E-Ticaret Maliyet Hesaplama Nasıl Yapılır? Yıllık E-ticaret Sitesi Maliyetleri

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 11.07.2024
E-Ticaret Maliyet Hesaplama Nasıl Yapılır? Yıllık E-ticaret Sitesi Maliyetleri

E-ticaret sitesi maliyetleri, yıllık bazda hesaplanmalı ve böylelikle şirket için gerekli sermayenin hazır edilmesi gerekir. Yıllık bazda e-ticaret sitesi maliyetleri, farklı kalemlerden oluşur ve sitenizi yönetirken tüm maliyet kalemlerini bilerek, raporlamanız önemlidir.

Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri hesaplanarak, işinizi sürdürebilmek için gerekli olan bütçeyi çıkartacağınız için tüm gelir ve giderlerinizi hesaplamalısınız. Bunun içinde e-ticaret sitesi yönetiminden, pazarlama ve reklam maliyetlerine ve kargo ve depo yönetimi tüm masrafların dahil edilmesi gerekiyor. E-ticaret sitesi maliyetleri hesaplamayla ilgili bilmeniz gereken konuları aşağıda detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

E ticaret maliyet hesaplama nedir?

"E-ticaret maliyet hesaplama," bir e-ticaret işletmesinin faaliyetleri için gerekli olan harcamaları belirlemek ve kontrol etmek amacıyla kullanılan bir süreçtir. Bu hesaplama, işletmenin mali durumunu anlamak, karlılık seviyesini değerlendirmek ve stratejik kararlar almak için önemlidir. E-ticaret maliyet hesaplama sürecine dair bazı temel unsurlar:

 • Ürün Tedarik Maliyetleri:

Mal alım maliyetleri, ürünlerin tedarik edilmesi, depolanması ve envanter yönetimi gibi unsurları içerir.

Detaylı Rehber: E-Ticaret İçin En İyi Tedarikçi Nasıl Seçilir ( 2024 Güncel Rehber )

 • Pazarlama ve Reklam Harcamaları:

Online reklamlar, sosyal medya kampanyaları ve diğer pazarlama stratejileri için ayrılan bütçe.

Detaylı Rehber: Ürün satış fiyatı belirlerken kullanabileceğiniz yöntemler

 • Web Sitesi ve E-ticaret Platformu Maliyetleri:

Web sitesi oluşturma, bakım, hosting ve e-ticaret platformu kullanımı için gerekli harcamalar.

IdeaSoft’un Güvenli Altyapısını Ücretsiz Deneyin

 • Lojistik ve Kargo Maliyetleri:

Ürünlerin paketlenmesi, gönderilmesi ve iade süreçleri için gerekli lojistik maliyetler.

 • Müşteri Hizmetleri ve Destek Maliyetleri:

Müşteri sorularını yanıtlama, iade işlemleri ve genel müşteri destek hizmetleri için harcanan kaynaklar.

 • Ödeme ve Finansal İşlemler:

Online ödeme sistemleri, kart işleme ücretleri ve diğer finansal işlemler için gerekli maliyetler.

 • Güvenlik ve Veri Koruma Maliyetleri:

Müşteri bilgilerinin güvenliği ve veri koruma önlemleri için yapılan yatırımlar.

 • İade ve Garanti Politikaları:

Ürün iadeleri, garanti hizmetleri ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına yapılan maliyetler.

 • Eğitim ve Personel Giderleri:

Çalışanların eğitimi, müşteri hizmetleri personeli ve diğer personel giderleri.

E-ticaret maliyet hesaplaması, işletmenin mali sağlığını değerlendirirken aynı zamanda karlılık ve verimlilik açısından stratejik kararlar alınmasına da yardımcı olur. Bu hesaplama, işletme sahiplerinin bütçe planlaması yapmasına, etkili bir şekilde kaynakları yönetmesine ve rekabet avantajı sağlamasına olanak tanır.

Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri nasıl hesaplanır?

Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri hesaplanırken, sadece e-ticaret site masrafları değil arka plandaki tüm operasyonların da bu hesaplara dahil edilmesi gerekir. Bu noktada da aşağıdaki başlıkların üzerinde durmanız önemlidir.

 1. E-ticaret sitesi maliyetleri

Hesaplamanız gereken maliyetlerin başında e-ticaret sitenizin ücretleri gelmektedir. E-ticaret sitesinin altyapı ve bakım maliyetlerini hesaplamalı, gerekli güvenlik ve ekstra yazılımları da bu maliyetlere dahil etmelisiniz. Hosting ve alan adı maliyetleri de bu listeye eklenmelidir. Bu maliyetler kullandığınız altyapılara göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple de kullandığınız altyapının gereksinimlerini kalem kalem belirleyerek, raporlarınıza eklemelisiniz.

Detaylı Rehber: E Ticaret Yapmak için Gerekli Olan Sermaye Ne Kadar?

 1. Teknoloji ve yazılım maliyetleri

Dikkat etmeniz gereken masraflar arasında, siteniz için kullandığınız tüm teknoloji ve yazılım maliyetleri bulunur. Ofiste kullanılan bilgisayarlar, yazıcılar, diğer elektronik eşyalarda, bilgisayarlarda kullanılan yazılımlar (görsel, video düzenleme araçları, SEO araçları vb.) gibi ücretli olan ve düzenli para ödediğiniz tüm maliyetleri hesaplayarak raporlarınıza dahil etmelisiniz.

 1. Stok ve depo maliyetleri

Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri hesaplarken, aylara ve sezonlara göre değişiklik gösterebilecek maliyetler arasında stok ve depo maliyetleri bulunur. Bazı ürünler bazı sezonlarda daha fazla satılabilir ya da satılmayabilir. Aynı zamanda yaptığınız kampanya ve pazarlama çalışmalarına bağlı olarak ürünlerinizin stok durumları da değişiklik gösterebilir.

Ancak yine de stok ve depo maliyetleriniz ölçümlenebilir. Bu sebeple de uzun vadede size daha iyi sonuçlar vermesi ve işinizi daha iyi bir şekilde analiz edebilmek için, ürün gruplarınıza ve sezonsal satış durumlarına göre stok maliyetlerinizi kalem kalem ele almanız ve raporlamanız önemlidir. Böylelikle gelecek yıllarda da ne tür çalışmalar yapmanız ve stoklarınızı nasıl güncellemeniz gerektiğine dair fikriniz olur.

Bununla beraber depo kirası ve yönetimi ile ilgili maliyetleri de kalem kalem hesaplamanız oldukça önemlidir. Bu maliyetlere, kargo gönderim ve tedarikçilerden ürün teslimlerindeki kargo maliyetlerini de eklemeniz oldukça önemlidir.

Detaylı Rehber: E-Ticaret'te Kullanabileceğiniz Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

 1. Çalışanların maaş ve giderleri

E-ticaret sitesi maliyetleri arasında mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekenlerden biri çalışanların maaş ve giderleridir. Çalışanların maaşları haricinde, SGK ücretleri ve onlara ek olarak sunduğunuz özel sigortalarda bulunuyorsa bunları da yıllık maliyetleriniz arasında rapor ederek belirlelemeniz önemlidir.

 1. Şirket ve ofis masrafları

Genel gizli giderler olarak karşınıza çıkabilecek olan ofis ve şirket giderleri de yıllık e-ticaret sitesi maliyetlerinize eklenmelidir. Ofis için yapılan harcamalar (çay, kahve, yazıcı kağıdı, tuvalet araç ve giderler vb.) önemsiz gibi görünse de yıl içerisinde büyük maliyetler çıkartabilir. Bu sebeple de bu giderleri de raporlamayı unutmamalısınız.

 1. İzin ve lisanslar

Bu gider kalemi her firma için geçerli değildir; ancak işinizi yapmak için sektörünüzün gerektirdiği özel izin ve lisanslar bulunuyorsa, bunları da yıllık maliyetleriniz içerisine dahil etmeniz gerekir.

 1. Vergiler

Yıllık maliyetleriniz arasında kesinlikle olması gereken kalemlerden biri de ödemeniz gereken vergilerdir. E-ticaret firmalarının yıl içerisinde ödemesi gereken birçok farklı vergi türü bulunur. Vergilerinizi düzenli olarak ödememeniz, yasal yaptırımlarla yüz yüze gelmenize neden olabilir. E-ticarette vergilendirme ile ilgili bilgileri aşağıdaki rehberlerimizde bulabilirsiniz.

Detaylı rehber: İnternetten Satış Vergilendirme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 1. Ürün iade masrafları

E-ticarette herşey güzel değildir. Kimi zaman müşterileriniz herhangi bir sebeple ürünleri iade etmek isteyebilirler. 15 günlük yasal hakları bulunan tüketiciler, bu süreçte herhangi bir sebep belirtmeksizin (eğer iade koşulları yerine getirilmişse) ürünleri ücretsiz bir şekilde iade ederek, paralarını geri alabilirler.

Ölçümlenmesi ve takip edilmesi zor bir metrik olsa da, yıl içerisinde gerçekleşen iade durumlarında ürün iade ücretlerinin yanı sıra ürünün firmanıza geri kargolanma ücretlerini de hesaba katmanız gerekir. Bu maliyetleri çıkartarak, yıllık raporlarınıza eklemelisiniz.

İlgili rehber: E-ticarette ürün iadeleri nasıl yönetilmelidir?

 1. Pazarlama ve reklam maliyetleri

Pazarlama ve reklam e-ticaret firmaları için günümüzde oldukça önemlidir. Yıl içerisinde yaptığınız tüm pazarlama ve reklam çalışmalarınızın maliyetlerini ve yatırım getirilerini hesaplayarak, bu çalışmalara harcadığınız toplam bütçeyi raporlarınıza dahil etmelisiniz. Bu çalışmaların takibinin yapılabilmesi için yıllık pazarlama ve reklam bütçeleri belirleyerek, stratejileriniz doğrultusunda bu bütçeyi etkin bir şekilde harcamalısınız.

İlgili rehber: Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Tüm bunların üzerine %20 oranında bir maliyet ekleyin

Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri üzerine çalıştıktan sonra, bir sonraki yıl içerisinde ne kadarlık bir sermayeniz olması gerektiğine dair bir fikriniz olacaktır. Ancak işlem tam olarak burada bitmemekte. Çünkü siz yıl içerisinde bu ücretleri ödemiş olsanız da, enflasyon oranları ve ekonomik değişkenler nedeniyle bir sonraki yıl yapacağınız harcamalar artış gösterebilir. Bu sebeple de toplam maliyetlerin üzerine yüzde 20 oranında bir ek maliyet belirleyerek, bir sonraki yıl için gerekli olan sermayenizi de belirleyebilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler