Trendyol Yurtdışına Satış Yapmak ve Kargo ( Mikro İhracat )

Yazar: Ferad Osman Sali   -   Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Trendyol Yurtdışına Satış Yapmak ve Kargo ( Mikro İhracat )

Trendyol, Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Gün geçtikçe daha da globalleşen platform artık yurt dışına ürün gönderimi yapıyor. Yurt dışına açılmak isteyen üreticilerin gönül rahatlığıyla tercih ettiği Trendyol ile üreticiler 50’den fazla noktaya gönderim yapabilme fırsatı bulabilmektedir. Ancak yurt dışına kargo göndermek, yurt içinden daha farklı detaylar içermektedir. 

Ücretsiz e-kitap:

E-ticaret sitesi nasıl kurulur?

Formu doldurun, 10 adımda e-ticaret sitesi kurulumunu anlattığımız e-kitabı indirin.

Trendyol Yurtdışına Satış Yapmak ve Kargo ( Mikro İhracat )

Trendyol Yurtdışı Ürün Gönderme Nedir?

Trendyol yurt dışı ürün gönderme, satıcıların ürünlerini Trendyol üzerinden Türkiye dışındaki ülkelere satmalarına ve belirlenen adreslere göndermelerine olanak tanıyan bir süreçtir. Bu sayede üreticiler için yeni pazar fırsatları ve uluslararası satış olanakları artmış olur. Trendyol sunmuş olduğu bu hizmet ile satıcılara gümrük işlemleri veya ürün gönderimi gibi konularında kolaylık sağlar. 

Trendyol, Türkiye’nin en popüler e-ticaret platformlarından biridir ve artık yurt dışına ürün gönderimi de yapmaktadır. Üreticiler, Trendyol ile 50’den fazla ülkeye ürünlerini sorunsuz bir şekilde gönderebilirler.

Ayrıca, karşılaşılabilecek sorunların hepsi minimize edilmiş olur ve sanki Türkiye’de satış yapar gibi zorlanmadan ürünlerini satabilirler.  Satıcılar, yurt dışı kargo gönderimlerinde de fiyat farklı ile karşı karşıya kalmazlar. Trendyol yurt dışı ürün gönderme satıcıların ürünlerini sınır ötesine sorunsuz ve güvenli bir şekilde gönderilmesine olanak tanır.

Trendyol yurtdışı ürün gönderme, satıcıların ürünlerini Türkiye dışındaki ülkelere satış yaparak belirlenen adreslere ulaştırmalarını sağlar. Bu hizmet, satıcılara gümrük işlemleri ve gönderim süreçlerinde kolaylık sunar.

Trendyol Yurtdışına Satış

Trendyol'da Yurtdışı Satış Süreci  

Global pazarlara açılmanın en kolay yollarından biri Trendyol e-ihracat yapmak olabilir. Ürünlerinizi ve ürün gönderme sürecinizi tek bir yerden yapmak satış sürecinizi sizin için kolaylaştıracaktır. Yurtdışı satış yapmaya başlamak aslında çok kolay. Trendyol ihracat süreci şu şekilde ilerlemektedir:

 • Satıcı mağazanızı oluşturduktan sonra, satıcı panelinden ‘Mikro İhracata Başla’ seçeneğine tıklayarak yurtdışı satış sürecinizi başlatmış olursunuz.
 • Daha sonra ihracat yapmak istediğiniz ürünleri ‘ihracat ürünleri’ kısmına yüklemelisiniz. Ürünlerinizi isterseniz tek tek seçerek ihracata açabilir ya da Excel ile toplu bir şekilde yükleyebilirsiniz. 
 • Ürünlerinizin satışa açılabilmesi için GTIP ve menşei bilgisinin girilmesi gerektiğini unutmayın! Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir.
 •  Yurtdışından gelen siparişlerinizden bildirim ile haberdar olabilir ve kargo sürecini satıcı panelinden takip edebilirsiniz. Siparişinizin yanında ülke bayrağı varsa bu yurtdışı siparişi olduğunun bir göstergesidir. 
 • Sipariş geldikten sonra ürünlerinizi faturası ile anlaşmalı olan kargo firmasına teslim etmeniz yeterli olacaktır. 
 • Ürünleriniz alıcılarına teslim edildikten sonra kazancınız size ulaşacaktır.

Yurt dışı kargo gönderiminde doğru kargo şirketi seçimi, ürünlerin güvenli ve zamanında alıcılara ulaşması için kritik öneme sahiptir. PTT Kargo, FedEx, UPS, Aras Kargo ve Yurtiçi Kargo gibi güvenilir firmaları tercih edebilirsiniz.

trendyol yurtdışı kargo

Kargo Şirketi Seçimi ve Anlaşmaları

Trendyol e-ihracat geliştikçe Türkiye’den yurt dışına ürün gönderimi yapan kargo firmalarının sayısı da artmıştır. Doğru kargo şirketi seçimi ürünleri güvenli ve zamanında alıcılara ulaştırabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Türkiye’deki pek çok kargo firması yurt dışı kargo hizmeti vermektedir. Bunlar:

 • PTT Kargo
  • PTT Kargo Türkiye’nin köklü ve güvenilir firmalarından biridir. Satıcının isteğine göre hava, kara veya denizyolu gönderim imkânı sunar. Makul ücretler sunmasının yanı sıra kargo takibi sistemi de vardır. Kargo kabulünden teslimine kadar olan süreçteki her adımı kullanıcılar tarafında kolayca takip edilebilir. PTT International Express hizmeti ile dünya genelindeki pek çok ülkeye hızlı kargo gönderimi imkânı sağlar. 
 • FedEx
  • Dünya çağında 220’den fazla ülkeye hizmet veren bir kargo şirketidir. FedEx firması uluslararası gönderilerde güvenilir ve hızlı bir teslimat hizmeti sunar. Teslimat zamanı seçme özelliği ile müşterilerine uygun zamanda teslimat fırsatı da sunar.
 • UPS Kargo
  • Ücret farkı almadan kapıya kadar teslimat sunan UPS yurtdışı e-ticaret gönderimlerinde en çok tercih edilen firmalardan biridir. Ürünün kargolanma aşamasından teslimatına kadar her adımda gönderici ve alıcıyı ücretsiz bir şekilde bilgilendirmektedir. Ayrıca, teslimat sürecini internet üzerinden takip etme fırsatı da sunmaktadır.
 • Aras Kargo
  • Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden biri olan Aras kargo yurt dışı kargo gönderiminde de etkin çözümler sunar. Göndericinin isteğine göre denizyolu, karayolu, hava yolu hizmetlerinin yanı sıra standart ve Express gönderim seçenekleri de mevcuttur.
 • Yurtiçi Kargo
  • Ekonomik fiyat seçeneği sunan Yurtiçi Kargo aynı zamanda avantajlı gönderim süreci sunar. Kargoları Türkiye’de toplama, gümrükleme ve havayolu ile gönderme hizmetlerinin hepsi kargo şirketi tarafından yapılır. 

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Ürün Paketleme ve Gönderim Kuralları

Yurt dışı kargo gönderiminde ürünlerin hasarsız ve sorunsuz bir şekilde müşteriye ulaşabilmesi ve gümrükten sorunsuz bir şekilde geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar:

 • Doğru paketleme ürünü hasar almaktan korur. Bunun için, ürünün boyutuna uygun dayanıklı bir kutu seçilmelidir.
 • Kutu içerisindeki ürünün hareket etmemesi için balonlu naylon veya köpük gibi dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. 
 • Güçlü ambalaj bantları kullanarak tüm açılır kapanır kenarlarını bantlayın ve açılmasını engellenmelidir
 • Kırılabilir ürünlerin kutunun kenarına temas etmemesine özen gösterilmelidir.
 • Sıvı ürünler için sızdırmaz kapaklar tercih edilmeli ve ürünün dik durması sağlanmalıdır.
 • Gönderime hazır olan ürünlerin gönderim adresi doğru ve okunaklı bir şekilde yazılmalıdır.
 • Kargo firmasının talep ettiği özel etiketleri ve barkodları kutu üzerinde yer almalıdır.

Ürün paketlemede dikkat edilmesi gereken noktalar: doğru boyutta kutu seçmek, iç dolgu malzemeleri kullanmak ve tüm açılır kapanır kenarları bantlamak. Ayrıca kırılabilir ürünlerin kutu kenarlarına temas etmemesi sağlanmalıdır.

Gümrük İşlemleri ve Belgeler

Yurt dışına kargo gönderirken yapılması gereken bazı gümrük işlemleri ve ihtiyaç olan bazı belgeler vardır. Bu gümrük işlemlerinin en başında gümrük beyannamesi yer alır. Yurt dışına gönderilen her kargo için bir gümrük beyannamesi hazırlanmalıdır. Ayrıca ürünlerin faturaları da bulunmalıdır. Bu faturalar ürünün detaylarını içerdiği için önemlidir ve her bilgi doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Ayrıca, ihraç edilen ürünle ilgili başka evraklara da sahip olunması gerekir. Ürünlerin ihracı için izin belgesi ve gönderilen ülkede herhangi bir kısıtlamaya tabi olup olmadığına dair belgeler de gereklidir. 

Yurt dışına gönderim yaparken gümrük işlemleri ve gerekli belgeler: gümrük beyannamesi, ticari fatura ve menşei bilgisi. Bu belgelerin doğru ve eksiksiz hazırlanması, gönderim sürecinin sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Trendyol Üzerinden Yurtdışına Nasıl Ürün Gönderebilirim?

Trendyol üzerinden yurt dışına gönderim yapmak için Trendyol e-ihracat programına dahil olmalısınız.

Yurtdışı Kargo Gönderiminde Hangi Şirketlerle Çalışmalıyım?

PTT, FedEx, UPS, Aras Kargo ve Yurtiçi Kargo gibi güvenilir firmalarla çalışmalısınız.

Ürünlerimi Yurtdışına Gönderirken Nasıl Paketlemeliyim?

Ürünlerinizi boyutuna ve hassasiyetine uygun şekilde, iç dolgular ve doğru ambalajlama yöntemleri kullanarak paketlemelisiniz.

Yurtdışına Gönderilen Ürünler İçin Gümrük İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gönderilen ürünler için gümrük beyannamesi doldurulmalı ve ticari fatura, menşei bilgisi gibi belgeler hazırlanmalıdır.

Trendyol'da Yurtdışı Kargo Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

Gönderinin boyutu ve ağırlığına göre kargo ücreti hesaplanır; KDV ve ek komisyonlar da dikkate alınır.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar