E-ihracat ile Yurtdışına Satılabilecek Ürünler - Çok Satan Ürünler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 10.07.2024
E-ihracat ile Yurtdışına Satılabilecek Ürünler - Çok Satan Ürünler

E-ticarete başlarken ne satacağınıza önceden karar verirsiniz. Karar aşamasına gelene kadar birtakım araştırma ve analizleri yapmış olursunuz. E-ihracat yapmak için de benzer bir durum geçerlidir. E-ticarette sektör gereklilikleri ve işletme yetkinliklerinizi ön planda tutarsınız. E-ihracatta ise bunlara ek olarak bir de yasal sınırlara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü ihracat yasaklı ürünler vardır ve bunları yurt dışına satamazsınız. Bu nedenle e-ticaret sitenizde ihracatı olan ürünleri listelemeniz gerekir. Yelpazeyi geniş tutmak istiyorsanız e-ihracatta en çok satılan ürünlere göz atabilirsiniz.

E-İhracatta En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

E-ticaret üzerinden ihracat yaparken satış rakamlarının yüksek olmasını istiyorsanız satışa sunduğunuz ürünleri doğru seçmelisiniz. Mevcut operasyonunuz doğrultusunda ihracatı kolay ürünler seçebilirsiniz. Ayrıca bu süreçte e-ihracatta en çok satılan ürünlere de göz atabilirsiniz. Çok satılan e-ihracat ürünlerinin dönemsel olarak değişebileceğini de unutmamalısınız. Bu nedenle sektörü her zaman yakından takip etmelisiniz.

E-ticaret üzerinden ihracat yaparken satış rakamlarının yüksek olmasını istiyorsanız satışa sunduğunuz ürünleri doğru seçmelisiniz. Giyim, tarım, mobilya, temizlik ve hijyen ürünleri gibi kategorilerde en çok satılan ürünleri seçmek avantaj sağlar.

Giyim ve Tekstil Ürünleri

Giyim ve tekstil ürünleri, dünyanın her yerinde yoğun talep görür. Çünkü giyinmek temel bir ihtiyaçtır. Modayı takip etmek de her zaman popülaritesini koruyan bir trenddir. Global tekstil sektöründeki yeri düşünüldüğünde, Türkiye’de e-ihracat giyim ürünleri üzerinden rahatlıkla yapılabilir. E-ihracatta en çok satılan ürünleri giyim ve tekstil kategorisinde incelemek mümkün; konuya fakat daha spesifik olarak bakmakta da fayda vardır.

Satış potansiyeli yüksek ürünler için günlük kıyafetler, pijama takımları, eşofmanlar ve tişörtler örnek olarak gösterilebilir. Tesettür giyim ürünleri de özellikle İslam ülkelerine ihracat yapıldığında çok satılanlar arasına girer. Ev tekstilini de bu aşamada göz ardı etmemek gerekir. Nevresim takımı, havlu ve benzeri ürünlerin en çok ihraç edildiği ülkeler arasında Türkiye de kendisine yer bulabilmektedir.

Tarım ve Gıda Ürünleri

E-ihracatta en çok satılan ürünler arasındaki bir başka temel ihtiyaç da gıdadır. Tarım ve gıda ürünlerinin hacmi, uluslararası ticarette oldukça büyüktür. Türkiye’den ihracat, gıda ürünleri düşünüldüğünde de son derece kolay olabilir. Özellikle bakliyat, makarna ve konserve gıdalar, bu kategoride üst sıralardadır. Bu tip ürünlerin satışını yapabilmek için ekstra bir operasyon gerektiği de unutulmamalıdır.

Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri

İhracatta mobilya ve dekorasyon ürünlerinin hacmi de son yıllarda oldukça genişlemiştir. Küçük ya da büyük dekorasyon ürünleri ile mobilyaların bir arada incelenmesi de mümkündür. Çünkü iç dekorasyonda bu ürünler birbirleri ile ilişkilidir. Mobilyalar, özellikle pandemi döneminde e-ihracatta en çok satılan ürünler arasına girmiştir. Bunun sebeplerinden biri de evden çalışma trendinin yayılmış olmasıdır. Dolayısıyla çalışma odası takımlarını oluşturan ürünlerin ihracatında artış olması doğaldır.

E-ihracatta mobilya ve dekorasyon ürünleri, özellikle pandemi döneminde en çok satılanlar arasına girmiştir. Küçük ya da büyük dekorasyon ürünleri ve mobilyaların birlikte ihracatı mümkündür.

Temizlik ve Hijyen Ürünleri

Temizlik ve hijyen ürünleri, e-ticarette her zaman üst sıralarda yer almıştır. Bu kategoride bulunanların e-ihracatta en çok satılan ürünler arasına girmesinde ise pandeminin önemli bir etkisi vardır. Normal şartlarda ihtiyaç dâhilinde satın alınan temizlik ve hijyen ürünleri, pandeminin değiştirdiği alışkanlıklar doğrultusunda daha fazla talep görmeye başladı. Fakat durum sadece pandemi ile sınırlı değildir. Dezenfektan, maske, kolonya gibi ürünlerdeki artış kalıcı olmayabilir; ama sabun, şampuan, deterjan ve kimyasal temizlik malzemelerinde potansiyel her zaman yüksektir. 

E-ihracatta temizlik ve hijyen ürünleri pandemi ile birlikte artan bir taleple karşılaşmıştır. Dezenfektan, maske, kolonya gibi ürünlerin yanı sıra sabun, şampuan, deterjan gibi ürünler sürekli talep görür.

Yedek Parça Ürünleri

Otomotiv sektöründeki hareketlilik ihracat rakamlarına da yansımıştır. Türkiye dikkate alındığında otomobil ihraç etmek söz konusu değildir elbette. Tabii yabancı markaların Türkiye’de ürettiği araçlar bu durumdan hariç tutulabilir. Fakat otomotiv yedek parçaları, sıkça ihracat edilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünler, döviz kuru dolayısıyla biraz da ekonomik olan Türkiye’nin ihracat listesine girebilmiştir.

Otomotiv yedek parçaları, Türkiye'den sıkça ihracat edilen ürünler arasındadır. Ekonomik fiyatları ile yedek parça ürünleri, Türkiye’nin ihracat listesine girmektedir.

Beyaz Eşya Ürünleri

Beyaz eşyalar da e-ihracatta en çok satılan ürünler arasındadır. Türkiye’de bu alanda üretim yapan pek çok marka vardır. Dolayısıyla beyaz eşyalar ihracatta da önemli yer tutmaktadır. Buzdolabı, dondurucu, fırın, bulaşık, çamaşır ve kurutma makinelerine olan ihtiyaç da göz önünde bulundurulduğunda beyaz eşyaların bu listede uzun süre kalabileceğini söylemek mümkündür.

Beyaz eşyalar, Türkiye'de üretim yapan pek çok marka sayesinde ihracatta önemli yer tutmaktadır. Buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi ürünler en çok satılan beyaz eşyalar arasındadır.

E-İhracatının Yapılması Kısıtlanmış (Yasak) Olan Ürünler Nelerdir?

E-ihracat yaparken ihracatı kısıtlanan ürünler arasında tütün tohumu, kültür varlıkları, hint keneviri, belirli ağaçlardan elde edilen keresteler ve bazı hayvan türleri bulunmaktadır.

E-ihracat ne satılır ne satılmaz bilinerek yapılması gereken bir iştir. Dolayısıyla e-ihracat yaparken bilinmesi gerekenler arasında, ihracatı kısıtlanan ürünler de vardır. Türkiye’den yurt dışına yapılacak satışlar için getirilen kısıtlamalarda yetkinin büyük çoğunluğu Ticaret Bakanlığı’ndadır. Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğler doğrultusunda yasaklı ürünler zaman zaman güncellenebilir. Bu nedenle ilgili yasal mevzuatları periyodik olarak takip etmekte fayda vardır. İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ kapsamındaki mallar şöyledir:

 • Tütün tohumu ve fidesi
 • Kültür ve tabiat varlıkları
 • Doğadan toplanan çiçek soğanları
 • Hint keneviri
 • Odun
 • Sığla, yalankoz, Datça hurması
 • Antep fıstığı, fındık, asma, incir ve zeytin fidanı
 • Toz, tablet ve her türlü formda salep
 • Ihlamur, karaağaç, dişbudak, porsuk, erik, armut, kiraz, dut ve ceviz ağaçlarından elde edilen kütük, tomruk, kereste ve kalaslar
 • Canlı, cansız veya parçalanmış av ve yaban hayvanları ile bu hayvanlardan elde edilen konfeksiyon ürünleri (ihracı ön izne bağlı mallar listesinde yer alan türler hariç)

Yasaklanmış ürünlerin dışında bir de izne bağlı olanlar vardır. Bu kapsamdaki ürünleri ihraç edebilmek için bir ön izin alınması gerekir. İhracı ön izne bağlı olan mallardan bazıları şunlardır:

 • Şeker
 • Orman ağaçları ve tohumları
 • Damızlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan
 • Veteriner ilaçları
 • Gübreler
 • Kaplumbağa, yılan, kertenkele, yaban domuzu gibi hayvanlar
 • Tehlikeli atıklar
 • Afyon ve haşhaş kellesi

Ticaret Bakanlığı tarafından yasaklanmış veya izne bağlanmış ürünlerden bazıları bu şekildedir. Bunların dışında anlaşma sağlanan kargo/lojistik firmasının hizmet prosedürleri doğrultusunda da yurt dışına gönderilemeyen ürünlerin olması muhtemeldir. Söz konusu ürünlerin ihracı yasak olmasa da bazı firmalar belirli ürünlerin taşımasını yapmak istemeyebilir.

İhracatı ön izne bağlı olan ürünler arasında şeker, orman ağaçları, damızlık hayvanlar, veteriner ilaçları ve tehlikeli atıklar bulunmaktadır.

E-İhracatının Yapılması Teşvik Edilen Ürünler Nelerdir?

E-ihracatta en çok satılan ürünler arasında yer alması muhtemel olanlardan bazıları devlet tarafından desteklenmektedir. E-ihracat teşvikleri kapsamında, bazı ürünlerin yurt dışına satılmasıyla ilgili destekler de mevcuttur. Elbette bu teşvikler kapsamında Türk ihracat ürünleri ön planda tutulmaktadır. Bu yöntemle yurt içindeki üretimi artırıp yurt dışına yerli malların ihraç edilmesi hedeflenmektedir. Popüler teşvik yöntemlerinden biri ücret iadesidir. Ücret iadesinin yapılmasıyla ilgili tebliğ kapsamındaki ihracat teşvikli ürünlerden bazıları şöyledir:

 • Makarnalar
 • Bisküviler, kekler ve gofretler
 • Çikolata ve kakao içeren hazır gıdalar
 • Kümes hayvanlarının etlerinden veya sakatatlarından elde konserveler ve sosis benzeri ürünler
 • Hazır veya konserve balıklar
 • Zeytinyağı
 • Meyve ve sebze suları
 • Reçeller ve marmelatlar
 • Bal
 • Dondurulmuş, haşlanmış veya kurutulmuş sebze ve meyveler
 • Buket yapmaya elverişli veya süs amaçlı kullanıma uygun çiçekler ve tomurcuklar

IdeaSoft ile Ürünlerinizin E-İhracatını Nasıl Kolayca Yapabilirsiniz?

E-ihracatta en çok satılan ürünler arasından ya da işletmenizin kapsamı dâhilinde ürünler seçip bu işe atıldığınızda e-ticaret sitenize çok fazla iş düşer. Altyapısı, güvenliği, ödeme sistemleri, desteklediği diller derken sitenizi her alanda geliştirmeniz ve e-ihracata uygun hâle getirmeniz gerekir. IdeaSoft olarak sunduğumuz e-ihracat çözümlerinden faydalanırsanız bu tip teferruatlarla uğraşmanıza gerek kalmaz.

IdeaExport, işletmenizi yurt dışına açmanızı sağlayan bir çözümdür. E-ticaret sitenizi global bir alışveriş platformuna çeviren IdeaExport ile dünyanın her ülkesinde hizmet verebilirsiniz. IdeaSoft altyapısını ve ihracat modülünü kullandığınız takdirde siteniz, 160’dan fazla para birimini destekler. Lokasyon bazlı dil çevirisi, alternatif ödeme sistemleri ve ülke bazlı vergi tanımlamaları da mevcuttur. Bu hizmet ile global SEO kurallarına uygun bir e-ihracat sitesine sahip olabilir; aklınıza takılan tüm sorular için destek ve eğitim alabilirsiniz.

E-İhracatta En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Giyim ve tekstil, tarım ve gıda, mobilya, temizlik ve hijyen ürünleri, yedek parça ve beyaz eşya en çok satılan ürünlerdir.

Giyim ve Tekstil Ürünleri Neden Popülerdir?

Giyinmek temel bir ihtiyaç olup, moda trendleri de sürekli takip edildiğinden yüksek talep görmektedir.

Tarım ve Gıda Ürünlerinin İhracatı Neden Kolaydır?

Bakliyat, makarna ve konserve gıdalar gibi temel ihtiyaç ürünleri, uluslararası ticarette büyük hacme sahiptir.

Mobilya ve Dekorasyon Ürünleri Neden Çok Satılmaktadır?

Pandemi dönemi ve evden çalışma trendi, mobilya ve dekorasyon ürünlerine talebi artırmıştır.

Temizlik ve Hijyen Ürünleri Hangi Nedenlerle Fazla Talep Görmektedir?

Pandemi, dezenfektan ve maske gibi ürünlerin talebini artırmış, sabun ve deterjan gibi ürünlerin potansiyeli ise kalıcıdır.

Yedek Parça Ürünleri Neden İhraç Edilmektedir?

Türkiye'nin otomotiv yedek parçaları ihracatı, döviz kuru avantajıyla ekonomik olmasından dolayı fazladır.

Beyaz Eşya Ürünleri Neden Çok Satılmaktadır?

Türkiye'de beyaz eşya üretimi yapan birçok marka vardır ve bu ürünler sürekli talep görmektedir.

E-İhracatının Yapılması Kısıtlanmış (Yasak) Olan Ürünler Nelerdir?

Tütün tohumu, kültür varlıkları, doğadan toplanan çiçek soğanları, odun, bazı hayvanlar ve bitkiler yasaklı ürünlerdir.

İzne Bağlı Olan Ürünler Nelerdir?

Şeker, orman ağaçları, damızlık hayvanlar, veteriner ilaçları, gübreler ve tehlikeli atıklar izne bağlı ürünlerdir.

E-İhracatının Yapılması Teşvik Edilen Ürünler Nelerdir?

Makarnalar, bisküviler, çikolata, kümes hayvanları konserveleri, zeytinyağı, meyve suları ve dondurulmuş sebzeler teşvik edilen ürünlerdir.

IdeaSoft ile Ürünlerinizin E-İhracatını Nasıl Kolayca Yapabilirsiniz?

IdeaSoft’un e-ihracat çözümleri, altyapı, güvenlik, ödeme sistemleri ve global SEO desteği sunarak e-ihracatı kolaylaştırır.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler