Google Anket Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Yazar: Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 12.07.2024
Google Anket Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Herhangi bir konu hakkında diğer insanların fikrini sormak her zaman iyi ve faydalıdır. Sürece dâhil olan herkesin içine sinen bir karar almak ya da kafa karışıklığı yaşanan anlarda ideal yolu bulmak böylece mümkün olur. Bunu yapabilmenin de en pratik yollarından biri anketler düzenlemektir. Anket, bahsettiğimiz türden durumlarda kapalı gruplara yönelik yapılabildiği gibi genel kanı ve yönelimleri sağlıklı bir şekilde ölçmek için de son derece işlevsel bir yöntemdir. Bu nedenle hem bilimsel çalışmalarda hem de pazar araştırması gibi süreçlerde sık sık bu yola başvurulur.

Google Anket Nedir?

Google Anket, internet üzerinden farklı türlerde anketler hazırlamanıza ve sonuçları incelemenize olanak tanıyan web tabanlı bir uygulamadır.

Diğer faaliyet gibi anketler de günümüzde internet üzerinden düzenlenebilir. E-posta, online anket denince akla gelen ilk yöntem olsa da artık doğrudan bu amaçla kullanılan pek çok uygulama ve web sitesi de mevcut. Google Anket de bunlardan biri. Peki Google Anket nedir?

Hemen E-ticaret'e Başlayın!

E-ticaret adım atmadan önce, IdeaSoft e-ticaret yazılımlarını ücretsiz deneyebilirsiniz.

image

Google Anket Nedir? Neden Kullanılır?

Google Anket, özünde web tabanlı bir uygulamadır. İnternet ortamında farklı türden anketler hazırlamanıza ve bu çalışmalarla elde ettiğiniz sonuçları kolayca incelemenize aracılık eder. Bu uygulamanın en önemli özelliklerinden biri, sunduğu soru tipi alternatifleri ile söz konusu çalışmayı tam da hedeflediğiniz gibi yapmanızı mümkün kılmasıdır. Ayrıca sunduğu tema çeşitleri ve logo yerleştirmeye imkân tanıyan yapısıyla anketinizi kişiselleştirmenize ya da şirketinizin marka kimliğine uygun hâle getirmenize yardımcı olur.

google anketler

Google Formlar adıyla da bilinen bu uygulama, ilk kez 2012 yılında kullanıma açılmıştır. Herhangi bir konuda karar vermek adına çevrenizin ya da çalışma arkadaşlarınızın görüşünü almak için ideal bir yol olan Google Anket, iş hayatında da sıklıkla tercih edilir. E-posta bültenleri için iletişim bilgilerini toplamak ya da daha geniş kapsamlı pazar araştırmaları yapmak, uygulamanın profesyonel alandaki kullanımlarına örnek olarak gösterilebilir.

Google Anket Nasıl Oluşturulur?

Google Anket Nasıl Oluşturulur?

Google Formlar sayfasına girin, bir tema seçin, başlık ve amaç yazısını düzenleyin, soruları ekleyin, ve gönder butonunu kullanarak anketinizi paylaşın.

Bu uygulamanın ne olduğundan bahsettikten sonra “Google anket nasıl yapılır?” sorusuna geçelim. Google üzerinden bir anket oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Öncelikle Google Formlar sayfasına girmelisiniz.
 • Karşınıza çıkan temalardan birini seçin. Burada anketinizi hazırlamaya sıfırdan başlayabileceğiniz gibi önceden hazırlamış temel formatlardan birini de tercih edebilirsiniz. Söz konusu formatlar; iş, eğitim, kişisel gibi ana başlıklara ayrılmış durumdadır.
 • Temanızı seçtikten sonra anketin başlığını ve neden yapıldığını belirten amaç yazısını düzenleyin.
 • Anketin sorularını farklı formatlara hazırlayabilirsiniz. Katılımcılarınıza çoktan seçmeli sorular yöneltebilir ya da sadece onay kutularını işaretleme şansı sunabilirsiniz. Anketi dolduran kişilerin görüşlerini kendi cümleleri ile paylaşmalarını sağlamak amacıyla uzun ya da kısa metinler yazılabilecek alanlar oluşturmanız da mümkündür. Ayrıca katılımcıların konu hakkındaki görüşlerini puanlamalarını isteyebileceğiniz doğrusal ölçek seçenekleri sunabilirsiniz.
 • Soru hazırlama panelinin sağ yanında bulunan seçeneklerden anketinize yeni bölümler, görseller ya da videolar ekleyebilirsiniz.
 • Hazırlama sürecinin istediğiniz bir aşamasında sağ üstte bulunan “palet” simgesine tıklayarak anketin görsel özelliklerini düzenleyebilirsiniz. Bunun yanındaki “göz” simgesi ise hazırladığınız forma ön bakış atmanızı sağlar. Ön izleme özelliğiGoogle Anket hazırlama esnasında hata yapmanızı ciddi anlamda engellemesi nedeniyle oldukça işlevseldir.
 • Google Anket oluşturma adımlarını tamamladığınızda sağ üst köşedeki “Gönder” butonunu kullanarak çalışmanızı katılımcılara iletebilirsiniz. Anketi, e-posta olarak göndermek ya da link formatında paylaşmak bu konudaki alternatiflerdir. Bu şekilde forma ulaşan kişiler, kısa süre içinde çalışmaya katılım gösterebilir. Dolayısıyla “Google Anket ne zaman gelir?” minvalindeki bir soruyu yanıtlamak oldukça kolaydır. Ayrıca embed kodu vasıtasıyla formu, web sitenize yerleştirmeniz de mümkündür.

“Google form anket nasıl hazırlanır?” sorusunu yanıtladık. Şimdi elde ettiğiniz sonuçları ne şekilde öğrenebileceğinize bakalım.

google anket oluşturmak

Google Anket Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Google Anket sonuçları, çalışmanın hazırlandığı sayfadan öğrenilebilir. Bunun için “Yanıtlar”sekmesine geçiş yapmanız yeterlidir. Google form anket analizi için bu arayüzün sınırlı imkânlar tanıdığını düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sonuçları bir tabloya taşımak çalışmanızı kolaylaştır.

Google Anket Sonuçları

Anket sonuçlarını "Yanıtlar" sekmesinden öğrenebilirsiniz. Sonuçları e-tabloya aktararak daha detaylı analiz yapabilirsiniz.

Yanıtlar sekmesindeyken sağ üstteki üç nokta simgesine tıklayıp “Yanıt Hedefi Seç”i tıkladığınızda karşınıza iki alternatif çıkar. Bunlar arasında seçim yaparak yeni bir e-tablo oluşturabilir ya da hâlihazırda mevcut olan bir tabloya verileri transfer edebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız çalışmanın sonuçlarını daha kolay şekilde inceleyebilirsiniz.

Kimler Google Anket Oluşturabilir?

Bir Google hesabı olan herkes, bu uygulama üzerinden anket oluşturabilir. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez. Alınan cevapları inceleyip analiz etmeyi de son derece pratik hâle getirmesi bu açıdan da oldukça değerlidir. Bunlar ışığında Google Anket’in son derece kullanışlı, farklı amaçlar için tercih edilebilecek ve her seviyedeki kullanıcıya hitap eden bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google Anket Türleri Nelerdir?

Google Anket uygulaması, farklı amaçlara hizmet ettiği söylenebilecek iki farklı türde anket yapma şansı tanır. Bunlar kişisel anketler ve Google Workspace üzerinden gerçekleştirilen çalışmalardır.

Google Anket Türleri

Google Anket, kişisel ve Google Workspace anketleri olmak üzere iki türde yapılabilir. Kişisel anketler ücretsizdir, Google Workspace ise ücretlidir ve daha profesyonel kullanım için uygundur.

Kişisel Anketler

Kişisel anketlerin daha çok kullanılan uygulama tipi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Diğer alternatiften ayrıldığı en önemli nokta, her Google kullanıcısı tarafından herhangi bir ödeme yapmadan kullanılabilir oluşudur. İstediğiniz her konuda bilgi toplamak için bu tür anketler düzenleyebilirsiniz. Bu seçenek iş hayatında kullanılabilir olmasının yanında tez gibi akademik çalışmalar için de uygundur. Bunun dışında etkinlik, davet ve iletişim formları için özel olarak tasarlanmış temalar da kişisel anketleri işlevsel kılar.

Google Workspace

Bu anket türü, görece daha profesyonel çalışmalar için geliştirilmiştir. Belirli bir ücret karşılığında satın alınabilen bir servis olan Google Workspace üzerinden yürütülebilen bir çalışma türü olması da söz konusu durumun bir göstergesidir. Bu şekilde yapılan araştırmalar ve elde edilen veriler, ekstra güvenlik önlemleri ile koruma altına alınır. Bu anket türü Google’ın şirketler için sunduğu hizmetlerden biridir. Benzer hizmetleri en etkili şekilde nasıl kullanabileceğinizi, hazırladığımız İşletmeler İçin Google Drive Kullanma Rehberi’nden öğrenebilirsiniz.

Google Anket Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Google Anket uygulaması hem profesyonel hem de bireysel kullanıcıları pek çok önemli avantajlar sağlar. Bu avantajları toparlamak adına şöyle sıralayabiliriz:

 • Google Anket formu son derece basit bir arayüze sahiptir. Dolayısıyla herkes tarafından rahatça doldurulabilir.
 • Uygulamanın sahip olduğu temalar ve özelleştirmeimkânları, yapılan çalışmanın ruhuna uygun ve marka imajını destekleyici nitelikler kazanmasını kolaylaştırır.
 • İşletmelerin, müşterilerinin görüşlerini almasını ve kitlelerini daha yakından tanımasını, zahmetsiz ve sıfır maliyetli bir işlem hâlinde getirir.
 • Sonuçların e-tablolara aktarılabilmesi ve CSV formatında indirilebilmesi, analiz sürecini basitleştirir.
 • Katılımcılar tarafından verilen yanıtların anlık olarak izlenebilmesi, özellikle hızlı aksiyon alınması gereken durumlarda büyük bir fayda getirir.

Google Anket nedir?

Google Anket, web tabanlı bir uygulama olup çeşitli türde anketler oluşturmanızı ve sonuçları incelemenizi sağlar.

Google Anket neden kullanılır?

Google Anket, karar almak için çevrenizin veya çalışma arkadaşlarınızın görüşlerini toplamak amacıyla kullanılır.

Google Anket nasıl oluşturulur?

Google Formlar sayfasına girip bir tema seçerek anket sorularınızı hazırlayabilir ve gönder butonuyla paylaşabilirsiniz.

Google Anket sonuçları nasıl öğrenilir?

Google Anket sonuçlarını, Yanıtlar sekmesine geçiş yaparak veya verileri bir e-tabloya aktararak öğrenebilirsiniz.

Kimler Google Anket oluşturabilir?

Bir Google hesabı olan herkes Google Anket oluşturabilir.

Google Anket türleri nelerdir?

Google Anket türleri, kişisel anketler ve Google Workspace üzerinden gerçekleştirilen çalışmalardır.

Google Anket kullanmanın avantajları nelerdir?

Google Anket, kolay kullanım, özelleştirme imkânları ve sonuçların anlık izlenebilmesi gibi avantajlar sağlar.

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler