İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

26 Mart 2022
Markethinkers
İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

Geleneksel alışveriş algısını kökten değiştiren e-ticaretin, benzer bir etkiyi ödeme sistem ve şekilleri üzerinde de yaptığı söylenebilir. İnternet üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmet satın almak ilk etapta akla kredi kartı ile ödeme yapmayı getirir. Fakat bu işlem için hem müşteri pozisyonundaki alıcıların hem de satışı yapan işletmelerin kullanabileceği pek çok alternatif ödeme yöntemi de mevcut. Alışverişin her iki tarafı için de pek çok kolaylık ve avantaj getiren bu sistemlerin en bilinenlerden biri de iyzico’dur. Peki iyzico nedir?

iyzico Nedir?

iyzico, en özet ifade ile e-ticarette kullanılabilecek bir alternatif ödeme sistemidir. Sağladığı yapay zeka tabanlı ödeme teknolojileri ve sanal POS hizmeti ile farklı büyüklükteki şirketlerin e-ticaret faaliyetlerini daha kolay hâle getirir. Bu kolaylıklar, kısa süre içinde sistemin birçok şirket tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. 2013 yılında hizmet vermeye başlayan iyzico, 2019’da bu alanın global ölçekteki en önemli aktörlerlerinden biri olan PayU tarafından satın alınmıştır. H&M, Adidas, Sahibinden.com ve Zara gibi çok önemli markalar, internet üzerinden yaptıkların satışlarda ödeme almak için bu altyapıyı kullanır. Siz de e-ticaret siteniz için iyzico entegrasyon işlemi yaparak bu ödeme yönteminin getirdiği kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

İyzico Ne İşe Yarar?

E-ticarette kullanılabilecek ödeme yöntemleri arasında yer aldığını belirttik ama bu, “iyzico ne işe yarar” sorununu karşılığını tam olarak vermiyor olabilir. Konudaki soru işaretlerini silmek adına e-ticaret şirketlerinin bu sistemi hangi şekillerde kullanılabileceğine bakalım.

Sanal POS

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde ödeme almak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kullanıcıların kredi ya da banka kartlarını kullanarak internet üzerinden alışveriş yapmalarını mümkün kılar. Diğer bir ifade ile iş yerleri, bu sistemi kullanarak e-ticaret ödemelerini alabilir.

iyzico tarafından sunulan sanal POS hizmeti sayesinde sadece tek bir anlaşma ile tüm kredi kartına taksitli alışveriş imkânı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında farklı para birimlerinde tahsilat yapmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. iyzico POS şu para birimlerinde ödeme almanızı mümkün kılar: Dolar, Euro, Sterlin, Ruble, Norveç Kronu, İsviçre Frangı. Sanal POS sistemini API entegrasyonu ve hazır ödeme formu üzerinden sitenize ekleyebilirsiniz.

iyzico ile Öde

Bu metot, müşterileriniz ödeme için kullanabileceği yöntemleri kredi ya da banka kartları ile sınırlamaz; havale/EFT ve iyzico bakiye yöntemleriyle de satış yapmanızı sağlar. Böylelikle kredi kartı ya da banka hesabı kullanmayan potansiyel müşterilerinizi de internet sitenizden alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz. iyzico ile ödemenin kullanıcılar açısından en büyük avantajı, alışveriş süreçlerini çok daha basitleştirmesidir. Bir alışveriş için ortalama 120 karakter girilmesi gerekir. iyzico, bu gerekliği ortadan kaldırır, satın alma sürecini sadece birkaç tıka indirger. Bu kolaylık da müşteri memnuniyetini ve dönüşüm oranını gözle görülür oranda artırır.

Link ile Ödeme

Link ile ödeme, özellikle e-ticarete yeni başlayanlar için son derece ideal bir yoldur. Bu yöntemi kullanarak ürünleriniz fotoğrafları ve bilgilerinin de bulunduğu özel ödeme sayfaları oluşturabilir, bu sayfaların linklerini istediğiniz her dijital mecrada rahatça paylaşabilirsiniz. Mail order gibi uzun tahsilat süreçlerine kıyasla çok daha pratik olan bu yöntem ile başta Instagram olmak üzere sosyal medya kanalları üzerinden güvenle satış yapabilirsiniz.

Saha satışları için kullanışlı olması da link ile ödemeyi çok avantajlı kılan bir diğer detaydır. Bu sayede yanınızda POS cihazı taşımadan gittiğiniz adreslerde rahatlıkla satış yapıp ödeme alabilirsiniz. Zira bu yöntemi kullanırken iyzico İşim İçin uygulamasını yüklediğiniz telefonunuz, sizin POS cihazınıza dönüşür.

iyzico Güvenilir midir?

E-ticarete ya da internet üzerinden alışveriş yapmaya dair en büyük çekinceler, bu konsepte duyulan güvensizlikten ileri gelir. iyzico güvenli ödeme yapmak için gerekli tüm şartları oluşturması nedeniyle hem tüketiciler hem de satıcılar için oldukça caziptir. Korumalı Alışveriş olarak adlandırılan sistem, ödeme bilgilerinin saklanmasından iade süreçlerini kolaylaştırmaya kadar tüm alışveriş sürecini daha güvenli hâle getirecek pek çok özellik barındırır. Peki Korumalı Alışveriş tam olarak ne anlama gelir?

iyzico Korumalı Alışveriş Nedir?

Korumalı alışveriş, sürecin tamamında güven ortamı yaratmak adına kurulmuş bir sistem olarak tanımlanabilir. iyzico kullanan sitelerin ödeme ekranında bulunan “korumalı alışveriş” seçeneğinin işaretlenmesi ile aktif hâle gelen bu sistem, 7/24 destek alabilmeyi olanaklı hâle getirir. Benzer şekilde bu yöntemle, bilgileri saklanan kartları kullanarak saniyeler içinde alışverişi tamamlamak ve bir sorun yaşanması hâlinde iade işlemini kolayca yapmak da mümkündür.

Korumalı Alışveriş dâhilinde kredi kartı bilgileri, PCI-DSS sertifikalı güvenlik sistemi ile korunur. Böylelikle kart bilgilerinin çalınması ya da kopyalanması gibi riskler tamamen ortadan kalkar. Sipariş sürecinde iyzico mobil uygulamasını kullanarak 7 gün 24 saat destek alabilir, işleme dair yaşadığınız problemleri en hızlı şekilde giderebilirsiniz. Özetlemek gerekirse iyzico, güvenli online alışveriş için hem satıcı hem de tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar.

iyzico’yu Kimler Kullanabilir?

Verdiğimiz bilgiler, bu sistemin kimlerce kullanılabileceğini ister istemez merak konusu hâline getirir. iyzico, kapsadığı ödeme yöntemleri ve özellikler sayesinde internet üzerinden satış yapmak isteyen bireysel ya da kurumsal her türden işletme tarafından kullanılabilir. Üstelik bunun için herhangi bir başlangıç ücreti ya da düzenli olarak sabit bir bedel ödemenize gerek yoktur. Sadece yapılan satışlar üzerinden belirli bir komisyon tahsil edilir. iyzico komisyon oranlarına yazımızın devamında detaylı olarak değineceğiz.

Bu ödeme sistemi, bireysel ya da kurumsal kimlik taşıyan ve B2B alanında 23 binden fazla işletme tarafından tercih edilmektedir. Fakat bu ödeme sisteminin kullanım alanı, söz konusu iş modeli ile sınırlı değildir. Son müşteriye satış yapmak, yani B2C formatında çalışırken ödeme almak için de bu sistemi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

iyzico Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreci, iyzico kontrol paneli üzerinden başlatılır. Bunun için de öncelikle bir üyeliğin başlatılmış olması gerekir. Üyelik süreci tamamlandıktan sonra kontrol panelinin sol üst kısmında bulunan “Başvuru Yap” butonuna basılarak süreç başlatılabilir. Devamında istenilen kişisel bilgilerin girilmesi ve talep edilen belgelerin sisteme yüklenmesi ile işleme devam edilir. Sonraki adımda “iyzico Hizmet Şartlarını Kabul Ediyorum" seçeneği onaylanıp “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak işlem finalize edilir.

Yapılan incelemenin ardından başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı 24 saat içinde e-posta üzerinden size bildirilir. Söz konusu başvurunun içeriğine bağlı olarak istenebilecek farklı bilgi ya da belgeler nedeniyle bu süre daha da uzayabilir.

IdeaSoft müşterileri için iyzico başvurusu yapmak, iki taraf arasındaki iş birliği sayesinde çok daha kolay ve hızlıdır. Eğer IdeaSoft e-ticaret altyapısı kullanıyorsanız panelinizdeki iyzico sekmesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Böylelikle Axess, World, Bonus, CardFinans, Paraf, Maximum, Bankkart ve Advantage kart aileleriyle ödeme alabileceğiniz sanal POS’unuz saniyeler içinde kullanıma hazır hâle gelir.

Bu noktada bireysel başvurular için ayrı paragraf açmak faydalı olacaktır. Şahıs ya da sermaye şirketi bulunmayan, diğer bir ifade ile tüzel kişiliğe sahip olmayan kişiler de iyzico üyelik başvurusu yapabilir. Bireysel üyeler sadece link ile ödeme özelliğinden yararlanabilir. Bu tür üyelikler için başvuru sahiplerinden imza sirküleri ve vergi levhası gibi belgeler istenmez.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

iyzico başvurusu esnasında sisteme birtakım belgeler yüklemeniz gerekir. Fakat bu belgeleri ayrıca kargo ya da benzeri bir yolla şirkete ulaştırmak gibi bir sorumluluğunuz yoktur. Başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır:

 • İmza sirküleri ya da beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Şirket ortaklarına ait kimlik fotokopileri
 • Şirkete kadar IBAN numarasının yer aldığı hesap cüzdanının ön yüzü ya da bankadan aldığınız, bu bilgiyi içeren herhangi bir belge

Bu belgelere sahip olmak üyelik için yeterli değildir. Başvuru sahipleri tarafından karşılanması gereken bazı iyzico şartları da vardır. Söz konusu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • iyzico kullanılacak web sitesinin ürünler ve fiyat bilgilerini içerecek şekilde kullanıma hazır olması
 • Sitede Hakkımızda” ve “İletişim” sayfaları ile gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi, teslimat ve iade şartlarına dair bilgilerin bulunması
 • Ödeme sayfasında SSL sertifikası olması
 • Satılmakta olan ürünlere yönelik gerekli lisans ve belgeleri almış olmak
 • “iyzico ile Öde”, Visa ve Mastercard logolarına sitede yer vermek

Bu şartları karşılamanız başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelmez. Başvurunuz, servis sağlayıcının politikalarıyla çelişen durumların tespit edilmesi hâlinde reddedilebilir.

iyzico Nasıl Kullanılır?

iyzico alışveriş yapmak için kullanabileceğiniz son derece kolay bir yöntemdir. Bu sistemi kullanmak için yapmanız gereken, ödeme aşamasında “iyzico ile Öde” seçeneğini seçmektir. Tabii bu seçeneğin aktif olabilmesi için alışveriş yaptığınız site ya da platformun da bu özelliği destekliyor olması gerekir.

iyzico ile Ödeme Nasıl Yapılır?

“iyzico ödeme nedir?” sorusuna tek bir cevap zordur. Aynısı “iyzico ödeme nasıl yapılır?” için de geçerlidir. Zira bu sistem, üç farklı şekilde ödeme yapmanızı mümkün kılar. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanabileceğiniz iyzico ödeme yöntemleri ve bu yöntemlerin temel özellikleri şunlardır:

 • iyzico bakiyesi: iyzico, bir banka hesabı gibi içinde bakiye bulundurulmasına da izin veren bir sistemdir. Bu hesaba istenilen zaman para yüklenebilir ya da hesaptaki tutar, IBAN vasıtasıyla bankaya aktarılabilir. Hesaptaki bakiye yardımıyla iyzico, cüzdan gibi de işlev görür ve buradaki para ile alışveriş yapılabilir.
 • Saklı kart: Kart tanımlama ve saklama, iyzico kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Bu özellik sayesinde hâlihazırda kullanmakta olduğumuz kredi kartlarınızı uygulamaya tanımlayabilir ve bu kartları alışverişlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Saklı kart, iyzico mobil ödeme olarak da tanımlanabilir.
 • Havale/EFT: Bakiyenizi ya da kartlarınızı kullanmak istemediğiniz durumlarda iyzico üzerinden EFT ya da havale yaparak da ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

iyzico Komisyon Oranları Nedir?

Bu sistem, üye iş yerlerinden işlem başına bir komisyon ve sabit bir ücret alır. Komisyon oranı %2,99’dan başlar; işlem ücreti ise 0,25 TL’dir. Ayrıca şirketiniz için özel teklif almanız da mümkündür.

iyzico Kullanmanın Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Bu ödeme sistemi, internet üzerinden alışveriş yapan kişilere pek çok avantaj ve kolaylık sağlar. Bu kolaylıkları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Alışveriş adımların çok daha pratik hâle getirir.
 • Banka hesabı olmadan alışveriş yapmayı mümkün kılar.
 • Sunulan 7/24 canlı destek ile sorunlar en kısa sürede çözülür.
 • İptal ve iade süreçlerini kolaylaştırır.
 • Ödeme bilgilerinin güvenliğini sağlar.

Bu ödeme sisteminin sağladığı daha pek çok kolaylıklardan söz edilebilir. Tüm bu avantajlardan faydalanmak için iyzico’yu ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

iyzico ve E-Ticaret Yapmanın Ayrıcalıkları Nelerdir?

Bu ödeme yöntemi sadece tüketicilere değil, e-ticaret yapan şirketler için de son derece avantajlıdır. iyzico e-ticaret alanında şunlar gibi ayrıcalıklar sağlar:

 • Müşterilerinize taksitli alışveriş imkânı sunabilirsiniz.
 • Belirli bir sabit ücret ödemeniz gerekmez.
 • Farklı para birimleriyle ödeme alabilmeniz sayesinde e-ihracat için uygun şartlara sahip olursunuz.
 • Müşterileriniz ödeme işlemlerini kolayca ve güvenli şekilde yapabilir. Bu da sizin satış rakamlarınıza ve müşteri memnuniyeti düzeyinize yansır.
 • Alternatif ödeme yöntemlerine sitenizde yer vermeniz kolaylaşır.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft, iyzico ödeme sistemlerini destekler. Böylelikle internet sitenizi kısa sürede bu sistem ile uyumlu hâle getirebilir, yukarıda saydığımız ayrıcalıklardan ve diğer pek çok avantajdan yararlanabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer yazılar

Dijital Cüzdan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Dijital Cüzdan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Temassız ödeme ve online ödeme alışkanlıkları her geçen gün biraz daha artıyor. Tüketiciler, dijital çağın getirdiği hız ve pratiklik ihtiyacını, alışveriş sürecinde bu tip ödeme yöntemleri ile karşılıyor. Dijital cüzdan...
14 Mart 2022
Markethinkers
İnternetten ürün satmak isteyenler için yol haritası
İnternetten ürün satmak isteyenler için yol haritası
İnternetten ürün satmak istiyorum ya da internetten mal satmak istiyorum diyenler esatış nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyor. İnternetten satış işini online satış platformlarına taşımak isteyenler için yol haritası...
5 Ocak 2020
Savaş Çetinkaya
A/B testi nedir ve e-ticaret için önemi
A/B testi nedir ve e-ticaret için önemi
A/B testi nedir ve e-ticaret firmaları için A/B testi neden önemlidir? A/B testleri ne için yapılır? A/B testi nasıl yapılır? Bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda. Rehber yazılarımızda sıkça A/B testlerinden bahsediyoruz....
24 Eylül 2016
Sinan Oypan
E-ticaretteki ilk satışlarınızı yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları
E-ticaretteki ilk satışlarınızı yapmak için yararlanabileceğiniz ipuçları
Bir e-ticaret sitesi kurmak ve ürünlerinizi sergilemek oldukça kolay bir işlem; ancak satış yapmaya başlamak ve markanızı duyurmak ne yazık ki o kadar kolay değil. İlk satışları yapmak ilk etapta zor bir süreçtir ve bunun için bir...
4 Ocak 2018
Sinan Oypan
E-ticarette lojistik yönetimi nedir ve neden önemlidir?
E-ticarette lojistik yönetimi nedir ve neden önemlidir?
Online bir mağaza sahibi olduğunuzda, sadece ürünlerinizi site üzerinde sergilemeniz ve müşterilerle iletişime geçerek, pazarlama çalışmaları yapmanız yeterli değildir. Tüm bu çalışmaların başarılı bir şekilde...
16 Şubat 2018
Sinan Oypan
E-ticaret siteniz için blog yazmaya başlarken neler yapmalısınız?
E-ticaret siteniz için blog yazmaya başlarken neler yapmalısınız?
İçerik pazarlama e-ticaret firmaları için büyük önem taşıyan pazarlama faaliyetlerinden biri ve bunu en iyi şekilde yapabilmek için e-ticaret firmanız için bir blog oluşturmanız gerekiyor. Türkiye’deki e-ticaret sitelerinin en...
12 Temmuz 2016
Sinan Oypan
E-ticarette yaz sezonu için pazarlama taktikleri
E-ticarette yaz sezonu için pazarlama taktikleri
Yaz sezonu genellikle birçok sektörde durgun geçse de bu sezonu hareketlendirmek için de bir takım çalışmalar yapılabilir. Yaz sezonu sürecinde tüketicilerin aralıklı olarak tatile çıkmaları, sektörlerin durgunlaşmasına neden...
2 Temmuz 2019
Sinan Oypan
2019’da satış sonrası hizmetlerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?
2019’da satış sonrası hizmetlerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?
E-ticarette kaliteli bir müşteri desteği sunmak oldukça önemli. Müşteri desteğinde hem satış öncesi hem de satış sonrası hizmetler üzerinde durulması gereken konular arasında yer almakta. Sadece satış öncesi desteğe odaklanmak...
29 Aralık 2018
Sinan Oypan
Marka bilinirliğini artırmada doğru bilinen yanlışlar
Marka bilinirliğini artırmada doğru bilinen yanlışlar
E-ticarette marka bilinirliğini artırmak, rekabetten sıyrılıp yeni müşterilere ulaşma ve gelirleri artırma konusunda oldukça önemlidir. Tabii ki bunu yapabilmek için de farklı kanallarda çalışmalar yapmak, bir dijital pazarlama...
23 Eylül 2016
Sinan Oypan
Mobil site optimizasyon teknikleri
Mobil site optimizasyon teknikleri
Mobil site optimizasyon teknikleri, sitenizin mobile uyumluluğunu sağlamak ve mobildeki kullanıcı deneyimini artırmak için önemlidir. Kullanıcılar günümüzde web sitelerini mobil cihazlarından ziyaret ettikleri için mobile uyumluluk...
10 Haziran 2020
Sinan Oypan
Bir dijital ajans ile çalışmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?
Bir dijital ajans ile çalışmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?
E-ticaret sitenizin dijital pazarlama ve diğer reklam çalışmalarını yapması için bir dijital ajans ile çalışmak isteyebilirsiniz. Dijital ajanslar, size yol gösterdikleri gibi, pazarlama ve reklam işlerinizi de sizin için...
7 Ocak 2019
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizde blog içerikleri üretmeniz için 6 önemli sebep
E-ticaret sitenizde blog içerikleri üretmeniz için 6 önemli sebep
Blog içerikleri üretmek e-ticaret firmaları için birçok önemli bir görevi üstlenmekte. Ancak birçok firma içerik pazarlama çalışmaları yapmak yerine farklı pazarlama kanallarına yöneliyor. Günümüzde kullanıcıların blog...
12 Haziran 2018
Sinan Oypan
Detaylı Bilgi İçin Arayın