IdeaSoft vs Opencart Karşılaştırması

12 Aralık 2023
Ferad Osman Sali
IdeaSoft vs Opencart Karşılaştırması

E-ticarete girmek istiyorsanız vermeniz gereken ilk kararlardan bir tanesi hangi altyapıyı tercih edeceğinizdir. Bu konuda doğru bir karar vermek, gelecekte de işinizi başarılı bir şekilde büyümenize olanak tanımaktadır.

Bu kapsamda günümüzde hizmet veren çok sayıda firma vardır. Her biri özel bir şekilde çalıştığı için sundukları teklifler, sistemlerinin avantaj ve dezavantajları farklılık göstermektedir. Tüm bunları bilmeniz, işiniz için en iyisini bulmanıza olanak tanıyacaktır. IdeaSoft ve OpenCart en çok tercih edilen altyapılardandır. Her bir altyapının avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

IdeaSoft ve Opencart E Ticaret Platformlarına Genel Bakış

IdeaSoft e-ticaret yapmak isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. IdeaSoft tarafından sunulan altyapının avantajları genel anlamda şu şekildedir;

 1. IdeaSoft eticaret altyapı hizmetini farklı paketler halinde sunmaktadır. Bu sebeple ilk adım atarken kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.
 2. Bir sorun olduğu zaman iletişime geçerek teknik destek almanız mümkündür.
 3. Tasarımı tamamen SEO dostudur.
 4. Yönetim paneli oldukça kolay kullanıma sahiptir.
 5. Teknik bilgi gerektirmeden doğrudan kurulum yaparak kullanabilirsiniz.
 6. Kurulumun hemen ardından satış yapabilmeniz mümkündür.

OpenCart da IdeaSoft gibi pek çok kişi tarafından eticaret için tercih edilmektedir. Sistem, genel anlamda şu gibi avantajlar taşımaktadır:

 1. Sistem açık kaynak kodludur. Ancak değişiklik yapmak için teknik bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.
 2. Modül yelpazesi geniş olup, farklı özellik ve işlevleri vardır.
 3. Kurulumu ve kullanımı kolaydır.
 4. SEO dostu bir yapısı vardır.
 5. Müşteri hizmetleri kısıtlıdır.
 6. IdeaSoft’ta olduğu gibi avantajlı kargo ve sanal pos entegrasyonu bulunmamaktadır.
 7. Türkiye’deki pazaryerleri ile entegrasyon yapılmamaktadır.

Ayrıca OpenCart büyük  veri tabanı olan sitelerde performans problemlerine neden olabilmektedir. Açık kaynak kodlu olması potansiyel destek sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bunun dışında güncellemeler de zor bir şekilde yönetilmektedir.

Ayrıca kurulum ve yapılandırma süreçlerinde OpenCart e-ticaret teknik bilgi de gerektirmektedir. Bunların yanı sıra diğer e ticaret platformlarına göre daha az popüler olması sebebiyle üçüncü taraf modüllerle uyumsuzluk görülebilir.

IdeaSoft ve Opencart'un Karşılaştırılması: Hangisi Daha Uygun?

Peki IdeaSoft ve OpenCart içerisinden hangisini sizin için daha uygun? Bu karar her zaman ihtiyaçlarınıza göre verilmelidir.

Açık kaynak kodlu sistemler üzerinde değişiklik yapmanıza izin verse de bu durum teknik bilgi gerektirmektedir. Bunun için de çok uzun saatler boyunca uğraşmanız gerekir. Ayrıca çok tecrübeli değilseniz, bu durum bazen günlerce hizmete kapalı olmanız anlamına gelebilmektedir. Bu durum çoğu kişi için bir profesyonel ile çalışmayı gerektirmektedir. Böylece ek masraflar da doğmaktadır.

Buna karşılık kullanıma hazır olan paketlerde size sunulan özellikler, tercih edilen paketlere göre farklılaşmaktadır. Temel olarak daha üst paketler her zaman daha iyi özelliklere sahiptir. Örnek olarak IdeaSoft başlangıç paketini seçmiş; ancak 6 ay gibi bir süre sonra bu yetersiz gelmeye, sorunlara veya hız kayıplarına yol açmaya başlamışsa iletişime geçerek bir üst pakete geçmeniz çok kolaydır. Bu durum teknik bilgiler gerektirmediği gibi e-ticaret masrafları da oldukça azdır.

Ayrıca IdeaSoft altyapısının 0 teknik bilgiyle kullanılabilmesi, sağladığı en önemli avantajlardan birisidir. Doğal olarak yerel işletmesini internete taşımak isteyen bir kişi, dışarıdan destek almadan direkt satış yapmaya başlayabilmektedir.

IdeaSoft ve Opencart'ın Özellikleri ve Esneklikleri

Esneklik her zaman bir e-ticaret platformu için önemlidir. OpenCart açık kaynak kodlu olmasıyla bu imkanı size sunar. Ancak bahsettiğimiz gibi bu durum büyük bir teknik bilgiyi de gerektirir. Bu da gerek zaman kayıplarına gerekse maddi kayıplara yol açabilmektedir. Çünkü paket yükseltme ile karşılaştırıldığında siteye yeni bir modül eklenmesi, kodlarında değişiklik yapılması daha masraflıdır.

IdeaSoft özellikleri ise temel olarak seçtiğiniz pakete göre farklılaşmaktadır. Temel olarak bahsedilecek olduğunda başlangıç düzeyinde paketler özellikle ilk kez bu sektöre girecek kişiler için özel hazırlanır. Yani teklifler sadece onların ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir.

Ancak IdeaSoft e-ticaret bu konuda da üst düzey paketler sunmaktadır. Bu paketler sahip olduğu ayrıntılı özellikler ve gelişmiş yapılar sayesinde büyük bir firmanın tüm gereksinimlerine cevap vermektedir. Bunların arasından bir karar vermek de müşterinin tercihine bağlıdır. Değişimler hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. IdeaSoft’un esneklik sağladığı bir diğer konu ise, sunduğu uygulamalar ve eklentilerdir. IdeaSoft AppStore’da ihtiyaç duyduğunuz neredeyse tüm uygulamalar bulunmaktadır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

İşinizi geliştirmek için rekabetten nasıl faydalanabilirsiniz?
İşinizi geliştirmek için rekabetten nasıl faydalanabilirsiniz?
İşi geliştirip, daha iyi bir yere getirmek, daha fazla müşteriye sahip olmak ve karlılığı artırmak tüm şirketlerin öncelikli amaçları arasındadır. Tüm bunları yapabilmek için birçok strateji belirlenebilir, farklı yöntemlere...
8 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
Kadın Girişimciler İçin Yol Haritası
Kadın Girişimciler İçin Yol Haritası
Sanattan spora hemen hemen tüm alanların erkekler tarafından domine edildiği hepimizin malumu. Hatta herhangi bir konu ile uğraşan kişinin erkek olmadığını belirtmek için o işin başına “kadın” takısını getirmemiz de bunun net...
31 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
E-ticarette Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır 2024 Rehberi
E-ticarette Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır 2024 Rehberi
E-Ticaret kargo anlaşması, işletmelerin operasyonel maliyetlerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kargo maliyetlerinin belirlenmesi, ürünün genel satış başarısı üzerinde kritik bir etkiye sahiptir. Bir kargo firması...
21 Haziran 2023
Ferad Osman Sali
Facebook reklam performansını ölçmek için 6 yol
Facebook reklam performansını ölçmek için 6 yol
Facebook reklam performansını ölçmek, yatırım getirinizi ve reklamlarınızdan nasıl bir geri dönüş aldığınızı analiz etmek için oldukça gerekli çalışmalardan biri. Reklamların performansını belirleyen farklı kriterler...
22 Kasım 2019
Ferad Osman Sali
E-İhracatta Kullanılabilecek Ödeme Şekilleri Nelerdir?
E-İhracatta Kullanılabilecek Ödeme Şekilleri Nelerdir?
Yurt dışına internet üzerinden satış yapmak ya da diğer bir deyişle e-ihracatla uğraşmak, pek çok açıdan oldukça avantajlı bir iş modelidir. Özellikle döviz olarak gelir elde etmeyi geleneksel yöntemlerle kıyasla çok daha basit...
23 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır? Evden E-ticaret Yapma Rehberi
Evden E-Ticaret Nasıl Yapılır? Evden E-ticaret Yapma Rehberi
Evden e-ticaret yapmak, günümüzde girişimcilerin kendi işlerini kurmaları ve dünya genelinde müşterilere ulaşmaları için büyük bir fırsat sunan dinamik bir iş modelidir. Geleneksel mağaza konseptinin yerini alarak, evden e-ticaret,...
19 Şubat 2023
Ferad Osman Sali