Toptan Ürün Almak: Tüm Avantaj ve Dezavantajları

17 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya
Toptan Ürün Almak: Tüm Avantaj ve Dezavantajları

Geleneksel ticarette ve e-ticarette toptan ürün alarak satış yapmak oldukça yaygındır. Toptan ürün alındığında elde belli bir stok bulundurarak ardından ürünler doğrudan tüketicilere satılabilmektedir. Böylece toptan ürün al sat yaparak ticaret yapmak da mümkündür

Toptan ürün almayı, dropshipping ve kendi ürünlerinizi üretip satmak ile kıyasladığımızda, toptan satın alma bu iki modelin arasında bir yerde durmaktadır. Kendi ürünlerinizi üretmenin risklerini taşımaz; fakat maliyet olarak daha pahalıdır. Dropshipping’e kıyasla da kar marjı daha fazladır. Aynı zamanda ürünler tüketiciye daha hızlı bir şekilde ulaştırılmaktadır. Ayrıca ürün depo yönetimi sizde olduğu için tedarikçilerle yaşanabilecek problemleri yaşamazsınız.

Kendi ürünlerinizi üretmenin risklerinİ ve avantajlarını ileriki günlerde ele alacağız. Dropshipping’in avantaj ve dezavantajları içinse aşağıdaki yazımızı okuyun.

Dropshipping nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yazımızda toptan ürün almanın avantaj ve dezavantajlarını ise bu rehberimizde detaylı bir şekilde ele alacağız.

Toptan Ürün Alma Süreci Nasıl İşlemektedir?

Bu sürece girmeden önce ihtiyaçların belirlenmesi gerekir. E-ticaret siteniz için satın alım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle satacağınız ürünleri seçmeniz faydalı olur. İhtiyaçlar belirlendikten sonra ise detaylı bir piyasa araştırması yapmakta fayda vardır. Ürünlerinizi nereden tedarik edeceğinizi bu aşamada belirlemelisiniz. Satın alacağınız metanın fiyat ve performans özelliklerini detaylı araştırarak doğru kararı vermelisiniz.

Tedarik süreçleri toptan ürün al sat faaliyetlerinin önemli bir aşamasıdır. İhtiyaçlarınızı belirleyip kararlaştırdıktan sonra ürünleri sipariş etmeniz gerekir. Bu aşamada lojistik sürecinin takibini sağlamanız faydalı olur. Satın aldığınız ürünler eksiksiz bir biçimde teslim edilmişse süreç sorunsuz tamamlanmış demektir. Eksik ya da hatalı ürünlerin kontrolü ve siparişin tamamlanması da toptan ürün alımı sürecinin parçasıdır.

Doğru Toptan Satış Kanallarına Nasıl Ulaşılır?

Toptan ürün al sat faaliyetlerinde doğru satış kanallarına ulaşmak önemlidir. Dolayısıyla uluslararası piyasada bilinen pazaryeri platformlarını tercih etmenizde fayda vardır. Bu platformları kullanarak ihtiyaç duyduğunuz ürünlerin satışını yapan mağazalara ve üreticilere ulaşmanız mümkündür. 

İmalatçı firmalarla iletişime geçerek e-ticaret toptan satış ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Perakende hizmet veren firmalar için doğrudan fabrikadan satış yapan üreticiler vardır. Bu imalatçı markalara internet araştırması yaparak kolaylıkla ulaşılmaktadır. Ticaret odalarının sitelerinde yer alan firma listesini inceleyerek ulaşmanız mümkündür. Örneğin, perakende makyaj malzemesi satmayı düşünüyorsanız kozmetik üretimi yapan markalarla iletişime geçmelisiniz.

Toptan Ürün Satışı Daha Çok Hangi Sektörlerde Tercih Edilmektedir?

Moda sektörü toptan ürün al sat faaliyetlerinin en sık yapıldığı alanlardan biridir. Söz konusu sektörde toptan satışı yapılan ürünler genel olarak şunlardır:

  • Giyim ürünleri
  • Takı
  • Aksesuar
  • Ayakkabı
  • Çanta

Perakende satış yapan birçok mağaza ve e-ticaret sitesi moda ürünlerini toptan olarak tedarik eder. Türkiye’de moda alanındaki ürünlerin toptan satışını yapan birçok firma da mevcuttur.

Toptan ürün al sat faaliyetlerinin sık yapıldığı alanlardan biri de teknoloji sektörüdür.Özellikle kulaklık, mikrofon, şarj cihazı, USB kablo gibi akıllı telefon ve tabletler ile birlikte kullanılan cihazlar toptan alınır. Bu ürünleri Alibaba başta olmak üzere bilinen pazaryeri platformlarından tedarik etmek mümkündür.

Otomotiv sektörü de toptan al sat ürünlere ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Taşıtların tamiri ve geliştirmesi için süreklibirihtiyaç söz konusudur. Aynı zamanda bu gereksinim dâhilinde ürün tedariği yapılır. Otomobil yedek parça ve aksesuarları toptan ürün al sat faaliyetlerinde geniş bir yere sahiptir.

Toptan Ürün Satışı Yapılırken Online Platformlar Tercih Edilmeli midir?

Şöyle ki toptan ürün al sat faaliyetlerinde online platformların sunduğu birçok avantaj vardır. Bu mecralarda istediğiniz ürünler detaylı bir biçimde incelenmektedir. Aynı zamanda hemen sipariş verilmektedir. Cep telefonu veya bilgisayardan satın alım yaparak alışveriş için harcadığınız zamanı ve eforu azaltmanız mümkündür. Bir online pazaryeri platformunun avantajlarının arasında uygun fiyatlı alışveriş imkânı da bulunur. Bu mecralarda ürünleri muadilleriyle karşılaştırarak fiyat/performans bakımından ideal seçimler yapmak mümkündür.

E-ticaretle toptan ürün satışı yapan siteler, satın alım yapmadan önce detaylı bir araştırma olanağı sunar. Bu mecralarda yer alan yorumları ve puanlamaları inceleyerek ürünlerin kalitesi hakkında detaylı bilgi edinmek mümkündür. Güvenli ödeme ve hızlı kargo seçeneği sunan bir pazaryeri platformundan alışveriş yaparak toptan ürünlerin tedariği kolaylıkla sağlanmaktadır.

Toptan Ürün Satışı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Ürün al sat faaliyetlerinde ödeme sistemlerine dikkat etmeniz önemlidir. Alışveriş yaptığınız platformun güvenli ödeme seçeneği sunması gerekir. Yurt dışındaki bir firmadan ya da siteden alışveriş yapıyorsanız kullandığınız ödeme sisteminin ilgili ülkede geçerli olduğundan da emin olmanız gerekir.

Kâr marjı toptan ürün al sat faaliyetlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Yalnızca ürünlerin fiyatlarını değil; nakliye, taşıma ve varsa modifikasyon maliyetlerini de hesap etmeniz gerekir. Toptan ürün tedarik masraflarının fiyat politikanızla uyumlu olması önemlidir.

Ürün kalitesi bu süreçte dikkat edilebilecek bir diğer husustur. Alışveriş yaparken tedarikçiden numune istemek bu konuda emin olmak için iyi bir fikir olur. Satın aldığınız ürünlerin kalite ve garanti belgelerini de bu süreçte tedarik etmeniz gerekir.

Toptan Ürün Almanın Avantajları Nelerdir?

Düşük maliyet toptan ürün avantajlarının arasında ilk sıradadır. Satın alacağınız ürünleri toptan tedarik ederek uygun bir bütçeyle mal sahibi olunmaktadır. Bu faaliyet aynı zamanda satış süreçlerinin kontrol edilmesini sağlar. Toptan ürün al sat faaliyetleri stok düzenini ve tedarik süreçlerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Stok Tutma Avantajı

Tüketiciler, e-ticaret firmalarından bir ürünü aldıklarında en kısa sürede ürünün ellerine ulaşmalarını ister. Bu sebeple de stok tutarak satış yapmak ve tüketiciyi ürünün temini sırasında bekletmemek oldukça önemlidir. Toptan ürün aldığınızda elinizde belli bir miktarda stok tutma avantajına sahip olduğunuz için aynı gün içinde ürün gönderimi yapmak mümkündür. Aynı zamanda bunu kendi pazarlamanız için de kullanmanız mümkündür. Ayrıca kısa sürede ürün teslim ettiğiniz için de müşteri memnuniyetini arttırılmış olacaktır.

Talep Gören Ürünleri Satma Fırsatı

Pazarda belli bir talep gören ürünleri alarak stok tuttuğunuzda, satılma olasılığı daha yüksek olan ürünleri e-ticaret sitenizde sergilemiş olursunuz. Bu sebeple de yeni bir pazar yaratma ihtiyacı duymadan mevcut pazardaki hedef kitleye yönelik tanıtım ve reklam çalışmaları yaparak ürünlerinizi satmanız mümkündür.

Mevcut Ve Bilinen Markalarla Çalışma Avantajı

Toptan ürün alırken, pazardaki bilinen ve mevcut markalarla çalışma fırsatı bulursunuz. Böylelikle yeni bir marka yaratma ya da bir markayı tanıtma çalışmaları yapmanız gerekmez. Bu çalışmalar için ayıracağınız bütçeleri işinizi geliştirmek ya da daha fazla stok tutmak için harcanabilmektedir.

Toptan Ürün Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Toptan ürün al sat faaliyetlerinin bazı dezavantajlarından bahsetmek de mümkündür. Tedarik sürecinden önce bu dezavantajlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Etkili bir plan yaparak ve ürünleri doğru seçerek olası aksaklıkları önleyebilirsiniz.

Rekabet

Bilinen markaların ve pazarda talep gören ürünleri toptan alarak satmaya başladığınızda belli bir rekabetin de içine gireceksiniz. Özellikle pazar payı fazla olan marka ve ürünler, birçok firma tarafının ilgisini çektiği için, sizinle aynı ürünleri satan birçok firma ile rekabet etmeniz gerekebilir. Rekabetin yüksek olması hem sizin kendinizi öne çıkarmanızı zorlaştırabilir hem de kar marjlarınızı düşürmenize neden olabilir.

Ürünlerin Satılmaması Sorunu

Tedarikçi ya da üretici firmadan toptan olarak ürün aldığınızda daha ucuza ürün alabilirsiniz. Ancak bu ürünleri alırken belli bir para ödemeniz gerekecektir. Stoğunuzda tuttuğunuz bu ürünlerin satılmama riski bulunuyor. Ürünlerin satılmaması sonucu zarar etmiş olursunuz. Aynı zamanda deponuzda satılmayan ürünler duracağı için, elinizdeki depo alanını da iyi kullanamamış olur ve satılmayan ürünlerin stoğu için de bir masraf yapmak zorunda kalırsınız.

Depo Yönetimi Ve Maliyetleri

Toptan olarak ürün aldığınızda bir deponuzun olması ve ürünleri burada saklamanız gerekir. Bir depo alanının size belli bir maliyeti olacaktır. Bu depoda çalışan bir personeliniz olacaktır. Bu kişilerin masraflarını da unutmamanız gerekir. Bunun yanı sıra depo yönetiminden de sorumlu olacaksınız. Ürünlerin konumalandırılması, stok yönetiminin yapılması oldukça önemlidir. Doğru ürünlerin gönderildiğinden emin olmanız ve stoğu tükenen ürünlerin kaydını tutmanız gerekir. Tüm bunlar hem belli bir iş gücü gerektirir hem de firmanıza ek masraflar çıkartabilir.

Tedarikçilerle Yaşanabilecek Problemler

Özellikle pazar payı fazla ürünleri aldığınız tedarikçilerle bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Ürünün ellerinde kalmaması, gümrükten ürünlerin çekilememesi, belirtilen tarihlerde ürünün ulaşmaması gibi problemler işinizi zora sokabilir. Bu sebeple de çalıştığınız tedarikçileri iyi seçmeniz ve onların çalışma rutinlerini bilmeniz gerekir. Aksi takdirde stoğunuz bittiğinde yeni ürünlere ulaşmakta zorlanabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Youtube için kutu açılım videolarını nasıl çekebilirsiniz?
Youtube için kutu açılım videolarını nasıl çekebilirsiniz?
Kutu açılım videoları, Youtube’da en çok izlenen videolar arasında yer aldığı gibi en çok etkileşim getiren video türlerinden biri. Ürün tanıttımları yapmak, yeni kitlelere ulaşmak ve sosyal ağlar üzerinde etkileşim...
25 Nisan 2020
Ferad Osman Sali
FOMO'yu kullanabileceğiniz pazarlama teknikleri
FOMO'yu kullanabileceğiniz pazarlama teknikleri
FOMO (Fear of Missing out), yani Türkçesiyle “birşeyleri kaçırma korkusu”, pazarlama teknikleri ile birleştirildiğinde, firmalara iyi geri dönüşüm sağlayabilecek bir araçtır. İnternet kullanıcılarının birçoğunda olan FOMO,...
10 Temmuz 2019
Ferad Osman Sali
IdeaAkademi'de Online Kayıt Dönemi Başladı
IdeaAkademi'de Online Kayıt Dönemi Başladı
IdeaAkademi olarak, çağımızın ve geleceğin yükselen sektörü olan E-ticaret ile ilgili süreçleri ve uygulamaları ayrıntılı bir şekilde öğreterek, hayata geçirmenize ve etkin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olmayı...
16 Haziran 2016
Savaş Çetinkaya
Neden hem SEO hem de sosyal medya pazarlamaya önem vermelisiniz? - 1. Bölüm
Neden hem SEO hem de sosyal medya pazarlamaya önem vermelisiniz? - 1. Bölüm
E-ticaret şirketinizin marka bilinirliğini ve internet üzerindeki görünürlüğünü artırmak için SEO ve SMM’e (sosyal medya pazarlama) ihtiyacınız vardır. Sosyal medya pazarlama birçok e-ticaret firmasının yapmakta olduğu...
20 Eylül 2017
Ferad Osman Sali
İnternetten Takı Satmak ve Satış Sitesi Kurmak Rehberi
İnternetten Takı Satmak ve Satış Sitesi Kurmak Rehberi
10 Adımda İnternetten Takı Satmak için E-ticaret Sitesi Kurmak. Moda kategorisi e-ticaret sektöründe her zaman rağbet görür. Giyimin tamamlayıcısı olan takı ve aksesuarlar da bu kategoride alışveriş yapan kişilerin ilgi...
3 Haziran 2022
Ferad Osman Sali
Site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler
Site üzerinde geçirilen süreyi artırmak için kullanabileceğiniz taktikler
E-ticaret sitelerinde geçirilen süreyi artırmak, kullanıcıların site üzerinde daha fazla ürünü incelemesini sağlarken, aynı zamanda geri dönüşümlerin de artırılmasına yardımcı olur. Web site trafiği analizlerinde de önemli...
23 Nisan 2018
Ferad Osman Sali