Geleneksel Ticaret ve E Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?

22 Şubat 2023
Ferad Osman Sali
Geleneksel Ticaret ve E Ticaret Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel ticaret ve e ticaret arasında ne gibi farkların olduğu, artı ve eksilerini anlamak oldukça önemlidir. Özellikle online alışveriş dünyasına adım atmayı planlıyorsanız bunun farkında olmak, sistemi anlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda geleneksel ticarette, daha eski bir iş tarzı yöntemidir. Bu kapsama giren interneti kullanmadan kişiden kişiye ürün / hizmet alıp satarak ticari işlemleri veya bilgi alışverişini ifade eder. Her ne kadar kimsenin tercih etmediği düşünülse de hala yaygın olarak kullanılır. Bunun en temel sebebi insanların bazen ürünü anında almak istemesidir.

E-ticaret, daha yeni bir iş tarzı kavramıdır. Aynı zamanda e-ticaret kapsamına giren internet yardımıyla elektronik ortamda ürün/hizmet alım satımı yapmaktır. Ticari işlemler veya bilgi alışverişini ifade eder. Bu yöntem fiziksel mağaza ihtiyaç duymaz. Her şey dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ve internet ile yapılır.

İlgili Rehber: E-Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Geleneksel Ticaret ve E-ticaretin Karşılaştırılması

E ticaret internetin insanların kullanımına sunulması ile ortaya çıkmıştır. Bu bakımdan özellikle dijital sistemlere yabancı olan kişiler, bunun ne anlama geldiğini bilmemektedir. Geleneksel ticarete göre nasıl olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki tabloyu inceleyin.

[table id=15 /]

Online alışveriş ve geleneksel ticaret arasında karşılaştırma yapmak istiyorsanız, bunlar bilmeniz gereken bazı ayrıntılarıdır.

Geleneksel Ticaret ve E-Ticaret Arasındaki Temel Farklılıklar

Bunlar en temel haliyle şu şekilde gösterilir:

1. Geleneksel ticarette işlemler manuel olarak işlenirken, e-ticaret durumunda işlemlerin otomatik olarak işlenmesi söz konusudur.

2. Geleneksel ticarette mal ve hizmet alışverişi para karşılığında ancak mesai saatleri içinde gerçekleşir. Öte yandan, e-ticarette mal alım satımı her an gerçekleşmesi mümkündür.

3. E-ticaretin en büyük sakıncalarından biri, müşterilerin ürünü satın almadan önce fiziki olarak kontrol edememesi, ancak teslim aldıktan sonra ürünü beğenmemesi durumunda belirtilen süre içinde iade edebilmesidir. Tersine, geleneksel ticarette malların fiziksel incelenmesi mümkündür.

4. Geleneksel ticarette, alıcılar ve satıcılar arasındaki etkileşim doğrudan, yani yüz yüzedir. Buna karşılık, e-ticaret durumunda dolaylı müşteri etkileşimi vardır, çünkü müşterinin mal satın almak için sipariş verdiği yerden kilometrelerce uzakta olması mümkün olacaktır.

5. E-ticarette mal teslimi, lojistiğin mevcudiyetine ve müşterilerin bulunduğu yere bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda diğer bazı kısıtlamalara bağlı olarak da aynı gün veya başka bir gün olmaktadır. Ayrıca geleneksel ticarette malların teslimi anında gerçekleşir.

6. Geleneksel ticarette işin kapsamı belirli bir alanla sınırlıdır, yani işletmenin erişimi, faaliyet gösterdiği yakındaki yerlerle sınırlıdır. E ticaret ise internetin sağladığı erişim kolaylığı nedeniyle dünya çapında erişime sahiptir.

7. İşlemler için ödeme nakit, çek veya kredi kartı ile yapılır. Aynı zamanda e-ticaret işlemlerinde ise ödeme bunların yanı sıra online ödeme yöntemleri ile de gerçekleştirilir.

8. E ticarette listelenebilecek ürün sayısı oldukça fazladır. Ancak fiziki mağazada aynı zamanda konulabilecek ürünler daha kısıtlıdır.

9. Online ticarette indirimler ve farklı online mağazalardaki fiyatlar daha hızlı şekilde karşılaştırılır. Geleneksel ticarette ise farklı mağazaları fiziksel olarak gezip, ayrı ayrı incelemek gerekir.

İlgili Rehber: Yeni başlayanlar için e-ticarette kargo gönderimiyle ilgili 4 ipucu

E-ticaretin Artı ve Eksileri Neler?

Online; insanlara alışverişi bilgisayar, tablet ya da telefon ile istediği her yerden yapmasına yardımcı olur. Bunun dışında beraberinde getirdiği şu gibi artıları da vardır:

1. Daha Büyük Pazar: E-Ticaret, bireylerin tüm ülke ve dünyadaki müşterilere ulaşmasını sağlar. Müşteriler her zaman ve her yerde herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirilir. Ve önemli ölçüde daha fazla kişi mobil cihazlarında alışveriş yapmaya alışmaktadır.

2. İzleme ve Analitik Yoluyla Müşteri İçgörüleri: Anahtar kelimeler, pazarlama mesajı, kullanıcı deneyimi, fiyatlandırma stratejisi ile müşteriler izlenir.

3. Tüketici Eğilimlerine ve Pazar Taleplerine Hızlı Tepki: Müşterileri çekmek ve daha fazla satış oluşturmak için anında fırsatlar ve promosyonlar oluşturur.

4. Daha Düşük Maliyet: E-Ticaret platformlarının gelişmesiyle, daha düşük bir ek yük ile bir e-Ticaret işi kurmak ve yürütmek çok uygun fiyatlı ve kolay hale gelmiştir.

5. Mağaza: E ticaret yapabilmek için fiziki bir mağaza olması gerekmez. Bu nedenle maliyeti de daha uygundur Ancak e ticaret avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bunlar da genel olarak şu şekilde gösterilir:

1. Kişisel Dokunma: Bazı müşteriler, fiziksel bir mağazayı ziyaret ederken satış görevlileriyle etkileşim kurarak sundukları kişisel dokunuştan memnun olurlar.

2. Dokunsal Deneyim: Bir video ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, müşteriler yine de bir ürünü hissedemez ve dokunamaz. Ürün kendisine ulaşmadan nasıl olduğunu bilemez.

3. Fiyat-Ürün Karşılaştırması: Online alışveriş ile müşteriler birkaç ürünü karşılaştırır ve en düşük fiyatı bulur. Bu, birçok işletmeyi fiyat üzerinden rekabet etmeye ve kar marjlarını düşürmeye zorlayarak ürünlerin kalitesini düşürür.

4. İnternet: Kişilerin internet bağlantısı yoksa e ticaret yapılamaz.

Bu bakımdan e ticarete başlamadan önce bunların da öncesinde bilinmesi gerekir.

Geleneksel Ticaretin Artı ve Eksileri Neler?

Aynı zamanda geleneksel ticaret avantajları yok gibi dursa da böyle değildir. Bunun en büyük sebebi, insanların bazen ürünün kendisine ulaşmasını beklemek istememesidir. Geleneksel yöntemler bu durumda en iyi çözümü oluşturur. Ayrıca şu gibi artı yönleri de vardır:

1. İnterneti olmayan kişiler, ürünler için mağazaları ziyaret eder.

2. Kişinin içinde bulunduğu ortam hakkında fikir edinmesi mümkündür.

3. Ürün ayrıntılı olarak görülür ve incelenir.

4. Ürünler hakkında müşteriler daha fazla bilgi sahibi olur. Mağaza görevlileri kişilere yardımcı olur.

Bununla birlikte geleneksel ticaret bir takım olumsuz yönlere de sahiptir. Bunlardan da aşağıda olduğu gibi bahsedilir:

1. Satışlar mağazanın açılıp kapanma süresi sınırlıdır.

2. Fiziksel mağazayı oluşturmak paraya mâl olur.

3. Tüm mağaza ve işletmeler, müşteri için tam olarak ürüne sahip değildir. Eğer stoklarda yoksa sipariş için beklemek yine de gerekir.

4. Tüketiciler ürün için belli bir mesafe kat etmek zorundadır.

Geleneksel ticaret dezavantajları da genel olarak bu şekildedir. Tüm bunlardan görülebileceği üzere her iki sistem de birtakım artılara ve eksilere sahiptir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Tesettür Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Tesettür Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Tesettür ürünleri giyim sektöründe oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve özellikle internet üzerinden tesettür ürünlerinin sıkça alışverişi yapılmaktadır. E-ticaret siteleri sayesinde müşteriler farklı ürünlere hızlıca...
12 Nisan 2023
Ferad Osman Sali
Fiziki Mağazalar İçin İnternetten Satış Yapmanın Avantajları Neler?
Fiziki Mağazalar İçin İnternetten Satış Yapmanın Avantajları Neler?
Fiziki Mağazalar için İnternetten Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir? Bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak günümüzde oldukça kolay olmaya başladı. Kendi işini kurmak isteyenler, dropshipping ya da kendi...
14 Eylül 2018
Ferad Osman Sali
Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları
Yıl sonu indirim döneminde depo yönetimi ipuçları
Yıl sonu indirim döneminde e-ticaret firmalarının özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri de depo yönetimi. Depo yönetimini doğru bir şekilde yapmak, ürün stoklarının kontrolünü sağlamak ve siparişlerin doğru bir şekilde...
14 Aralık 2018
Ferad Osman Sali
ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?
ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?
İhracat, döviz bazında gelir elde etmek için avantajlı bir ticaret yöntemidir. İhracat sürecini daha basit ve kolay hale getirmek istiyorsanız, bunların başında elektronik ticaret gümrük beyannamesi gelmektedir. [youtube_embed...
6 Aralık 2022
Ferad Osman Sali
SEO çalışmalarında takip etmeniz gereken 10 önemli metrik
SEO çalışmalarında takip etmeniz gereken 10 önemli metrik
SEO çalışmaları yaparken, bu çalışmaların veriminin artması için bazı metriklerin takibini yapmanız gerekir. Bu metrikler, SEO çalışmalarının verimini, yaptığınız yatırım geri dönüşümünü ve yeni stratejilerinizi...
27 Nisan 2019
Ferad Osman Sali
E-Ticaret Markanız için Kullanabileceğiniz 5 Sosyal Medya Stratejisi
E-Ticaret Markanız için Kullanabileceğiniz 5 Sosyal Medya Stratejisi
E-ticaret sektörü her geçen gün birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Her ne kadar dijital sistemler müşterilere ulaşmayı kolay hale getirse de günümüzde çok sayıda e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Eğer bunların arasından...
7 Haziran 2023
Ferad Osman Sali