Abonelik Modülü

Abonelik Modülü paketlerimiz dahilinde olmayıp, ek modül olarak kullanılmaktadır. Konuyla ilgili satış yetkliniz ile görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Abonelik modülü ile belli ürünler için sürekli yada belli bir süre için siparişi aboneliğe dönüştürebilir ve belirlenen tarihlerde otomatik sipariş oluşturarak sürekliliği sağlayabilirsiniz ve pek çok sektörde bu modül uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse bir petshop sitesi için kedi maması satışında kullanılabilirken, dergi ürünleri için aylık dergi aboneliği olarak uyarlanabilir. Bebek ürünleri ile ilgili bir siteniz varsa bebek bezi için, gıda ürünleri sitesi için kahve aboneliği yapılabilir.

Abonelik modülü, Ayarlar >> Ödeme Ayarları >> Abonelikler bölümünden ulaşılarak eklenebilir.
abonelikler-1
Abonelikler günlük, haftalık ve aylık olarak çekim periyodu oluşturulabilir. Bu çekimlerin kaç kez tekrar edeceği belirlenebilir, sürekli gönderim seçeneğini de ekleyerek herhangi bir iptal edilme olmadığı sürece aboneliğin devamı sağlanabilir.

Abonelik Örnekleri

Kedi maması için bir abonelik sistemi oluşturarak işleyiş şeklini inceleyelim.
abonelikler-2-1

 • Abonelik Adı: Oluşturulan abonelik için belirleyeceğimiz isim.
 • Abonelik Periyodu: Aylık, günlük yada haftalık olarak belirlenebilir. Çekim periyodu bölümüne aralarında virgül eklenerek 1 den çok rakam yazılabilir. Örnekte 1 olarak belirleyerek aylık seçtiğimiz için ayda 1 kez çekilecektir.
 • Çekim Adedi: Belirlenen çekim periyodunun kaç kez tekrar edebileceği bu bölümden belirlenir . Aralarında virgül ekleyerek birden çok seçenek sunulabilir. Eklediğimiz örnekte en az 3 belirlediğimiz için abonelik en az 3 aydan başlayabilir. 12 aya kadar abonelik seçeneği sunulmuştur.
 • Sürekli Gönderim: Bu seçenek aktif edildiğinde sunmuş olduğumuz çekim adedine ek olarak sürekli gönderim seçeneği de seçilebilecektir. İptal edilmediği sürece abonelik devam eder böylece.
 • İndirim: Yüzde olarak bu abonelik için bir indirim belirlenebilir. Ürün abonelikli olarak alındığında belirlediğimiz indirim uygulanır ilk alımda ve sonraki tekrarlayan ödemelerde bu indirim geçerli olacaktır.
 • Ek Kargo Ücreti: Mevcutta bulunan kargo ücretinin üzerine eklenecek ekstra bir kargo ücreti belirlenebilir. Eklediğimiz örnekte 0 eklediğimiz için sitemizde var olan standart kargo ücretlendirmesi geçerli olacak ek bir kargo bedeli eklenmeyecektir.
 • Açıklama: Açıklama bölümüne eklediğimiz abonelik modeli ile ilgili kısa bir açıklama yazabiliriz bu açıklama bölümü ürün detayında görünecektir. Bu alanda html kullanabilir, dilerseniz görselde ekleyebilirsiniz.
 • Aboneliği ürüne atama

  Abonelik kaydedildiğinde, abonelikler sayfasında oluşturduğumuz içeriğin bilgilerini görebiliriz. Ürün atamaizintanimlamabutonu butonuna tıklayarak sitemizde yer alan tüm ürünleri görüntüleyebilir ve ürün seçimi yapabiliriz.
  abonelikler-3

  Ürün atama sayfası bölümünde sitemizdeki tüm ürünler listelenecektir. Arama bölümünden filtreleme yapabilir ve aboneliğe atamak istediğimiz ürünleri seçim yaparak Aboneliğe Ata butonuna tıklayarak seçilen ürünleri atayabiliriz.
  abonelikler-4

  Atanan ürünler üst bölümde aboneliğe atanmış ürünler olarak görünecektir.
  abonelikler-5

  Abonelikli ürün satın alınması

  Abonelik periyodu ve kaç kez tekrarlanacağı seçilerek Abone Ol butonuna tıklandığında ürün abonelikli olarak sepete eklenmiş olacaktır.
  abonelikler-6-1

  Sepet sayfasında ürünün abonelik indirimi uygulanacaktır ve abonelikli olduğu belirtilmektedir.
  abonelikler-7

  Ödeme sayfasına gelindiğinde abonelik indirimi uygulandıktan sonra sitemizde yer alan standart kargo ücretide eklenerek toplam fiyatı görüyoruz. Ürünün normal alımlarda fiyatı 89 TL idi. Abonelikli alımlarda %10 indirim belirlemiştik. Ürün fiyatı indirim uygulandıktan sonra 80.10 TL oldu. Abonelik için ek bir kargo ücreti belirlememiştik, sitedeki standart kargo fiyatı da eklenerek fiyat 90.10 TL olarak ödeme yapılacaktır.
  Abonelikli ödeme yalnızca kredi kartı ile ödeme yönteminde kullanılabilmektedir. Debit kartlar ile yapılamamaktadır.

  Şuan için bu sistemi Payu ve Iyzico pos sistemleri desteklemektedir. Payu yada Iyzico kullanıyorsanız abonelik özelliğini pos üzerinden açtırmanız gerekmektedir.
  Diğer ödeme yöntemleri seçildiğinde "Seçmiş olduğunuz ödeme seçeneği abonelik ile satın almak istediğiniz ürünler için uygun değildir. Detaylı bilgi için site yöneticisi ile iletişime geçmenizi rica ederiz." mesajı görünecektir.

  Admin panelinden sipariş kontrolü

  Abonelikli satın alınan ürünler, siparişler bölümünde sipariş detayında "Abonelikli" olarak görünecektir.
  abonelikler-9

  Eklenen abonelik modülüne göre bir sonraki çekim tarihinde siparişler bölümüne otomatik olarak sipariş gelecektir. Örneğimizde ayda 1 olarak abonelik gerçekleştirmiştik. İlk abonelik tarihimiz 05.01.2018 olduğu için bir sonraki sipariş tarihimiz 05.02.2018 olacaktır. 6 aylık bir abonelik gerçekleştirdiğimiz için 6 ay boyunca her ayın 5'inde çekim gerçekleşecek ve sipariş kaydı olarak yönetim paneline düşecektir.

  Abonelikler bölümünden kontrolü

  Abonelikli yapılan her sipariş Siparişler >> Abonelikler bölümünde de görünecektir. Bu bölümden tüm abonelik detayını ve ödeme planı görüntülenebilmektedir.
  abonelikler-10

  Ödeme Planı butonuna tıkladığımızda 1.gönderim ilk sipariş ile ödeme alındığından "Başarılı" olarak görünecektir. Bir sonraki gönderim ise henüz tarihi gelmediği için "Beklemede" olarak görünecektir.
  abonelikler-12

  Bu bölümde Abonelik periyoduna göre bir sonraki işlem beklemede olarak görülür. 2. gönderimde tamamlandığında, 3. gönderim bu alanda beklemede olarak görülecektir.

  Üye tarafından aboneliklerin görüntülenmesi

  Abonelikli olarak sipariş veren üyeler, hesabım bölümünde yer alan "Abonelikler" bölümünde daha önce verdikleri abonelikleri görüntüleyebilirler.
  abonelikler-13

  Abonelik iptal edilmesi

  Abonelik periyodu henüz tamamlanmamış bir abonelik için iptal işlemi yönetici tarafından ve üye tarafından yapılabilmektedir. İptal edilen bir abonelik tekrar aktif hale getirelememektedir.

  Site yöneticisi tarafından abonelik iptali

  Siparişler >> Abonelikler bölümünden Abonelik iptali butonuna tıklandığında abonelik iptal olacaktır. Daha sonra ki ödemeler üyenin kartından çekilmeyecektir.
  abonelikler-14

  Butona tıklandığında "Aboneliği iptal etmek istediğinizden emin misiniz?" mesajını onaylarsanız abonelik iptal edilmiş olacaktır.

  Üye tarafından abonelik iptali

  Üyeler Hesabım >> Abonelikler bölümünde abonelik iptali butona tıklayarak aboneliği iptal edebilirler.
  abonelikler-15
  İptal edilmek istendiğinde "Aboneliğiniz kalıcı olarak iptal edilecektir işleme devam etmek istediğinizden emin misiniz?" mesajı onaylanırsa abonelik iptal edilmiş olacaktır. Abonelik periyodundaki sonraki ödemeler çekilmeyecektir.

  Sipariş çıktılarında abonelikli ürün gösterimi

  Eğer bir muhasebe programı entegrasyonu kullanılıyorsa sitenizde, Entegrasyonlar >> Idea Output Çıktı sistemi bölümünde yer alan muhasebe çıktısı düzenleme bölümüne giriş yaparak Sipariş Kalemleri bölümünün altında yer alan "Abonelik" seçeneğini işaretlemelisiniz.
  abonelikler-16
  Sparişte abonelikli olarak satın alınmış bir ürün yer alıyorsa çıktıda <subscriptiont>1 </subscriptiont> olarak gösterilecektir.

  Abonelik modülü ile ilgili bilinmesi gereken hususlar

 • Abonelik tanımlanmış bir ürün abonelik yapılmadan da sepete atılabilir ve normal sipariş olarak satın alınabilir
 • Abonelikli olarak satın alınırken hediye çeki kodu kullanılırsa ilk siparişte hediye çeki indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde hediye çeki indirimi uygulanmayacaktır.
 • Sepet bazlı bir promosyon varsa sitede, abonelikli olarak sepete atılan üründe sepet tutarı karşılıyorsa promosyon indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde promosyon geçerli olmayacaktır.
 • Ürün yada kategori/marka bazlı promosyon varsa abonelikli ürünü de kapsayan, abonelikli olarak satın alındığında bu üründe promosyon geçerli olmayacaktır. Ürün abonelik yapılmadan sepete atılırsa promosyonlar geçerli olacaktır.
 • Abonelik oluşturulurken bir indirim tanımlanmışsa, indirimler ürünün kdv hariç fiyatınından yapılarak hesaplanmaktadır.
 • Şu anda okuduğunuz makale

  • Abonelik Modülü

  Destek talebi oluştur

  Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

  Müşteri Merkezi

  IdeaAkademi eğitimleri

  Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

  Eğitim Programı

  Sık sorulan sorular

  E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular