ya da kopyalanması gibi riskler tamamen ortadan kalkar. Sipariş sürecinde iyzico mobil uygulamasını kullanarak 7 gün 24 saat destek alabilir, işleme dair yaşadığınız problemleri en hızlı şekilde giderebilirsiniz. Özetlemek gerekirse iyzico, güvenli online alışveriş için hem satıcı hem de tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Bu konuda yazılmış rehberimizi okumak için tıklayın Müşterilerinize Güvenli Online Alışveriş Deneyimi Sunmak

iyzico’yu Kimler Kullanabilir?

Verdiğimiz bilgiler, bu sistemin kimlerce kullanılabileceğini ister istemez merak konusu hâline getirir. iyzico, kapsadığı ödeme yöntemleri ve özellikler sayesinde internet üzerinden satış yapmak isteyen bireysel ya da kurumsal her türden işletme tarafından kullanılabilir. Üstelik bunun için herhangi bir başlangıç ücreti ya da düzenli olarak sabit bir bedel ödemenize gerek yoktur. Sadece yapılan satışlar üzerinden belirli bir komisyon tahsil edilir. iyzico komisyon oranlarına yazımızın devamında detaylı olarak değineceğiz.

Bu ödeme sistemi, bireysel ya da kurumsal kimlik taşıyan ve B2B alanında 23 binden fazla işletme tarafından tercih edilmektedir. Fakat bu ödeme sisteminin kullanım alanı, söz konusu iş modeli ile sınırlı değildir. Son kullanıcıya satış yapmak, yani B2C formatında çalışırken ödeme almak için de bu sistemi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

iyzico Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreci, iyzico kontrol paneli üzerinden başlatılır. Bunun için de öncelikle bir üyeliğin başlatılmış olması gerekir. Üyelik süreci tamamlandıktan sonra kontrol panelinin sol üst kısmında bulunan “Başvuru Yap” butonuna basılarak süreç başlatılabilir. Devamında istenilen kişisel bilgilerin girilmesi ve talep edilen belgelerin sisteme yüklenmesi ile işleme devam edilir. Sonraki adımda “Hizmet Şartlarını Kabul Ediyorum" seçeneği onaylanıp “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak işlem finalize edilir.

Yapılan incelemenin ardından başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı 24 saat içinde e-posta üzerinden size bildirilir. Söz konusu başvurunun içeriğine bağlı olarak istenebilecek farklı bilgi ya da belgeler nedeniyle bu süre daha da uzayabilir.

IdeaSoft müşterileri için iyzico sanal pos başvurusu yapmak, iki taraf arasındaki iş ortaklığı sayesinde çok kolay ve hızlıdır. Eğer IdeaSoft e-ticaret altyapısı kullanıyorsanız yönetim panelinizden hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Böylelikle tüm banka kartlarından taksitli veya tek çekim ödeme almanız için sanal POS’unuz saniyeler içinde kullanıma hazır hâle gelir.

Bu noktada bireysel başvurular için ayrı paragraf açmak faydalı olacaktır. Şahıs ya da sermaye şirketi bulunmayan, diğer bir ifade ile tüzel kişiliğe sahip olmayan kişiler de iyzico üyelik başvurusu yapabilir. Bireysel üyeler sadece link ile ödeme özelliğinden yararlanabilir. Bu tür üyelikler için başvuru sahiplerinden imza sirküleri ve vergi levhası gibi belgeler istenmez.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

iyzico başvurusu esnasında sisteme birtakım belgeler yüklemeniz gerekir. Fakat bu belgeleri ayrıca kargo ya da benzeri bir yolla şirkete ulaştırmak gibi bir sorumluluğunuz yoktur. Başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • İmza sirküleri ya da beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Şirket ortaklarına ait kimlik fotokopileri
 • Şirkete kadar IBAN numarasının yer aldığı hesap cüzdanının ön yüzü ya da bankadan aldığınız, bu bilgiyi içeren herhangi bir belge

Bu belgelere sahip olmak üyelik için yeterli değildir. Başvuru sahipleri tarafından karşılanması gereken bazı iyzico şartları da vardır. Söz konusu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • iyzico kullanılacak web sitesinin ürünler ve fiyat bilgilerini içerecek şekilde kullanıma hazır olması
 • Sitede Hakkımızda” ve “İletişim” sayfaları ile gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi, teslimat ve iade şartlarına dair bilgilerin bulunması
 • Ödeme sayfasında SSL sertifikası olması
 • Satılmakta olan ürünlere yönelik gerekli lisans ve belgeleri almış olmak
 • “iyzico ile Öde”, Visa ve Mastercard logolarına sitede yer vermek

Bu şartları karşılamanız başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelmez. Başvurunuz, servis sağlayıcının politikalarıyla çelişen durumların tespit edilmesi hâlinde reddedilebilir.

IdeaSoft ile iyzico posunuz anında aktif!

IdeaSoft e-ticaret altyapısı kullanan e-ticaret siteleri kolayca sanal pos aktivasyonunu yönetim paneli içerisinden otomatik olarak yapabilir. IdeaSoft kullanıcılarına özel oranlar ve avantajlar ile ilgili iyzico ile iletişime geçebilirsiniz.

iyzico Nasıl Kullanılır?

iyzico alışveriş yapmak için kullanabileceğiniz son derece kolay bir yöntemdir. Bu sistemi kullanmak için yapmanız gereken, ödeme aşamasında “iyzico ile Öde” seçeneğini seçmektir. Tabii bu seçeneğin aktif olabilmesi için alışveriş yaptığınız site ya da platformun da bu özelliği destekliyor olması gerekir.

iyzico ile Ödeme Nasıl Yapılır?

“iyzico ödeme nedir?” sorusuna tek bir cevap zordur. Aynısı “iyzico ödeme nasıl yapılır?” için de geçerlidir. Zira bu sistem, üç farklı şekilde ödeme yapmanızı mümkün kılar. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz iyzico ödeme yöntemleri ve bu yöntemlerin temel özellikleri şunlardır:

 • iyzico bakiyesi: iyzico, bir banka hesabı gibi içinde bakiye bulundurulmasına da izin veren bir sistemdir. Bu hesaba istenilen zaman para yüklenebilir ya da hesaptaki tutar, IBAN vasıtasıyla bankaya aktarılabilir. Hesaptaki bakiye yardımıyla iyzico, cüzdan gibi de işlev görür ve buradaki para ile alışveriş yapılabilir.
 • Saklı kart veya kredi kartı: Kart tanımlama ve saklama, iyzico kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Bu özellik sayesinde hâlihazırda kullanmakta olduğumuz kredi kartlarınızı uygulamaya tanımlayabilir ve bu kartları alışverişlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Saklı kart, iyzico mobil ödeme olarak da tanımlanabilir.
 • Havale/EFT: Bakiyenizi ya da kartlarınızı kullanmak istemediğiniz durumlarda iyzico üzerinden EFT ya da havale yaparak da ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
iyzico banner aninda sanal pos

iyzico Komisyon Oranları Nedir?

Bu sistem, üye iş yerlerinden işlem başına bir komisyon ve sabit bir ücret alır. 2024 yılı itibariyle komisyon oranı %3,99’dan başlar; işlem ücreti ise 0,25 TL’dir. Ayrıca şirketiniz için özel teklif almanız da mümkündür. Eğer IdeaSoft e-ticaret paketleri kullanıyorsanız zaten yönetim panelinizden otomatik olarak sanal pos başvurusu yapabilir, daha uygun oranlar ile çalışabilirsiniz.

iyzico Kullanmanın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Bu ödeme sistemi, internet üzerinden alışveriş yapan kişilere pek çok avantaj ve kolaylık sağlar. Bu kolaylıkları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Alışveriş adımların çok daha pratik hâle getirir.
 • Banka hesabı olmadan alışveriş yapmayı mümkün kılar.
 • Sunulan 7/24 canlı destek ile sorunlar en kısa sürede çözülür.
 • İptal ve iade süreçlerini kolaylaştırır.
 • Ödeme bilgilerinin güvenliğini sağlar.

Bu ödeme sisteminin sağladığı daha pek çok kolaylıklardan söz edilebilir. Tüm bu avantajlardan faydalanmak için iyzico’yu ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

iyzico ve E-Ticaret Yapmanın Ayrıcalıkları Nelerdir?

Bu ödeme yöntemi sadece tüketicilere değil, e-ticaret yapan şirketler için de son derece avantajlıdır. iyzico e-ticaret alanında size aşağıdaki gibi ayrıcalıklar sağlar:

 • Müşterilerinize taksitli alışveriş imkânı sunabilirsiniz.
 • Belirli bir sabit ücret ödemeniz gerekmez.
 • Farklı para birimleriyle ödeme alabilmeniz sayesinde e-ihracat için uygun şartlara sahip olursunuz.
 • Müşterileriniz ödeme işlemlerini kolayca ve güvenli şekilde yapabilir. Bu da sizin satış rakamlarınıza ve müşteri memnuniyeti düzeyinize yansır.
 • Alternatif ödeme yöntemlerine sitenizde yer vermeniz kolaylaşır.

Türkiye’nin lider e-ticaret altyapısı IdeaSoft, iyzico ödeme sistemleri ve servisleri ile tam entegre çalışır. Böylece e-ticaret sitenizi hemen iyzico ile entegre hale getirebilir, yukarıdaki hizmetlerden ve diğer pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz.

iyzico Komisyon Oranları Nedir?

iyzico, üye iş yerlerinden işlem başına bir komisyon ve sabit bir ücret alır. 2024 yılı itibariyle komisyon oranı %3,99’dan başlar; işlem ücreti ise 0,25 TL’dir.

iyzico'nun Sahibi Kimdir?

2013 yılında hizmet vermeye başlayan iyzico, 2019’da bu alanın global ölçekteki en önemli aktörlerlerinden biri olan PayU tarafından satın alınmıştır.

Iyzico Hangi Bankalar iİle Çalışıyor?

iyzico'da şu anda Bonus, World, Maximum, CardFinans, Paraf, Axess ve Advantage kredi kartları ile taksitli olarak ödeme alınabilmektedir.

iyzico & IdeaSoft Entegrasyonu Var mı?

iyzico ile IdeaSoft altyapıları 10 yılı aşkın süredir vardır ve aktif olarak çalışmaktadır. IdeaSoft müşterilerine özel avantajlar da sunulmaktadır.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
IdeaSoft İçerik Ekibi
IdeaSoft İçerik Ekibi

E-ticaret Danışmanı

IdeaSoft içerik ekibi tarafından oluşturulan içerikler için tanımlanan yazardır. İçeriklerimizin tamamı için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler