Sitemap Rehberi: Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

12 Temmuz 2021
Savaş Çetinkaya
Sitemap Rehberi: Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sitemap.xml Nedir?

İnternet sitelerinin arama motoru botları tarafından daha iyi taranabilmesi ve dizine eklenerek aramalarda listelenmesi için oluşturulan dosya, sitemap (site haritası) olarak adlandırılmaktadır. Bu haritalar, xml dosya formatında hazırlanır ve içerisinde sadece internet sitesinde mevcut olan sayfaların adreslerini barındırır. Günümüzde site haritaları her site için olmazsa olmazlardan biridir.

Bir restorana gittiğinizi ve yemek sipariş etmek istediğinizi düşünün. Eğer bir menü yoksa restoranda hangi yiyecek ve içeceklerin sunulduğunu bulmak zor olacaktır, değil mi? Site haritaları da tıpkı menüler gibidir. Botlar site haritasını ziyaret ettiğinde sitedeki tüm sayfaları görebilir, bu sayfaların önem sırasını tespit edebilir ve sayfalarda değişiklik yapılma sıklığını algılayabilir. 

Sitemap.xml Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Google, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarının botları devamlı olarak internet sitelerini ziyaret eder. Bu ziyarette sayfalarda yapılan yenilikleri tespit eder ve yeni bir sayfa oluşturulduysa söz konusu sayfayı da tarayarak arama motoru sorgulamalarında listelenmesini sağlar. Site haritası kullanılmadığı zaman, botlar yine siteyi tarar ancak bu tarama süreci çok daha yavaş ilerler. Sitemap xml kullanımı ise taramayı hızlandırır ve dolayısıyla değişiklik yapılan ve yeni açılan sayfaların hızlıca aramalarda listelenmesine olanak sağlar.

Sitemap, sitenizde bulunan tüm sayfaların yapılandırılmış hâlini sunar. Belirli bir öncelik sırası olduğu için botlar hangi sayfanın daha önemli olduğunu tespit edebilir. Sürekli olarak güncellendiği görülen sayfalar botlar tarafından daha çok ziyaret edilmeye başlanır ve bu da sitenin indekslenme hızına doğrudan etki eder.

Site haritası bulunmayan internet sitelerinde botlar her sayfaya tek tek ulaşmak durumunda kalır. Link yapısına göre bazı sayfalara ulaşmak için çok fazla sayfanın geçilmesi ve alt katmanlara inilmesi gerektiğinden tarama süreci ciddi ölçüde uzar. Öte yandan site haritası olan internet sitelerinde vakit kaybı olmadan sayfaların botlar tarafından keşfedilmesi mümkündür.

Google’ın kendi yardım sayfasında paylaştığı bilgiler ve SEO uzmanlarının yaptığı denemeler göstermektedir ki site haritası oluşturma işlemi botların işini oldukça kolaylaştırır. Google’daki yetkili isimlerden biri olan Gary Illyes tarafından yapılan açıklamaya göre site haritaları; önceden keşfedilmiş olan bağlantılar ve köprülerin ardından Google tarafından en çok taranan bağlantı kaynağı konumundadır.

Sitemap.xml Kullanmanın SEO açısından Önemi Nedir?

Sitemap tüm sitelerin yeni veya güncellenmiş sayfalarının arama motorları tarafından keşfedilmesi için son derece önemlidir. Sitemap sayfasını ziyaret eden botlar, yapılandırılmış bağlantı listesi sayesinde alt katmanlarda kalan sayfalara bile kolayca ulaşabilir ve bu sayfaları aramalarda listeleyebilir. 

Her site için kritik öneme sahip olsa da özellikle çok fazla sayfası bulunan e-ticaret, haber ve benzeri sitelerde sitemap kullanımı kesinlikle önerilmektedir. Sayfa sayısı arttıkça botların tarama süresi uzayabileceği için sitemap kullanımı daha fazla önem kazanır. Sitemap kullanımının direkt olarak sayfa sıralamasına etkisi bulunmamaktadır. Fakat site haritası önemli bir SEO kriteri olarak değerlendirilmektedir.

Sitemap oluşturmanın en önemli SEO avantajı, sayfaların daha hızlı bir şekilde taranmasını ve arama motorunda gösterilmesini sağlamasıdır. Google, Yandex, Bing ve benzeri arama motorlarının botları devamlı olarak siteleri ziyaret ederek sayfalarını tarar. Site haritası olmayan çok sayfalı sitelerde tarama süreci oldukça uzun sürebilir. Site haritası bu süreci epey kısaltır ve yeni ya da güncellenmiş sayfaların hızlıca arama sonuçlarında yer almasını sağlar. 

Site haritaları, web sitelerinin derinlerinde yer alan sayfaların kolayca taranmasını sağlar. Ana sayfadan direkt olarak ulaşılamayan ve birkaç tıklama ile ancak görülebilen bu sayfalara normal şartlarda botların ulaşması uzun sürebilir. Ancak sitenin tüm sayfalarını düzenli olarak bir arada sunan site haritası ile derin sayfalar da kolayca taranır ve arama sonuçlarında listelenir.

Sitenin tüm sayfalarını düzenli olarak listeleyen site haritaları aracılığıyla sayfa bağlantılarının sağlıklı olup olmadığı da zahmetsizce anlaşılabilir. Site haritasını Google Search Console’a veya diğer arama motorlarının panellerine ekleyerek bağlantıların durumunu kontrol edebilir; 3xx, 4xx ve 5xx gibi hata kodlarıyla dönen bağlantıları anında tespit ederek gerekli adımları atabilirsiniz.

Sitemap.xml Oluşturma Yolları Nelerdir?

Sitemap oluşturma işlemini gerçekleştirebilmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından birini tercih ederek site haritanızı kısa süre içerisinde oluşturabilir, internet sitenizin arama motorlarının bot yazılımları tarafından daha kolay bir şekilde indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız IdeaSoft e-ticaret sitelerinde site haritası oluşturmak ve site doğrulamak ile ilgili blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Sitemap Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sitemap.xml dosyası sıkıştırılmamış hâlde en fazla 50 MB olabilir. Ayrıca bir site haritasında olabilecek maksimum bağlantı sayısı 50 bindir. Daha yüksek sayıda bağlantı ekleyebilmek için birden fazla sitemap xml oluşturma gereklidir. 
 • Site haritası oluştururken UTF-8 kodlaması kullanılmalıdır.
 • Site haritası genelde ana dizinde bulunmaktadır.
 • Sitemap oluştururken mobil ve masaüstü linklerin ayrı haritalara eklenmesi tavsiye edilir. Ancak tek site haritasında tüm bağlantılara yer verilecekse buna uygun olarak ”rel="alternate” gibi bir etiket kullanılabilir. 
 • Harita oluştururken sadece ASCII karakterler kullanılabilir ve özel karakterlere yer verilemez.
 • Bağlantıların haritadaki sıralaması herhangi bir şekilde taramaya etki etmez. Çünkü arama motorları buradaki sıralamaya göre tarama yapmaz. Ayrıca Google, site haritasına eklenen tüm bağlantıları taramayı da taahhüt etmemektedir.
 • Resim, video ve haber gibi farklı türler için ayrı site haritaları oluşturmanız önerilir.

Manuel Olarak Sitemap Oluşturma

Kodlama bilgisi gerektiren bu yöntemde hazırlanan site haritası dinamik yapıda olmadığı için elle güncellemeye ihtiyaç duyar. Az sayfalı sitelerde kullanışlı olsa da devamlı olarak güncellenen, büyük sitelerde tercih edilmemektedir.

Sitemap Oluşturucu Siteleri Kullanma

Sitemap oluşturmayı kolaylaştırmak için “sitemap generator” adlı internet siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerden birini kullanarak siteniz için hızlıca site haritası oluşturabilirsiniz. Bu siteler arasında en popüler olanlardan biri XML-Sitemaps isimli internet sitesidir. 

Eklentiyle Sitemap Oluşturma

WordPress kullanıyorsanız aşağıdaki eklentiler ile kolayca sitemap oluşturabilirsiniz. Bu SEO eklentileri otomatik olarak dinamik site haritaları oluşturur ve dışarıdan müdahale edilmesine gerek kalmaz.

 • Yoast SEO
 • Premium SEO Pack
 • All in One SEO Pack
 • Rank Math SEO
 • Google XML Sitemaps

IdeaSoft ile Sitemap.XML Oluşturma

IdeaSoft ile kurduğunuz e-ticaret sitesi için tek tıkla sitemap.xml oluşturabilirsiniz. Yönetim paneliniz üzerinde Ayarlar → SEO → Google Sitemap Oluşturma menüsü aracılığıyla sitemap xml’inizi hızlıca oluşturabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Savaş
Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
Sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken, ürettiğiniz içerikleri ilerleyen dönemlerde tekrar paylaşabilirsiniz. Tek bir içeriği birkaç kez paylaşmak da bir sıkıntı yok; ancak tekrar paylaşırken nasıl bir paylaşım...
11 Ekim 2017
Ferad Osman Sali
Ba/Bs Nedir? Ba/Bs Formu Nasıl Düzenlenir?
Ba/Bs Nedir? Ba/Bs Formu Nasıl Düzenlenir?
Türkiye’de faturalandırma ve vergilendirme ile ilgili süreçler, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yürütülür. GİB, ticari faaliyetlerin yasalara uygun bir şekilde...
7 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya
Pazarlama iletişimi stratejsi nedir ve neden önemlidir?
Pazarlama iletişimi stratejsi nedir ve neden önemlidir?
Pazarlama iletişimi, marka ve ürün tanıtımı yapmak ve marka bilinirliğini artırmak için e-ticaret firmaları için önemli bir yere sahiptir. Pazarlama çalışmalarınız tek bir çatı altında toplamak ve bir bütün içerisinde bu...
8 Mart 2020
Ferad Osman Sali
E-ticaret'e Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Rehberi
E-ticaret'e Yeni Başlayanlar İçin E-ticaret Rehberi
E-ticaret sitesi kurmak ve online satış yapmaya başlamak isteyen firmalar için dışarıdan bakıldığında zor bir süreç gibi görünebilir. Fakat adım adım takip edeceğiniz aşamalardan oluşan bir süreçtir. Tüm aşamaların...
14 Ağustos 2022
Savaş Çetinkaya
SEO uyumlu makale nasıl yazılır?
SEO uyumlu makale nasıl yazılır?
SEO uyumlu makale nasıl yazılır, bir SEO uyumlu makale yayınlarken nelere dikkat etmeliyiz, SEO uyumlu makale örnekleri ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu yazımızda. SEO uyumlu makale nasıl yazılır? E-ticaret sitenize organik...
18 Haziran 2018
Ferad Osman Sali
E-ticaret firmaları için Snapchat hesap açma gerekli mi?
E-ticaret firmaları için Snapchat hesap açma gerekli mi?
Snapchat hesap açma, e-ticaret firmalarının sosyal medyada farklı ve popüler bir mecrada pazarlama çalışmaları yapmalarına olanak tanır. Farklı kanallarda yer almak, farklı hedef kitlelere ulaşmanıza olanak tanıyacağı için ve...
30 Ağustos 2020
Ferad Osman Sali