Instagram onaylı hesap için neler yapmak gerekiyor?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 27.01.2023
Instagram onaylı hesap için neler yapmak gerekiyor?

Hedef kitlenizle nitelikli iletişim kurmak için markanızı sosyal medyada ben iyi şekilde temsil etmelisiniz. Instagram, tüm dünyada en çok kullanılan sosyal medya mecraları arasında yer alır. Sektörünüz hangisi olursa olsun bu platformda faaliyet göstererek hedef kitlenizle kesintisiz bir iletişim kurmanız mümkün. Aynı zamanda Instagram mavi tik, hesabınızın resmî bir nitelik kazanmasını sağlar. Bu husus, firmanızın temsiliyeti için son derece önemlidir. Instagram onaylı hesap Bu içeriği okuyarak Instagram hesap onaylama süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmenizi öneririz

Instagram’daki Mavi Tik Nedir, Ne Anlama Gelir?

Instagram mavi tik (Instagram Account Verification Badge) hesabınızın gerçek kullanıcıya ait olduğunu onaylamak için verilen bir damgadır. Başka bir ifadeyle bu işaret, hesabın profilde belirtilen isme veya kuruma ait olduğunu gösterir. Mavi tik, profilinizin aynı isme sahip diğer hesaplardan ayırt edilmesini sağlar.

Ünlü kişilere ve kurumlara ait hesaplar özel bir kategoride değerlendirilir. Yanıltıcı ve dolandırıcı paylaşımların önüne geçmek için söz konusu profiller işaretlenir. Instagram mavi tik anlamı, bu şekilde açıklanmaktadır. Bu işaret, söz konusu hesabın iddia edilen gerçek veya tüzel kişiye ait olduğunu gösterir. Aynı zamanda Instagram tarafından onaylandığı kesindir.

Instagram Onaylı Hesap Nedir?

Resmî bir niteliğe sahip olan profiller instagram onaylı hesap olarak adlandırılır. Dolayısıyla bu onay tanınmış şahıs ve kurumların hesapları olduğu tescillenmiş olur. Sz de markanıza onaylı bir profil açarak sosyal medyada resmî olarak temsil edilmeniz mümkündür. Bu profil türü hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz “Instagram Onaylı Hesap” başlıklı içeriğini okuyun.

Nasıl Instagram Onaylı Hesap Sahibi Olunur?

Instagram mavi tik almak için hesabınızın özgün bir niteliğe sahip olması gerekir. Paylaşımlarınızın kurum politikanızı, ürün ve hizmetlerini yansıtması bu açıdan önemlidir. Yeni açılmış bir hesap için onay almak uzun sürecektir. Bu yüzden profilinizde düzenli paylaşım yaptıktan sonra başvuru gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Bilgi ve içerik kalitesi, Instagram için önemli bir husustur. Profilinizin hedef kitleyi doğru ürün, hizmet ve içeriklere yönlendirecek biçimde düzenlenmesi gerekir. Profilinizdeki biyografi ve gönderi alanlarını düzenleyerek etkin birsayfa mimarisi oluşturmanız mümkündür. Bu alanlarda diğer sosyal medya mecralarındaki hesaplarınıza yönlendirme yapmamanız önemlidir. Bu hususlara dikkat ederek Instagram mavi tik alma sürecini kolaylaştırmış olursunuz.

Instagram Onaylı Hesap Sahibi Olmanın Önemi Nedir?

Sahte hesaplar, bütün sosyal medya mecralarında olduğu gibi Instagram’da da ciddi bir sorun olarak kabul edilir. Markanızı taklit eden kişilerin faaliyetleri imajınızın ciddi anlamda zedelenmesine sebep olur. Ayrıca instagram onaylı hesap sahibi olmak itibar yönetimi açısından önemlidir. Bu konuya dikkat ederek hedef kitlenizin sosyal medyada doğru iletişim kanallarına yönelmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca Instagram mavi tik almak, marka taklidi yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin de önüne geçmenizi sağlar.

Sosyal medya, kişisel paylaşımların yanı sıra kurumsal iletişim için de kullanılan bir araçtır. Örneğin; ürünlerinizle ilgili şikâyeti olan bir kullanıcı markanıza sosyal medya üzerinden erişmek ister. Instagram mavi tik almak, mevcut ve potansiyel tüketicilerinizin markanıza ulaşmasını sağlar. Bu sayede hedef kitlenizden geri dönüşler alarak tüketici sorunlarına çözüm üretmiş olursunuz.

Instagram’da Mavi Tik Almanın Şartları Nelerdir?

Öncelikle Instagram onaylı hesap alabilmek için profilinizin kurumsal bir nitelik taşıması gerekir. Örnek olarak; ürünlerinizi tanıtmak veya içerik üretmek için kullandığınız bir hesap kurumsal nitelik taşır. Standart kişisel profillerde onay özelliği yoktur. Dolayısıyla işletme hesabına sahip olmakInstagram mavi tik alma şartları arasında ilk sıradadır.

Hesap onaylama seçeneğiherkese açık profiller için geçerlidir. Kilitli veya kapalı hesaplar için böyle bir opsiyon söz konusu değildir. Sayfanıza mavi tik verilmesi için aşağıdaki unsurlara sahip olmanız gerekir.

  • Profil fotoğrafı>
  • Biyografi
  • En az bir gönderi

Instagram mavi tik için gerekenler listesini tamamladıktan sonra başvuru yapmalısınız. Söz konusu işaretin verilmesi için yapmış olduğunuz başvurunun onaylanması gerekir. Ayrıca yukarıdaki hususlara dikkat ederek hesap inceleme ve onay aşamalarını kolaylaştırın.

Instagram Mavi Tik Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Instagram mavi tik başvurusunu profilinizde bulunan“Ayarlar” sekmesinden yapmanız mümkün. Bu sekmeye tıkladıktan sonra “Hesap” başlığı altındaki “Doğrulama İste” bölümüne tıklayın. Söz konusu bölümde karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir. Hesabınızın onaylanması için form ile birlikte iletmeniz gereken belgeler şunlardır.

  • >Şahıslar için: TC kimlik kartınızın veya bunun yerine geçebilecek herhangi bir kartın (ehliyet, pasaport vb) fotoğrafı.
  • Kurumlar için: Şirket kuruluş belgesi, vergi levhası veya yakın tarihli bir fatura.

Formu eksiksiz bir biçimde doldurup belgelerinizi ekledikten sonra “Gönder” tuşuna basmanız yeterlidir. Hesap onayı başvurunuz bu şekilde iletilir. Söz konusu başvuru, Facebook tarafından incelenip değerlendirilir. Mavi tik, onay aşamasından sonra hesabınıza otomatik olarak eklenir.

Mavi Tik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Instagram mavi tik başvuruları genellikle bir haftada sonuçlanır. Söz konusu başvuruların yoğunluğuna veya Instagram’ın altyapı çalışmalarına göre bu sürenin uzaması mümkündür. Bazı durumlarda başvuru onay süreçleri 30 güne kadar uzamaktadır. Hesap onayınızın verilmemesi durumunda tarafınıza red gerekçesi bildirilir. Örneğin; kimliğiniz net olarak görünmüyorsa, belgelerinizde bir eksiklik varsa başvuru reddedilir. Aynı şekilde hesabınız güvenilirlik kriterlerini karşılamıyorsa da olumsuz sonuçlanır. Böyle bir durumda gereken kriterleri karşılayarak mavi tik için yeniden talepte bulunabilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tike Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Şöyle ki instagram onaylı hesap sahibi olmak sosyal medya pazarlaması açısından büyük avantaj sağlar. Söz konusu işaretin profilinizde yer alması, hedef kitleniz nezdinde güven kazanmanıza yardımcı olur. Bu sayede pazarlama çalışmalarını prestijli kimlik ile yönetirsiniz. Instagram mavi tik alabilmeniz için birtakım güvenilirlik kriterlerini karşılamanız gerekir. Hesap onayının sağlanması, markanızın nitelikli bir profilinin olduğu anlamına gelir.Mavi tik alarak, sosyal medyada faaliyet gösteren tüketicilerin gözünde itibar sahibi olabilirsiniz.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler