fbpx

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

19 Nisan 2018
Sinan Oypan
Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapabileceğiniz çalışmalar

Youtube üzerindeki görünürlüğü artırma çalışmaları yapmak, videolarınızın daha fazla izlenmesini ve ulaştığınız hedef kitleyi daha da büyütmenizi sağlar. Tabii ki buradaki etkileşimlerinizin artması video çalışmalarınızdan alacağınız geri dönüşümleri de artırmanızı sağlayacaktır. Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için de yapabileceğiniz bir takım çalışmalar bulunuyor. Bu rehberimizde de bu çalışmaların üzerinde durcağız.

Hedeflerinizi belirleyin

Öncelikle Youtube üzerinde ne tür içerikler yapacağınızı ve bu kanal üzerinden ne tür geri dönüşümler elde etmek istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Çünkü buradaki itibar yönetimini yaparken bu hedefler üzerinde durulması gerekir.

Hedeflerinizi belirlerken hangi anahtar kelimeler ve hedef kitleler üzerine yoğunlaşacağınızı, videolarınızda etkileşim odaklı mı yoksa geri dönüşüm odaklı mı olacağınız üzerinde karar vermeniz bir hayli önemlidir. Youtube üzerindeki çalışmalarınızda birden fazla amacınız da olabilir. Ancak ilk etapta bu iş için bir ekip yönlendirme şansınız yoksa, hedeflerinizi küçük tutmak ve adım adım bu çalışmaları artırmak daha doğru olacaktır. Çünkü bu hesabın doğru yönetilmesi oldukça önemlidir. İtibar yönetimi yapmak ve doğru içeriklerle hedef kitlelere ulaşmak için belli bir zaman ve emek gerekecektir.

Hedeflerinizi belirlerken, hesabınız için bazı alt limitler belirlemeniz ve bu limitlere ulaşmak için ne tür çalışmalar yapacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Bu ekstra çalışmaları da yazının devamında ele alıyor olacağız.

Hedefleriniz arasında Youtube üzerinde ekstra yönlendirme trafiği oluşturmak da bulunabilir. Youtube hesabınızı kendi e-ticaret sitenizle ilişkilendirdiğinizde videolar üzerinden sitenize yönlendirme linkleri vererek, sitenize ekstra trafik çekebilirsiniz. Bu durumda da sitenize ekstra trafik çekmek için ne tür çalışmalar yapabileceğinizi de düşünmeniz gerekir.

Video içerik takvimi oluşturun

Videolar da içerik pazarlamanın alt çeşitlerinden biridir ve bu sebeple de içerik pazarlamadaki stratejilerde uygulanan adımları videolarda da uygulamak doğru bir yaklaşım olur. Videolarınızda sürekliliği sağlamak, farklı konulara değinmek ve herbir video için hazırlık süreci oluşturmak için bu takvimleri oluşturmak gerekiyor.

İlgili rehber: İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu

Takvimlerinizi oluştururken şunlardan yararlanabilirsiniz.

  • Anahtar kelime araştırması yapın
  • Arama sorgularını inceleyerek, kullanıcıların ne tür aramalar yaptıklarını araştırın.
  • Sezonluk ve dönemsel trendleri araştırarak, bu konular üzerine içerik başlıkları oluşturun.
  • Prodüksiyon ve video üretimi için neler yapabileceğinizi belirleyin.

Bu çalışmaları yaparak, içerik takvimi konusunda bir takım konu başlıkları çıkartabilir ve konuları farklı kategorilere ve konseptlere ayırabilirsiniz. Böylelikle üzerinde çalışacağınız içeriklerle ilgili ön çalışmalarınızı yapmış olursunuz.

İlgili rehber:Başarılı bir video içerik stratejisi nasıl oluşturulur?

Video üretiminde dikkat edilmesi gerekenler

Video üretimi yaparken de bir takım konulara özellikle değinmek gerekiyor. Video içerik üretimlerini şirket içinde yapabileceğiniz gibi bu işleri freelancer ya da ajanslara da yönlendirebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Video prodüksiyonu yapmadan önce hangi video içeriklerinin sizin daha uygun olduğunu bulmanız ve bu video türlerine göre kaç farklı video içerik üretebileceğinizi araştırmanız gerekiyor. Böylelikle size geri dönüşüm sağlayacak içerik türlerini belirleyerek, video üretimlerinizi bu konular üzerinde yoğunlaştırabilirsiniz.

Kendi video içeriklerinizi üretirken de video seçimi, ışık kullanımı, arka plan seçimi, ürün konumlandırması ve konsept oluşturma gibi detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konular hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazı serimizi okuyabilirsiniz.

İlgili rehber: Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

İlgili rehber: Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

İlgili rehber: Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

Video üretimini yapmak için aynı zamanda bir takım yazılımlara ihtiyacınız olacak. Videoları düzenlemek için farklı yazılım ve programlar kullanmanız gerekiyor. Mobil cihazlarla video çekimleri yapabileceğiniz gibi video düzenlemelerinizi de mobil cihazlardan yapabilirsiniz. Aşağıdaki rehberimizde de video düzenlemesi yapabileceğiniz mobil araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili rehber: Videolarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz 5 mobil uygulama

Her video sayfasını optimize edin

Youtube üzerindeki görünürlüğünüzü artırmak için yapmanız gereken en önemli adımlardan biri de video sayfalarının optimizasyonunu yapmak. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak, doğru başlıkları kullanmak, video açıklamaları oluşturmak ve yönlendirme linkleri koymak bu aşamada oldukça önemli. Youtube üzerinde videoların indekslenme ve listelenmesiyle ilgili detaylı bilgiler edinmek için aşağıdaki rehberlerimizden yararlanabilirsiniz.

İlgili rehber: Youtube'da video listelenme kriterleri ile ilgili bilmeniz gerekenler

İlgili rehber: Youtube videolarınızda dikkat etmeniz gereken SEO ipuçları

Video içeriklerin farklı kanallarda paylaşımı

Video görünürlüğünüzü etkileyen faktörlerden biri de etkileşim oranları oluyor. Kullanıcıların videoyu beğenmesi, videoya yorum yapması ve içeriklerle etkileşim içinde olması görünürlüğünüzü doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple de videolarınızın farklı platformalar üzerinde de paylaşmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Video içeriklerinizi kendi siteniz üzerine ekleyebileceğiniz gibi, diğer sosyal medya hesaplarınız üzerinde de bu içerikleri paylaşarak, videoların görüntülenme ve etkileşim oranlarını artıracak çalışmalar yapabilirsiniz.

Videolarınızı kendi siteniz üzerine eklediğinizde otomatik oynatma özelliğini kapatmanız gerekir. Çünkü kullanıcılar bu video içerikleri çok fazla izlemek istemeyebilirler ve bu sebeple de video izlenme süreleriniz çok kısa olacağı için istatistik verilerinizi olumsuz etkilenecektir. Videoların üzerine tıklandığında oynama ayarını aktive ettiğinizde, videoyla gerçekten ilgilenen kişiler bunları izleyeceği için istatistik verilerinizde de değerleriniz artış gösterecektir.

Veri analizlerinizi yapın

Videolarınız üzerinde veri analizleri yapmanız da ilerleyen zamanlardaki stratejileriniz için önemlidir. Videoların izlenme oranları, videolara yapılan yorumlar, videoların ne kadar izlendiği, demografik bilgiler gibi birçok detaya Youtube’un kendi analitik sayfası üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

İlgili rehber: Youtube videolarında takip etmeniz gereken 10 metrik

Bu verileri analiz ederek içeriklerinizin nasıl tepki çektiğini ve hangi içeriklerin kullanıcıların daha fazla ilgisini çektiğini görebilirsiniz. Böylelikle de içerik türleriniz üzerinde çalışmalar yaparak, etkileşim oranlarınızı daha fazla artırmaya yönelik videolar hazırlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017 yılında kendi işinizi kurmak istiyor; fakat iş fikri olarak ne yapacağınıza halen karar vermediyseniz, bu yazımız size bazı fikirler verebilir. Eğer kendi iş fikirlerinizi bulmak ve geniş bir yelpazede iş fikir ve modellerini...
29 Aralık 2016
Sinan Oypan
Ödeme sayfalarında dikkati dağıtan unsurlar nelerdir?
Ödeme sayfalarında dikkati dağıtan unsurlar nelerdir?
E-ticaretteki gelirlerinizi artırabilmek için, satışlarınızı artırmanız gerekiyor. Tabii ki bunun için de sepette bırakılan ürünlerin bir hayli az ve ödeme sayfalarındaki dönüşümlerinizin de oldukça yüksek olması...
25 Kasım 2016
Sinan Oypan
İnternette kozmetik satışı yaparken nelere dikkat edilmeli
İnternette kozmetik satışı yaparken nelere dikkat edilmeli
Online kozmetik, özellikle de kadın hedef kitleye ulaşmak için oldukça etkili ve hızlı büyüyen bir sektör. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, çalışan kadınların %68’i internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor....
15 Ağustos 2017
IdeaSoft
İnternetten satış vergilendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler
İnternetten satış vergilendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler
İnternetten satış vergilendirme, girişimcileri ve kendi online mağazsını açarak satış yapmak isteyenleri ciddi şekilde etkilemekte. Vergi sürecine hakim olmanız ve hangi vergilerden sorumlu olduğunuzu bilmeniz; aynı zamanda da...
31 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Stoksuz e ticaret / Dropshipping avantaj ve dezavantajları
Stoksuz e ticaret / Dropshipping avantaj ve dezavantajları
Stoksuz e ticaret nasıl yapılır / Dropshipping nasıl yapılır, dropshipping firmalarının avantajları dezavantajları, stoksuz satış sitesi kurmak için gerekenler, dropshipping veren firmalar ve dropshipping siteleri ile ilgili merak...
27 Haziran 2016
Sinan Oypan
Facebook reklam vermek neden hala önemli?
Facebook reklam vermek neden hala önemli?
Facebook reklam vermek, günümüzde halen e-ticaret firmaları için önemli pazarlama yöntemlerinden biri olarak öne çıkmakta. Facebook dediğimizde sadece bu platformu değil aynı zamanda Instagram’ı da ele almak gerekiyor....
20 Ağustos 2020
Sinan Oypan
Fatura Çeşitleri Nelerdir? Fatura Nasıl Kesilir?
Fatura Çeşitleri Nelerdir? Fatura Nasıl Kesilir?
Ticaretin alıcı ya da satıcı farketmeksizin hangi tarafında olursanız olun sürekli göz önünde olan bir belge vardır: Fatura. Faturanın temelde ne olduğu herkes tarafından biliniyor olsa da asıl amacını, içeriğini ve daha da...
22 Şubat 2021
Markethinkers
Sosyal mecralar kampanya tanıtımları için nasıl kullanılır?
Sosyal mecralar kampanya tanıtımları için nasıl kullanılır?
Sosyal mecralar ürün, marka ve kampanya tanıtımları yapmak için uzun süredir firmalar tarafından sıklıkla kullanılmakta. Günümüzde tanıtım için en sık kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biri olması nedeniyle...
6 Eylül 2020
Sinan Oypan
E-ticaret siteniz ve stratejileriniz yeni yıla hazır mı?
E-ticaret siteniz ve stratejileriniz yeni yıla hazır mı?
Yeni yıla son bir hafta kalmışken, artık yeni yıl için stratejilerinizi netleştirmeniz ve yeni yıl için e-ticaret sitenizi hazır hale getirmeniz gerekiyor. Yılbaşı kampanyalarının ardından da e-ticaret siteniz üzerinden daha iyi...
25 Aralık 2017
Sinan Oypan
Neden hem SEO hem de sosyal medya pazarlamaya önem vermelisiniz? - 1. Bölüm
Neden hem SEO hem de sosyal medya pazarlamaya önem vermelisiniz? - 1. Bölüm
E-ticaret şirketinizin marka bilinirliğini ve internet üzerindeki görünürlüğünü artırmak için SEO ve SMM’e (sosyal medya pazarlama) ihtiyacınız vardır. Sosyal medya pazarlama birçok e-ticaret firmasının yapmakta olduğu...
20 Eylül 2017
Sinan Oypan
Online perakende satış teknikleri nelerdir?
Online perakende satış teknikleri nelerdir?
Online perakende satış günümüzde oldukça yaygın olarak yapılmakta ve e-ticarette iş modeli olarak B2C diye de bilinmektedir. İşletmeler, doğrudan tüketicilere ulaşarak internet üzerinden satış yapabilmekteler. Rekabetin oldukça...
4 Temmuz 2020
Sinan Oypan
E-ticarette A/B testleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette A/B testleri ile ilgili bilmeniz gerekenler
A/B testleri e-ticarette birçok farklı amaç için kullanılıyor. Herhangi bir eylemi farklı yollardan ele alarak, en iyi sonuçları ve performansı gösteren versiyonu bulmak için bu testlerden yararlanılıyor. A/B testlerinizi daha iyi...
25 Ocak 2018
Sinan Oypan