Hediye Çeki Oluşturmak

Müşteri Menüsü
Müşterileriniz için zaman zaman kampanyalar oluşturmak ilgi çekici olacaktır. Kampanya oluşturmak için izleyebileceğiniz en hızlı yöntem bir hediye çeki oluşturmaktır.
Oluşturacağınız hediye çeklerinin tüm ürünlerde geçerli olabileceği gibi, öne çıkarmak istediğiniz belli ürünler, kategoriler yada markalar içinde oluşturabilirsiniz. Bu alandan dilerseniz sadece belirli  üyeleriniz içinde geçerli olacak hediye çeki ekleyebilirsiniz.
Hediye Çeki Kullanımı için, Ayarlar >> Ek Ayarlar >> Hediye çeki kullanımı ayarının aktif hale getirilmiş olması gerekir ve hediye çekleri ancak üye girişi yapmış bir müşteriniz tarafından kullanılabilir. Misafir olarak hediye çeki kullanılamayacaktır.

Hediye Çeki Oluşturmak

Hediye çeki oluşturmak için Ekle butonuna basabilirsiniz. Karşınıza gelecek ekrandaki menüleri ayrıntılı olarak inceleyelim.

Çek kodu

Oluşturulan hediye çekinin kod numarasıdır dilerseniz kendiniz bir kod belirleyebilir veya yanındaki Otomatik Üret butonuna tıklayarak sistem tarafından otomatik bir kod oluşturulabilirsiniz. Çek kodlarınız minumum 4, maksimum ise 50 karakter olmalı içerisinde boşluk ve Türkçe karakter geçmemelidir. 

Çek kodlarını dosyadan yükle

Eğer tek tek hediye çeki oluşturmak yerine bir anda toplu olarak çek kodu oluşturmak isterseniz bu alanı kullanabilirsiniz. Bu işlem için bilgisayarınızda bir not defteri dosyası içerisinde (.txt uzantılı) minumum 3, maksimum 50 karakterlik çek kodlarınızı alt alta yazmış olmanız gerekir. Ardından bu dosyayı seçebilirsiniz. Örnek dosya için hazırladığımız Toplu Hediye Çeki Oluşturmak sayfamızı ziyaret edebilrisiniz.

Max. Kullanım sayısı

Oluşturulan çekin en fazla kaç kez kullanılabileceğini belirler. 100 yazmışsanız eğer, 100 kere kullanılan bu hediye çeki otomatik olarak kullanılamaz hale gelir. 

Kişi Başı Kullanım Sınırı

Bir üyenin aynı çek kodunu kaç kere kullanabileceğini belirler. 5 yazarsanız, bir üye 5 farklı siparişinde aynı çek kodunu kullanabilir. Bir üye sadece tek bir siparişinde bunu kullanabilsin isterseniz 1 yazmalısınız.

Üye bayi grubu

Oluşturulan çeki kullanabilecek üye grubunu belirler. Özel bir üye grubunuz var ise sadece o üye grubundaki kişiler bu çek kodundan faydalansın isterseniz bu alandan seçebilirsiniz.

Başlangıç tarihi

Hediye çekini hangi tarihten itibaren kullanılabileceğini belirler. Bu tarihten önce çek kodu kullanılamaz.

Bitiş tarihi

Hediye çekinin en son kullanılabileceği tarihtir. Bu tarihten sonra çek kodu kullanılamaz.

Değer Tipi

Oluşturulan çekin sabit bir değer (10 TL ) veya sepet yüzdesi olarak ( %10 ) mı indirim yapılmasını ayarladığınız bölümdür. İndiriminiz 10 TL, 20 TL gibi bir sabit değer olacak ise bu alandan Sabit seçmelisiniz. %10 veya %25 gibi bir indirim yapmak isterseniz Yüzde değerini seçmelisiniz.

Kargo Bedava

Hediye çeki kullanıldığında kargonun da bedava olmasını istiyorsanız Evet seçeneğini seçmelisiniz. Sadece kargoyu bedava yapan bir çek kodu yaptığınızda indirim miktarını 0 yaparak, kargo bedava seçeneğini Evet seçebilirsiniz.

İndirimli Ürünlerde Geçerli Olsun:

Oluşturulan hediye çekinin indirimli olan ürünlerde de geçerli olup olmaması belirlenebilir. İndirimli ürünlerde geçerli olması  için Evet seçebilirsiniz.

Kullanım Alışveriş Sınırı

Oluşturulan çekin en az kaç TL’lik alışveriş yapılırsa geçerli olduğunu belirler. 100 Yazarsanız Kdv hariç 100 TL üzerindeki alışverişlerde bu çek kodu geçerli olacaktır. Altındaki siparişlerde geçerli olmaz.

Özel çek tanımlama

Bu bölümde hediye çekini belirli ürünlere, kategorilere, markalara veya belirli üyelere tanımlayabilirsiniz. Tüm kategori ve markalar seçildiğinde tüm ürünler için geçerli olacaktır.
 * Belirli ürünlere özel seçeneğini tercih ederek ürünlerinizin id numarasını virgül ile ayırarak yazmak şartıyla ekleyebilirsiniz. Bu alanda aşağıdaki ürünlerde geçerli olsun seçeneği işaretlenirse çek kodu sadece id numaraları yazılna  ürünlerde geçerli olacaktır. Aşağıdaki ürünlerde geçerli olmasın seçilirse id numarası yazılan ürünler hariç sitedeki diğer tüm ürünlerde geçerli olacaktır. 
Ürünlerin id numaraları Ürünler menüsünde herhangi bir ürünün sol tarafında id numarasını görebilirsiniz.
* Belirli kategorilere özel seçildiğinde kategori ID numaralarını aralarında virgül ile ayırarak yazabilirsiniz. Aşağıdaki kategorilerde geçerli olsun seçildiğinde id numarası yazılan kategorilerde ve bu kategorilerin varsa alt kategorilerinde de geçerli olacaktır. Aşağıdaki kategorilerde geçerli olmasın seçilirse id numarası yazılan kategoriler haricindeki diğer tüm katagorilerde geçerli olacaktır.
Kategorilerin id numaraları Kategorier menüsünde herhangi bir kategorinin sol tarafında id numarasını görebilirsiniz.
* Belirli markalara özel seçilirse marka ID numaralarını aralarında virgül ile ayırarak yazabilirsiniz. Aşağıdaki markalarda geçerli olsun seçildiğinde id numaraları yazılan markalara ait ürünlerde geçerli olacaktır. Aşağıdaki markalarda geçerli olmasın  seçilirse id numaraları yazılan markalara ait ürünlerde geçerli olmayacaktır bu  markalar hariç sitedeki diğer ürünlerde geçerli olacaktır.
Markaların id numaraları Markalar menüsünde herhangi bir markanın sol tarafında id numarasını görebilirsiniz.
* Belirli üyelere özel seçilirse, üyelerin  ID numaraları aralarında virgül ile ayırarak yazılmalıdır. Aşağıdaki üeylerde geçerli olsun seçildiğinde id numarası yazılan üyeler sadece bu  çek kodunu kullanabilecektir. Aşağıdaki üyelerde geçerli olması seçilirse id numarası yazılan üyeler bu çek kodunu kullanamayacaktır.
Üyelerin id numaraları Üye / Bayi Yönetimi menüsünde herhangi bir üyenin sol tarafında id numarasını görebilirsiniz.


Hediye çekini oluşturduktan sonra üyelerinizin kullanım detaylarını gösteren yardım sayfamız için burayı tıklayabilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Hediye Çeki Oluşturmak

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular