Fatura Ayarları

Müşteri Menüsü

Fatura Modülünün İşlevi Nedir?

Herhangi bir sipariş aldığınız zaman müşterinize siparişin faturasını da göndermeniz gerekir, bunun için hangi ürün satın alınmış, alan kişinin bilgileri, ürünlerin fiyatları, kdv değerleri gibi hesaplamalar için sipariş bilgilerini muhasebe programınıza girdikten sonra yazıcınızdan sipariş bilgileri ile bir fatura yazdırabilirsiniz.
 
İşte bu noktada fatura modülü, sistemde var olan sipariş detaylarını, fatura çıktısı almak için tekrar muhasebe programınıza girme işlemini ortadan kaldırır, elinizde hali hazırda mevcut olan faturanızın aynısını sistemde tasarlayarak, bu dizayn üzerinden sipariş bilgilerinin çıktı alınmasına imkan tanır.
 
Sadece paket özelliklerinize dahil ise kullanabileceğiniz Fatura Modülü için yönetim panelinizde İçerik Yönetimi içerisinde 2 sekmesi bulunur.
 
 • Fatura Ayarları
 • Fatura Tasarımı 

Fatura Ayarları

Faturanızı tasarlamaya başlamadan önce genel ayarlarını yapacağınız alandır. Tüm alanları tek tek doldurmaya başlamadan önce varsayılan ayarlara geri dönerek sistemin sizin yerinize tüm alanları doldurmasını sağlayabilirsiniz.

 
Bunun için sayfanın en altındaki Varsayılan Ayarları Yükle butonuna tıklayın. Sistem sizin yerinize tüm alanları dolduracak ve fatura tasarlama ekranına geçiş yapacaktır. Fakat fatura tasarlamaya başlamadan önce fatura ayarlarına geri dönüp bazı temel ayarları kendi faturanıza göre değiştirmeniz gerekir.
 
 
Bu nedenle fatura tasarlama ekranındayken sayfanın sol en altındaki Fatura Ayarlarına Geri Dön butonuna tıklayın ve fatura ayarlarına geri dönün.

Artık kendi fatura kağıdınızın boyutuna göre düzenleme yapabilirsiniz. Ekranda birçok farklı alan bulunur fakat bunlardan XXX Başlığı şeklinde yazan alanlar herhangi bir şekilde yazıcıdan basılacak olan faturanıza yansımaz. Örnek;
 
 • Sipariş No Başlığı
 • Tarih Başlığı
 • Ödeme Tipi Başlığı
 • Ürün  Başlığı
 
Bu değerler, faturanızı tasarlamaya başladığınızda, farklı birçok değer içerisinde birbirinden ayırt etmek için kullanılan başlık metinleridir. Faturanızı yazıcıdan çıkarttığınızda bu metinler faturada yer almaz. Kendi faturanıza göre değiştireceğiniz temel alanlar şunlardır.
 
 • Fatura Form Genişliği (cm)
 • Fatura Form Yüksekliği (cm)
 • Tek Fatura Formu Genişliği (cm)
 • 2 Fatura Arası Genişlik (cm)
 • Fatura Font Boyutu (px)
 • Logo Kaynak Dosyası
 • Fatura Notunuz
Eğer faturanız yanyana 3 fatura şeklideyse tek fatura genişliğini faturanın tek parçasının genişliğine göre doldurmalısınız.
Örnek bir faturanızı karşınıza alın, genişliğini ve yüksekliğini cetvel ile ölçerek sisteme cm cinsinden tanımlayın. Faturanıza basılacak bilgi metinlerinin puntosu yani font büyüklüğünü arttırmak isterseniz o değeri tanımlayabilirsiniz. Eğer faturanızda şirket logonuz da çıksın isterseniz logonuzun bulunduğu resmin url adresini sisteme girin. Bunun için logonuzu Ayarlar >> Dosya yönetimine yükleyebilir ve oluşacak url adresini girebilirsiniz. Son olarak da dilerseniz fatura notu ekleyebilirsiniz. Fatura notu alanına girdiğiniz bir değer faturanız içerisinde gözükecektir.
 
Temel değerleri bu şekilde dilediğiniz gibi değiştirdikten sonra ayarları kaydedin. Artık fatura tasarlamaya başlayabilirsiniz. Fatura tasarımı yardım sayfamızı inceleyerek tasarımı yapabilirsiniz.

Şu anda okuduğunuz makale

 • Fatura Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular