Avustralya’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Avustralya’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret, her geçen gün daha önemli hâle gelen ve pek çok girişimcinin ilgisini çeken bir iş sahası olarak değerlendirilebilir. İnternetten ürün ya da hizmet satma fikrine dayanan bu faaliyet, ilk etapta ülke içine yönelik işlemleri getiriyor. Fakat konuya bakış açımızı biraz daha genişleterek baktığımızda bu genel eğilimin dışına çıkmak, benzer operasyonların uluslararası ölçekte de yürütülebileceğini görmek zor değil.

Avustralya, e-ticaret için uygun bir pazar olup, 26 milyon nüfusu ve yüksek online alışveriş oranı ile dikkat çeker.

Bu noktada e-ihracat yapmayı ve e-ihracat sitesi açmayı düşündüğünüz ülkeye özel olarak eğilmek; oranın vergi süreçlerine, müşteri davranışlarına ve diğer detaylara bakmak faydalı birçok avantajı beraberinde getirir. Bu yazımızda Avustralya ihracat konusuna dair sıkça sorulan sorulara yanıt arayacağız.

ihracat yapmak

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Avustralya'ya E-ihracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Avustralya, 2022 yılı itibarıyla yaklaşık 26 milyonluk nüfusa sahip bir ülke. takeatumble.com.au internet sitesinde yer alan verilere göre ülkedeki 9,1 milyon hane, 2021 yılında online alışveriş yapmış durumda. Avustralya gayrisafi millî hasılasının %2’lik bir kısmını da e-ticaret sektörü oluşturuyor.

Avustralya'ya e-ihracat için web sitenizin İngilizce dilini desteklemesi ve Avustralya Doları ile ödeme kabul etmesi gerekir.

Bu verilerden hareketle, ülkenin internet üzerinden satış yapmaya son derece uygun olduğu çıkarımını yapmak mümkün. Söylediklerimize bir de burada yaşayan Türklerin sayısının yüksekliğini eklersek Avustralya ihracatının ne denli avantajlı bir ticari hamle olacağı rahatça görülebilir. Zira bu ülkedeki Türklerin, özlemini duydukları ürünleri internet üzerinden satın almak isteyeceklerine minvalin bir akıl yürütme çok da hatalı olamaz.

Avustralya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Avustralya'ya ihracat nasıl yapılır sorusuna e-ticaret çerçevesinde iki farklı cevap verilebilir: Kendi internet sitenizden ya da sanal pazar yeri platformları üzerinden. Bu yöntemlere geçmeden önce bu konuya dair detaylı bilgilere E-ihracat Nedir? başlıklı içeriğimizden ulaşabileceğinizi belirtelim.

avustralyaya ihracat yapmak

İnternet üzerinden satış yapmak amacıyla açtığınız web sitesinin İngilizce dilini desteklemesi, Avustralya’yı kapsayacak bir e-ihracat operasyonun olmazsa olmazıdır. Belki kullanıcılar web tarayıcıların çeviri özelliği sayesinde sitenizde yazanları, en karlı ihracat ürünlerine dair bilgileri anlayabilir ama bu, güven ortamının oluşmasını sağlamaz.

Bir e-ticaret sitesinin yerelleştirmesi, sadece dil çevirisiyle sınırlı bir konu değildir. Söz konusu platform, aynı zamanda o ülkenin para birimini ve sıklıkla tercih edilen ödeme yöntemlerini de desteklemelidir. Dolayısıyla internet sitenizin Avustralya Doları ile yapılan ödemeleri kabul eden bir altyapıya sahip olması gerekir.

Bu ülkede yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği e-ihracat ödeme şekilleri arasında başı, banka kartları ve PayPal çeker. PayPal, ülkemizde kullanılamadığından sitenizin, müşterilerin kredi kartı bilgilerini vermekten çekinmeyecekleri bir yapıya sahip olması büyük önem taşır. Bunu sağlamak adına güvenlik sertifikası ve rozetlerine yer vermeniz faydalı olacaktır. Farklı para birimleri ve ödeme yöntemlerine uyumu bir internet siteniz olmasını, böylece yurt dışına satış yapabilmeyi istiyorsanız IdeaSoft’un IdeaExport isimli e-ithalat modülünü tercih edebilirsiniz.

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Avustralya’ya ihracat yapan firmalar, süreçleri sanal pazar yerleri üzerinden de yürütebilir. Amazon, eBay ya da Etsy gibi tüm dünyada önemli kullanıcı kitlesine sahip platformlar, güven bariyerini aşmanız konusunda size yardımcı olur. Fakat bu sistemlerin yoğun bir rekabete sahne olduğunu ve yapılan satışlardan komisyon aldığını da unutmamak gerek.

yurtdışına satış yapmak

Avustralya'ya E-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avustralya ihracat işlemleri için gerekli belgeler, yapılan işlemin hacmine göre değişiklik gösterir. Klasik bir yurt dışı satışı için şu evraklar istenir:

 • Gümrük Giriş Beyannamesi
 • Konşimento
 • Fatura
 • Sigorta evrakları gibi diğer belgeler

Avustralya’da yürürlükte olan kurallar gereği, ülkeye yurt dışında gelen ürünlerin girmesi için özel bir fatura ve konşimento türü talep edilmez. Bilinen tipteki ticari faturalar yeterlidir.

Avustralya’ya ihracat yaparken gerekli belgeler arasında gümrük giriş beyannamesi, konşimento, fatura ve sigorta evrakları bulunur.

Bu saydıklarımız, farklı firmalara yani B2B konseptinde yapılan büyük ölçekli satışlar için geçerlidir. Son kullanıcıya yapılan satışlar, daha çok mikro ihracat kapmasına girer. Bu tür işlemler için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir:

 • Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB)
 • Ticari Fatura
 • Yurt dışı kargo teslimat belgeleri

Bir işlemin mikro ihracat sayılabilmesi için birtakım şartlara sahip olması gerekir. Bu şartlara ve bu işlemin genel yapısına yazımızın devamında değineceğiz.

Mikro ihracat işlemleri için ETGB, ticari fatura ve yurt dışı kargo teslimat belgeleri gereklidir.

Avustralya’ya E-ihracat Yapılabilecek Ürünler Hangileridir?

Avustralya ihracat ürünlerinin neler olabileceğine karar verme konusunda bu ülkenin ithal ettiği mallara göz atmak, işinizi kolaylaştırır. Bu listenin ilk sıralarında yer alan ve e-ticarete uygun olan başlıca ürün grupları şunlardır:

 • Otomotiv ve makine yedek parçaları
 • Kuru meyve ve mamülleri
 • Konfeksiyon ve hazır giyim
 • Halı
 • Fındık ve mamülleri

Tabii ki Avustralya’ya internet üzerinden satılabilecek ürünler bunlarla sınırlı değildir. Bu ülkeye internet üzerinden satış yapma noktasında karar alırken E-ihracatta En Çok Satan Ürünler başlıklı içeriğimize göz atmanız da faydalı olacaktır.

Avustralya’ya internet üzerinden satılabilecek ürünler arasında otomotiv yedek parçaları, kuru meyve, konfeksiyon ve hazır giyim, halı ve fındık mamulleri bulunur.

Avustralya’ya Satışı Yasaklı ve Kısıtlı Ürünler Hangileridir?

Avustralya'ya satışı yasak olan ürünler arasında bazı hayvanlar, deniz ürünleri, kimyasallar ve silahlar bulunur.

Avustralya’ya satışı, yasak olan ve mevzuatlar dâhilinde kısıtlanmış bazı ürün grupları vardır. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

 • Bazı hayvan, deniz ürünleri, bitkiler ve mamülleri
 • Resmî amblem ve işaretler taşıyan ürünler
 • Kimyasallar gibi sağlık açısından risk oluşturabilecek maddeler
 • Yanlış yanıltıcı işaret ve ambalajlı ürünler
 • Telif ve marka haklarıyla çelişen eden ürünler
 • Kültürel mirasla ilgili bazı ürünler
 • Karantina kontrolüne tabi ürünler
 • Ozon tabakasını inceltici maddeler
 • Silahlar
 • Narkotik ve fizyoterapik ürünler
 • Sansür kontrolüne tabi ürünler

Planlarınız içerisinde bu saydığımız gruplara yakın duran, dolayısıyla Avustralya ihracat işlemleri için sorun teşkil edebilecek ürünler varsa konuyla ilgili gümrük müşavirlerine danışabilirsiniz. Özellikle kontrole tabi ürünlerin yasal prosedürlerine dair detaylı bilgiyi bu şekilde edinmeniz mümkündür.

Avustralya’ya E-ihracat Yaparken Hangi Gönderim Sistemini Tercih Etmelisiniz?

Avustralya’ya satış yaparken tercih edilebilecek en ideal yöntemin mikro ihracat olduğu söylenebilir. Bu işlem türü; ağırlığı 300 kilogramı, değeri ise 15 bin avroyu geçmeyen ürünleri kapsar. Mikro ihracat süreçlerinde hem belgelendirme hem de taşıma adımları, bu konuda yetkilendirilmiş kargo firmaları tarafından gerçekleştirilir. Dolasısıyla sizin, evrak hazırlama gibi uzun ve meşakkati işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmaz.

Avustralya Vergi Oranları Nasıldır?

Satılan ürünlerin Avustralya'ya girmesi için gümrük vergisi ödenmesi gerekir. Bu vergilerin oranları ürün gruplarına göre değişir. Ürün grupları bazında vergi oranları şöyledir.

 • Giyim: %10
 • Ayakkabı ve ev tekstili: %5
 • Saat ve Gözlük %5
 • Spor Alet ve Aksesuarları: %5
 • Takı ve Mücevher: %5

Gümrük vergisi dışında kimi ürünler, dolaylı vergi uygulamalarına da tabidir. Satmayı düşündüğünüz ürünlere uygulanacak vergileri araştırmak ve bunları ücret şeklinde müşteriye yansıtıp yansıtmayacağınıza karar vermek, Avustralya ihracat işlemlerinin göz ardı edilmemesi gereken bir aşamasıdır.

Avustralya'da gümrük vergisi oranları ürün gruplarına göre değişir; giyim %10, ayakkabı ve ev tekstili %5, saat ve gözlük %5, spor aletleri %5, takı ve mücevher %5’tir.

Avustralya'ya e-ihracat yaparken bilmeniz gerekenler nelerdir?

Avustralya'da 26 milyonluk nüfus, 9,1 milyon hane ve e-ticaretin GSYİH'nın %2'sini oluşturduğu verilerine dayanarak, ülkenin online satış için son derece uygun olduğu söylenebilir.

Avustralya’ya e-ihracat nasıl yapılır?

Avustralya'ya e-ihracat, kendi internet sitenizden veya Amazon, eBay gibi sanal pazar yerleri üzerinden yapılabilir.

Avustralya'ya e-ihracat yapmak için gerekli belgeler nelerdir?

Mikro ihracat için ETGB, ticari fatura ve yurt dışı kargo teslimat belgeleri gereklidir. Büyük ölçekli ihracatlar için ise gümrük giriş beyannamesi, konşimento ve sigorta evrakları gerekir.

Avustralya’ya e-ihracat yapılabilecek ürünler hangileridir?

Avustralya'ya ihraç edilebilecek ürünler arasında otomotiv ve makine yedek parçaları, kuru meyve ve mamulleri, konfeksiyon ve hazır giyim, halı, fındık ve mamulleri bulunur.

Avustralya’ya satışı yasaklı ve kısıtlı ürünler hangileridir?

Avustralya’ya satışı yasaklı ürünler arasında bazı hayvan, deniz ürünleri, bitkiler, kimyasallar, silahlar ve narkotik maddeler bulunur.

Avustralya’ya e-ihracat yaparken hangi gönderim sistemini tercih etmelisiniz?

Avustralya’ya e-ihracat için en ideal yöntem mikro ihracattır. Bu işlem türü, ağırlığı 300 kilogramı, değeri ise 15 bin avroyu geçmeyen ürünleri kapsar.

Avustralya vergi oranları nasıldır?

Giyim ürünleri %10, ayakkabı ve ev tekstili %5, saat ve gözlük %5, spor alet ve aksesuarları %5, takı ve mücevher %5 vergi oranına tabidir.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler