Almanya’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

23 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
Almanya’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Avrupa pazarına açılmak Türk firmaları için her zaman cazip ve kârlı bir fikirdir. Bu bölgeye ihracat yaparak döviz kur farkını avantaja çevirmek ve kazanç elde etmek mümkündür. AB ile yapılan anlaşmalar Türk firmalarına Avrupa piyasasında büyük avantajlar sağlar. Diğer yandan, giderek yaygınlaşan ve gelişen online platformlar yurt dışına satış yapmayı kolay hâle getirir. E-ihracat sitesi nasıl olmalı, en çok ihracat yaptığımız ülkeler hangileridir ve en çok ihraç edilen ürünler nelerdir gibi sorular da beraberinde gelir.

Almanya, Türkiye’de faaliyet gösteren ticari işletmelere Avrupa piyasasının kapılarını açan ülke olarak bilinir. Burada yoğun bir Türk nüfusunun yaşıyor olması söz konusu rağbetin başlıca sebepleri arasındadır. Ülkemizde üretilen ürün ve hizmetlerin burada ilgi çektiğini ve rağbet gördüğünü de söyleyebiliriz. Almanya’ya e-ihracat yaparak markanızı uluslararası pazara taşımak için sağlam bir adım atabilirsiniz.

Almanya’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

Almanya’ya e-ihracat yapmak için öncelikle yasal olarak faaliyet gösteren bir şirket kurmanız gerekir. İhracat faaliyetlerinin belgelenebilir olması resmi bir zorunluluktur. İşletmenizi şahıs veya limited şirket olarak kurabilir ve bu şekilde ihracat yapabilirsiniz. Ürünlerinizin müşterilerinize ulaşması için ise bir kargo firmasıyla anlaşma sağlamanız gerekir. Çalıştığınız firmanın Almanya’da geniş bir operasyon ağına sahip olması önemli bir husustur.

Hizmetlerinizde aksama olmaması için, yurt dışı satış prosedürlerini faaliyetlerinize başlamadan önce yerine getirmeniz gerekir. Firmanızın Türkiye’de, Almanya’da ve AB’de geçerli olan yasalara uyması önemli bir husustur. Kanunlara uygun bir hizmet sağladığınızda operasyonlarınız hukuki bir sebeple aksamayacak ve ürünleriniz müşterilerinize gecikme olmadan ulaşacaktır. E-ihracat nedir? e-ihracat nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak yurt dışına internet üzerinden satış yaparken dikkat edilmesi gereken hususları detaylı biçimde öğrenebilirsiniz.

Almanya’ya E-İhracat Yapmak İçin Başlangıç Aşamasında İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

Ürün ve hizmetlerinizin satışına başlamadan önce piyasa araştırması yapmanız tavsiye edilir. Almanya, Avrupa piyasasının hareketli pazarları arasında yer alır. Detaylı bir araştırma yaparak bu ülkedeki ticaret trendlerini öğrenebilirsiniz. Planlamanızı edindiğiniz veriler ışığında gerçekleştirerek markanızın bu pazarda sağlam bir yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

yurt dışına satış yapan firmaların edinmesi gereken bazı belgeler bulunur. Bu belgeleri edinerek operasyonlarınızın sorunsuz biçimde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Bütçe hesabı da satış süreçlerinde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Gümrük masrafları, lojistik harcamaları ve vergiler dış ticaret faaliyetlerinde önemli bir yer tutar. E-ihracat masrafları hakkında detaylı bir araştırma yapıp elde ettiğiniz verileri fiyat belirlerken hesaba katmanız önemlidir.

Almanya’ya E-İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

A.TR Almanya’ya ihracat için gerekli belgeler arasında ilk sırada yer alır. Bu belge, AB üyesi ülkelerde dolaşımda olan ürünler için bir vize gibi düşünülebilir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması mevcuttur. Bu anlaşma uyarınca, satılan ürünlerin söz konusu belge ile kayıt altına alınması gerekir.

Almanya’ya ürün satan ticari işletmelerin teslim etmeleri gereken bir diğer belge de ETGB’dir. Açılımı Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi olan bu belge lojistik firmalarına teslim edilir. Hava, kara, deniz ve demir yoluyla gelen/giden eşyaların beyanında bu elektronik doküman kullanılır. ETGB ile ilgili bütün işlemler dijital ortamda yürütülür. Dolayısıyla bu belge için kâğıt çıktı gerekmez. ETGB mikro ihracat kapsamında yer alan ürün ve hizmetler için geçerlidir. Ağırlığı 300 kilograma kadar olan ürünler bu kapsamdadır. 2022 yılı rakamlarına göre bu satışlar için 15.000 avroluk bir üst limit mevcuttur. Fiyatı bu değerden daha yüksek olan ürünler ETGB kapsamında yer almaz.

Almanya’ya E-İhracat Yaparken Kullanılabilecek Platformlar Nelerdir?

Almanya’ya e-ihracat gerçekleştirmek için ürünlerinizin satışını yapabileceğiniz online bir platform kurmanız gerekir. yurt dışına pratik ve sorunsuz biçimde satış yapmak için e-ihracat paketi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

  • Amazon dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Almanya’da da rağbet gören bir e-ticaret sitesidir. Ürünlerinizi Almanca içeriklerle bu platforma yükleyerek satabilirsiniz.
  • Etsy de yurt dışına açılan Türk firmalarının tercih ettiği platformlar arasındadır. El işi ve hediyelik eşya kategorisinin yoğunlukta olduğu bu site Almanya’ya e-ihracat yapmak için idealdir. Etsy, size uygun komisyonlarla yurt dışına açılma olanağı sağlar.
  • Ebay Türkiye’den Almanya’ya ihracat için kullanabileceğiniz bir diğer platformdur. Ürünlerinizi bu siteye yükleyerek markanızın yoğun trafik alan bir mecrada görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Ebay, Almanya’da sıklıkla tercih edilen e-ticaret platformları arasındadır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bu site ödeme ve satın alma süreçlerini kolaylaştırdığı için Almanya’da rağbet görür.

Almanya’ya E-İhracat Yaparken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

AB piyasasına yönelik satış yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için Avrupa'ya e-ihracat yapmak için bilmeniz gerekenler başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Almanya özelinde konuşmak gerekirse Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetlerin burada yüksek bir ticaret hacmine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Doğru bir strateji izleyerek markanızın Almanya pazarında yer edinmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yandan, bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarını bekleyen avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek de faydalı olur.

Almanya’ya E-Ticaret Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Türkiye’nin dış ticaret hacminde Almanya’nın büyük bir yeri vardır. Döviz kur farkı, bu ülkede Türk mallarına duyulan ilginin artmasına sebep olmuştur. Almanya’ya e-ticaret faaliyetlerinde, bu ülkedeki genel piyasaya göre daha uygun fiyatlarla satış yapmak mümkündür.

Almanya, Avrupa piyasası içinde yoğun ve hareketli bir pazara sahiptir. Bu hareketlilik, ödeme ve lojistik sistemlerinin gelişmesini sağlamıştır. Türkiye’de ve Almanya’da eş zamanlı olarak faaliyet gösteren birçok lojistik firması mevcuttur. İyi bir firmayla anlaşarak Türkiye’de üretilen bir ürünü Almanya’nın herhangi bir yerine 3 gün gibi kısa bir sürede ulaştırmak mümkündür.

Ülkede yaşayan Türk nüfusu başlı başına bir piyasa oluşturmanın yanı sıra kültürel bir etkileşim de yaratmıştır. Bu etkileşim zamanla Türk yemek kültürüne ve el sanatlarına olan ilginin Almanya genelinde yayılmasını sağlamıştır. Dolayısıyla ülkemizde üretilen ürünlerin bu bölgede geniş bir pazarı olduğunu söylemek mümkündür.

Almanya’ya E-Ticaret Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Lojistik süreçleri çoğu zaman hızlı olmakla birlikte bazen masraflı ve teferruatlı olabilir. Hava yolu ile gönderilen kargolarda 30 kg sınırı vardır. Bu limiti aşan teslimatlarda kara yolu ve deniz yolu hizmetlerini kullanmak zaruri hâle gelir. Böyle bir durumda ürünün müşteriye ulaştırılma süreci uzayabilir. Bunun bir dezavantaja dönüşmesini önlemek için teslimat sürelerini ürün sayfasında belirtmeniz faydalı olur.

Avro ve dolar üzerinden yapılan ödemeler SWIFT ile hesabınıza yansır. Bu transferlerde gecikmeler olması normaldir. Bankalar arasındaki işlemler bazen birkaç gün sürebilir. Almanya’ya e-ihracat yaparken bu hususu da dikkate almanız tavsiye edilir.

Almanya Türkiye Arası Ticaret Hacmi Nasıldır?

Almanya, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Alman pazarında ham madde ve perakende ürün bazında Türk mallarına yönelik büyük bir talep söz konusudur. Bu talebin bazı dönemlerde artış gösterdiği de bilinir. Alman-Türk Ticaret Sanayi Odası tarafından açıklanan 2021 rakamlarına göre Türkiye’den Almanya’ya 18 milyar dolarlık bir ihracat söz konusudur. Bu oran, söz konusu rakamlara göre Türkiye’nin dış ticaretinde en büyük paya sahiptir.

Almanya’ya E-İhracat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye dışına satış yaparken bazı konulara önem vermek gerekir. Bu hususlarda detaylı bilgi sahibi olmak için yurt dışına ürün satmak için bilmeniz gerekenler başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz. Hâlihazırda bir e-ticaret siteniz varsa Almanca bir sayfa eklemeniz faydalı olur. Satışlarınızı uluslararası e-ticaret siteleri üzerinden yapmayı planlıyorsanız ürün içeriklerinizi Almanca’ya çevirmeniz tavsiye edilir. İngilizce, Almanya’da yaygın olarak bilinen ve konuşulan bir dil olsa da faaliyetlerinizi ülkenin ana dilinde yürütmeniz faydalı olur.

Almanya’da En Çok Satın Alınan E-Ticaret Ürün Kategorileri Nelerdir?

“Almanya’ya ne ihraç ediyoruz?” Türk firmaları tarafından sıklıkla merak edilen sorular arasındadır. Bu ülkeyle yapılan dış ticaretin büyük kısmını ham maddeler ve sanayi ürünleri oluşturur. Soruya e-ticaret odaklı bir cevap vermek gerekirse, Türkiye'nin Almanya'ya ihraç ettiği ürünleri aşağıdaki gibi gruplandırabiliriz.

  • Gıda ürünleri: Salça, zeytinyağı, organik ürünler, kurutulmuş gıdalar, bakliyat.
  • Ev tekstili ürünleri
  • Giyim eşyaları: Bebek ve çocuk giysileri, tesettür ürünleri
  • Doğal sağlık ve güzellik ürünleri
  • Takı ve aksesuarlar

Faaliyet gösterdiğiniz alan hangisi olursa olsun iyi bir planlama yaparak ürünlerinizi Almanya’da satabilir ve bu ülkede bilinen bir marka hâline gelebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Google Merchant Center Nedir?  E- Ticaretteki Kullanımı Nasıldır?
Google Merchant Center Nedir? E- Ticaretteki Kullanımı Nasıldır?
E-ticaret sitelerinin en büyük iş ortaklarından biri hiç şüphesiz Google’dır. Google, yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği uygulamalar ile e-ticaret sitelerine çeşitli avantajlar sunuyor. Google Merchant Center da bunlardan...
2 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
Ticaret Ünvanı Nedir? Kimler Ticaret Ünvanı Alabilir ?
Ticaret Ünvanı Nedir? Kimler Ticaret Ünvanı Alabilir ?
Ticaret unvanı, bir işletmenin ismi veya adı olarak da düşünülebilir. Bir şirket, ticari kuruluş veya bireysel işletme, faaliyet gösterdiği alanda müşteriye kendini tanıtmak ve ayırt edilebilir olmak için bir ticaret unvanı...
4 Ağustos 2023
Ferad Osman Sali
Yeni ürünleriniz satmak için video içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?
Yeni ürünleriniz satmak için video içeriklerinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?
Daha önceki yazılarımızda e-ticarette video kullanmanın öneminden bahsetmiştik. Videolar blog yazılarından ve fotoğraflardan daha çok ilgi görüyor ve ürünler hakkında daha görsel bir izlenim yarattığı için tüketicilerin...
1 Ağustos 2016
Ferad Osman Sali
KOSGEB 2023 Kadın Girişimci Desteği ile İş Fikrinizi Destekleyin
KOSGEB 2023 Kadın Girişimci Desteği ile İş Fikrinizi Destekleyin
KOSGEB bilindiği üzere işini büyütmek yahut dış pazara açılmak isteyen işletmelere, yeni bir iş kuracak olan genç girişimci adaylarına destekler sunmaktadır. Kadın girişimcilere destek de en çok düşünülen konulardan bir tanesi...
3 Mayıs 2023
Ferad Osman Sali
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Akılda kalıcı bir başlık yazmak için 6 ipucu
Bir içeriğin en can alıcı noktası başlıktır ve bu nedenle iyi bir şekilde hazırlanılması ve üzerine düşünülmesi gerekir. Akılıda kalıcı ve dikkat çekici bir başlık yazmak da bu nedenle ayrı bir iştir. Yazıların,...
21 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
Yaşça büyük hedef kitleye pazarlama çalışmaları nasıl yapılmalı?
Yaşça büyük hedef kitleye pazarlama çalışmaları nasıl yapılmalı?
İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber yaşça büyük olan kesimler de artık internet üzerinde vakit geçiriyor ve markalarla etkileşime giriyorlar. Bu nedenle de hedef kitlesinde yaşça büyük kişiler yer alan firmaların,...
21 Ağustos 2017
Ferad Osman Sali