Yurt Dışı SEO Nedir, Neden Önemlidir?

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 10.07.2024
Yurt Dışı SEO Nedir, Neden Önemlidir?

Yurt dışı SEO, bireysel ya da tüzel olarak sahip olduğunuz bir web sitesini yabancı ülkelerde ve bölgelerdeki arama motorları için optimize etme ve üst sıralara taşıma sürecini ifade eder. İçeriği, anahtar kelimeleri ve diğer teknik yönleri, belirli bir uluslararası kitleyi hedeflemeye ve hedef ülke veya bölgedeki arama motoru sonuçları sayfalarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik olarak uyarlamayı içerir.

Yurt Dışı SEO Nedir, Neden Önemlidir?

Yurt dışı SEO optimizasyonunda amaç; daha fazla organik trafiği çekmek, marka bilinirliğini artırmak ve en nihayetinde daha fazla potansiyel müşteri ve satış elde etmektir.

İşiniz gereği yurt dışı SEO yapmanız gerekiyorsa, profesyonel bir uluslararası SEO ajansı ile çalışmanın önemli avantajları vardır. Planlanması gereken birçok husus doğru planlamalar ile son derece titizlikle yapılmalıdır. Bu durum hem başarıyı hem de maliyeti direkt olarak etkileyecektir.

Yurt Dışı SEO İçin Temel Adımlar

  1. Dil ve Yerelleştirme Yapın
  2. Ülkeye Özgü Alan Adı ve Barındırma Kullanın
  3. Hedef Ülkeye Yönelik Anahtar Kelime Araştırması Yapın
  4. Yerel Bağlantı Oluşturma Stratejisi Geliştirin
  5. SEO Performansını İzleyin ve Verileri Takip Edin
  6. İçerik Yönetimine Önem Verin
  7. Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Uygulayın
  8. Performans Verilerine Dayalı Optimizasyon Yapın

Yurt Dışı & Uluslararası SEO Faktörleri

Dil ve Yerelleştirme

İçeriğinizin hedef kitle için doğru bir şekilde çevrilip yerelleştirildiğinden emin olun. Bu; uygun dil, ton, kültürel referanslar ve para birimi kullanmak demektir. Uygun yerelleştirme, içeriğinizin hedef kitleyle daha iyi bağlantı kurmasını sağlar ve yerel arama sonuçlarında daha yüksek sıralama olasılığını artırır.

Dil ve Yerelleştirme

İçeriğinizi hedef kitleye uygun şekilde çevirin ve yerelleştirin; bu, kültürel referanslar ve para birimi kullanımı da dahil.

Bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için, web sitenizin hedeflediğiniz ülkeye uygun bir dil yapısına sahip olması gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi her detayın o bölgeye uygun şekilde dönüştürülmesi gerekir. Çünkü bölgedeki insanların alışkanlıklarına göre bu, oldukça önemli bir konudur. En ufak bir detay bölgedeki hedef kitleyi olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.

Yurt Dışı SEO İçin Temel Adımlar

Hedef Ülkeye Özgü Alan Adı ve Barındırma

Ülkeye özgü bir alan adı kullanmak ve web sitenizi yerel bir sunucuda barındırmak, hedef bölgedeki arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir. Örneğin, Fransız bir kitle için ".fr" alan adı, genel bir ".com" alan adından daha alakalıdır.

Alan Adı ve Barındırma

Hedef ülkeye özgü bir alan adı kullanmak ve web sitenizi yerel bir sunucuda barındırmak, arama motoru sıralamanızı iyileştirir.

Bu noktada yol haritası önemlidir. Çalışmanızı bir subdomain ile de başlatabilir ya da direkt hedeflediğiniz ülkenin uzantısına yönelik bir site yapısı ortaya çıkararak yapabilirsiniz. Her iki durumda da işlerinizi yürütmeniz mümkündür. Ancak uzun süreli ve etkili bir yurt dışı SEO hedefliyorsanız o ülkenin web sitesine bürünmek çok daha iyi bir fikirdir.

Uluslararası SEO için Anahtar Kelime Araştırması

Hedef dil ve bölge için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Yerelleştirme özelliklerine sahip popüler anahtar kelimeler, alanınızla ilgili niş alakalı terimler ve ifadeleri belirlemek için rakiplerinizin anahtar kelimelerini analizi gibi bir dizi yapılması gereken önemli adımlar vardır. Bu noktada, SEO ajansınızın bu çalışmaları sizin için eksiksiz bir şekilde yapması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Araştırması

Hedef dil ve bölge için kapsamlı anahtar kelime araştırması yaparak, yerelleştirilmiş popüler anahtar kelimeleri belirleyin.

Çözüm ortağımız TEPESEO Dijital Pazarlama ile yurt dışı SEO hizmetiyle yurt dışına kolaylıkla açılabilirsiniz. TEPESEO, bu konuda gereken tüm adımları sizinle birlikte planlayarak süreci başlatır ve eksiksiz bir biçimde yürütür.

Uluslararası SEO için Anahtar Kelime Araştırması

Yapılması gerekenler planlanır, projelendirilir ve hayata geçirilir. Düzenli bir şekilde toplantılar yapılarak sürecin nasıl ilerlediği ve geri dönüşümler müşteriye iletilir. Önemle bahsettiğimiz, anahtar kelime araştırması gibi konuların profesyonel SEO uzmanları tarafından yürütülmesinin önemli faydaları vardır.

Yerel Bağlantı Oluşturma

Yerel web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar edinerek sitenizin arama motorları gözünde otorite ve güvenilirliğini artırmak gerekir. Ajansınızın profesyonel ekibiyle sizin projenize uygun siteleri, blogları tespit etmesi ve kaliteli bir link ağı kurmak için gerekli planlamaları yapması gerekir. Doğru yaklaşım ve planlanmış maliyetle süreç yönetilmeli ve sonrasında müşteriye eksiksiz raporlanmalıdır.

Bağlantı Oluşturma

Yerel web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar edinerek sitenizin otorite ve güvenilirliğini artırın.

Kaliteli backlink çalışması yapmak da son derece önemlidir. Alakasız backlinkler ile sonuç almak mümkün değildir. Bu sebeple web sitenizin link ağı son derece kaliteli olmalı ve gereksiz backlinklerden arındırılmalıdır.

Yurt Dışı SEO İzleme ve Veri Takibi

Web sitenizin hedef bölgedeki performansını sürekli olarak takip etmek gerekir. Çünkü ortaya çıkan veriler SEO stratejilerini etkiler. Organik trafiğinizi, SERP sıralamalarınızı ve kullanıcı etkileşimini izlemek için analitik araçlar kullanılmalıdır. TEPESEO bu noktada da müşterilerine detaylı ve bilgilendirici bir şekilde verileri düzenli olarak raporlamaktadır.

Düzenli takip ve geri dönüşüm de son derece önemlidir. Sitenizi ziyaret edenlerin davranışları ve ilgileri, başarılı adımların atılmasını sağlayacaktır. Profesyonel bir SEO ajansı ile adımlarınızı eksiksiz atıp sonuçları görebilirsiniz. Spesifik ve projeye uygun planlamalar ile başarıya ulaşırken işi şansa bırakmamak önemlidir.

Veri Takibi

Hedef bölgedeki performansınızı sürekli olarak takip edin ve elde edilen verilerle SEO stratejilerinizi optimize edin.

SEO çalışmalarında her veri çok önemlidir. Bu verilerin tamamı toplanmalı ve data haline getirilip hem tarafınıza sunulmalı hem de SEO yol haritasını geliştirmek için kullanılmalıdır.

uluslararası yurtdışı seo

İhtiyacınız Yurt Dışı SEO ise Sizin için Neler Yapabiliriz?

Çözüm ortağımız TEPESEO ile özel ihtiyaçlarınıza ve hedef pazarınıza uygun yurtdışı SEO stratejileri uygulayarak web sitenizin trafiğini artırmanıza yardımcı olabiliriz.

Pazar Araştırması

Hedef kitlenizi, rekabetinizi ve yabancı pazardaki ilgili eğilimleri anlamak için kapsamlı bir pazar araştırması yapılmalıdır. Bu, işletmeniz için özelleştirilmiş SEO stratejisi geliştirmelerinize yardımcı olacaktır. Zamanı, siz ve projeniz için en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir.

Pazar Araştırması

Hedef kitlenizi, rekabetinizi ve yabancı pazardaki eğilimleri anlamak için kapsamlı bir pazar araştırması yapın.

Anahtar Kelime Planlaması

Anahtar kelime planlamasının öneminden yukarıda biraz bahsetmiştik. TEPESEO ‘nun en önemli farklarından biri hedef dil ve bölgede kapsamlı anahtar kelime araştırması yaparak, işiniz için en alakalı ve yüksek trafikli anahtar kelimeleri belirlemesidir. Böylelikle, içeriğinizin hedef kitlenizi çekmek için doğru arama terimleriyle optimize edilmesi sağlanır. Geri dönüşüm oranlarınız artar ve sonuç odaklı ilerleme kaydedilir.

Anahtar Kelime Planlaması

Hedef dil ve bölge için kapsamlı anahtar kelime araştırması yaparak içeriğinizi optimize edin ve organik trafik çekin.

İçerik Yönetimi

Hedef pazar için içerik oluşturma , çeviri ve yerelleştirme konuları oldukça önemlidir. Bu çalışmalar; içeriğinizi yerel dile, kültüre ve tercihlere uygun hale getirerek hedef kitleyle daha iyi bağlantı kurmasını ve yerel arama sonuçlarında iyi performans göstermesini sağlar.

Yurt dışı SEO çalışmalarında da tıpkı yurt içinde olduğu gibi içerik çok önemlidir ve her detay başarıyı etkileyebilir. Sürecinizi izlemek için bu detayların sizinle düzenli olarak paylaşılması gerekir. Ajansınız ile çalışmalarınız her daim dinamik ve planlı olmalı, ilgi kaybedilmemelidir.

İçerik Yönetimi

İçeriğinizi hedef pazara uygun hale getirerek, yerel dile, kültüre ve tercihlere göre uyarlayın.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO (On Page – Off Page SEO)

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO tekniklerini uygulayarak web sitenizin hedef bölgedeki görünürlüğü artmalıdır. Bu; meta etiketlerini, başlıkları, URL yapılarını, iç bağlantıları optimize etmeyi ve yerel web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmeyi içerir. Profesyonel SEO uzmanları sitenizi inceledikten sonra yol haritasını oluşturup sizinle paylaşmalıdır. Yurt dışı SEO konusunda temel SEO adımları son derece önemlidir ve adından da anlaşılacağı üzere hem içeride hem dışarıda yapılması gereken temel adımlar vardır.

SEO Teknikleri

Meta etiketleri, başlıklar, URL yapıları ve iç bağlantıları optimize ederek ve yüksek kaliteli geri bağlantılar elde ederek SEO performansınızı artırın.

Yurt Dışı SEO Optimizasyonu

Performans verileri ve analitiklere dayanarak, stratejinizde gerekli ayarlamaların planlanması ve arama motoru sıralamalarında, organik ziyaretçi trafiğinde ve dönüşümlerde sürekli iyileşmeyi hedeflenmelidir. Tüm pozisyonlar takip edilmeli ve düzenli olarak raporlanmalıdır. Hedefinize ulaşmanız için fark edilmeli, fark edilmek için de Google sıralamalarınızda yükselmelisiniz.

SEO Optimizasyonu

Performans verileri ve analitiklere dayanarak stratejinizi düzenleyin ve arama motoru sıralamalarında sürekli iyileşmeyi hedefleyin.

İşletmeler Neden Yurt Dışı SEO Hizmetinden Faydalanmalı?

Yurtdışı SEO, yeni pazarlara ulaşmanızı sağlar. En önemlisi bunun etkisi ile işletmenizin büyümesini sağlayabilirsiniz. Yurt dışı SEO hizmetinden faydalanmanın birçok avantajı vardır;

Yeni Pazarlara Erişim

Çevrimiçi varlığınızı uluslararası pazarlara genişleterek potansiyel müşteri kitlenizi artırabilir ve büyüme fırsatları yaratabilirsiniz. Yurtdışı SEO, ürünlerinize veya hizmetlerinize ilgi duyabilecek farklı ülkelerdeki kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Marka Bilinirliğiniz Artacaktır

Web sitenizi farklı diller ve bölgeler için optimize ederek, markanızın çeşitli arama motorlarında ve konumlarda bilinirliğini artırabilirsiniz. Bu, daha fazla organik trafik, daha yüksek arama motoru sıralamaları demektir. Bu planlamaları yaparken doğru kişilerle çalışmanın önemi büyüktür. Her yanlış hesap maliyeti arttıracaktır ve çalışmaların sonucu istediğiniz gibi olmayacaktır.

Rekabet Avantajı

Yurtdışı SEO'ya yatırım yapan işletmeler, uluslararası pazarlara yönelmeyen rakiplerine karşı rekabet avantajı elde ederler. Belirli bölgeleri ve dilleri hedefleyerek, rekabetin önüne geçebilir ve dokunulmamış pazarlarda güçlü bir hacim oluşturabilirsiniz.

Tüm bu başarıların çok ciddi dönüşümleri olacaktır. Finansal olarak çok daha güçlenerek, yeni yatırım fırsatlarını yerel pazarda da deneme imkanı bulabilirsiniz. Google sıralamalarında rekabette öne geçen daima kazanmaktadır.

Çözüm ortağımız TEPESEO, yurt dışı SEO sürecinde tüm planlamaları sizin için yapar ve detaylı bilgilendirmeleri düzenli olarak size sunar. Es geçilmemesi gereken bir husus da doğru planlamanın maliyetleridüşürdüğü gerçeğidir. TEPESEO her adımınızı planlar ve mutlak başarıyı hedefler.

Ek olarak, sadece İngilizce değil her dilde yurt dışı SEO yapılabilmektedir. TEPESEO Dijital Pazarlama ile Yurt Dışı SEO konusunda detaylı bilgi almak için, IdeaSoft E-Ticaret çözüm merkezinden iletişim kurabilirsiniz.

Yurt dışı SEO nedir?

Yurt dışı SEO, web sitenizi yabancı ülkelerde ve bölgelerdeki arama motorları için optimize etme ve üst sıralara taşıma sürecidir. İçeriği, anahtar kelimeleri ve diğer teknik yönleri belirli bir uluslararası kitleyi hedeflemeye ve hedef ülke veya bölgedeki arama motoru sonuçları sayfalarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik olarak uyarlamayı içerir.

Yurt dışı SEO optimizasyonunun amacı nedir?

Yurt dışı SEO optimizasyonunda amaç; daha fazla organik trafiği çekmek, marka bilinirliğini artırmak ve daha fazla potansiyel müşteri ve satış elde etmektir.

Yurt dışı SEO faktörleri nelerdir?

Yurt dışı SEO faktörleri arasında dil ve yerelleştirme, hedef ülkeye özgü alan adı ve barındırma, uluslararası SEO için anahtar kelime araştırması, yerel bağlantı oluşturma ve yurt dışı SEO izleme ve veri takibi yer alır.

Dil ve yerelleştirme neden önemlidir?

İçeriğinizin hedef kitle için doğru bir şekilde çevrilip yerelleştirilmesi, uygun dil, ton, kültürel referanslar ve para birimi kullanarak hedef kitleyle daha iyi bağlantı kurmasını sağlar ve yerel arama sonuçlarında daha yüksek sıralama olasılığını artırır.

Hedef ülkeye özgü alan adı ve barındırma neden önemlidir?

Ülkeye özgü bir alan adı kullanmak ve web sitenizi yerel bir sunucuda barındırmak, hedef bölgedeki arama motoru sıralamanızı iyileştirir. Örneğin, Fransız bir kitle için ".fr" alan adı, genel bir ".com" alan adından daha alakalıdır.

Uluslararası SEO için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Hedef dil ve bölge için kapsamlı anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Yerelleştirme özelliklerine sahip popüler anahtar kelimeler, niş alakalı terimler ve rakiplerinizin anahtar kelimelerinin analizi gibi adımlar içerir.

Yerel bağlantı oluşturma neden önemlidir?

Yerel web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar edinerek sitenizin arama motorları gözünde otorite ve güvenilirliğini artırmak gerekir. Bu, doğru siteleri tespit etmek ve kaliteli bir link ağı kurmak için gerekli planlamaları içerir.

Yurt dışı SEO izleme ve veri takibi nasıl yapılır?

Web sitenizin hedef bölgedeki performansını sürekli olarak takip etmek gerekir. Organik trafiğinizi, SERP sıralamalarınızı ve kullanıcı etkileşimini izlemek için analitik araçlar kullanılmalıdır. Bu veriler, SEO stratejilerini optimize etmek için önemlidir.

İşletmeler neden yurt dışı SEO hizmetinden faydalanmalı?

Yurt dışı SEO, yeni pazarlara ulaşmanızı sağlar ve işletmenizin büyümesini destekler. Yeni pazarlara erişim, marka bilinirliğinin artması ve rekabet avantajı gibi birçok avantaj sunar. Bu süreç, işletmenizin finansal olarak güçlenmesine ve yeni yatırım fırsatlarına olanak sağlar.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler