Puan Sistemi

Müşteri Menüsü
​Puan sistemi, sisteminize üye girişi yapmış bir kişinin bazı yapacağı işlemlerden puan kazanmasına imkan sağlar. 

Puan sistemini kullanabilmek için, Ayarlar >> Ek Ayarlar >> Puan Sistemi Kullanımı seçeneğinin aktif olması gereklidir. Kazanılan puanlar ancak puanı kazanan kişi tarafından bir hediye çekine çevrilerek kullanılabilir. Bu nedenle eğer puan sistemini kullanmak istiyorsanız kazanılan puanların hediye çekine çevrilerek kullanılabilmesi için iAyarlar >> Ek Ayarlar >> Hediye çeki kullanımı seçeneğinin de  aktif olması gereklidir.
 

Üyelerinizin alışverişlerinde, yorumlarında, anket katılımlarında gibi sitenizde yaptıkları işlemlerden puan toplamalarını sağlamak için puan sisteminde Puan değerini, en düşük hediye çeki oluşturma sınırını ve Hediye Çekinin Kullanılabileceği Yerler bölümlerinde ayarların yapılmış olması gerekir.

 

Puan değeri

Kazanılan puanın TL karşılığını belirlediğiniz alandır. Örnekte 1 TL 1000 puan olarak belirlenmiştir. 1000 puan toplamış olan bir üye, 1 TL değerinde puan kazanmış olacaktır.

En düşük hediye çeki oluşturma sınırı

Üyeleriniz kazandıkları puanları ancak hediye çekine dönüştürdükten sonra kullanabilir. Bu alanda en az kaç puanları olursa hediye çekine dönüştürebilecekleri belirlenmektedir. Ekran görüntüsünde 5000 puan yani 5 TL hesabında olan bir üye ancak bunu hediye çekine çevirebilir. 

Hediye çeki  kullanım alışveriş sınırı

Üyeler tarafından oluşturulan hediye çeklerin  en az hangi tutarda bir alışveriş yaptıklarında kullanabileceklerini belirleyebilirsiniz. Ekran görüntüsündeki örnekte 50 TL olarak belirlenmiştir. Üyeler en az KDV  hariç 50 TL tutarında alışveriş yaptıklarında oluşturdukları hediye çekini  kullanabileceklerdir.
Bu temel ayarları yaptıktan sonra artık hangi işlemlerde üyelerin puan kazanacağını belirleyebilirsiniz. Hangi işlemden puan kazanmasını istiyorsanız sol tarafındaki seçim kutusunu işaretlemeli ve kazanacağı puanı yazmalısınız. Şimdi bu opsiyonları ayrıntılı inceleyelim.

Davet sistemi kullanımı

Sadece Enterprise ve Platinium Paketlerde bulunan bir özelliktir. Davet et puan kazan sistemidir. Site üzerinden üyeler, davet sistemini kullanarak istedikleri kişilere davet linki gönderirler ve davet edilen kişi sitenize üye olup sizin  belirlediğiniz tutarda alışveriş yaptığında, davet eden kişi tekrar sizin belirlediğiniz tutarda puan kazanacaktır.
 
Davet sistemi kullanabilmek için Ayarlar >> Ek ayarlar >> Davet sistemi kullanımı ayarını aktif hale getirmeniz gerekir.
 
Ardından ekran görüntüsündeki gibi bir senaryo yapabilirsiniz. Davet edilen bir üye, minumum 100 TL tutarındaki ilk alışverişinde, davet eden kişiye 5000 puan kazandırır. ( Puan sistemimizde 1 TL=1000 puan olduğundan 5  TL değerinde puan kazanmış olacaktır) Bir kişiyi davet etmek için ise, site içerisine üye girişi yapıldıktan sonra Hesabım >> Davetlerim >> Davetiye Yolla alanından işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 
Eğer direkt olarak davetiye yollama sayfasına gitmek isterseniz ise http://www.site.com/index.php?do=members/invite adresini kullanabilir (site.com yerine kendi web sitenizin adresini yazmalısınız.), dilerseniz bloklarınıza bir metin veya görsel ekleyerek tıklandığı zaman bu bağlantıya yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.
 

Yorumlarda kullan

Eğer Ayarlar >> Ek Ayarlar >> Yorum Sisteminin Kullanımı ayarınız aktif ise, her ürün detayında yorum yazmaya imkan sağlayan bir alandan üyeleriniz o ürüne yorum yapabilirler. Yapılan bir yorum üzerinden puan kazandırmak isterseniz bu alanı kullanmalısınız. Bir üyenin bir gün içinde toplam 10 adet yorum yapma hakkı vardır.

Tavsiyelerde kullan

Herhangi bir ürünün detay sayfasında o ürünü tavsiye etme butonu mevcuttur ve üye girişi yapmış bir kişi bu buton ile tavsiye maili gönderdiğinde kazanacakları puanı bu alandan ayarlayabilirsiniz. Bir üye 1 ay içerisinde tavsiye sistemini kullanarak maksimum 10 kere puan kazanabilir.

Üye olmada kullan

Müşterileriniz sitenize üye olduklarında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. Siteye üye olunduğu anda 5 TL'lik hediye çeki gibi bir kampanya modeli yapmak isterseniz bu alandan ayarlayabilirsiniz. 

Ankete oy vermede kullan

Yaptığınız anketlere üye girişi yapmış bir müşteriniz oy kullandığında o üyeye puan vermek için bu alanı kullanmalısınız. Ne kadar puan kazanılmasını isterseniz rakamı yazın, sağ tarafında TL karşılığı size bildirilecektir. 1 kişi ankete 1 kere katılabilir. Yeni bir anket olmadığı sürece o anketten tek seferlik puan kazanacaktır.

Alışverişte kullan

Sitenizden yapılan her alışveriş için, alışverişin belli bir oranı karşılığında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. KDV Dahil yapılan bir alışverişin % değeri kadar puan verilir. Örnek olarak 3 yazarsanız, kdv dahil 100 TL'lik bir siparişte müşterinize 3 TL bir puan verilir.

Ödeme sisteminde kullan

Bu seçenek standart olarak sitelerde olan bir özellik değildir. Bayiler için hazırlanmış olan alışverişsiz ödeme sistemi sitenize kurulduysa bu seçeneği görebilirsiniz. Bayileriniz ödeme yaptığında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. Yapılan ödemelerin % değeri kadar puan verilir. Örnek olarak 3 yazarsanız, kdv dahil 100 TL'lik bir ödeme de bayinize 3 TL bir puan verilir. Alışverişsiz ödeme sisteminin kullanımı ile ile ilgili hazırladığımız yardım sayfamız için burayı tıklayınız.
 
Eğer bir üyenin, yönetim panelinden puanını değiştirmek istiyorsanız Üye Bayi yönetimi alanından o üye için düzenleme butonuna basarak puan alanından var olan puanı değiştirebilirsiniz. Üye bayi yönetimi ile ilgili hazırladığımız yardım sayfası için buraya tıklayınız.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Puan Sistemi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular