Dolap Komisyon Oranları ve Hizmet Ücretleri

11 Aralık 2023
Ferad Osman Sali
Dolap Komisyon Oranları ve Hizmet Ücretleri

İkinci el ve sıfır ürün alışverişi için geliştirilen Dolap uygulaması, son dönemlerde birçok kişi tarafından kullanılıyor. Bu uygulama sayesinde daha önce beğendiğiniz ancak stokta olmayan ürünlere farklı kişiler tarafından kolayca ulaşmanız mümkün. Örneğin on sene öncesine ait bir fincanı arıyorsanız, marka ve model adını sorgulayarak bu ürünü satan kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Böylece, mağaza mağaza gezmeden istediğiniz ürünleri kapınızdan teslim alabilirsiniz.

Dolap, satışlardan belirli bir komisyon ücreti kesmektedir. Güvenilir ve hızlı alışveriş için gerekli altyapının hazırlanması adına, komisyon ücretleri kesilir. Bu komisyon ücretleri sayesinde, çalışanların ve kargolama süreçlerinin ödemeleri ve diğer hizmetler kolayca yapılır. Dolap, herkese hitap eden çeşitli ürün kategorisine sahiptir ve bu ürünleri bir başka kişiye ulaştırmak için akıllı cihazlarda herkes için kolay kullanım sunar. 

Dolap, Trendyol güvencesi ile kullanılan ve çeşitli kargolama imkanı bulunan bir alışveriş platformudur. Günümüzde ise milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı online alanlardan biridir. Peki, Dolap hangi ürüne ne kadar komisyon ücreti talep eder? Şimdi bu konuya Ideasoft farkıyla değinelim!

Dolap Hizmet Ücretleri

Dolap Komisyon - Hizmet Bedeli Ücretleri

İkinci el ve sıfır ürün satışı için kullanılan Dolap, hem alıcılara hem de satıcılara hizmet bedeli olarak belirli bir komisyon ücreti talep eder. Alıcıların satın aldığı ürünler için, satıcıların ise sattığı ürünler için belirli oranlarda ödeme yapılması istenir. Bu oranları daha iyi ifade etmek isteriz:

Satıcılara Sunulan Hizmet Bedeli

 • 4999 TL ve altındaki tüm ürünler için %12 oranında hizmet bedeli kesilmektedir.
 • 5000 TL ve üzeri fiyatlı satışı yapılan tüm ürünlerde sabit 600 TL hizmet bedeli düşülmektedir.
 • Bu rakamlar, satıştan gelen kazançtan düşülür ve kalan para hesabınıza aktarılır.

Alıcılara Sunulan Hizmet Bedeli

 • 0 - 149 TL arasında satın alınan her bir ürün için 9.99 TL hizmet bedeli düşülür.
 • 150 - 249 TL arasında alınan ürünler için ise 16.99 TL komisyon oranı düşülmektedir.
 • Satın aldığınız ürünlerin ödemesi 250 - 4999 TL arasındaysa %8 oranında komisyon kesilir.
 • 5000 TL ve üzerinde yaptığınız alışverişler için sabit 600 TL hizmet bedeli ve komisyon kazancınızdan kesilir.
Dolap Hizmet Bedeli

Dolap’ta Hangi Ürünlerin Satışı Yapılır?

Dolap, satış kuralları gereği insan sağlığına zarar vermeyecek ve huzur bozmayacak ürünlerin satışına izin vermektedir. Kişilerin günlük yaşamını kolaylaştıran, temel ve sosyal ihtiyaçları karşılayan ürünlerin hem 2. el hem de sıfır paket halindeki satışına onay verir.

Giyim, ayakkabı, çanta, kamp malzemeler, oyuncak, bebek ürünleri, tekstil ürünleri, mutfak gereçleri, kırtasiye malzemeleri, erkek giyim ve aksesuar, kozmetik araçları, küçük ev aletleri, dekorasyon ürünleri gibi birçok alanda satış hizmet vermektedir. E-ticaret alanında popüler olduğu için birçok ürünü anında bulabilirsiniz!

Dolaptan Ürün Satışı

Dolap Uygulaması ile Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kullandığınız akıllı telefonunuzdan App Store ya da Play Store’dan Dolap uygulamasını indirip uygulama ile tanışabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde, elinizdeki ihtiyaç fazlası ürünleri ilgilenen kişilere ulaştırıp kazanç sağlayabilirsiniz.

Resmi bir satış politikası olan Dolap, üyelik bilgilerinde kimlik bilgilerini ve banka hesap bilgilerini isteyecektir. Üyelik işlemlerinde karşınıza çıkan tüm formu doldurup Dolap ile satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dolaptan Alışveriş Yapmak

Dolap Üzerinden Alınan Ürünlerin İadesi Mümkün mü?

Belirli bir komisyon ücreti ödeyerek satın aldığınız ürünleri iade etmek isterseniz, bu işlemin anında olmayacağını belirtmek isteriz. Dolap, iadesi istenen ürünleri incelemeye alır.Satıcıdan görsel ve iade nedeni ister. Eğer ilandaki görselle iade nedeni aynı değilse, iade işlemi onaylanmaz ve alışveriş tamamlanır. Şayet, satıcının sunduğu bilgilerle ürün aynı özelliklere sahip değilse, iade için onay kodu gelir ve ürün iadesi yapılabilir.

Örneğin Dolap üzerinden bir ayakkabı aldınız. Bu ürün bilgilerinde ayakkabının hiç kullanılmadığı yazıyor. Satın aldığınız ürün ise kullanılmış ve yıpranmış. Bu durumda iade talebi oluşturabilirsiniz. Bilgilerle ürün aynı özelliklere sahip olmadığı için talebiniz onaylanabilir.

İade işlemlerinden geçen ürünler için kargo ödemesi, satıcı tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle, bir ürün satarken doğru bilgiler ve görsel eklemeniz gerekir.

Dolap Ürün Satma Süreci

Dolap Alışverişi Komisyonları Nasıl Hesaplanır?

Dolap uygulaması, alıcı ve satıcılar için pratik bir kullanım sunar. Satılacak ürünlerin üzerinde,tahmini kazanç yer alır. Satış sayfasına yüklediğiniz ürünlerin fiyatı üzerinden, sistem otomatik olarak kazanç ve komisyon hesaplar. Şayet, indirim kuponu uygulayacaksanız, ödeme kısmında kazanç için son rakamı görebilirsiniz.

Görsel6

Dolap Alışveriş Komisyonları

Dolap’ta Kazanç Nasıl Yükselir?

Dolap komisyon ücretlerinden çok fazla etkilenmemek için kazanç oranlarınızı yükseltmelisiniz. Bunun için hesabınızı çok iyi kullanmanız gerekir. Dolap’ı kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim!

 • Satıcı profilinizi güvenilir bilgilerle doldurarak alıcıların dikkatini çekebilirsiniz.
 • Ürün görsellerini net ve dikkat çekici şekilde eklemelisiniz.
 • Ürün açıklamalarında her bilgiye yer vererek iade riskini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Alıcı yorumlarına kısa sürede yanıt vererek hızlı satış yapabilirsiniz.
 • Piyasa değerlerini analiz ederek sattığınız ürünlere en uygun ve cazip rakamlarıverebilirsiniz.
Dolaptan Kazanç Sağlamak

İlginizi Çekebilir:

Etsy'de Mağaza Açma ve Etsy ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi

Pazarama ile E-ticaret'te Satış Yapmak

Home office evden e-ticaret yapma rehberi

E-ticaret İade Kanunu Süreçleri Nelerdir?

E-Ticarette Ürün Yönetimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?
Dropshipping Nedir? Dropshipping Nasıl Yapılır?
İnternet üzerinden ticaret yapılabileceği keşfedildikten sonra girişimciler, sürekli yeni ticaret modelleri deneyerek gelir elde etmeye sağladı. Bu süreçte tutmayan yöntemler de oldu ama dropshipping (stoksuz e-ticaret), e-ticaret...
11 Kasım 2021
Savaş Çetinkaya
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri
Facebook sayfa beğendirme yöntemleri nelerdir, facebook sayfa beğendirme için neler yapılmalıdır, facebook sayfa beğendirme için reklam kullanılmalı mıdır; bu ve daha fazlasının cevabı bu yazımızda. Facebook sayfa...
4 Mayıs 2018
Ferad Osman Sali
İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm
İçerik pazarlama ve SEO arasındaki farklar nelerdir? - 2. Bölüm
İçerik pazarlama ve SEO birbiriyle uyum içerisinde olan; ancak iki farklı kavramdır. Bu sebeple de internet siteleri üzerinde bu çalışmaları yaparken ve bu iki unsur için stratejiler belirlerken öncelikle aralarındaki farkları bilmek...
12 Eylül 2017
Ferad Osman Sali
Landing Page SEO Ayarları
Landing Page SEO Ayarları
Landing Page SEO ayarları nasıl yapılmalıdır? Landing Page nasıl optimize edilmelidir? Landing Page SEO'da meta açıklamları ve anahtar kelime optimizasyonunun önemi ve daha fazlası bu yazımızda. E-ticaret siteniz üzerinde farklı...
10 Temmuz 2018
Ferad Osman Sali
E-posta pazarlama stratejisi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
E-posta pazarlama stratejisi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi e-posta pazarlamada da belli bir stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Belli bir stratejinizin olmaması, buradaki çalışmalarınızın düzensiz olmasına neden olacağı gibi, beklediğiniz sonuçları...
8 Temmuz 2016
Ferad Osman Sali
Google'dan e-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi tavsiyeleri
Google'dan e-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi tavsiyeleri
E-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimi oldukça önemli unsurlardan biri. Hem ziyaretçilerin sitede rahatlıkla vakit geçirerek, belli bir eyleme geçmelerini sağlamak için hem de web sitenin SEO değerini güçlendirmek için kullanıcı...
9 Ocak 2019
Ferad Osman Sali