Youtube Reklam Verme Koşulları, Youtube için Reklam Nasıl Verilir?

Yazar: Ferad Osman Sali   -   Güncellenme Tarihi: 10.07.2024
Youtube Reklam Verme Koşulları, Youtube için Reklam Nasıl Verilir?

Youtube üzerinden video izlenirken, hedef kitlenize daha kolay ulaşacağınızı biliyor musunuz? Kullanıcılar merak ettiği videoları izlerken reklamlarınız sayesinde size daha kolay ulaşabiliyor. Youtube reklam özelliği sayesinde, kendi firmanızı ve markanızı daha geniş kitleye duyurma şansınız mümkün. Bu şansı kullanmak ve reklamlar sayesinde e-ticaret alanını genişletmek isterseniz, IdeaSoft ile profesyonel bir yola çıkabilirsiniz.

Görmek istediğiniz sonuçlara ulaşmak için kullanmanız gereken Youtube reklamları, pek çok alanda avantajlı. Tanıtımlar, hizmetler, ürün satışları ve daha fazla alanda ilerlemenin ilk kuralı, günümüzde Youtube reklamları. Bu reklamlar yayın içinde ve video başında sunulan kısa tanıtımlardan oluşmakta. Kazanç sağlamak, hizmete yönlendirmek için Youtube reklamlarını kullanmak istiyorsanız, sizi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

youtube reklam verme koşulları

Youtube Reklam Verme Ne Anlama Gelir?

Youtube üzerinden herhangi bir video izlediğinizde, belirli aralıklarla reklam videoları karşınıza çıkar. Bu reklam videoları, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde hazırlanır ve hedef kitleye uygun şekilde önerilir. Youtube reklam verme, hizmetlerin ve markaların daha geniş kitleye hitap etmesi için kullanılan bir araçtır. Reklam verme, satışların yükselmesini ve müşterilere daha kolay ulaşmayı ifade etmektedir.

Youtube üzerinden verilen reklamlar sayesinde kazanç sağlanır. Hem dolaylı hem de doğrudan kazanç sağlayan reklam araçları, satış alanının büyümesine de yardımcı olduğundan ek gelir kaynağı olarak da ifade edilebilir.

youtube reklam verme ne anlama gelir?

Youtube Reklam Verme Koşulları Nelerdir?

Youtube üzerinden reklam vererek işinizi büyütmek ve ek gelir kazancı sağlamak için, reklam koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu koşulların genel içeriğinden bahsederek, Youtube reklam verme sürecinizi kolaylaştırabiliriz.

 • Youtube reklam verme aşamalarına başlamak için öncelikle, Youtube İş Ortağı Projesi’ne uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.
 • Youtube kanalında, abone ve izlenme hedeflerini inceleyerek belirli bir limite gelmeniz gerekir.
 • Şiddet, nefret söylemi, cinsel içerik, telif hakkı ihlali gibi konular reklam içeriklerine aykırı olduğundan bu içeriklere dikkat ederek reklam hazırlığı yapmalısınız.
 • Reklam içerikleriniz, içerik ihlali yapmayacak şekilde düzenlenmelidir.
 • Sahte tıklamalar, botlar veya diğer sahtekarlık yöntemleri reklam verme etiğine aykırı olduğundan kurallara uygun şekilde reklam verme hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Ödeme ve abonelik işlemlerini de eksiksiz tamamladıktan sonra içeriklere uygun şekilde reklam vermeye başlayabilirsiniz.
 • Ayrıca Youtube reklam verme aracını kullanmak için yayın yasağı olmayan ülke ve bölgelerde yaşamanız gerekmekte.
 • Youtube reklam hizmetinden faydalanmak için önerilen ülke ve bölgeleri incelemelisiniz.
 • Her kullanıcı hesabı reklam verme hizmetinden faydalanamadığı için ileri seviye hesap özelliklerine sahip olmanız gerektiğini unutmayınız.
youtube reklam koşulları nedir?

Youtube Reklam Vermek için Hangi Yol İzlenir?

Youtube reklam verme aracını kullanmak istiyorsanız, size bu aşamalardan bahsedelim. Hizmet kalitesini yükseltmek, daha geniş kitleye ulaşmak ve satışlarınızı yükseltmek için reklam hizmetinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle, yapmanız gerekenlere açıklık getirelim.

 • Reklam verme aracını kullanmak için YouTube kanalı ve Google Ads hesabı  oluşturun.
 • Kişisel alana giriş yaptıktan sonra video yükleme sayfasına ulaşın.
 • Reklam oluşturma sayfasında, istenen bilgileri işledikten sonra yeni bir kampanya oluşturmanız istenecek.
 • Paylaşacağınız reklamın, videolarda hangi kısımlarda görünmesini istiyorsanız uygun aralıkları belirleyin.
 • İş ortağı sitelerini belirleyerek reklamınızın nerelerde görüneceğini ayarlayın.
 • Reklamı izleyen kişilerin hangi sayfaya yönlendirilmesini istiyorsanız, uygun URL eklemeyi unutmayın.
 • Reklam hedef kitlesini ve bölgesini belirleyerek daha fazla kişiye ulaşabileceğinizi unutmayın.
 • Reklam verme hizmetinden tam anlamıyla faydalanmak için hedef kitle analizi yapmaya dikkat edin.
 • Uygun koşullar sağlandığında, reklamın etkileşime girmesi için ödeme ayarlarını tamamlamayı unutmayın.
 • Reklamınız onaydan geçtikten sonra haftalık ve günlük analizleri takip ederek etkileşimleri gözden geçirebilirsiniz.
youtube vermek için hangi yol izlenir?

Youtube Reklam Verme Avantajlı mı?

Youtube üzerinden video izlerken sık sık reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Verilen reklamlar, marka ve firma sahipleri için oldukça avantajlı. Sanal dünyadaki kitle ile iletişime geçmek, daha geniş bölgeye yayılmak için Youtube reklam verme aracından faydalanılır. Reklam aracının avantajlarına değinelim:

 • Reklam veren kanallar, videolarda reklamların görüntülenmesi için ödeme yapar bu nedenle gelir kaynağı olarak avantaj sunar.
 • Popüler sayfalara verilen reklamlar sayesinde uzun süreli izlenme ve yüksek gelir elde etme şansınız vardır.
 • Reklamlar sayesinde, hizmet verdiğiniz sektörde etkileşim sağlayabilirsiniz.
 • Youtube reklam verme aracını kullanan firma ve markalar, kişilerin alışveriş ve hizmet alma arayışını kolaylaştırmaktadır.
 • Youtube reklamları hem reklam verenlere hem de reklamı izleyenlere birçok konuda kolaylık sağlar.
 • Youtube İş Ortağı Projesi içinde yer alan hesaplar, reklam verme aracını kullanabilir.
youtube reklam verme avantajlı mı?

Youtube Reklam Türleri Nelerdir?

Youtube reklam verme aracında, birden fazla reklam türü sunulur. Reklam türleri, Youtube tarafından belirlenmiştir ve içeriğe hizmet etmektedir. Reklam türlerinden kısaca bahsederek bu hizmetten faydalanmanızı kolaylaştırmak isteriz.

Display ADS (Görüntülü Reklamlar)

Bu reklam türü, sadece Youtube web sitesinden izlenen videolarda görüntülenmektedir. Mobil ve akıllı cihazlarda bu reklam türüyle karşılaşmazsınız. Display reklamların kendine özel kuralları ve içerikleri vardır.

Skippable Video ADS (Atlanabilir Reklamlar)

Videolarda karşınıza çıkan ilk 5 saniyesini izlemeniz zorunlu olan reklamlardır. Mobilde ve web tarayıcıda izlenen reklamları içerir. Reklamı geç butonuna basan kişiler için reklam ücreti ödenmemektedir.

Non Skippable Video ADS (Atlanamayan Video Reklamlar)

Youtube videolarındaki bazı reklamlar, atlanamayan reklam özelliği taşır. Bu reklamların gösterildiği her kişi için ödeme yapılması gerekir. Videoların içinde sunulan reklam türüdür. Kişiler reklamı geçmek için bitene kadar izlemek zorundadır.

Overlay ADS (Yer Paylaşımlı Reklamlar)

Videoların %20’sini kaplayan reklam türüdür. Bu reklamlara tıklayan kişiler, eklenen linke yönlendirilir. Yer paylaşımlı reklamlar hem web üzerinden hem de mobil izlenme üzerinden yapılabilir.

Trueview Discovery ADS (Trueview Keşfet Reklamları)

Reklam vermeden önce bilmeniz gereken bir diğer reklam türü de keşfet reklamlarıdır. Bu reklamlar, 3 satırlık açıklama içerebilir. Arama sonuçlarında ya da video sayfalarında karşınıza çıkabilir. Formata uygun reklam hazırlayarak keşfet reklamı verebilirsiniz.

Bumper ADS (Bumper Reklamlar)

Reklamda verilmek istenen mesajların 6 saniyede hazırlandığı reklam türüdür. Kısa ve net içerikli reklamlar, Bumper reklamlar aracılığı ile karşı tarafa sunulur. Bu tür reklamları vermek istiyorsanız net, açık ve anlaşılır içerikte reklamlar hazırlamalısınız. İzlenme süresi 6 saniye olduğu için mesajınızı en kısa şekilde vermelisiniz.

Sponsored Card Ads (Sponsorlu Kart Reklamları)

Mobilde ve masaüstü izlenmelerinde sunulan bu tür reklamlar, video içinde yer alır. Videolarda sağ köşede bildirim formatında sunulan bu reklamlar, içeriğe uygun şekilde hazırlanmalıdır.

YouTube Shorts Reklamları

Bu reklam türünde, Shorts akışındaki videolar arasında ürünlerinizi daha geniş kitleye ulaştırma şansınız var. Kısa video formatı olan Youtube Shorts, reklam verme özelliğine sahip olduğu için ticaret alanında da hakim bir araç olarak kullanılıyor.

Youtube Reklamları Neye Göre İzlenir?

Youtube reklam verme aracının, belirli bir algoritması vardır. Daha önce izlenen videoların içeriği, arama sonuçları, Youtube hesabında yer alan yaş, bölge, ilgi alanları gibi veriler reklamların içeriğini şekillendirmektedir. Bu sonuçlara göre karşınıza çıkan reklamlar, benzer özellikler taşır.

youtube reklam türleri nelerdir?

Youtube Reklam Verme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Youtube’a Reklam Vermek Ne Kadar?

Youtube aracılığı ile ürünleriniz için reklam vermek, son dönemlerde oldukça ekonomiktir. Reklamlarınızın görüntülenmesine göre her bir görüntüleme için ortalama 10 kuruş ücret ödenebilir. Bu rakamlar, sık sık güncellendiği için ortalama fiyat belirtilmiştir.

Youtube Reklam Neden Çıkmaz?

Youtube videolarınız izlerken reklam çıkmıyorsa, tarayıcınızı kontrol edebilirsiniz. Reklam engelleme programı kullanıyorsanız, reklamlar görünmez. Özel üyelik aldıysanız, reklamlar karşınıza çıkmaz. Reklamların görünmemesi için birçok neden vardır. Bir diğer etken de hesap ayarlarından özel reklam kapatma ayarıdır. Bu ayarı aktifleştirmiş olabilirsiniz.

youtube reklam verme hakkında sık sorulan sorular

İlginizi Çekebilir:

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar