İnternetten Antika Ürünü Satımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 08.09.2022
İnternetten Antika Ürünü Satımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antika ürünler, her daim ilgi çekicidir. Dolayısıyla iş modeli olarak bu alana yönelmek dijital çağda dahi avantajlı olabilir. Antika ürün ya da antika eşya satmak istiyorum diyor ve internetten ikinci el antika eşya satışı yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

İnternetten Antika Ürün Satmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Antika ürünlerin satışı ve ikinci el eşya satışı ile ilgilenen şahıs ve kurumların ürünlerini yalnızca fiziksel ortamda satıyor olmaları daha geniş kitleye ulaşmak ve satışların artması için olumsuz bir durum oluşturuyor. Yine internetteki bazı pazaryerleri üzerinden de satışlar gerçekleşmekte ancak profesyonel olarak sektörde devamlılık sağlamak için dikey e-ticarete yönelmekte ve stratejileri doğru izlemekte fayda var.

E-ticaret Sitenizi Kurarken Dikkatli Olun

İnternet üzerinden antika ürün satmak için bir şirketinizin olması gerekir. Sattığınız ürün tipinden bağımsız olarak e-ticaret, vergi mükellefiyeti gerektiren bir faaliyettir. Satışlarınızın sorunsuz ilerlemesi için resmî açılış işlemlerini sitenizi yayınlamadan önce tamamlamanızı tavsiye ederiz. Hâlihazırda antika ürün satışı yapan bir şirketiniz varsa fatura kesmek için yeni bir şirket kurmanız gerekmez.

Ödeme altyapısı e-ticaret sitesi kurarken dikkat edilebilecek başka bir husustur. Web sitenizdeki ürünlerin kolay satın alınması için güvenli ve pratik bir ödeme sistemi gerekir. Banka/kredi kartıyla ödeme opsiyonu, havale ve EFT seçenekleri web sayfanızda yer almalıdır. Yurt dışına satış yapmayı düşünüyorsanız faaliyet gösterdiğiniz ülkelerde kullanılan ödeme sistemlerine (PayPal, Payza gibi) de sitenizde yer verebilirsiniz.

Markanızı tercih eden tüketicilere güvenli bir ortam sunmanız gerekir. Bunun için kullanıcıların kimlik, iletişim, giriş bilgilerinin üçüncü taraflara geçmesini önleyen yazılımlar kullanmak ideal bir yoldur. Sitenize SSL sertifikası ekleyerek ödeme konusunda güvenlik sağlayabilirsiniz. E-ticaret platformunuzu siber saldırılara ve altyapı sorunlarından kaynaklanan çökmelere karşı da güvence altına almanız gerekir. Böyle durumlarda bilgi, veri ve dosya kayıplarını önlemek için yedekleme sistemlerini kullanabilirsiniz.

E-ticaret Sitenizin Tasarımına Önem Verin

E-ticaret sitesinin tasarımı bir antika mağazasının raf düzeni kadar önemlidir. Dizayn, ürünlerin görünürlüğünü büyük ölçüde etkiler. Antika ürün satmak için bir e-ticaret sitesi açıyorsanız görsel ve fonksiyonel tasarıma önem vermeniz gerekir.

Antika ürünlere ilgi duyan tüketiciler görselliğe önem verir. Örneğin; eski bir vazoyu değerli kılan hususlardan biri üzerindeki desenler, kabartmalar ve renk tasarımıdır. Tüketicinin ürünü satın alması için görsel olarak inceleyebilmesi gerekir. Bu yüzden, tasarımda fotoğrafları büyük boyutta yüksek çözünürlükte inceleme opsiyonu olmalıdır.

Kullanıcı deneyimi, büyük ölçüde tasarımın fonksiyonelliğine bağlıdır. Sitenize giren kullanıcıların istedikleri ürünlere kısa sürede ulaşmaları gerekir. Responsive tasarıma sahip bir e-ticaret altyapısı seçerek müşterilerin ürünlerinizi kolay bir biçimde görüntülemelerini ve satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Pazar Yerlerinde ve Sosyal Medyada Satış Yapmaya Özen Gösterin

Pazar yeri platformları, antika ürün satmak için ideal bir ortam sunar. Bu mecraların en büyük avantajlarından biri hâlihazırda bir trafiğe sahip olmasıdır. Ürünlerinizle ilgilenme potansiyeli olan kullanıcılar, pazar yeri sitelerini sıklıkla ziyaret eder. Antika kategorisi olan bir platform seçerek ürünlerinizi yükleyebilir ve markanızı görünür kılabilirsiniz.

Amazon ve n11 gibi pazar yeri sitelerine ürün yüklemek antika ürün satma adımları arasında ilk sıradadır. Bu sitelerde faaliyet göstererek markanızı görünür kılabilirsiniz. Satıcı profilinizi kurumsal kimliğinize uygun biçimde, mümkünse kendi logonuzu kullanarak düzenlemeniz bu açıdan faydalı olur. Pazar yeri platformları aynı zamanda yurt dışı satışları için de idealdir. Ürünlerinizi Türkiye dışına satmak isterseniz faaliyet gösterdiğiniz ülkelerde popüler olan siteleri kullanabilirsiniz.

Tanıtım ve Reklamlara Önem Verin

Antika ürün satmak için seçici ve rafine zevkleri olan bir kitleye ulaşmanız gerekir. Bu tip ürünlere ilgi gösteren tüketiciler, satın alma kararı verirken genellikle aceleci davranmazlar. Marka imajı bu noktada büyük bir önem teşkil eder. Antika meraklıları genellikle güvendikleri mağazalardan alışveriş yapmayı severler. Bu güven de etkin bir tanıtım çalışmasıyla tesis edilebilir.

Sosyal medya antika ürün reklamları yapmak için elverişlidir. Facebook, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya mecralarında ilgi alanlarına göre hedeflemelerle reklam çalışmaları yürütülebilir. Bu mecralar aynı zamanda uygun bütçelerle etkin bir çalışma yürütmenizi sağlar.

Tanıtım faaliyetlerine başlamadan önce bir hedef kitle analizi yapmanız faydalı olur. Örneğin, antika pikap veya plak satışı yapan bir e-ticaret sitenizin olduğunu düşünelim. Bu durumda, hedef kitleniz caz, klasik, tango gibi müzik janrlarına ilgi duyan kişiler olacaktır. Reklam çalışmalarınızı bu kitleye göre dizayn ederek ürünlerinizin ve markanızın dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Yapın

Arama motorları, satın alma davranışları üzerinde yüksek bir etkiye sahiptir. Birçok tüketici, herhangi bir ürünü sipariş etmeden önce Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarını kullanır. SEO çalışması yürüterek bu dizinlerde üst sıralara çıkabilir ve böylece görünürlük kazanabilirsiniz. Antika ürün satmak için ürünlerinizle ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelere yönelik SEO çalışmaları yürütebilirsiniz. Ürün içeriklerinizi SEO kriterlerine uygun bir biçimde kurgulayarak ve düzenli blog içeriği üreterek arama motorları üzerinden geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Dikey E-ticaret Nedir?

Pazardaki niş ürününüzü belirleyip buna uygun bir e-ticaret sitesi açarak satış yapmaya başlamanız dikey e-ticaret olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda özellikle tercih edilen ticaret şekli olarak, direkt hedef kitleye ulaşmak için başarılı sonuçlar vermektedir.

Ürününüzün pazar yerlerinde satışını yaparken bu kanallardan kendi dikey e-ticaret sitenize müşteri çekmek hem satışlarınızı, hem bilinirliğinizi artırmış oluyor. Antika satışı da niş bir alan olduğundan web sitenizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz yazımızı okumak içintıklayınız.

Satıcı Olarak Sizi Zorlayan Detayları Nasıl Aşabilirsiniz?

Online antika mağazası veya internette ikinci el ürün satışı yapabileceğiniz bir sanal mağaza açmak istiyorsanız işinizin zorluklarını da tahmin ederek buna göre önlemler almak faydalı olacaktır. İkinci el eşya satmak, sıfır ürünlerin satışına göre daha zorlayıcı olmaktadır. Normal bir dükkanda bile uzun bir incelemeden sonra alınan ürünlerin internetteki satışlarını güçlendirmek için birtakım detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Ürün Fotoğrafları Kaliteli Olmalı

Örnek vermek gerekirse antika bir vazoyu satmak istiyorsanız, ürünün fotoğraf kalitesinin oldukça yüksek çözünürlükte olması gerekmektedir. Ayrıca ürünü satın almak isteyen müşteri adayı, görseli incelerken ürünü her açıdan görebilmeli ve detaylarını açıkça okuyabilmelidir. Antika eşya satmak için görsel çok önemli bir yere sahiptir.

Kargolama ve İade Koşulları İyi Açıklanmalı

Ziyaretçilerin aklında net ve güvenilir bir izlenim bırakmak istiyorsanız gönderim ve iade koşulları açıkça belirtiliyor olmalısınız. Ürünün kaç günde iletileceği bilgisi muhakkak verilmeli. Özellikle antika ürünler değerli eşyalar olduklarından kargolama esnasında zarar görmelerini engelleyecek şekilde paketlenmeli.

Müşteri ürün iadesi gerçekleştirmek istediğinde kendisiyle ilgilenecek yetkiliye kolay ulaşmalı. İade koşulları açıkça belirtilmiş olmalı ve sitedeki telefon numarası ile adres bilgileri güncel olmalıdır.

Sitenizde Canlı Destek Chat Bölümü Kullanabilirsiniz

Ziyaretçileriniz sitenize geldiğinde canlı destek bölümünden bir müşteri temsilcisine ulaşmaları, sorularına hızlıca yanıt bulmaları ve kararlarını vermeleri açısından önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmakta. Böylelikle müşterinin site içerisinde gezerken netleştiremediği konular varsa cevaplandırılmış olacak.

Ürünlerinizi Hikâyeleştirebilirsiniz

Geçmiş tarihlerden günümüze ulaşan ürünlerin, özellikle de antikaların birer hikayeleri vardır. Satışını yaptığınız ürünlerin kimden ve nereden kalma olduğunu hoş bir dille açıklama kısmına yazmak, ürüne olan ilginin artmasını sağlayacaktır.

Bölgesel Reklamlarla Bütçenizi Nasıl Doğru Kullanabilirsiniz?

Google Adwords reklamlarıyla hedef kitlenize ulaşırken bütçenizi sarsmamak ve emin adımlarla büyümek için bölgesel reklamları tercih edebilirsiniz. Örneğin İstanbul Kadıköy’de bir antika mağazanız var veya ikinci el eşyalar sattığınız bir dükkanınız bulunuyor. Reklamlarınızda Kadıköy ve çevresini hedefleyerek bölgedeki kitlenin sizi tanımasını sağlayabilir online satışlarınıza katkı sağlarken, fizikselde de tanınırlığınızı artırabilirsiniz.

Satışlarınız arttıkça bütçenizle orantılı olarak bölgelere ve tüm ülkeyi hedefleyerek tanıtımlarınıza devam edebilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler