Evcil Hayvan Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

18 Mart 2023
Ferad Osman Sali
Evcil Hayvan Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak

Kedi, köpek, balık ve kuş gibi evcil hayvanlar günümüzde birçok yaşam alanında beslenir. Bu canlılar doğal ortamlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek olsa da eve almak, bunun üstlenildiğini gösterir. Evcil hayvan ürünleri sektörü bu nedenle oldukça canlıdır.

Her ne kadar işletmeye giderek satın almak mümkün olsa da e-ticaret ile edinmek daha avantajlı ve kısa gelir. Eğer bu sektörde çalışıyorsanız dijital sektöre geçiş yapmak bu nedenle daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca e-ticarete başlamayı düşünen bir girişimciyseniz de evcil hayvan ürünleri sektörüne yönelebilirsiniz. Buna yönelik bir adım atmadan önce neler yapacağınızı bilmek, süreci planlı şekilde yürütmenize olanak tanıyabilir.

Bu konuya geçmeden önce bu evcil hayvan ürünleri hakkında sunduğunuz şeylerin onlara ve sağlıklarına zararlı olmadığından emin olunmalıdır. Ayrıca ilgili yasa ve mevzuatlara da uyum sağlanmalıdır.

Evcil Hayvan Ürünlerine Karar Vermek

Eğer halihazırda evcil hayvan ürünleri satıyorsanız, bu ürünleri dijital platformlarda da sunabilirsiniz. Lakin girişim olarak yapacaksanız, henüz ürünleriniz olmayabilir. Bu nedenle ne sunacağınıza emin olmanız şarttır. Genel olarak,

  • 1. Evcil hayvan mamaları,
  • 2. Kedi kumları,
  • 3. Evcil hayvan oyuncakları,
  • 4. Evcil hayvan yatakları,
  • 5. Akvaryumlar,
  • 6. Kafesler,
  • 7. Akvaryum ve kafes ürünleri,

Gibi seçenekler vardır. Bunların hepsini sunabileceğiniz gibi sadece bir tanesine de yönelebilirsiniz. Ayrıca sadece bir evcil hayvan için hizmet de verebilirsiniz. Örneğin sadece kediler için ürünler sunmayı tercih edebilirsiniz.

Şirket Açma

Elektronik ticaret yapacaksanız, buna yönelik bir platform kurmadan önce şirketinizin olması gerektiği bilinmelidir. Bu bakımdan hangi evcil hayvan ürünlerini satacağınıza karar vermişseniz, sonrasında buna dair işlemler gerçekleştirilmelidir.

Bunun için bir mali müşavir veya muhasebeci ile görüşme yapılabilir. Bu sayede hem bilgi alınması hem de gerekli işlemlerin başlatılması mümkündür. Eğer hangi firmaları açabileceğinizi düşünüyorsanız, bu genel olarak şahıs, anonim ve limited şeklindedir. Tümü farklı olduğu için teker teker incelemek, bir tanesine karar vermek tavsiye edilir.

İlgili Rehber: Şirket kuruluşu sırasında girişimcilerin sık yaptığı hatalar

Toptan Evcil Hayvan Ürünleri Satın Alma

Şirketinizi kurduktan bir sonraki aşamayı evcil hayvan ürünleri satın almak kalır. Özellikle bu sektörde çalışan bir işletme değilseniz, sizin için geçerlidir. Çünkü bir girişim olarak evcil hayvan ürünü satmayı düşünüyorsanız, elinizde bunlar mevcut olmayabilir.

Bu nedenle toptan şekilde temin etmeniz gerekir. Bunu sağlayabilmek için de çok sayıda opsiyon yer almaktadır. Lakin bu durum herhangi bir tanesini seçebileceğinizi de göstermez. Düşünmeden davranmak, sonradan pişman olmanıza yol açabilir.

Bu nedenle birtakım noktalara dikkat etmek tavsiye edilir. Genel olarak aşağıda mevcut olan başlıklara özen gösterilmelidir.

Toptancının Ürün Fiyatları

Her toptancı ürünlerini farklı fiyatlardan verebilir. Dolayısıyla evcil hayvan ürünleri satmak istiyorsanız, bu süreçte ilk olarak farklı toptancılardan fiyat bilgisi alınmalıdır. Böylece en ekonomik olanlarına karar verebilirsiniz.

Aldığınız fiyatları sektördeki güncel evcil hayvan ürünlerinin fiyatları ile karşılaştırırsanız, ne kadar kâr elde edebileceğinizi de ana hatları ile görebilirsiniz. Bu inceleme sürecinde fiyat değiştikçe kalitenin de etkilendiği unutulmamalıdır.

Evcil hayvan sahipleri uzun süre kullanışlı ve dayanıklı ürünler arar. Ayrıca sağlıklı olmasını, dostları için zararlı olmamasını talep eder. Eğer aradıklarını sizde bulamazsa bir daha tercih etmeyecektir.

Toptancının Ürünleri Nasıl Temin Ettiği

Toptan evcil hayvan ürünleri alarak satmak istiyorsanız, toptancıdan en fazla ne kadar ürün alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Çünkü kaliteli hizmetleriniz olursa insanlar sizi tercih edebilir. Bu da stoklarınızın çabucak tükeneceğini gösterir.

Bu durumda hemen yenilemek gerekir. Dolayısıyla toptancı ihtiyacı karşılayabilecek hizmetler verebilmelidir. Ürünlerini kendisi üretmiyorsa hangi sıklıkla sipariş verebileceğiniz ve en fazla ne kadar olacağı bilinmelidir.

Kendisi imal ediyorsa buna ek olarak ürünlerini nasıl ürettiğini, belirli bir süre içerisinde ne kadar imalat yaptığı da sorulmalıdır.

Toptancı ile Nasıl İletişim Kurulduğu

Toptancı seçerken, onunla nasıl iletişim kurduğunuz, bu esnada bir iletişim sorunu çekip çekmediğiniz de önemlidir. Çünkü irtibatta problem olması ürün siparişlerinizin geç gelmesine yol açabilir. Eğer stoklarınız tükenmişse, sizi seven bir müşteri bile stokların yenilenmesini beklemeden farklı bir siteden alışveriş yapacaktır.

E-Ticaret Sitesi Açmak

Bu aşamaya geldiğiniz zaman sadece bir e ticaret sitesi açmak kalmaktadır. Ancak bu kapsamda farklı seçenekler vardır. Biri firma ya da freelancer ile iletişim kurup, sıfırdan bir site tasarımı talep etmektedir.

Bunun için iletişim kurduktan sonra isteklerinizi belirtebilir, sizin bir site tasarlanmasını isteyebilirsiniz. Lakin bilmeniz gereken, tüm özellik ve yazılımların tek tek hazırlanmasının maliyetli olabileceğidir. Ayrıca gerekli olan zaman da artabilir.

Her ne kadar başlangıçta serbest çalışanlar uygun fiyatlı gibi görülse de zamana yayıldığında masraflar büyüyebilmektedir. Ayrıca serbest çalıştığı için aynı anda farklı projeler de yürütebilir. Bu da sitenizin kısa sürede tamamlanmayacağını gösterir.

İkinci seçenek ise hazır paketleri kullanmadır. Bu ekonomik olduğu gibi zamandan da tasarruf sağlar. Çünkü paketlerin içinde farklı özellik ve yazılımlar bir arada sunulur. Böylece tek seferde daha avantajlı çözümler alınır.

Eğer e ticaret sitesi açmak istiyorsanız, IdeaSoft çağın gereksinimlerine cevap verebilmek için her zaman güncel olan paketler sunmaktadır. Satın almadan hepsini inceleyebilir, içeriklerini görerek aralarından karara varabilirsiniz.

İlk seçtiğiniz e ticaret paketi yetersiz gelse bile daha gelişmiş bir tanesine sorunsuz şekilde geçebilir, böylece müşterilerinize verimli hizmet sunmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi Kurma Rehberi

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Konum bazlı reklamlar neden önemli?
Konum bazlı reklamlar neden önemli?
Mobil cihazlarda gösterilen konum bazlı reklamlar, tüketicilere ulaşma ve onlara fırsatlar sunma konusunda e-firmalara kolaylık sağlıyor. Konum bazlı reklamlar hem e-ticaret hem de fiziki mağazası bulunan firmalar için oldukça...
17 Şubat 2017
Ferad Osman Sali
Kendin yap ürünleri nasıl işe dönüştürülür?
Kendin yap ürünleri nasıl işe dönüştürülür?
Online alışveriş her geçen gün artarken e-ticaret pazarı da sektör çeşitliliğini artırmaya başlıyor. Bunlardan biri de “kendin yap” ingilizce tabiriyle DIY (Do It Yourself) sektörü… Özellikle son zamanlarda, pandeminin...
28 Ağustos 2020
IdeaSoft
E-ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken web sayfaları
E-ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken web sayfaları
E-ticaret sitelerinde mutlaka olması gereken ve tüketicilerin kolay erişebilmleri gereken bazı web sayfaları bulunur. Bu sayfalar, hem e-ticaret sitesinin ne ile ilgili olduğunu gösterir hem de firma ile hizmetleri hakkında bir takım...
13 Temmuz 2019
Ferad Osman Sali
IdeaSoft ile Squarespace Karşılaştırması
IdeaSoft ile Squarespace Karşılaştırması
Squarespace Nedir? Maryland Üniversitesi’ndeki bir yurt odasında kurulan Squarespace, 2003 yılından bu yana milyonlarca web sitesinin oluşturulduğu bir platform olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de çok yaygın olmasa da dünya...
21 Nisan 2021
Savaş Çetinkaya
Tüketici davranışları işletmeleri nasıl etkiliyor?
Tüketici davranışları işletmeleri nasıl etkiliyor?
Tüketici davranışları koronavirüs ile birlikte şekil değiştirdi. Aynı zamanda birçok sektörde ekonomi sekteye uğradı. İşletmelerin sürecin üstesinden gelebilmeleri için devlet destek paketleri açıklandı. Ayrıca ticari...
4 Nisan 2020
IdeaSoft
HTML Nedir?
HTML Nedir?
Sanal ortamın prensipleri ve işleyişi, hâlâ pek çok kullanıcı tarafından bir muammadan ibarettir. Fakat geliştirici ya da en azından e-ticaret sitesi sahibi iseniz, birtakım kodların sihrine şahit olmuş olabilirsiniz. Kullanılan...
10 Ağustos 2021
Savaş Çetinkaya