Etsy Komisyon Oranları

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 22.12.2023
Etsy Komisyon Oranları

Etsy; satıcıların ürünlerini platformda sergilemelerine, pazarlamalarına ve satmalarına olanak tanır. Bu hizmetler karşılığında belirli bir komisyon ücreti alır. Komisyon oranları, satışların gerçekleştiği işlemdeki toplam satış fiyatına dayalı olarak belirlenir ve Etsy satıcı ücretleri düşülür. Bu komisyonlar; Etsy'nin sunduğu altyapı, müşteri hizmetleri, pazarlama ve platformun genel işleyişini desteklemek için kullanılır.

Etsy komisyon oranları, genellikle satışın yanı sıra ek hizmetlerden ve reklamlardan elde edilen gelirlerle de ilişkilidir. Satıcılar, ürünlerini listelerken ve satış yaptıklarında bu komisyon oranlarına dikkat etmelidirler; çünkü bu oranlar, kazançlarını etkileyebilir.

Ideasoft olarak sizin için hazırladığımız bu yazıda Etsy platformundan, Etsy'nin sunduğu hizmetlerin bir parçası olan komisyon oranlarının detaylarından ve Etsy ücretlendirmeleri hakkında merak edilen konulardan bahsedeceğiz. Haydi, Etsy'nin bu önemli ticaret yönünü daha yakından inceleyelim!

Etsy Satıcı Ücretleri

Etsy Nedir?

Etsy; el yapımı ürünler, vintage ürünler, sanat eserleri ve benzeri özel ürünlerin satıldığı bir e-ticaret platformudur. 2005 yılında kurulan Etsy, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip bir online pazardır.

Etsy'de satıcılar kendi el yapımı ürünlerini, vintage eşyaları veya sanat eserlerini listeler ve bu ürünleri geniş bir müşteri kitlesiyle buluşturabilir. Müşteriler, benzersiz ve özel ürünler arıyorsa genellikle Etsy'yi tercih eder; çünkü burada el yapımı ve özgün ürünler bulunabilir.

Platform; takı, kıyafet, ev dekorasyonu, sanat eseri, el yapımı mobilya gibi birçok kategoriye sahiptir. Bununla birlikte Etsy’de dijital satış yapmak da mümkündür. Ayrıca platformun alıcılar ve satıcılar arasında iletişimi kolaylaştıran bir yapısı vardır. Genellikle kişisel bir dokunuşla üretilen ögeleri bulmak isteyen insanlar için ideal bir yer olarak görülür.

Etsy Nedir?

Etsy Komisyon Oranları Nasıldır?

Etsy, satıcıların platformda ürünlerini listelemelerine ve satmalarına izin verirken çeşitli ücretler ve komisyonlar alır. Etsy komisyon oranları aşağıdaki gibidir:

Satış Ücreti

Her satış işlemi için Etsy, ürünün satış fiyatının yanı sıra bir satış ücreti alır. Satış ücreti, %5'tir. Bu ücret, ürünün listelendiği fiyattan (nakliye ücreti hariç) hesaplanır.

Liste Ücreti

Her ürünü listeleme işlemi için bir liste ücreti alınır. Bu ücret liste başına 0,20 ABD doları olarak belirlenmiştir. Her bir liste için belirli bir süre boyunca ürünün platformda listelenmesine izin verilir ve bu süre sonunda listeleme yenilenmelidir.

Ödeme İşlem Ücreti

Etsy Payments’i kullanan kullanıcılardan yaptıkları her işlem için ödeme işlem ücreti adında bir ücret tahsil edilir. Ödeme işlem ücreti belirlenirken vergi ve nakliye de dahil edilerek toplam satış ücreti üzerinden bir hesaplama yapılır. Ancak bu tutarın banka hesabınızın bulunduğu yere göre değişebileceğini unutmamalısınız. Bu noktada Türkiye için ödeme işlem ücretinin %6.5 + 3 TL olduğunu söylemek mümkündür.

Site Dışı Reklam

Etsy’deki ürününüzün farklı platformlarda gösterilmesi, bir alıcının bu reklama tıklaması ve 30 gün içerisinde mağazanızdan bir sipariş vermesi üzerine Etsy sizden reklam ücreti alacaktır.

Ancak bu noktada önemli bir ayrıntı bulunmaktadır. Son 365 gün içinde 10.000 ABD dolarının altında satış rakamına ulaştıysanız ödeyeceğiniz reklam ücreti, reklam aracılığıyla yaptığınız toplam satışın %15’i kadar olacaktır. Aksi takdirde ise ödemeniz gereken reklam ücreti %12 olur.

Etsy tarafından her ayın ilk günü bu eşiği geçip geçmediğiniz kontrol edilir. Sonrasında ise duruma göre komisyon oranlarınız belirlenir.

Para Birimi Dönüştürme Ücreti

Etsy’de birçok para birimi seçeneği vardır. Ancak Etsy tarafından önerilen, listeleme fiyatları ile ödeme hesabı para biriminizin aynı olmasıdır. Mağaza oluşturma sırasında para biriminizi Türk Lirası olarak seçtiğinizde Etsy sizden komisyon ücreti talep etmez.

Dolar, Euro gibi farklı bir para birimini seçtiğinizde ise Etsy sizden satış tutarının %2,5’i kadar kur dönüşüm ücreti tahsil edecektir. Aynı zamanda Türkiye’deki Etsy satıcı ücretlerinin bankalar tarafından otomatik olarak TL’ye çevrildiğini de unutmamalısınız.

Depozito Ücretleri

Bazı ülkelerde Etsy satıcılarının ödemekle yükümlü olduğu depozito bedeli, ücret eşiği ve minimum depozito tutarı vardır. Ama depozito için belirlenen fiyatlandırma, ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Etsy Türkiye için söz konusu ücretler aşağıdaki gibidir:

  • Minimum depozito: 50 TL
  • Ücret eşiği: 600 TL
  • Depozito ücreti: 42 TL

Bunlar, temel komisyon ve Etsy ücret politikası için geçerlidir; ancak Etsy'nin bazı özel hizmetleri veya özellikleri için ek ücretler de olabilir. Bu ücretler ve komisyon oranları zaman zaman değişebilir, bu nedenle güncel bilgileri ve güncel Etsy politikalarını kontrol etmek önemlidir.

Her satıcı, kendi hesap türüne ve listelemekte olduğu ürünlere bağlı olarak farklı ücretlerle karşılaşabilir.

Etsy Komisyon Oranları

Etsy Mağazalarında Komisyon Ücretleri Hangi Kriterlere Göre Değişir?

Etsy mağazalarındaki komisyon ücretleri genellikle belirli kriterlere göre değişmez. Etsy'in genel komisyon yapısı, belirli bir ürünün satışından alınan yüzde üzerinden hesaplanır ve standart olarak uygulanır.

Etsy, mağaza sahiplerine ekstra hizmetler veya özellikler sunabilir. Bu ek hizmetler için de ek ücretler alabilir. Örneğin, Etsy'nin özel reklam hizmetlerinden veya ücretli özelliklerinden faydalanmak isteyen satıcılar için ek maliyetler olabilir.

Bunun dışında Etsy'in bazı özel programları veya kampanyaları, belirli bir süre için komisyon oranlarında değişikliğe sebep olabilir. Örneğin, belirli bir dönemde yeni satıcıları teşvik etmek amacıyla düşük komisyon oranları veya komisyon muafiyetleri sunulabilir.

Ancak, genellikle Etsy komisyon ücretleri standart olarak uygulanır ve satıcıların genel satışlarından yüzde hesaplamasıyla bir komisyon alınır. Bu komisyon oranları zaman zaman değişebilir; bu nedenle güncel ve kesin bilgi için Etsy'nin resmi web sitesini veya satıcıların hesap panellerini kontrol etmek önemlidir.

Etsy Mağazaları

Etsy Komisyon Oranları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’de Nakliye Ücreti Var mıdır?

Etsy'de satıcılar, ürünlerini listelediklerinde nakliye ücretini belirleyebilirler ve bu ücreti alıcıya yansıtabilirler. Nakliye ücreti; satıcıların tercihlerine, ürünün boyutuna, ağırlığına ve gönderim yerine göre değişebilir.

Etsy’de Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Etsy'de abonelik ücreti bulunmamaktadır; ancak, satıcılar ücretli özelliklerden veya ek hizmetlerden yararlanmak istediklerinde ek ücretler ödeyebilirler. Ayrıca Etsy Plus hizmetinden yararlanmak isterseniz her ay belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Etsy Pattern Hizmeti Aboneliği Ne Kadar?

Yeni alıcılara ulaşmanızı kolaylaştıran Pattern hizmeti için bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bu hizmet ilk 30 gün ücretsiz olarak sunulur. Abone olduğunuz zaman ise aylık 15 ABD doları tutarında bir ücret ödemeniz gerekir.

Etsy Abonelik Ücreti

İlginizi Çekebilir:

Etsy'de Mağaza Açma ve Etsy ile Yurtdışına Satış Yapma Rehberi

Pazarama ile E-ticaret'te Satış Yapmak

Home office evden e-ticaret yapma rehberi

E-ticaret İade Kanunu Süreçleri Nelerdir?

E-Ticarette Kargo Gönderimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ideasoft monogram
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler