Avrupa'ya E-İhracat Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Savaş Çetinkaya
Güncellenme Tarihi: 27.08.2023
Avrupa'ya E-İhracat Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Ticaret ile uğraşanların pek çoğu yurt dışına açılmak ister. Çünkü ihracat yapmak hem kârı artırır hem de markanın global bir prestije sahip olmasını sağlar. E-ticaret ise küçük ölçekli işletmelere bile ihracat yapma fırsatı sunar. E-ihracat olarak tanımlanan bu model, satış yapılan ülkelere ve bölgelere göre farklı kurallara uyma zorunluluğunu da beraberinde getirir. Döviz üzerinden kâr elde etmek için e-ticaret firmalarının hedefinde Avrupa'ya e-ihracat yapmak vardır. Bu hedef gerçekleştirilirken, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ihracat için çizdikleri sınırlara da dikkat etmek gerekir. Peki e-ticaret ile Avrupa'ya ihracat nasıl yapılır, hangi e-ihracat platformları kullanılabilir;?

Avrupa’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Avrupa'ya ihracat yapmadan önce e-ihracat nedir, ne değildir bilinmelidir. Çünkü e-ticaret ile yapılan ihracatta belirli sınırlar vardır ve bunlar dâhilinde Avrupa’ya satış yapılabilir. Öncelikle e-ticaret siteniz hazır ve aktif olmalıdır. Yabancı dilde yayın yapıyor olmanız ve başta euro olmak üzere farklı para birimlerinden ödeme alabilmeniz bu noktada çok önemlidir. Bu konular için IdeaSoft’un IdeaExport modülünden faydalanabilirsiniz. Siteniz ve ürünleriniz hazır olduğunda Avrupa'ya e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret siteniz üzerinden yurt dışına yapacağınız satışlar, mikro ihracat kapsamında değerlendirilir. Bu nedenle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile işlem yapmanız gerekir. ETGB düzenleme yetkisi bulunan bir firma ile çalışarak ihracat yapabilirsiniz. Mikro ihracatta yetkili kuruluşlar gümrük müşavirleri değil, kargo ve lojistik firmalarıdır. PTT, UPS, DHL gibi firmalardan bu hizmeti alarak Avrupa ülkelerine ürün satabilirsiniz.

Avrupa’ya E-ihracat Yaparken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Avrupa'ya e-ihracat yapmak, klasik ihracata göre çok daha kolaydır. Evrak karmaşası yoktur ve süreç hızlı ilerler. Yurt dışına satış gerçekleştiren e-ticaret firmasının birkaç belgeyi yetkili lojistik şirketine teslim etmesi yeterlidir. Sürecin geri kalan kısmı, gümrük işlerinde yetkili olan şirket tarafından tamamlanır. Avrupa'ya ihracat için gerekli belgeler ise fatura, ATR sertifikası, ETGB ve yurt dışı teslimat bilgileri şeklinde sıralanabilir. Bu aşamada lojistik firmasına e-fatura değil, matbu olarak hazırlanmış fatura teslim edilmelidir. Teslimat bilgilerinin doğruluğundan emin olunmalıdır. ATR sertifikasının ise sadece belirli ürünler için istendiği unutulmamalıdır. Avrupa Birliği ile Türkiye Gümrük Birliği arasında yapılan anlaşma dolayısıyla istenen bu belge, AB üyesi ülkelere yapılan ihracatlarda vergi muafiyeti sağlar. Genellikle sanayi ve işlenmiş tarım ürünlerinin ihracatında kullanılır.

Avrupa’ya E-ihracat Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Avrupa'ya ihracat yapmak pek çok açıdan avantajlıdır. Fakat bu avantajları elde edebilmeniz için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. En önemli detaylardan biri, mikro ihracat limitleridir. Avrupa'ya e-ihracat yapmak istediğinizde, mikro ihracat sınırları dâhilinde hareket etmek durumunda kalırsınız. Buna göre yurt dışına yaptığınız satışların fatura tutarı 15.000 euroyu geçmemelidir. Gönderilen ürünlerin ağırlığı için ise 300 kilogram sınırı vardır. AB üyesi ülkelere e-ihracat yapmadan önce bu limitleri bilmelisiniz.

Türkiye ile AB Ülkeleri Arasındaki Ticaret Hacmi

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki ticaret hacmine bakacak olursanız bu model ile çalışmak size de mantıklı gelebilir. Son derece hareketli bir ticaret trafiği vardır. Diplomatik açıdan bakıldığında türkiye ile Avrupa’nın birbirinden uzak olduğu düşünülebilir. Fakat söz konusu ticaret olduğunda bu detayın pek etkisi yoktur. Ticaret Bakanlığının verilerine göre Türkiye ve AB arasındaki ticaret hacmi, 2021 yılında 178,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın ihracat kısmına bakıldığında, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı bölgenin Avrupa olduğu görülebilir. Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler, 2021 yılında, 93 milyar dolar ile Türkiye ihracatından %41,3 pay almıştır. Türkiye’nin toplam ihracatında AB ülkeleri, ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’den en fazla ürün ihraç edilen 5 ülkeden 3’ü AB üyesidir. Ocak 2021 tarihli verilere göre ilk sırada yer alan AB ülkesi, 1 milyar 455 milyon dolar ile Almanya’dır. Almanya’dan sonra ki AB ülkesi ise 864 milyon dolar ile İtalya’dır. Türkiye’den en çok ihracat yapılan üçüncü Avrupa ülkesi olan Fransa için bu rakam 738 milyon dolardır. İlk 5 sırada bu 3 ülke dışında ABD ve eski AB üyesi olan Birleşik Krallık yer alır.

Avrupa’da Popüler E-Ticaret Ürün Kategorileri

Avrupa'ya e-ihracat yapmaya başlamak, aslında e-ticarete yeni başlamak gibidir. “E-ticarete nasıl başlanır?” gibi soruların çoğunu e-ihracat için de sormanız ve cevaplarını bulmanız gerekir. Sorulacak ilk sorulardan biri ise elbette satılacak ürünlerle ilgilidir. Peki Avrupa Birliği ülkelerinin ilgilendiği kategori ve ürün grupları hangileridir? Bu ürün kategorilerine şöyle örnekler verilebilir:
 • Moda
 • Elektronik
 • Medya ürünleri
 • Oyuncak
 • Hobi
 • Mobilya
 • Ev aletleri
 • Gıda
 • Kişisel bakım

Avrupa’ya E-ihracatta Yeni KDV Oranları

Avrupa ülkelerine e-ticaret üzerinden ürün satışı yapıldığında KDV ödemesi de doğar. Önceden 22 euro ve altındaki tutarlar için KDV ödeme zorunluluğu yoktu. Avrupa Birliğinin vergi kanununda değişikliğe gitmesi sonucunda, Türkiye’den Avrupa’ya yapılan satışlarda KDV muafiyeti ortadan kalktı. Bu duruma sebep olarak, fiziksel mağazadan ürün satanlar ile e-ticaret yapanların eşit şartlara sahip olması gerektiği gösterildi. Yeni KDV oranları için bir alt ya da üst tutar sınırı yoktur. Yapılan ihracatın tutarı ne olursa olsun, ihracatın yapıldığı ülkede geçerli olan oran doğrultusunda KDV ödenmesi zorunludur. Muafiyet, sadece gümrük vergisi için vardır. Gümrük vergisi muafiyeti için sınır ise 150 eurodur. KDV her satışta zorunlu iken gümrük vergisi, sadece 150 euro ve üzeri tutarındaki satışlardan alınır.

Avrupa’ya E-ihracat Yaparken Lojistik Süreçleri Nasıl Devam Eder?

Yurt dışına satılan ürünler uzun bir yolculuğa çıkar ve bu sürecin kusursuz bir şekilde yönetilmesi gerekir. Avrupa’ya e-ihracat yaparken seçilebilecek lojistik yöntemlerinden bazıları yüksek maliyet doğurabilir. Bu nedenle fulfillment gibi lojistik modellerini tercih etmekte fayda vardır. E-ihracat yapan firmaların büyük çoğunluğu bu yöntemi kullanmaktadır. Fulfillment yönteminde teslimat sorunları ve masraflar minimumdadır.

Avrupa’ya E-İhracat ve Fulfillment

Fulfillment; depolama, paketleme ve kargolama süreçlerinin tek bir firma tarafından yönetilmesidir. Bu yöntemde ürünlerinizi fulfillment firmasının deposuna göndermeniz gerekir. İlgili firmanın deposunda bekleyen ürünler satıldıkça paketlenir ve adrese ulaştırılır. Bu hizmeti veren pek çok firma vardır ama yurt dışına ürün yapılan site ile entegre olabilen bir firma seçilmelidir. Amazon, Otto, Zalando gibi global pazar yerleri kendi fullfilment firmaları ile hizmet verdikleri için entegrasyon gerekmeden lojistik süreci yönetilebilir.

Avrupa’ya E-ihracat Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Avrupa'ya satış yapmak için hazırlanmaya başlamadan önce mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken detaylar vardır. Örneğin bu sistem ile ilgili tüm yasal prosedürlere hâkim olmalısınız. Avrupa'ya e-ihracat yaparken hem Türkiye’nin hem de satış yaptığınız ülkenin yasalarına uygun bir şekilde hareket etmelisiniz. Dikkat edilecek bir başka nokta da e-ihracatı tam olarak kavramaktır. Vergi muafiyeti, döviz geliri, yüksek kazanç gibi avantajlarla birlikte dezavantajları da göz önünde bulundurmalısınız. Sistemin tüm dinamiklerini öğrendikten sonra bu işe girmelisiniz. Ayrıca e-ihracat yapmak istediğiniz sitenin de yasal çerçeveler dâhilinde olduğundan emin olmalısınız. Riske girmemek için kendi e-ticaret sitenizi kurup IdeaExport sayesinde rahatlıkla Avrupa’ya e-ihracat yapabilirsiniz.

IOSS Nedir?

“Tek Bir Noktadan İthalat Merkezi” anlamına gelen IOSS, Avrupa Birliğinin yeni KDV sistemini sorunsuz bir şekilde yönetebilmek için kurduğu dijital bir portaldır. AB ülkelerine ihracat yapan işletmeler bu elektronik portal üzerinden KDV tutarlarını bildirebilir ve vergi ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Kimler IOSS Numarası Almalıdır?

Global pazar yerleri ve e-ihracat yapan satıcılar, IOSS numarasına sahip olmalıdırlar. Kısaca AB üyesi ülkelere e-ihracat yapmak isteyen her e-ticaret girişimcisi bu numarayı almalıdır. Amazon, AliExpress gibi global pazar yerleri, platformda satış yapan satıcıların tedarikçisi olarak kabul edilip KDV ödemelerinden sorumlu tutulurlar. Bu nedenle pazar yerleri satıcı konumunda olmasalar bile IOSS numarası almak zorundadırlar. Pazar yerleri üzerinden ihracat yapan satıcılar, pazar yerinin IOSS numarasını kullanabilir. Kendi e-ticaret sitesi üzerinden ihracat yapanların ise ayrıca bir IOSS numarası almaları gerekir.

Avrupa’ya E-ihracat Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

“E-ihracat ve e ticaret nedir, nasıl yapılır?” gibi sorulara cevap ararken, karşınıza çıkan bilgileri iki gruba ayırmalısınız. Böylece aklınızdaki iş sürecinin avantajlarını ve dezavantajlarını görebilir, doğru yolda olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz. Avrupa'ya e-ihracat yapma konusunda karşılaşabileceğiniz bazı avantajlar şöyle sıralanabilir:
 • Hem tüketicilere (B2C) hem de firmalara (B2B) ürün satışı yapabilme
 • Euro üzerinden gelir elde etme
 • Devlet teşviklerinden faydalanabilme
 • Az sayıda evrak ile süreci tamamlama
 • Bankalardan ihracatçı kredisi alabilme
 • Daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilme
AB ülkelerine e-ihracat yapmak her açıdan avantajlı değildir. Bu süreçte bazı dezavantajlarla da karşılaşabilirsiniz. Tüm detaylara hâkim olduğunuz takdirde avantajlardan daha fazla faydalanabilirsiniz. Bazı dezavantajlar ise şöyledir:
 • Mikro ihracat limitlerinin geçerli olması
 • Her ülkede farklı vergi oranlarının ve yasal prosedürlerin bulunması
 • Kapsamlı bir operasyonel yapıya ihtiyaç duyulması
 • İade ve değişim gibi durumların ekstra maliyet yaratması
 • Yabancı müşteriler ile iletişim kurmanın zor olması
Türkiye'den Almanyaya ne satılır, Türkiye'nin ihracat yaptığı ülkeler hangileridir ve yurt dışına en çok satılan ürünler hakkında bilgi almak için ilgili içeriklerimizi okuyabilirsiniz.
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Savaş
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler