Youtube Para Kazanma, Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

Yazar: IdeaSoft İçerik Ekibi
Güncellenme Tarihi: 29.03.2024
Youtube Para Kazanma, Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?

Son yıllarda, Youtube üzerinden gelir sağlamak oldukça gündemde. Pek çok kişi, mesleğine ek olarak Youtube içerik üreticisi olmayı tercih etmekte. Bunun nedenlerinden biri de Youtube üzerinden daha geniş kitleye ulaşmanın kolay olmasıdır.

Youtube içerik üreticileri, gerekli koşullar sağlandığında yüksek gelir elde edebiliyor. Ancak bunun için sadece Youtube üyesi olmak yeterli olmuyor. Büyük bir çaba ve emeğin söz konusu olduğunu belirtmek gerekiyor.

Youtube’dan para kazanmak, herkes için bir avantaj olabilir. Bu avantajdan faydalanmak için ise Youtube içerik üreticilerinin dikkat etmesi gereken kuralları bilmek önemlidir.

Resmi ve teknik açıdan istenen koşulları sağlayan kullanıcılar, Youtube sayesinde para kazanmaya başlayabilir. Bu süreci merak ediyorsanız, e-ticaret alanında rehberiniz olan ideasoft farkıyla, Youtube para kazanma yöntemlerini ve koşullarını, bu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

Youtube ile Para Kazanmak

Youtube ile Nasıl Kazanç Sağlanır?

Youtube kullanarak para kazanmak, ilk bakışta çok kolay görünebilir. Ancak birkaç aşamadan sonra para kazanmanın mümkün olduğunu ifade etmemiz gerekir. Öncelikle, Google Adsense hesabına sahip olmanız önemli. Bu hesabı, gerçek kimlikle ve doğru bilgilerle aktifleştirmelisiniz. Ardından, Youtube hesabınızı açıp para kazanmak için gerekli üyeliği yapmaya başlayabilirsiniz.

Youtube kullanıcıları arasından, kazanç sağlamak isteyen kullanıcılardan olmak için Youtube İş Ortaklığı Projesi’ne başvurmanız istenmekte. Bu başvuruya olumlu yanıt gelirse, kazanç sağlamak için şansınız olduğunu düşünebilirsiniz. İş Ortaklığı Projesi’ne başvurmak için yayın kanalını kullanmanız gerekiyor. Bu yayın kanalının belirli bir geçmişe sahip olması da para kazanmak için önemli etken.

Youtube hesabınızda paylaştığınız orijinal ve uygun içerikli videoların, son 12 ay içinde izlenmesine dikkat edilir. Bu videoların izlenmesi, son 12 ayda 4000 izlenmeyi aşmalı. Ayrıca, Youtube kanalınızda 1000 ve üzeri aboneye sahip olmanız da istenen koşullardan biri. Bu koşulları sağlayan hesapların başvurusu, en kısa sürede onaylanmakta. Böylece, Youtube içerikleri sayesinde para kazanmak için önünüz açılabiliyor.

Youtube İş Ortaklığı başvurunuza onay almak için Youtube Shorts videolarını kullanıyorsanız, bu videoların da izlenme sayılarına dikkat edilmekte. Shorts videolarında, 10 milyon görüntülenme sağlıyorsanız, kazanç sağlayan hesaplardan biri olabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Youtube kullanarak hedef kitlenin merak ettiği içeriklerde video hazırlayarak, bu platformda para kazanan kişilerden olabilirsiniz. Bunun için emeğiniz ve ilginiz oldukça önemli.

Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Youtube’dan Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

İzleme Sayfası Reklam Kazancı

İzleme sayfasından kazanç sağlayabilirsiniz. Bu araç, YouTube, YouTube Music ve YouTube Kids'de yer almaktadır. Uzun videolarınızın veya canlı video yayınlarınızı kapsar. Bu yayınların açıklaması ve oynatılması için ayrılmış sayfalardan oluşur. İzleme sayfasında yer alan reklamlar, sizin kazanç kaynağınız olabilir.

Shorts Akışı Reklam Geliri

Hesabınızda Shorts Para Kazanma Modülü'nü kabul ettikten sonra, shorts reklamlarından para kazanmaya başlayabilirsiniz. Video aralarında sunulan reklamların izlenmesine göre kazancınız artabilir.

Ticari Ürün Modülü Kazancı

Takipçi desteği içeren kanal özellikleri sayesinde, Youtube’dan para kazanabilirsiniz. Bunun için onaylanmış hesabınızdan, Ticari Ürün Modülü’nü kabul edip içeriklere başlayabilirsiniz. Kanalınızdaki üye sayısı ve etkileşimler sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Süper Chat ve Süper Etiketler Geliri

Süper Chat ve Süper Etiket gelirlerinin %70’i içerik üreticisine kazanç olarak aktarılır. Bu yöntemde, kanal takipçileri canlı yayın üzerinde mesajları öne çıkarmak için ödeme yapar. Ayrıca animasyonlu mesaj göndermek için de belirli bir ücret öder. Böylece, kanalın sahibi kazanç sağlar.

Süper Teşekkür Kazancı

Youtube üzerinden, kanal sahiplerinin videolarına yapılan yorumlardan gelir elde edilebiliyor. Bunun için yorum yapan hesapların, kendi yorumu öne çıkarması için ödeme yapması gerekiyor. Ödemelerin %70’i kanal sahibine aktarılıyor. Bu yöntemle para kazanmak için etkili bir içerik ve yoruma açık açıklama yapmak avantajlı olabilir.

Youtube Premium Kazancı

Youtube Premium üyeleri, gezdiği ve izlediği videolar için kazanç kaynağıdır. Premium üyelerin, sık sık ziyaret ettiği kanal sahipleri, ödeme ile ödüllendirilmektedir. Ödeme içeriği ve rakamı, sık sık güncellendiği için net bir rakamdan bahsedilmiyor. Kanal sahibinin, topluluk kurallarına uygun içerikleri üretmesi ve çok etkileşim alması önemli bir kriter.

Youtube Para Kazanma Yöntemleri

Youtube’dan Para Kazanma Ne Zaman Gerçekleşir?

Youtube içerikleri sayesinde para kazanmak için, para kazanma ayarlarının aktif olması gerekir. Örneğin süper teşekkür ya da izlenme sayfası reklamları için onaylamanız gereken sayfalar vardır. Bu onayları verdikten sonra, hesabınızdaki etkileşimlere göre kazancınız birikir.

Oluşturduğunuz içerikler, hedeflenen izlenmeye ulaştığında gelir akışı sağlanır. Örneğin YouTube Ortaklık Programı'na katıldıktan sonra 1.000 ve üzeri aboneye sahip olmanız gerekir. İçeriklerin son 12 ayda 4.000 saatin üzerinde izlenmesi de kazanç için sunulan koşullardandır.

Youtube hesabınızı açıp, belirli bir içerik birikimini yapıp, hedef kitle tarafından takip edilmeniz gerekir. Bu süreç ise 12 aydan sonra netlik kazanır. Ayrıca, topluluk kurallarına göre takipçilerin ve izlenmelerin gerçek olması önemlidir.

Satın alınan ve sahte hesaplar tarafından sağlanan izlenme desteği, kazancınızı etkiler. Hesabınız askıya alınabilir. Resmi koşullar altında kazanç sağlamak için, Youtube İş Ortaklık Programı’nı detaylıca incelemelisiniz.

Youtube’dan Kazanç Sağlamak

Youtube ile Kazanç Sağlayanlar Vergi Ödüyor Mu?

Youtube hesabınızı etkili ve verimli kullandığınızda, emeğinizin karşılığını maddi açıdan da alırsınız. Youtube, emek ve çaba harcayan hesaplara yaptığı ödemeleri resmi şekilde ödemektedir. Bu ödemeler için yaşadığınız ülkeye vergi ödeme yükümlülüğünüz olduğunu belirtmek gerekir.

İkamet edilen ülkenin vergi kurallarına uygun şekilde, kazancınızdan vergi vermek zorunda olduğunuzu ifade edebiliriz. Youtube, her işlemini resmi şekilde ve yasalar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Bu nedenle, hesap kullanıcılarının ve içerik üreticilerinin de resmi kurallara uyması gerekmektedir.

Youtube ve Vergi Ödeme

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Nasıl İçerik Üretilmeli?

Youtube içeriklerinden kazanç sağlamak için öncelikle nasıl bir içerik üreteceğinize karar vermelisiniz. İçeriklerinizin kalitesi ve izlenmeye olan etkisi, kazancınızı etkileyecektir. Bu konuda size en önemli tüyolardan bahsetmek isteriz:

 • Severek hazırlayacağınız videolar için ilgi alanınızı belirleyin.
 • Hobilerinize ve ilginize göre video hazırlarken gerekli donanımların olmasını sağlayın.
 • Kaliteli prodüksiyon kullanarak videoların izlenme oranını yükseltin.
 • İçeriklerinizin hedef kitlesini önceden araştırın ve bu kitlenin neyi sevdiğini not alın.
 • Youtube kullanıcıları, düzenli ve sürekli içerik bekledikleri için sıkıcı olmadan etkili içerikler üretmeye dikkat edin.
 • Hazırladığınız içerikler için kendinizi sürekli geliştirin ve içinde bulunduğunuz alanda, ün yapmış kişilerden ilham alın.
 • Beyin fırtınası ve gerekli araştırmaları yaparak ihtiyaç duyulan video içeriklerini keşfedin.
 • Eğitiminiz, ilginiz, bilginiz ve tecrübeniz olan alanlarda içerik üretirseniz daha geniş kitleye ulaşarak daha iyi gelir elde edebilirsiniz.
 • Diğer sosyal platformlardaki hedef kitlenizle bağlantıda kalmayı unutmayın.
 • Markalarla işbirliği sağlayarak, yasal şekilde reklam içerikleri hazırlayarak kazanç sağlayabilirsiniz.
 • İçerikleriniz eğitici, öğretici, rahatlatan, destek sağlayan, fikir veren, yönlendiren ve bilgilendirici konulardan oluştuğunda hedef kitleniz sayesinde gelir akışını sağlayabilirsiniz.
 • Canlı yayınlar üzerinden de kazanç sağlanacağı için düzenli aralıklarla canlı yayın açarak takipçilerinizle iletişimde kalabilirsiniz.
 • Ayrıca ürün satışı yaptığınız bir e-ticaret alanı varsa, bu ürünlerin reklamını Youtube hesabınızdan yaparak satışa yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Kazancınızı yükseltmek ve Youtube üzerinde itibar kazanmak için hesabınıza SEO desteği almanız önerilir.
Youtube Para Kazanma Tüyoları

Youtube Kazancı Neye Göre Hesaplanır?

Youtube üzerinden tercih ettiğiniz para kazanma yöntemine göre analiz sayfaları açılır. Bu sayfaları takip ederek haftalık ya da aylık kazanç istatistiği görebilirsiniz. Videoların izlenmesi, ödeme yapılan yorumlar, etkileşim ve sayfa ziyaretleri kazancınız için bir kaynak oluşturur. Youtube gelirinizi hesaplamak isterseniz, şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Aktif şekilde kullandığınız Youtube Studio hesabınıza, sistem üzerinden giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ekranda karşınıza çıkan Analytics sayfasını açın.
 • Sayfanın üst kısmında gelir sayfası karşınıza çıkacaktır.
 • Gelir sayfasından, ortalama ve en güncel ödeme rakamını görebilirsiniz.

Sağlayacağınız kazançlar, içeriklerinizin orijinal ve yasal olmasına göre belirlenmekte. Para kazandırma politikalarına uyum sağlayan içerikler, dönemsel olarak gelir sağlamaktadır.

Youtube Kazancını Öğrenme

İlginizi Çekebilir:

Etsy'de Mağaza Açma ve Etsy ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi

Home office evden e-ticaret yapma rehberi

PayTR Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Dijital İçerik Üretimi Nedir? Dijital İçerik Nasıl Üretilir?

Pop-Up Nedir? Kullanımı İle İlgili Merak Ettikleriniz

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
IdeaSoft İçerik Ekibi
IdeaSoft İçerik Ekibi

E-ticaret Danışmanı

IdeaSoft içerik ekibi tarafından oluşturulan içerikler için tanımlanan yazardır. İçeriklerimizin tamamı için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler